Meble do łazienki – w jaki sposób wybrać meble łazienkowe do domu?
Najważniejszą cechą dobrych dobranych mebli do łazienki jest funkcjonalność, bo trzeba tu zmieścić wiele przydatnych sprzętów i niezliczone ilości kosmetyków. Po drugie meble łazienkowe mają być praktycznie, bo przecież meble mają kontakt z wodą. A po trzecie, takie meble muszą być też ładne. Sprawdzamy jak to zrobić.
Planujemy zakup mebli do łazienki
Zanim kupisz meble do łazienki, zrób jej plan. Zaplanuj dokładnie, gdzie umieścisz wszystkie przyłącza: gniazdka, odpływy, gdzie ustawisz pralkę. W programie do projektowania łazienki albo na papierze milimetrowym zrób plan wnętrza łazienki i nanieś wszystkie sprzęty. Sprawdź, czy zostaną zachowane odstępy zapewniające wygodne korzystanie z łazienki. Nikt nie chce mieć siniaków albo nabić sobie guza podczas porannej toalety. Komfort znacznie obniży też przeładowana meblami łazienka, w której trzeba przeciskać się pomiędzy szafkami. Umywalkę standardowo wiesza się na wysokości 85-95 cm, odpływ zaś montuje 50-65 cm nad podłogą. Praktyczny będzie już model o szerokości 50 cm. Po bokach należy zostawić po 20 cm luzu, a przed umywalką ok. 60 cm wolnej przestrzeni. Jeśli pod nią chcesz mieć szafkę czy półki, w grę wchodzą modele nablatowe, nakładane na szafkę albo wpuszczane w blat.
W łazience trzeba też najczęściej wygospodarować miejsce na sedes. Tu również jest kilka złotych zasad, które powinny pomóc w planowaniu wnętrza. Przed miską zostaw przestrzeń o wymiarach 80x60 cm, a z każdej strony sedesu po 20 cm luzu. Kompaktowe modele mają zazwyczaj wymiary 36 x 63 x 82 cm (choć znajdą się i mniejsze), a podwieszane 40 x 55 cm. W przypadku tych ostatnich trzeba też dodać przynajmniej 20 cm do długości, które zajmie stelaż podtynkowy montowany w ścianie. Kolejny ważny wybór: prysznic czy wanna? Najmniejsze brodziki mają wymiary 70x70 cm, ale nie należą do najbardziej wygodnych. Małe wanny zaś o wymiarach 70x140 zmieszczą się w naprawdę niewielkim wnętrzu.
Przed wanną i kabiną też zaplanuj miejsce, tak by można było swobodnie wyjść po kąpieli. I najważniejsze – planuj z głową. Głębokiej szafki nie wieszaj nad sedesem, bo nabijesz sobie guza. Tak samo nad wanną, bo na przykład nie przymocujesz już wtedy przy suficie suszarki na pranie i nie weźmiesz w niej prysznicu. Kiedy już wybierzesz ceramikę, ustal, jakie meble do łazienki będą ci potrzebne. Korzystaj z wszelkich wnęk (np. z tej, która powstaje po zamontowaniu stelażu podtynkowego), unikaj ostro zakończonych blatów. Przed samym montażem upewnij się, że ściana wytrzyma ciężar mebli. Rodzaj mocowania dobierz do materiału, z którego jest zrobiona. Warto też mieć urządzenie do wykrywania instalacji podtynkowych – dzięki niemu nie wwiercisz się w przewód elektryczny czy rury, które dziś najczęściej robi się z plastiku przez co łatwo je uszkodzić.
Meble pod umywalkę w łazience
Mogą to być szafki wiszące nad podłogą, stojące na nóżkach albo zabudowa po samą posadzkę. Dostępne są modele z otwieranymi drzwiczkami i wnętrzem z półkami albo z wysuwanymi szufladami. W tych drugich zmieścisz więcej kosmetycznych drobiazgów, zwłaszcza jeśli schowasz je w sprytnych organizerach, na półkach z kolei zmieszczą się wysokie butelki z detergentami. Jeśli syfon montowany jest przy ścianie, wystarczą zwykłe szuflady, w innym wypadku potrzebne będą takie z wcięciem, co zabiera trochę przestrzeni do przechowywania.
Kupując gotowy model zintegrowany z umywalką oszczędzasz sobie dobierania ceramiki. Często jednak takie umywalki mają dość wąski rant i nie ma zbyt wiele miejsca na odstawianie kosmetyków. Kupując z kolei samą szafkę, ceramikę możesz dobrać do kompletu z wanną i sedesem. W przypadku modeli nablatowych warto kupić mebel szerszy od umywalki, żeby zapewnić sobie trochę miejsca na dozownik na mydło czy kubek ze szczoteczkami do zębów. Można go też przedłużyć poza meble i schować pod nim pralkę czy kosz na pranie.
Materiał, z którego jest wykonany powinien mieć właściwości wodoodporne, jeśli jest to drewno należy zabezpieczyć je lakierem albo olejem. Na meble podumywalkowe najlepsza jest płyta MDF pokryta poliuretanowym lakierem albo drewno. Za szafką powinno być też trochę luzu, by mebel nie zawilgł. Praktyczne są również modele szafek połączone z półeczkami, stojakiem na papier toaletowy albo wieszakiem na ręcznik.
Słupki, półsłupki i szafki wiszące w łazience
Oprócz szafki pod umywalką, w łazience potrzebne jest też miejsce do przechowywania kosmetyków czy ręczników. Doskonale sprawdzają się do tego słupki. Są wysokie i wąskie, dlatego bez problemu można je zmieścić na przykład między umywalką a boczną ścianą łazienki. Oprócz modeli stojących są jeszcze szafki wiszące, pod którymi łatwo zmyć podłogę, wyglądają też lekko i nie przytłaczają wnętrza. Słupki zazwyczaj mają ok. 30 cm głębokości i są wysokie na 150-200 cm. Takie wymiary pozwalają chować w nich większe sprzęty – mopa czy miotłę. Niektóre szafki mają nawet specjalnie przygotowane pod to miejsce. Wiele modeli ma też wbudowany kosz na pranie, dzięki czemu łazienka nie tonie od nadmiaru dodatków.
Spotyka się też meble z lustrzanymi frontami, szufladami albo z kilkoma odsłoniętymi półkami na najbardziej przydatne drobiazgi. Półsłupki jak nazwa wskazuje są o połowę mniejsze. Ustawione przy zlewie mogą pełnić funkcję blatu pomocniczego. Mniejsze szafki wiszące przydadzą się na przykład w miejscu nad pralką. Zazwyczaj są płytkie, by swobodnie można było korzystać z blatu pralki, ustawić na niej miskę na pranie czy proszek. Również szafki wiszące nad sedesem nie mogą być zbyt głębokie. Na rynku dostępne są specjalne modele do montażu we wnęce powstałej po przymocowaniu stelażu podtynkowego sedesu podwieszanego.
Szafka z lustrem czy bez – jaka lepiej sprawdzi się w łazience?
W małej łazience liczy się każdy centymetr. Za taflą lustra może się naprawdę sporo zmieścić. Zazwyczaj są to płytkie półki przydatne do przechowywania kosmetyków czy lekarstw. Szafki lustrzane mogą mieć też wmontowane oświetlenie, więc nie trzeba się martwić o miejsce na kinkiet. Należy jedynie zaplanować wcześniej przyłącze elektryczne. Wysokość na jakiej zawiśnie lustro czy lustrzana szafka powinna być dostosowana do wszystkich domowników – im większe różnice tym większa tafla. Choć ten problem może rozwiązać model wysuwany – lustro zamontowane na ruchomym stelażu można dowolnie przybliżać i oddalać. Lustro w łazience nie może też ucinać głowy, powinno obejmować 1/2 klatki piersiowej i nie powinno wisieć zbyt blisko rantu umywalki, inaczej będzie ciągle zachlapane (bezpieczna odległość to 40 cm).
Oświetlenie najlepiej zamontować z dwóch stron po bokach lustra. Światło z kinkietu umieszczonego nad ramą czy szafką będzie rzucać cień na twarz. Lustro umieszczone na całej szerokości ściany z kolei optycznie powiększy małe wnętrze.
Dostępne na rynku modele różnią się kształtami (od kwadratowych po okrągłe, złożone z kilku elementów czy np. w kształcie chmurki), sposobem montażu (np. klejone do ściany, wieszane na pasku) i sposobem wykończenia (z ramą lub bez). Oprócz tradycyjnych luster są jeszcze tafle trójdzielne czy małe lusterka powiększające na ruchomym ramieniu pomocne przy goleniu albo robieniu makijażu.
Specjalne meble do łazienki
Kiedy zwykłe szafki łazienkowe nie wystarczą, trzeba się ratować sprytnymi patentami. Na przykład obudową wanny, w której ukryte są schowki. Zamiast zabudowywać ją kafelkami można przytwierdzić do niej panel z uchylnymi drzwiczkami. A w środku wygospodarować miejsce na detergenty i kosmetyki. Najlepiej trzymać tam sprzęty, które zniosą kontakt z wilgocią (podczas kąpieli mogą się przypadkowo zachlapać). Spotyka się też zabudowy, które składają się z otwartych półek – idealne również do ekspozycji dekoracyjnych drobiazgów. Dodatkowe miejsce można też zyskać stawiając pralkę na specjalnym podeście z szufladą. Pralka będzie stała wyżej i nie trzeba się schylać, by wyjąć pranie, a w schowku zmieści się brudna bielizna albo proszek i płyn do płukania tkanin. Taki
Da się też pralkę całkowicie zakamuflować. Służą do tego obudowy połączone z szafką. Łazienka z takim rozwiązaniem wygląda spójnie, a domowa pralnia i związany z nią bałagan znika za drzwiami szafki. Są też meble dwa w jednym: taborety i ławy łazienkowe z podnoszonym siedziskiem. Służą do odkładania ubrań, można na nich przysiąść podczas zabiegów kosmetycznych, a w środku schować brudną bieliznę albo wszystko to, co nie zmieści się na półkach. Małe szafki apteczne przydadzą się do składowania lekarstw. Powinny mieć jednolite, ciemne drzwiczki, by chronić leki przed dostępem światła.
Moduły łazienkowe i meble do własnego kompletowania
Kupowanie gotowych zestawów mebli do łazienki to nie zawsze dobre rozwiązanie. Mogą nie pasować do wymiarów pomieszczenia, nie zawsze są dostosowane do potrzeb domowników lub nietypowego wnętrza. Albo po prostu nie do końca się podobają. Duże pole do swobodnej aranżacji dają meble łazienkowe do własnego kompletowania (np. seria Remix). Do korpusu szafki można dobrać dowolne drzwi, dopasować blat i uchwyty i nadać w ten sposób wnętrzu indywidualny sznyt.
Warto korzystać też z pojedynczych elementów mebli łazienkowych, takich jak drzwiczki czy półki do przycięcia na wymiar, którymi można zabudować wnęki. Kolejny sposób na wnętrze łazienki skrojone do potrzeb, to meble modułowe. W bardzo wysokim wnętrzu dodatkowe kubiki szafek czy nadstawki na regały pomogą stworzyć zabudowę po sam sufit i wykorzystać dobrze każdy centymetr. W łazience pod skosem pozwolą się obejść bez zabudowy pod wymiar: w najwyższym miejscu stanie słupek, potem średnia szafka i na koniec najmniejszy kubik i półki.
Jaki styl mebli łazienkowych wybrać?
Dlaczego większość mebli łazienkowych i ceramiki jest biała? Bo kojarzy nam się czystością, a tego właśnie oczekujemy od pomieszczenia, w którym bierzemy kąpiel. Jest też ponadczasowa i nie znudzi się tak szybko jak zabudowa w kolorze ognistej czerwieni. Biel wybierana jest też dlatego, że większość łazienek, zwłaszcza w mieszkaniach, to małe pomieszczenia bez okien. Taki kolor rozjaśnia wnętrze, a jeśli dodatkowo fronty lakierowane są na wysoki połysk, można spotęgować ten efekt. Do małych łazienek poleca się też lustrzane szafki, które tworzą efekt głębi. Ale wcale nie trzeba rezygnować z koloru.
Jeśli glazura i ceramika są dobrane ostrożnie i na lata, można dodać jeden mocny akcent – na przykład kolorową szafkę pod umywalkę czy lustro w odważnej ramie. Popularnością cieszą się meble bez uchwytów – z fazowanymi frontami albo otwierane na docisk. Tworzą jednolite, płaskie powierzchnie, które bardzo porządkują przestrzeń w zazwyczaj i tak przeładowanej łazience.
A jeśli nie jasne odcienie, to może drewno? Bo w łazience przecież chcemy czuć się miło i przytulnie, zwłaszcza, gdy otacza nas zimna glazura. Drewno ociepli wnętrze, jest przyjemniejsze w dotyku niż płyta MDF i do tego to inwestycja na lata. Dobierając meble do łazienki warto trzymać się zasady „jednego stylu", wybrać gotowy komplet albo złożyć własny zestaw z modułów. Warto też utrzymać je w stylistyce całego mieszkania: w apartamencie w stylu glamour dziwnie będzie wyglądać zabudowa rodem z wiejskiej chaty.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak urządzić łazienkę?
Szukasz inspiracji na urządzenie małej łazienki, a może chcesz mieć białą łazienkę? Zainspiruj się naszymi propozycjami. Przejdź do sekcji łazienka!