Jak dbać o naszą planetę, nie wychodząc z domu? Zobacz ekoporady
Urządzając dom, coraz częściej szukamy nie tylko rozwiązań praktycznych i wytrzymałych. Zwracamy uwagę również na te ekologiczne. W obliczu kryzysu klimatycznego to niezwykle istotny czynnik. Oto kilka prostych i skutecznych porad, jak możemy pomóc planecie, nie wychodząc z domu.
Oszczędzaj wodę
Wybierając odpowiednie urządzenia i zmieniając nawyki, można oszczędzić bardzo dużo wody, dzięki czemu nie tylko pomagamy przyrodzie, ale też zyskujemy finansowo. Istnieją cztery sprawdzone sposoby na redukcję jej zużycia.
Podstawową zasadą jest wybór armatury z perlatorem, czyli drobnym sitkiem, które napowietrza strumień wody. Dzięki niemu zmniejszamy przepływ – a więc w każdej sekundzie marnujemy mniej – jednocześnie ciesząc się mocnym strumieniem wody w kuchni i łazience.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie baterii termostatycznych, które uniemożliwią wypływ wody cieplejszej lub zimniejszej niż ustawiliśmy. Dzięki temu nie marnujemy wody w oczekiwaniu aż osiągnie ona odpowiednią temperaturę.
Trzecim sposobem na redukcję zużywanej wody są ekologiczne spłuczki do toalet wyposażone w przycisk z funkcją STOP lub dwa przyciski, których naciśnięcie powoduje, odpowiednio: spłukanie większą (6 lub 9 litrów) lub mniejszą (3 lub 4,5 l) ilością wody.
Osoby posiadające przydomowy ogródek powinny ponadto rozważyć zakup zbiornika na wodę deszczową. Dlaczego? Zobacz poradę o zaletach deszczówki.
Warto także przyjrzeć się swoim nawykom. Czy zakręcamy wodę podczas mycia zębów? Ile trwa nasza kąpiel? Czy korzystamy ze zmywarki? O tym, jak oszczędzać wodę, zmieniając przyzwyczajenia, przeczytasz w naszym tekście. Aby mieć pewność, że woda “nie ucieka”, warto skontrolować stan sprzętów AGD, a także sprawdzić, czy kran i spłuczka nie przeciekają.
Segreguj śmieci
Segregacja śmieci stała się standardem w wielu polskich domach. Chcąc robić to efektywnie, trzeba wybrać odpowiednie kosze na segregację i worki. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą też rozważyć dodatkowo zakup specjalnego pojemnika w kolorze niebieskim, żółty, zielonym i brązowym, aby ograniczyć zużycie plastikowych worków, które same w sobie szkodzą środowisku. Aby dodatkowo produkować mniej śmieci, możesz wprowadzić w swoje życie kilka nawyków:
- Zaopatrz się w wielorazową, metalową butelkę i uzupełniaj ją wodą przelewaną przez kran z zamontowanym filtrem lub przez czajnik z filtrem;
- Na zakupy noś ze sobą wielorazowe woreczki lniane na warzywa;
- Zamiast reklamówek z plastiku wybieraj te lniane i miej je zawsze przy sobie;
- Kupuj odpowiedzialnie: jeśli masz wybór, decyduj się na produkty, których opakowania zostały wykonane z tworzyw naturalnych, a jeżeli nie, dokładnie oddzielaj od siebie różne materiały opakowań podczas segregacji.
Załóż kompostownik
Posiadacze przydomowych ogródków powinni zaopatrzyć się w kompostownik. To najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się odpadów organicznych. Dzięki niemu zyskujemy też najlepszy możliwy nawóz do roślin ogrodowych – ekologiczny i bezpieczny. Na kompost możemy wyrzucić nie tylko skoszoną trawę, suche i przekwitłe rośliny, lecz także odpady kuchenne – resztki owoców i warzyw, skorupki jaj, a także niewielkie ilości papieru (np. ręczniki papierowe) oraz popiół z kominka.
A jeśli mieszkasz w bloku i nie masz odpowiednio dużo miejsca na zagospodarowanie kącika na kompost, sprawdź, jak wykonać minikompostownik do domowego użycia.
Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?
Oszczędzaj prąd
Od czego zacząć oszczędzanie prądu? Skuteczna będzie wymiana żarówek o niskiej klasie energetycznej na te o klasie A lub B. Pozwalają one zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, co ma niebagatelne znaczenie w obliczu stale drożejącego prądu.
Inny sposób to praca nad zmianą nawyków: wyciąganie nieużywanych wtyczek z kontaktu, gaszenie światła wychodząc z pomieszczenia czy wyłączanie ogrzewania, jeżeli nie ma nas w domu. Ważne też, aby nie przegrzewać mieszkanie: nie jest to ani zdrowe dla naszej skóry i układu oddechowego, ani dobre dla portfela. Warto pomyśleć także o zainstalowaniu czujnika ruchu, który będzie automatycznie wlączał i wyłączał światło.
Zadbaj odpowiednio o choinkę po świętach
O środowisko naturalne warto dbać niezależnie od pory roku. Zimą także możemy postawić na ekorozwiązania i przysłużyć się planecie, właściwie wybierając, a później utylizując choinkę. Jaką zatem wybrać? Zdania na temat choinek sztucznych i zielonych są podzielone. Niektórzy uważają, że lepiej jest kupić jedną choinkę z tworzywa i użytkować ją przez długie lata, inni wybierają żywe choinki.
Jeżeli decydujemy się na zakup zielonej choinki co roku, warto zastanowić się, co z niej zrobić, gdy okres świąteczny już dobiegnie końca. Zasadniczo istnieją dwie odpowiedzialne opcje. Pierwsza to wybór choinki w donicy i posadzenie jej w ogrodzie po okresie świątecznym, dzięki czemu otrzymuje nowe życie. Druga to ekologiczna utylizacja, np. do odpadów ekologicznych (koniecznie w częściach) lub postawienie jej w altanie śmietnikowej, obok odpowiedniego kontenera.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak nie marnować jedzenia?
Marnowanie żywności jest ogromnym problemem w Polsce i na świecie. Aby nieco przyczynić się do rozwiązania ogromnego problemu jakim jest konsumpcjonizm i marnowanie żywności, warto przychodzić do sklepu z gotową listą produktów. Aby wykonać ją prawidłowo, zaplanuj posiłki, jakie będziesz jeść przez najbliższe dni i zastanów się, co jest Ci do nich potrzebne. Nie kupuj też jedzenia na zapas, które często później psuje się w półkach.
Aby przedłużyć przydatność warzyw i owoców do spożycia, po zakupie wyjmij je z plastikowych opakowań, opłucz, wysusz i przełóż do szklanych, szczelnie zamykanych pudełek. Warzywa takie jak np. sałata mogą zostać dodatkowo przełożone warstwami papierowego ręcznika, tak by nie zgniotły się w pudełku. Unikaj również trzymania jabłek z innymi owocami, ponieważ te sprawiają, że owoce dojrzewają szybciej.