Armatura łazienkowa – pytania i odpowiedzi
Armatura to niezbędne wyposażenie każdej łazienki. Dobre baterie łazienkowe powinny być trwałe, funkcjonalne i ładne. Na co zwrócić uwagę kupując baterie łazienkowe? Jaka armatura jest najlepsza? Dzisiaj poznasz odpowiedzi na te i inne pytania!
Armatura co to?
W skład armatury łazienkowej wchodzą wszystkie elementy przeznaczone do dystrybucji wody. Do armatury łazienkowej zaliczamy baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe i bidetowe, kolumny prysznicowe, panele prysznicowe i baterie termostatyczne oraz wszystkie ukryte elementy podtynkowe i akcesoria np. wężyki lub perlatory.
Na co zwrócić uwagę wybierając baterie do łazienki?
Bateria łazienkowa ma służyć latami. Jaka armatura do łazienki jest najlepsza? Wybierając armaturę, zwróć uwagę na materiał wykonania i dodatkowe funkcje np. perlator. Ważnym elementem jest również długoletnia gwarancja. Do najtrwalszych baterii należą te wykonane z mosiądzu lub pokryte specjalną powłoką PVD. Zwróć też uwagę na materiał, z którego zrobiono głowicę. Najsolidniejsze są głowice ceramiczne, te wykonane z plastiku nie przetrwają kilkuletniej eksploatacji. Zastanów się również nad sposobem mocowania baterii.
Jakiej firmy baterie łazienkowe wybrać?
Wybierając armaturę łazienkową, często decydujemy się na sprawdzone i popularne marki. Do cenionych firm produkujących baterie łazienkowe należy: Grohe, Omnires, Roca, Rea i Sensea. Pamiętaj jednak, żeby przed zakupem zwrócić uwagę na materiał wykonania baterii i głowicy oraz gwarancję. To dzięki tym czynnikom masz pewność, że wybierasz najlepszy sprzęt.
Jak dopasować armaturę do aranżacji łazienki?
Dopasuj kolor armatury do stylu wnętrza. W łazience loft i nowoczesnej sprawdzą się czarne baterie. Ciemna armatura będzie wyglądała świetnie w zestawieniu z szarymi lub białymi płytkami.
W eleganckich pokojach kąpielowych nie może zabraknąć złotych baterii lub stylizowanych kranów z kurkami. W łazienkach glamour warto postawić na gres imitujący marmur, lustra w złotych ramach i dekoracyjne lampy. Popularną opcją są chromowane baterie łazienkowe w srebrnym kolorze. Taka armatura to klasyczne rozwiązanie. Srebrne baterie będą wyglądać dobrze w każdej aranżacji.
Urządzając łazienkę, warto skorzystać z serii baterii łazienkowych. Dzięki temu kran, kolumna prysznicowa lub bateria wannowa będą stanowiły spójną całość.
Jak dobrać kran do umywalki?
Wybór odpowiedniej baterii do umywalki zależy od rozmiarów misy i tego czy umywalka posiada otwór na armaturę. Ze względu na montaż, baterie dzielimy na trzy typy: umywalkowe, nablatowe i ścienne. Dobierając kran do umywalki, należy pamiętać o 3 podstawowych zasadach.
Zasada 1 Długość wylewki dostosuj do rozmiarów umywalki. Optymalna długość wylewki to ok. 15 cm od krawędzi misy.
Zasada 2 Wysokość baterii również dopasuj do umywalki. Bateria musi sięgać komory umywalki i nie może utrudniać korzystania z wody. Optymalna wysokość między areatorem a dnem misy to między 11-18 cm.
Zasada 3 Zwróć uwagę na uchwyty. To istotny punkt w przypadku umywalek nablatowych i baterii podtynkowych oraz nablatowych. Pamiętaj, że pokrętło armatury nie może wchodzić w światło misy.
Bateria prysznicowa — natynkowa czy podtynkowa?
Baterie prysznicowe dzielimy na dwie kategorie – podtynkowe i natynkowe.
Baterie podtynkowe, jak nazwa wskazuje, większość mechanizmu skrywają pod płytkami. Decyzję o wyborze tej baterii należy podjąć odpowiednio wcześnie. Montaż baterii podtynkowej jest dwuetapowy. Najpierw instaluje się mechanizm i przyłącza, które znajdują się pod glazurą, później zewnętrzne części baterii. Baterie podtynkowe są nowoczesne i minimalistyczne. Elementy sterujące zajmują niewiele miejsca, dlatego sprawdzą się w małych łazienkach.
Baterie natynkowe są proste w montażu i wymianie. Instaluje się je na ścianie i podłącza do gotowych wyjść wody. Konstrukcja baterii natynkowych jest wyeksponowana i w porównaniu do wersji podtynkowej zajmuje więcej miejsca.
Wybór baterii prysznicowej zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Jeśli przeprowadzasz gruntowny remont łazienki i zależy Ci na nowoczesnym oraz minimalistycznym wnętrzu wybierz baterię podtynkową. Wolisz tradycyjne rozwiązania lub jedynie odświeżasz łazienkę? Bateria natynkowa będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.
Czy warto kupić baterię z termostatem?
Bateria z termostatem zapewnia stałą temperaturę wody. Składa się z głównej części i dwóch pokręteł regulujących temperaturę oraz intensywność strumienia. Bateria z termostatem pomaga obniżyć zużycie wody, co przekłada się na niższe rachunki. Ta bateria łazienkowa jest również ekologiczna – utrzymuje temperaturę wody na jednolitym poziomie, dzięki czemu nie musisz czekać aż z kranu poleci strumień o odpowiedniej temperaturze. Instalację baterii z termostatem odradza się w przypadku, gdy woda w domu ogrzewana jest za pomocą kotła dwufunkcyjnego i elektrycznego lub przy pomocy gazowych ogrzewaczy przepływowych.
Czy czarna armatura jest praktyczna?
Tak, czarna armatura jest praktyczna, jeśli będziesz pamiętać o regularnym czyszczeniu. Zarówno na czarnej i chromowanej baterii osadza się kamień lub resztki kosmetyków. Wygląd baterii jest więc kwestią systematycznej pielęgnacji i stosowania odpowiednich preparatów.
Czym czyścić czarną armaturę?
Na czarnych bateriach łazienkowych widać osad z wody lub pozostałości po kosmetykach. Do czyszczenia czarnej armatury najlepiej sprawdzą się dedykowane preparaty, delikatne gąbki lub ścierki z mikrofibry. Możesz też wykorzystać środki, które tworzą na powierzchni baterii powłokę hydrofobową. Dzięki temu zabezpieczysz kran lub kolumnę prysznicową przed osadzaniem się kamienia.
Czarna armatura w łazience – jak ją czyścić?
Biały montaż – co to?
Biały montaż to termin używany w odniesieniu do wykończenia łazienek. Biały montaż obejmuje instalowanie baterii łazienkowych, WC, bidetu, umywalki, wanny i brodzika oraz układanie płytek. Odpowiednio przeprowadzony biały montaż to gwarancja pięknej i funkcjonalnej łazienki. W czasie montażu, poza wprawioną ręką fachowca, niezwykle istotny jest też dobór odpowiednich uszczelek, taśm, fug i silikonów.
Jak oszczędzać wodę w łazience?
Najprostszym rozwiązaniem na oszczędzanie wody jest armatura z perlatorem. Drobne sitko napowietrza strumień wody. Przepływ wody jest wyraźnie mniejszy, a moc strumienia pozostaje bez zmian. Oszczędności wygenerują też baterie z termostatem lub spłuczki z dwoma przyciskami.