Armatura łazienkowa – pytania i odpowiedzi

Armatura to niezbędne wyposażenie każdej łazienki. Dobre baterie łazienkowe powinny być trwałe, funkcjonalne i ładne. Na co zwrócić uwagę kupując baterie łazienkowe? Jaka armatura jest najlepsza? Dzisiaj poznasz odpowiedzi na te i inne pytania!

Na co zwrócić uwagę wybierając baterie do łazienki?

Bateria łazienkowa ma służyć latami. Jaka armatura do łazienki jest najlepsza? Wybierając armaturę, zwróć uwagę na materiał wykonania i dodatkowe funkcje np. perlator. Ważnym elementem jest również długoletnia gwarancja. Do najtrwalszych baterii należą te wykonane z mosiądzu lub pokryte specjalną powłoką PVD. Zwróć też uwagę na materiał, z którego zrobiono głowicę. Najsolidniejsze są głowice ceramiczne, te wykonane z plastiku nie przetrwają kilkuletniej eksploatacji. Zastanów się również nad sposobem mocowania baterii.

Jakiej firmy baterie łazienkowe wybrać?

Wybierając armaturę łazienkową, często decydujemy się na sprawdzone i popularne marki. Do cenionych firm produkujących baterie łazienkowe należy: Grohe, Omnires, Roca, Rea i Sensea. Pamiętaj jednak, żeby przed zakupem zwrócić uwagę na materiał wykonania baterii i głowicy oraz gwarancję. To dzięki tym czynnikom masz pewność, że wybierasz najlepszy sprzęt.

Jak dopasować armaturę do aranżacji łazienki?

Dopasuj kolor armatury do stylu wnętrza. W łazience loft i nowoczesnej sprawdzą się czarne baterie. Ciemna armatura będzie wyglądała świetnie w zestawieniu z szarymi lub białymi płytkami.

W eleganckich pokojach kąpielowych nie może zabraknąć złotych baterii lub stylizowanych kranów z kurkami. W łazienkach glamour warto postawić na gres imitujący marmur, lustra w złotych ramach i dekoracyjne lampy. Popularną opcją są chromowane baterie łazienkowe w srebrnym kolorze. Taka armatura to klasyczne rozwiązanie. Srebrne baterie będą wyglądać dobrze w każdej aranżacji.

Urządzając łazienkę, warto skorzystać z serii baterii łazienkowych. Dzięki temu kran, kolumna prysznicowa lub bateria wannowa będą stanowiły spójną całość.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Czarno-biała łazienka – pomysły i inspiracje

    Połączenie czerni i bieli to ponadczasowe rozwiązanie. Właśnie dlatego polecamy Ci je zastosować w aranżacji łazienki. Da Ci modny i elegancki efekt wnętrza! Marzysz o czarno-białej łazience? Zobacz nasze praktyczne porady i inspiracje, które dla Ciebie przygotowaliśmy!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Niezbędne elementy łazienki glamour: na co zwrócić uwagę?

    Jeśli szukasz pomysłu na odrobinę przepychu w swoim wnętrzu, łazienka w stylu glamour z pewnością przypadnie Ci do gustu. Ta złota, błyszcząca propozycja sprawi, że każdego dnia będziesz czuć się w domu prawdziwie królewsko. Daj się zainspirować!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Łazienka w stylu loft. Jak ją zaaranżować?

    Przywołuje na myśl pełne charakteru i artystycznego klimatu wnętrza z lat 50. XX wieku i nowojorskie magazyny przemienione w mieszkania bohemy. Jest surowa i minimalistyczna, ale zawiera nutę eklektyzmu i elektryzuje ciekawymi rozwiązaniami. Łazienka w stylu loftowym jest nietuzinkowa i tworzy atmosferę intymności. Jak ją zaprojektować?
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Łazienka rustykalna, czyli sielanka w Twoim domu

    Jasne kolory, duża wanna, drewno – a jakie Twoim zdaniem są niezbędne elementy stylu rustykalnego w łazience? Sprawdź naszą propozycję na wnętrze w stylu country charm i daj się zainspirować!

Jak dobrać kran do umywalki?

Wybór odpowiedniej baterii do umywalki zależy od rozmiarów misy i tego czy umywalka posiada otwór na armaturę. Ze względu na montaż, baterie dzielimy na trzy typy: umywalkowe, nablatowe i ścienne. Dobierając kran do umywalki, należy pamiętać o 3 podstawowych zasadach.

Zasada 1 Długość wylewki dostosuj do rozmiarów umywalki. Optymalna długość wylewki to ok. 15 cm od krawędzi misy.

Zasada 2 Wysokość baterii również dopasuj do umywalki. Bateria musi sięgać komory umywalki i nie może utrudniać korzystania z wody. Optymalna wysokość między areatorem a dnem misy to między 11-18 cm.

Zasada 3 Zwróć uwagę na uchwyty. To istotny punkt w przypadku umywalek nablatowych i baterii podtynkowych oraz nablatowych. Pamiętaj, że pokrętło armatury nie może wchodzić w światło misy.

Bateria prysznicowa — natynkowa czy podtynkowa?

Baterie prysznicowe dzielimy na dwie kategorie – podtynkowe i natynkowe.

Baterie podtynkowe, jak nazwa wskazuje, większość mechanizmu skrywają pod płytkami. Decyzję o wyborze tej baterii należy podjąć odpowiednio wcześnie. Montaż baterii podtynkowej jest dwuetapowy. Najpierw instaluje się mechanizm i przyłącza, które znajdują się pod glazurą, później zewnętrzne części baterii. Baterie podtynkowe są nowoczesne i minimalistyczne. Elementy sterujące zajmują niewiele miejsca, dlatego sprawdzą się w małych łazienkach.

Baterie natynkowe są proste w montażu i wymianie. Instaluje się je na ścianie i podłącza do gotowych wyjść wody. Konstrukcja baterii natynkowych jest wyeksponowana i w porównaniu do wersji podtynkowej zajmuje więcej miejsca.

Wybór baterii prysznicowej zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Jeśli przeprowadzasz gruntowny remont łazienki i zależy Ci na nowoczesnym oraz minimalistycznym wnętrzu wybierz baterię podtynkową. Wolisz tradycyjne rozwiązania lub jedynie odświeżasz łazienkę? Bateria natynkowa będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Czy warto kupić baterię z termostatem?

Bateria z termostatem zapewnia stałą temperaturę wody. Składa się z głównej części i dwóch pokręteł regulujących temperaturę oraz intensywność strumienia. Bateria z termostatem pomaga obniżyć zużycie wody, co przekłada się na niższe rachunki. Ta bateria łazienkowa jest również ekologiczna – utrzymuje temperaturę wody na jednolitym poziomie, dzięki czemu nie musisz czekać aż z kranu poleci strumień o odpowiedniej temperaturze. Instalację baterii z termostatem odradza się w przypadku, gdy woda w domu ogrzewana jest za pomocą kotła dwufunkcyjnego i elektrycznego lub przy pomocy gazowych ogrzewaczy przepływowych.

Czy czarna armatura jest praktyczna?

Tak, czarna armatura jest praktyczna, jeśli będziesz pamiętać o regularnym czyszczeniu. Zarówno na czarnej i chromowanej baterii osadza się kamień lub resztki kosmetyków. Wygląd baterii jest więc kwestią systematycznej pielęgnacji i stosowania odpowiednich preparatów.

Czym czyścić czarną armaturę?

Na czarnych bateriach łazienkowych widać osad z wody lub pozostałości po kosmetykach. Do czyszczenia czarnej armatury najlepiej sprawdzą się dedykowane preparaty, delikatne gąbki lub ścierki z mikrofibry. Możesz też wykorzystać środki, które tworzą na powierzchni baterii powłokę hydrofobową. Dzięki temu zabezpieczysz kran lub kolumnę prysznicową przed osadzaniem się kamienia.

Artykuł Czytaj więcej

Czarna armatura w łazience – jak ją czyścić?

Czarna bateria prysznicowa lub podtynkowa to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie. Niestety twarda woda oraz pozostałości kosmetyków zostawiają na ciemnych elementach nieestetyczny osad. Jak czyścić czarną armaturę? Poznaj domowe sposoby oraz specjalistyczne preparaty do sprzątania łazienki.

Biały montaż – co to?

Biały montaż to termin używany w odniesieniu do wykończenia łazienek. Biały montaż obejmuje instalowanie baterii łazienkowych, WC, bidetu, umywalki, wanny i brodzika oraz układanie płytek. Odpowiednio przeprowadzony biały montaż to gwarancja pięknej i funkcjonalnej łazienki. W czasie montażu, poza wprawioną ręką fachowca, niezwykle istotny jest też dobór odpowiednich uszczelek, taśm, fug i silikonów.

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Najprostszym rozwiązaniem na oszczędzanie wody jest armatura z perlatorem. Drobne sitko napowietrza strumień wody. Przepływ wody jest wyraźnie mniejszy, a moc strumienia pozostaje bez zmian. Oszczędności wygenerują też baterie z termostatem lub spłuczki z dwoma przyciskami.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak oszczędzać wodę w domu?

    W jaki sposób zaoszczędzić wodę zarówno w domu, jak i ogrodzie? To często zadawane pytanie w kontekście zmniejszania rachunków za wodę oraz dbania o środowisko. Kiedy spędzamy więcej czasu w naszych przestrzeniach domowych i przygotowujemy ogród na cieplejsze miesiące, zużycie wody naturalnie wzrasta. Zobacz, jak oszczędzać wodę w domu!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Oszczędzamy wodę. Jakie urządzenia wybrać?

    Woda jest dobrem, z którego korzystamy codzienne. Każdego dnia zużywamy ją w dużych ilościach do picia, mycia czy sprzątania. Jednak w wielu gospodarstwach domowych ilość zużytej wody nie wynika z autentycznych potrzeb, lecz często jest wynikiem drobnych i pozornych zaniedbań. Co możemy robić, aby oszczędzać wodę?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak dbać o naszą planetę, nie wychodząc z domu? Zobacz ekoporady

    Urządzając dom, coraz częściej szukamy nie tylko rozwiązań praktycznych i wytrzymałych. Zwracamy uwagę również na te ekologiczne. W obliczu kryzysu klimatycznego to niezwykle istotny czynnik. Oto kilka prostych i skutecznych porad, jak możemy pomóc planecie, nie wychodząc z domu.