Ładowanie samochodu elektrycznego z paneli fotowoltaicznych. Jak to zrobić i czy się opłaca?

Masz samochód elektryczny i chcesz go tanio ładować? Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu możesz w bezpieczny sposób naładować samochód. Jak to działa? Sprawdź, ile kosztuje, ile trwa i czy ładowanie elektryka z paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Samochód elektryczny to pojazd, który do swojej pracy wykorzystuje prąd. Możesz go naładować na różne sposoby, czy to korzystając z ładowarek dostępnych na parkingach, stacjach paliw, pod biurami czy też w wielu garażach.

Taki samochód możesz również ładować, korzystając z sieci domowej. W takiej sytuacji nie różni się to wiele od podłączenia mniejszych urządzeń, np. laptopa – tylko potrzebujesz do tego specjalnej ładowarki.

To proste rozwiązanie. Ładowarkę podpinasz do gniazdka, a wtyk do samochodu. Dzięki temu system uruchamia ładowanie, co daje pojazdowi energię do działania. Nie musisz nic robić, poza czekaniem, aż akumulator zdobędzie moc do jazdy. Ładowanie z sieci domowej wymaga czasu – często nawet kilkunastu godzin. To dlatego, że w gniazdku nie masz dużej mocy, np. takiej, jaka jest dostępna w ładowarkach na stacji paliw.

Natomiast jeśli chcesz osiągnąć praktycznie zerowe koszty, polecamy Ci fotowoltaikę. Jest ona nie tylko ekologiczna, lecz także tania w utrzymaniu. Dzięki niej możesz znacząco zmniejszyć rachunki za prąd, a co za tym idzie – ładować swoje elektryczne auto prawie za darmo.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

To, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domowych warunkach, zależy od tego, co jest źródłem pobieranego prądu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie zestawienie:

  • koszt ładowania wyłącznie z sieci – w ciągu godziny do akumulatora samochodu dociera 2,3 kW. Koszt prądu za 1 kWh to około 0,55-0,60 gr (zależnie od Twojej taryfy). Naładowanie 100% baterii będzie kosztowało Cię około 40 zł (ostateczna kwota zależy od modelu Twojego samochodu). Musisz pamiętać, że ładowanie będzie trwało kilkanaście godzin;

  • koszt ładowania z zastosowaniem fotowoltaiki – domowa stacja oparta na fotowoltaice pomoże Ci zarówno w szybszym ładowaniu auta, jak i w zminimalizowaniu kosztów. Wszystko zależy od ilości prądu, jaki jesteś w stanie wytworzyć przy użyciu paneli.

Jeśli zdecydujesz się na fotowoltaikę i samochód elektryczny, polecamy Ci domową stację szybkiego ładowania. Dzięki niej nadmiar energii będzie dostarczany bezpośrednio do pojazdu. Przez to ładowanie jest szybkie, ekologiczne i darmowe.

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych możesz kupić w naszym sklepie. Pomożemy Ci z wyborem odpowiedniego modelu, aby ten spełniał wszystkie Twoje potrzeby. Dzięki temu będzie służyć Ci przez wiele lat.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej do ładowania samochodu?

Masz samochód elektryczny i chcesz założyć fotowoltaikę? Polecamy Ci przemyślenie zapotrzebowania domowego na prąd. Weź pod uwagę ilość energii, którą potrzebujesz do prawidłowego działania instalacji i urządzeń w mieszkaniu. Dodaj do niej ilość, którą będziesz używać do ładowania samochodu.

Pamiętaj, że wiele zależy od modelu pojazdu, jaki posiadasz. Z punktu widzenia ładowania auta, musisz wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • zapotrzebowanie energii na 100 km,

  • pojemność ogniwa.

Poza tym ważna jest średnia ilość kilometrów, jaką pokonujesz codziennie, np. w drodze do pracy lub na zakupy. Polecamy Ci dokładnie to przeliczyć, aby później cieszyć się ze sprawnie działającej instalacji.

Ważną rzeczą jest też ilość mocy, którą generuje 1 panel instalacji fotowoltaicznej. Standardowy w ciągu doby uzyska 1 kWh. To, jak szybko naładuje się samochód, zależy od modelu paneli i ich ilości. Istotna jest też lokalizacja Twojego domu i dostęp do słońca w ciągu dnia.

Od wielu lat w Polsce działa rządowy program Mój Prąd, który oferuje dofinansowanie do fotowoltaiki. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz dostać zwrot za poniesione koszty. Zazwyczaj jest to kwestia od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sprawdź aktualne zasady dofinansowań z programu Mój Prąd.

Dobrze wiedzieć

Kupując panele fotowoltaiczne w naszym sklepie, możesz skorzystać z kompleksowej oferty montażu.

Jak zbudować stację ładowania samochodów elektrycznych z fotowoltaiką?

Jeśli chcesz zbudować stację ładowania samochodów elektrycznych w swoim domu, nie musisz obawiać się, że jest to coś skomplikowanego. Wystarczy, że zamontujesz wtyczkę w miejscu, w którym stawiasz samochód. Polecamy Ci to zrobić w garażu. Do tego musisz dokupić stację ładowania.

Jeśli to możliwe, połącz stację z aplikacją na telefonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz nie tylko planować ładowanie, lecz także sprawdzać zużycie energii oraz ekonomiczność.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

To, jakie panele fotowoltaiczne będziesz mieć, nie ma wpływu na sposób czy moc ładowania auta. Na pozyskiwanie energii przez samochód elektryczny oddziałuje jedynie ilość dostępnych modułów. Im jest ich więcej, tym szybciej zdobędziesz energię do ładowania.

Pamiętaj, aby przy wyborze modułów wybrać takie, których moc będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne domu i samochodu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy możliwe jest osiągnięcie zerowych kosztów jazdy samochodem elektrycznym?

Możesz nic nie płacić za ładowanie samochodu elektrycznego. W tym celu polecamy Ci zainwestować w fotowoltaikę do swojego domu. Dzięki temu produkowana energia z promieni słonecznych przeznaczana jest na darmowe ładowanie samochodu.

Czy koszt fotowoltaiki się zwraca?

Mimo tego, że cena fotowoltaiki wydaje się duża, to szybko się zwraca. Tym bardziej, jeśli masz samochód elektryczny. Dzięki temu zaoszczędzasz kilkadziesiąt złotych przy każdym ładowaniu, co pozwala już w kilka lat zwrócić koszt całej instalacji. Dodatkowo pamiętaj o rządowych programach dofinansowania fotowoltaiki, z których możesz skorzystać.

Po jakim czasie trzeba wymieniać panele fotowoltaiczne?

Przeciętna gwarancja na panele fotowoltaiczne to 10-15 lat. Nie musisz się jednak obawiać, że po tylu latach czeka Cię wymiana modułów na nowe. Starsza generacja paneli powinna działać przez około 25 lat, a nowsza przez około 40-60 lat.

Jak długo ładuje się samochód elektryczny?

Ładowanie samochodu elektrycznego może zająć Ci od kilku do kilkunastu godzin. Jeśli zainwestujesz w sieć do domowego ładowania, podłączoną do fotowoltaiki, zminimalizujesz czas ładowania. Polecamy Ci podłączać samochód do prądu na noc.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Czy magazyn energii to dobra inwestycja?

    W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego oraz zwiększającej się liczby instalacji fotowoltaicznych i energetycznych coraz większą popularność zyskują magazyny energii. Ich zadaniem jest przechowywanie nadmiaru energii, którą można wykorzystać w przypadku braku zasilania z sieci, a także gdy produkcja energii w instalacji fotowoltaicznej jest niższa. Magazyn energii pozwala na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, poprawę niezależności energetycznej i ochronę środowiska. W tym artykule omówimy, jak działa magazyn energii, kiedy warto rozważyć jego instalację oraz z jakimi urządzeniami najlepiej współpracuje.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, czyli darmowa energia w domu

    Wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł coraz śmielej wkracza w codzienną rzeczywistość. Jednymi z popularniejszych rozwiązań pozyskiwania zielonej energii są panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, często mylone ze sobą, pomimo dzielących je różnic. Jak działają oba systemy i jak możesz je wykorzystać w codziennym życiu?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Panele fotowoltaiczne w pigułce

    Coraz większa świadomości ekologiczna sprawia, że znacznie chętniej inwestujemy w odnawialne źródła energii. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Jeżeli więc szukasz najlepszych rozwiązań, przeczytaj nasze porady. Wyjaśniamy w nich, jak działają panele fotowoltaiczne, ile kosztują, a także pokażemy, jakie są ich zalety.