Klimatyzator – wybór, montaż, konserwacja

Wybierając klimatyzator, powinniśmy się kierować nie tylko wielkością pomieszczenia, lecz również ilością urządzeń elektrycznych w pokoju, liczbą przebywających tam osób a przede wszystkim nasłonecznieniem pokoju oraz jakością izolacji ścian, itp.

Dobór klimatyzatora do pomieszczenia

W letnie, gorące dni, kiedy temperatura wewnątrz niewiele odbiega od temperatury zewnętrznej, najprostszym sposobem na zapewnienie komfortu przebywania wewnątrz domu jest zakup klimatyzatora.

Wybierając klimatyzator powinniśmy się kierować nie tylko wielkością pomieszczenia lecz również ilością urządzeń elektrycznych w pokoju, a także ilością przebywających tam osób. Dla uproszczenia przyjmuje się, że:

  • telewizor wydziela ok. 150 W energii cieplnej,

  • komputer wydziela ok. 150 W energii cieplnej,

  • wieża stereo wydziela ok. 50 W energii cieplnej,

  • człowiek wydziela 100-200 W energii cieplnej.

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak również specyficzne warunki pomieszczenia (nasłonecznienie, izolacja ścian), możemy dobrać klimatyzator przyjmując że w typowych warunkach będziemy potrzebować ok.1 kW mocy chłodniczej na 10 m2 pomieszczenia (o średniej wysokości pomieszczenia 2,5 m).

Klimatyzator w pomieszczeniach dziennych

Jeśli są bardzo nasłonecznione powinniśmy wybrać klimatyzator o mocy ok. 30 % większej od standardowego przeznaczonego do określonej powierzchni.

Zawsze umieszczamy klimatyzator tak aby wydmuchiwane powietrze nie było skierowane na miejsca w których spędzamy dużo czasu (kanapy, stoły, łóżko, itp...)

Pamiętajmy jednak, że najnowsze urządzenia mają bardzo szeroki zakres regulacji kierunku wydmuchiwanego powietrza.

Klimatyzator w pomieszczeniach na poddaszach

W przypadku poddaszy należy przyjąć moc klimatyzatora o 50% większą od standardowej, będzie to zawsze najcieplejsze pomieszczenie w budynku.

Należy również wziąć pod uwagę rodzaj i jakość izolacji na dachu, oraz kierunek w którym skierowane są okna (te od strony południowej zawsze będą miały większy wpływ na nagrzewanie się pomieszczenia).

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzator typu split

Jest to klimatyzator składający się z dwóch lub więcej części. Jedna z nich jest zamontowana na zewnątrz budynku, druga w pomieszczeniu które chcemy schłodzić.

Klimatyzatory typu Split, choć wymagają montażu przez wykwalifikowanych fachowców oferują użytkownikom dużo większy komfort. Jednostka wewnętrzna pracuje bardzo cicho, a oprócz podstawowych funkcji chłodzenia, nawiewu i odwilżania mamy również możliwość taniego ogrzewania pomieszczenia w okresie jesienno-wiosennym.

Najczęściej spotykamy urządzenia o mocy od 2 do 7 kW. Dzięki wyjątkowo cichej pracy mogą być stosowane w biurach, kawiarniach, restauracjach, mieszkaniach.

Dobrze wiedzieć

W najnowszych modelach powietrze jest nie tylko schładzane lub ogrzewane, lecz również wielostopniowo filtrowane poprzez filtry ekranowe, węglowe czy plazmowe. Niektóre klimatyzatory są również wyposażone w jonizator. Klimatyzatory typu split nie zapewniają jednak wymiany powietrza, zimne lub ciepłe powietrze jest jedynie wdmuchiwane.

Klimatyzatory typu monoblok

Są to klimatyzatory składające się z jednej części. Odpływ ciepłego powietrza następuje poprzez przewód o średnicy ok. 13-15 cm którego wylot musi być wystawiony przez uchylone okno lub podłączony do kratki wentylacyjnej.

Najczęściej spotykane moce klimatyzatorów tego typu wynoszą od 2 do 4,5 kW. Dzięki możliwości wygodnego przemieszczania są bardzo wygodne w wielopokojowych mieszkaniach lub biurach. Bez większego problemu można je szybko przenieść i uruchomić w niemal każdym pomieszczeniu.

Dobrze wiedzieć

W przeciwieństwie do klimatyzatorów typu Split, klimatyzatory przenośne wentylują pomieszczenie, powietrze zużyte do schłodzenia chłodnicy jest następnie wydmuchiwane z pomieszczenia. Urządzenia wyposażone w programator dodatkowo zwiększający wygodę użytkowania.

Klimatyzatory przenośne split

Jest to urządzenie składające się z dwóch części, wewnętrznej i zewnętrznej połączonych przewodami miedzianymi w osłonie gumowej. Jest to klimatyzator przeznaczony do samodzielnego montażu, przewody mogą być bezpiecznie i łatwo rozłączane samodzielnie przez użytkownika, oszczędzamy więc w tym przypadku na kosztach montażu.

Najczęściej spotykamy urządzenia o mocy od 2 do 10 kW. Najczęściej stosowany tam gdzie nie ma możliwości montażu klimatyzatora typu Split a potrzebne jest wydajne chłodzenie, np. w domkach letniskowych, małej gastronomii itd. Dzięki wygodnym kółkom i możliwości rozłączania obydwu części może być łatwo przemieszczany i demontowany na okres zimowy.

W porównaniu do innych klimatyzatorów prznośne splity mają większą moc od klimatyzatorów typu monoblok, są jednak głośniejsze od klimatyzatorów typu Split. Oprócz funkcji chłodzenia, nawiewu również dokładnie filtrują chłodzone powietrze.

Klimatyzatory pokojowe z funkcją grzania

Większość klimatyzatorów typu Split, jak również niektóre z klimatyzatorów przenośnych są wyposażone w funkcję grzania. Dzięki czemu oprócz chłodzenia, klimatyzatory te są również tanim sposobem na ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.

Klimatyzatory pokojowe typu Split są wyposażone w pompę ciepła umożliwiającą tanie ogrzewanie pomieszczenia. Pompa ciepła przenosi ciepło z jednego środowiska (zazwyczaj z zewnątrz budynku tam gdzie zainstalowana jest jednostka zewnętrzna) do innego poprzez czynnik chłodniczy.

Ten typ ogrzewania działa zwykle, jeżeli temperatura zewnętrzna nie spada poniżej określonego poziomu - dla większości urządzeń jest to ok. -15 stopni Celsjusza. W procesie ogrzewania uzyskujemy zysk ciepła na poziomie ok. 3:1, przykładowo na 1 kW zużytej energii elektrycznej przypadają ok. 3 kW mocy grzewczej.

Montaż klimatyzatorów

Klimatyzator pokojowy split

Montaż polega na umieszczeniu jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu które chcemy schłodzić, oraz na umieszczeniu jednostki zewnętrznej na zewnątrz budynku ( możliwe jest zawieszenie jej na ścianie budynku, postawienie na dachu, balkonie). Następnie obydwie części są łączone za pomocą rurek miedzianych którymi popłynie czynnik chłodniczy.

Za pomocą pompy próżniowej usuwane jest z układu powietrze i wilgoć która może być przyczyną późniejszego uszkodzenia sprężarki klimatyzatora, a następnie całe urządzenie jest uruchamiane. W przypadku układów dłuższych niż 7 metrów konieczne jest uzupełnienie czynnika chłodniczego do odpowiedniego ciśnienia.

Ważnym elementem montażu jest również odprowadzenie skroplin z części wewnętrznej klimatyzatora, jest to czysta woda która skrapla się na zimnej części parownika. W przypadku montażu takiego klimatyzatora konieczne jest wywiercenie w ścianie zewnętrznej budynku otworu o średnicy około 7 cm którym poprowadzone są miedziane rurki.

Klimatyzator monoblok

Klimatyzator ten nie wymaga specjalistycznego montażu, jedyne co musimy zrobić to umieścić przewód którym wydmuchiwane jest gorące powietrze w uchylonym oknie, lub podłączyć go do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu.

Klimatyzator typu split przenośny

Podobnie jak monoblok nie wymaga specjalistycznego montażu, obydwie części mogą być wielokrotnie rozłączane i łączone, a sam klimatyzator łatwo przemieszczany z jednego pomieszczenia do drugiego.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Konserwacja klimatyzatorów - jak często wykonywać?

Warunki panujące w instalacjach wentylacji i klimatyzacji sprzyjają rozwojowi bakterii z rodzaju Legionella. Należy przyjąć że w przypadku częstego korzystania z klimatyzacji, zarówno podczas chłodzenia jak i ogrzewania czyszczenie powinno być przeprowadzone co najmniej raz do roku (wskazane 2 razy) przez serwisantów.Czyszczenie podstawowych filtrów może być wykonane samodzielnie przez użytkownika zgodnie z instrukcją, odkażanie powinniśmy zlecić serwisowi klimatyzacji.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Klimatyzatory do domu i inne rozwiązania – poznaj skuteczne sposoby na walkę z upałem

    Choć wiele osób świetnie znosi wysokie temperatury, gorące lato często staje się prawdziwą udręką. Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów na upały. Jak sobie radzić, gdy żar leje się z nieba?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Klimatyzacja domowa: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

    Klimatyzacja to marzenie podczas upalnych letnich dni. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż. Czy jest zdrowa i bezpieczna dla dzieci? Jakie zasady obowiązują przy jej używaniu i pielęgnacji?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak czyścić klimatyzację w domu?

    Zadaniem instalacji klimatyzacyjnej jest zapewnienie użytkownikom komfortu w najszerszym tego słowa znaczeniu. Odpowiednia dbałość o sprawne działanie systemu zapewni bezawaryjność, wysoką wydajność jak i bezpieczeństwo domowników przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji domowej? W jaki sposób przeprowadzać okresową kontrolę Instalacji? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule.