Klimatyzatory do domu i inne rozwiązania – poznaj skuteczne sposoby na walkę z upałem

Choć wiele osób świetnie znosi wysokie temperatury, gorące lato często staje się prawdziwą udręką. Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów na upały. Jak sobie radzić, gdy żar leje się z nieba?

Mieszkasz w domu? Postaw na klimatyzację!

Wysoka temperatura powietrza sprawia, że przebywanie w mieszkaniu staje się trudne i nieprzyjemne. Na początku lata, gdy rozpoczyna się sezon upałów, organizm potrzebuje kilku dni na aklimatyzację. Wtedy najlepiej unikać dużego wysiłku fizycznego, częściej odpoczywać i dbać o dostateczne nawodnienie organizmu. Jednak w przypadku najwyższych letnich temperatur warto sięgnąć po dodatkową pomoc. Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z upałem w domu jest założenie klimatyzacji. Możesz ją zamontować również w mieszkaniu, oczywiście jeśli spółdzielnia udzieli pozwolenia. Klimatyzator zapewnia płynne i szybkie schładzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniu do zadanej temperatury.

Jaki klimatyzator do domu wybrać?

Pełny komfort daje instalacja centralna, chłodząca każde pomieszczenie oddzielnie - jednak stanowi najdroższe rozwiązanie. Pośrednim wyjściem jest montaż pojedynczego klimatyzatora w centralnym punkcie mieszkania lub po prostu urządzenie przenośne, które sprawdzi się np. do użytku okazjonalnego. W przypadku tej pierwszej opcji doskonale sprawdzą się klimatyzatory typu split. W wersji stacjonarnej ich przewody ukryte są w murach, natomiast można też zdecydować się na urządzenia przenośne – wtedy jednostka wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną przy pomocy cienkich rurek freonowych poprowadzonych przez lekko uchylone okno.

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać?

Klimatyzator przenośny należy dopasować do wielkości pomieszczenia oraz własnych potrzeb. Do mniejszych pomieszczeń wystarczą urządzenia o mocy do 9000 BTU. W pomieszczeniach o wielkości 25-35 m2 może przydać się natomiast klimatyzator przenośny o mocy nawet 14000 BTU. Zwróć też uwagę na funkcje dodatkowe urządzeń – czy możliwe jest dobowe zaplanowanie pracy urządzenia, obsługa zdalna oraz na tak prozaiczną kwestię jak wyposażenie w kółka, które umożliwiają swobodne transportowanie klimatyzatora przenośnego do różnych pomieszczeń.

Inne sposoby na walkę z upałem w domu

  • Zapewnij przepływ powietrza. Bez dostępu świeżego powietrza do pomieszczeń nie ma mowy o komfortowym funkcjonowaniu w upał. Mieszkanie warto wietrzyć wcześnie rano i w nocy. W ciągu dnia można zostawić uchylone te okna, które znajdują się po zacienionej stronie budynku. Sprawny przepływ powietrza można wymusić, ustawiając podręczne wentylatory i wiatraki lub montując na suficie lampowentylator.

  • Wyłącz urządzenia elektryczne. Oprócz urządzeń wytwarzających duże ilości ciepła (piekarnik, żelazko, kuchenka, mikrofalówka) warto w najgorętsze dni wyłączyć wszystkie ładowarki i inne urządzenia elektryczne, które nie są używane. Dużo ciepła wytwarzały również żarówki starego typu, jednak żarówki LED nie generują już takiego problemu.

  • Zasłoń okna. Najskuteczniejsze są zewnętrzne żaluzje i rolety oraz folie przeciwsłoneczne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się także markizy, które dają przyjemny cień w upalne dni i nie zabierają pomieszczeniom zbyt dużo światła. Najmniej efektywne są tradycyjne zasłony, zwłaszcza te w ciemnych barwach, które podczas upału nagrzewają się i oddają ciepło do pomieszczeń.

  • Oszczędnie z gotowaniem. Mowa nie tylko o długim korzystaniu z piekarnika i kuchenki, lecz także o dobieraniu rodzaju i liczby potraw. Ostre, tłuste dania nasilają potliwość i uczucie gorąca, podobnie jak obfite posiłki. W największe upały warto zatem postawić na lekkie dania oraz chłodzące napoje.

  • Zwróć uwagę na to, co pijesz w upały. Odwodnienie to wstęp do przegrzania i poważniejszych kłopotów. W gorące dni płyny są potrzebne nie tylko po to, aby zaspokoić pragnienie, ale również w celu nawodnienia organizmu (należy je pić także wtedy, gdy nie odczuwasz w danym momencie pragnienia). Regularnie pij wodę, rozwodnione soki albo kefir.

Sprawdź więcej informacji: Jak skutecznie schłodzić mieszkanie bez użycia klimatyzacji

Jak przetrwać gorące lato w ogrodzie?

Ciepła temperatura powietrza zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak silne promienie słoneczne stwarzają zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jak przyjemnie i bezpiecznie spędzać gorące dni w ogrodzie?

  • Posadź odpowiednie rośliny. Niektóre z nich pełnią funkcję naturalnych, zielonych ścian. W pobliżu tarasów lub altan posadź pnącza – bluszcz lub niektóre odmiany winorośli. W krótkim czasie stworzą szczelną zasłonę, która zapewni upragniony kawałek cienia. Również drzewa liściaste, w okolicy tarasu, po kilku latach utworzą dekoracyjny, ochronny parasol.

  • Zainstaluj basen. Będzie stanowił nie tylko świetną rozrywkę dla całej rodziny, ale również poprawi mikroklimat ogrodu i zapewni latem ochłodę. Niektóre baseny ogrodowe mają zadaszenie, które chroni przed nadmiernym słońcem.

  • Zamontuj ogrodowy prysznic lub zraszacze. Chłodny natrysk w upalny dzień przynosi szybką ulgę. Zapobiega przegrzaniu organizmu i jest świetną zabawą dla dzieci.

  • Postaw na kurtynę wodną. Wodna mgiełka błyskawicznie schładza powierzchnię skóry. Kurtynę wodną można zamontować bezpośrednio pod dachem tarasu lub ustawić w ogrodzie jako wolnostojącą bramkę.

  • Na zewnątrz szukaj cienia. Miejsca, które przyniosą ulgę to te, gdzie cień utrzymuje się przez cały dzień, np. pod koronami dużych, starych drzew. Skuteczne są również wszystkie przewiewne, ale osłonięte altany, tarasy i patia oraz szerokie ogrodowe parasole.

Jak upał wpływa na organizm ludzki?

Kiedy temperatura powietrza przekracza 30°C, zwykłe, codzienne funkcjonowanie staje się trudne, a dla osób starszych i dzieci wręcz niebezpieczne. Niezabezpieczenie się przed dalszym wzrostem temperatur może doprowadzić do odwodnienia organizmu i do udaru cieplnego.

UWAGA!

Do charakterystycznych objawów udaru należą: osłabienie, zawroty i silny ból głowy, nudności i wymioty, zaczerwienienie skóry, gorączka, szum w uszach oraz drgawki. Jeśli zauważysz je u siebie lub innych osób, postępuj według następujących wskazówek:

  • wezwij pogotowie – to pierwszy krok przed udzieleniem jakiejkolwiek pomocy osobie poszkodowanej;
  • przenieś osobę poszkodowaną w chłodne, zacienione miejsce;
  • zdejmij z niej nadmiar odzieży;
  • schłodź powierzchnię skóry chłodnym powietrzem lub letnią wodą;
  • jeśli osoba poszkodowana jest przytomna, trzeba koniecznie podać jej chłodne (ale nie zimne) płyny;
  • połóż chłodne kompresy w miejscach przebiegu dużych naczyń krwionośnych – tam, gdzie zazwyczaj badany jest puls (nadgarstki, szyja oraz pachy i pachwiny).

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Prawidłowo użytkowana i konserwowana jest całkowicie bezpieczna. Jednak niewłaściwie lub zbyt rzadko czyszczona, może stać się problemem dla alergików i osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Do jakiej temperatury schłodzić pomieszczenie w upał?

W pomieszczeniach temperatura powinna być niższa o maksymalnie 5-6 stopni od temperatury otoczenia. Zbyt duża różnica temperatur wywołuje złe samopoczucie i grozi przeziębieniem.

Czy jedzenie cytryn pomaga w upały?

Cytryna ma działanie wychładzające organizm, dlatego poleca się pić wodę z cytryną w upały. Natomiast pasta zrobiona z 1 łyżki soku cytrynowego i 1 łyżki soli (oba składniki mają działanie obkurczające), użyta jako peeling w strategicznych miejscach, skutecznie zmniejsza potliwość.

Jak ochronić psa przed upałem?

Zapewnij mu stały dostęp do świeżej wody w misce. Podczas zabawy z psem można go także polewać letnią wodą. Zapewnij mu także zacienione miejsce do odpoczynku.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Klimatyzator – wybór, montaż, konserwacja

    Wybierając klimatyzator, powinniśmy się kierować nie tylko wielkością pomieszczenia, lecz również ilością urządzeń elektrycznych w pokoju, liczbą przebywających tam osób a przede wszystkim nasłonecznieniem pokoju oraz jakością izolacji ścian, itp.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Basen ogrodowy – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania [część 1]

    Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze o basenach ogrodowych, zanim dokonasz zakupu. Jakie są rodzaje basenów, jak przygotować teren pod basen, jaka opcja będzie najlepsza dla dzieci i w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć? Odpowiadamy!