Panele fotowoltaiczne w pigułce

Coraz większa świadomości ekologiczna sprawia, że znacznie chętniej inwestujemy w odnawialne źródła energii. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Jeżeli więc szukasz najlepszych rozwiązań, przeczytaj nasze porady. Wyjaśniamy w nich, jak działają panele fotowoltaiczne, ile kosztują, a także pokażemy, jakie są ich zalety.

Panele fotowoltaiczne – charakterystyka

Słońce, poza świetnym wpływem na samopoczucie, może również pomóc w obniżeniu lub zlikwidowaniu rachunków za prąd. Do systemów solarnych, które to umożliwiają, zalicza się np. panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.

Fotowoltaika polega na przemianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki komponentom z krzemu. Każdy panel składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych, które pracują skutecznie, nawet wtedy, gdy słońce chowa się za chmurami.

Montaż paneli słonecznych

Panele najlepiej montować na dachu ze względu na jego optymalną ekspozycję na słońce. Korzystne jest kierowanie paneli w stronę południową. Oczywiście przytwierdzone od strony wschodniej czy zachodniej również będą działały, jednak mniej wydajnie. Warto również podkreślić, że nie zaleca się montowania ich od północy. Sam proces instalacji dzieli się na kilka etapów, najlepiej zacząć od przytwierdzenia konstrukcji nośnej - dzięki niej panele zyskują podparcie. Jeżeli jednak będą montowane na ziemi, całość obciąża się specjalnym balastem, aby konstrukcja nie uległa przewróceniu.

W kolejnym kroku, kiedy podstawa będzie już gotowa, montuje się same panele. Ich nachylenie powinno wynosić 35-40 stopni. Ważne, aby nie przysłaniały siebie nawzajem. Istnieją dwa sposoby łączenia: szeregowe i równoległe, przy czym w tym pierwszym napięcie jest większe, a drugie stosuje się w sytuacjach, w których z różnych powodów nie może być za wysokie. Kiedy te etapy są już skończone, należy podłączyć inwerter, a następnie całość do sieci. Do procesu montażu, aby mieć pewność, że przebiega poprawnie, warto zatrudnić profesjonalistów.

Usługa Czytaj więcej

Montaż fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii to korzyść dla środowiska i Twojego portfela. Jeśli więc zastanawiasz się nad montażem paneli, mamy dla Ciebie naprawdę ciekawą ofertę. Kup zestaw instalacji fotowoltaicznej w jednym z naszych sklepów i skorzystaj także z oferty kompleksowego montażu. Sprawdzeni producenci oraz wykonawcy są gwarancją trwałości. Dlatego nie czekaj! Wybieraj spośród najlepszych produktów i ciesz profesjonalnym wykonaniem prac.

Panele fotowoltaiczne, czy to się opłaca?

Odpowiedź wydaje się prosta – tak, opłaca się. Na to przekonanie wpływa wiele rzeczy. Przede wszystkim, kiedy panele zaczną pracować, zmniejszą się rachunki za prąd. Fotowoltaika to rozwiązanie dualne, można więc łączyć ją z tradycyjnymi sposobami ogrzewania. Urządzenia domowe w pierwszej kolejność pobierają energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej, a dopiero potem z sieci. To ważna cecha – szczególnie zimą. Oczywiście, jeżeli zostanie zamontowana odpowiednia liczba paneli, rachunki za prąd mogą całkowicie zniknąć. Przyjmuje się, że inwestycja zwraca się po ok. 5-7 latach (jednak na długość tego okresu mają wpływ różne wskaźniki, w tym ceny prądu, rodzaj instalacji i dofinansowania).

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej ma również inne zalety. Daje pełną lub częściową niezależność od dostawcy prądu. Co ważne, tego typu instalacje są wyjątkowo trwałe. Innym, niezwykle istotnym argumentem jest dbałość o środowisko – montaż paneli to sposób na ochronę przyrody.

Fotowoltaika – dofinansowanie

Możliwość dofinansowania jest kolejną zaletą tego rozwiązania. Dzięki rządowym programom możesz otrzymać zwrot części kosztów. W przypadku montażu i zakupu paneli fotowoltaicznych możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub dotacji z programu Mój Prąd.

Artykuł Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o programie Mój Prąd 6.0?

Mój Prąd 6.0 to kolejna edycja programu dofinansowań paneli fotowoltaicznych. Czy będą dofinansowania fotowoltaiki w 2024 roku? Kiedy ruszy Mój Prąd 6.0? Podpowiadamy!
Artykuł Czytaj więcej

Ulga na termomodernizację — zobacz, kto może z niej skorzystać

Ulga termomodernizacyjna ma zachęcać Polaków przede wszystkim do wymiany nieekologicznych kotłów na paliwa stałe. Dotyczy jednak także innych prac i usług związanych z ocieplaniem budynków i ogólnie pojętą walką ze smogiem i utratą energii. Sprawdź, co obejmuje ta ulga, ile wynosi i w jaki sposób można ją pozyskać. Jak odliczyć od dochodu podjętą inwestycję termomodernizacyjną?

Co warto wiedzieć przed zakupem paneli fotowoltaicznych?

Przed wyborem paneli fotowoltaicznych trzeba zadać sobie kilka pytań, aby zweryfikować, czy to rozwiązanie się sprawdzi, a także po to, żeby sprawnie wybrać najlepszy model. Warto przeanalizować następujące warunki:

1. Czy jest możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na nasłonecznionej stronie domu?

Jest to ważne, ponieważ idealnym układem jest strona południowa, wtedy panele są najbardziej wydajne. Dach nie musi być pochylony, może być również płaski. W kontekście montażu ważny jest również rodzaj pokrycia dachowego (papa, blachodachówka, dachówka ceramiczna czy inna).

2. Czy w przyszłości planowane jest zainstalowanie urządzeń zwiększających zużycie prądu?

Należy zastanowić się nad wykorzystaniem potencjału płynącego z darmowej energii słonecznej – energia wytworzona przez panele może zasilać również pompę ciepła, klimatyzację z możliwością ogrzewania lub inne dodatkowe źródło ciepła. Planując zakup paneli, warto więc przewidzieć, czy w przyszłości będą musiały zasilać dodatkowe urządzenia.

3. Jaka jest moc przyłączeniowa do domu?

Taką informację można znaleźć w umowie z dostawcą energii.

4. Ile energii zużywa dom?

Dokładna wysokość rachunku pomoże w obliczeniu liczby paneli i w wyborze odpowiedniego modelu.

Jakie panele wybrać?

Najlepiej wybierać panele od sprawdzonych producentów. W przypadku paneli najważniejsza jest ich prawidłowa instalacja, warto szukać firmy specjalizującej się w tego typu montażu. Pozwoli to cieszyć się panelami przez wiele lat. Dodatkowym atutem będzie też długa gwarancja na sprzęt.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile kosztują panele słoneczne?

Panele słoneczne to wydatek minimum kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście ostateczna cena będzie uzależniona od wyboru producenta, modelu, a także powierzchni. Dodatkowo w przypadku dofinansowań może okazać się, że koszt w znacznej mierze się zwróci. Więc na tak postawione pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Panele pokryte są specjalnymi powłokami, co sprawia, że na ich powierzchni zachodzi proces fotokatalizy, czyli rozkładania się zanieczyszczeń, które następnie zmywane są przez deszcz. Kolejnym atutem są właściwości hydrofilowe, dzięki którym woda rozmywa się na powierzchni, co pozwala uniknąć smug. Więc, jeżeli panele będą zakupione u renomowanych producentów – będą oczyszczać się same. Warto więc zwrócić uwagę na te cechy podczas zakupu produktu. Natomiast w przypadku cięższych zabrudzeń można panele umyć wodą i delikatnym środkiem, jednak trzeba to robić rano lub wieczorem, kiedy powierzchnia nie jest rozgrzana. Oczywiście wykorzystana w tym celu szczotka lub gąbka nie może być szorstka. Producenci podkreślają, że zabrudzone lub przykryte np. liśćmi panele są mniej wydajne, można więc je myć raz lub dwa razy w roku.

Czy z paneli fotowoltaicznych trzeba zgarniać śnieg?

Tutaj, podobnie jak w przypadku zanieczyszczeń, wszystko zależy od modelu i producenta. Najczęściej panele mają wysoką odporność na obciążenia mechaniczne, w tym na silny wiatr i właśnie śnieg. Więc jeżeli po obfitych opadach śnieg zalega na ich powierzchni, najrozsądniej poczekać na jego roztopienie.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Oszczędne i ekologiczne rozwiązania dla domu

    Coraz częściej zaczynamy zdawać sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko. Dzięki rozwijającej się technologii, wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w domu jest prostsze, niż kilka lat temu. Warto z nich skorzystać również dlatego, że niskie zużycie energii przekłada się na oszczędności na rachunkach. W domu równie ważne są komfort i poczucie bezpieczeństwa. Możesz o nie zadbać dzięki, inteligentnemu wyposażeniu domu, kamerom oraz czujnikom. W tym artykule omówimy rozwiązania, które pozwolą Ci oszczędzać pieniądze, chronić planetę, a także dbać o komfort i bezpieczeństwo w domu.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Czy magazyn energii to dobra inwestycja?

    W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego oraz zwiększającej się liczby instalacji fotowoltaicznych i energetycznych coraz większą popularność zyskują magazyny energii. Ich zadaniem jest przechowywanie nadmiaru energii, którą można wykorzystać w przypadku braku zasilania z sieci, a także gdy produkcja energii w instalacji fotowoltaicznej jest niższa. Magazyn energii pozwala na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, poprawę niezależności energetycznej i ochronę środowiska. W tym artykule omówimy, jak działa magazyn energii, kiedy warto rozważyć jego instalację oraz z jakimi urządzeniami najlepiej współpracuje.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Energia elektryczna. Jak oszczędzać prąd w domu?

    Z roku na rok potrzebujemy i zużywamy coraz więcej energii elektrycznej. Niestety cena prądu stale rośnie, poza tym może dochodzić do przerw w jego dostawach. W najbliższej przyszłości każdemu z nas z pewnością przydadzą się dobre nawyki związane z oszczędzaniem energii. Co warto wiedzieć i jak oszczędzać prąd w domu?
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Ładowanie samochodu elektrycznego z paneli fotowoltaicznych. Jak to zrobić i czy się opłaca?

    Masz samochód elektryczny i chcesz go tanio ładować? Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu możesz w bezpieczny sposób naładować samochód. Jak to działa? Sprawdź, ile kosztuje, ile trwa i czy ładowanie elektryka z paneli fotowoltaicznych się opłaca?