Jak oszczędzać wodę w domu?
W jaki sposób zaoszczędzić wodę zarówno w domu, jak i ogrodzie? To często zadawane pytanie w kontekście zmniejszania rachunków za wodę oraz dbania o środowisko. Kiedy spędzamy więcej czasu w naszych przestrzeniach domowych i przygotowujemy ogród na cieplejsze miesiące, zużycie wody naturalnie wzrasta. Zobacz, jak oszczędzać wodę w domu!
Skąd bierze się duże zużycie wody?
Codzienne czynności, takie jak mycie rąk, branie prysznica czy podlewanie ogrodu, mogą prowadzić do marnotrawstwa dużej ilości wody. Wykorzystujemy jej średnio aż 150 litrów dziennie! Co zużywa najwięcej wody w domu? Jej największe eksploatowanie przypada na łazienkę i kuchnię. Przykładowo, myjąc zęby przy odkręconej wodzie przez zaledwie 2 minuty, tracimy blisko 7 litrów wody. Higiena osobista oraz spłukiwanie toalety, używanie pralki, zmywarki i urządzeń takich jak czajnik czy ekspres do kawy również przyczynia się do większego poboru wody.
Ponadto często nie zastanawiamy się nad wykorzystaniem zużytej wody, którą bezmyślnie wylewamy do zlewu. Dla przykładu — wodę po gotowaniu jajek możemy wykorzystać do podlewania kwiatów. To świetna alternatywa dla sztucznych nawozów, która wspomoże wzrost i rozwój roślin.
Warto dodać, że w przypadku rodzin z dziećmi i zwierzętami zużycie wody jest jeszcze większe. To tym bardziej zachęca do zmian, które pozwolą zaoszczędzić na wydatkach.
Istnieją sposoby, dzięki którym można sprzątać, myć się, a także podlewać ogródek, nie trwoniąc przy tym wielu litrów wody. Jak to zrobić?
Akcesoria, które pomagają oszczędzać wodę w domu i ogrodzie
Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które okazują się pomocne w zmniejszeniu zużycia wody. Oto lista przydatnych rozwiązań, podzielona na te przeznaczone do domu i do ogrodu.
Akcesoria do domu
- perlatory do baterii – są to nakładki z sitkiem napowietrzające strumień wody. Pozwalają zmniejszyć jej zużycie o około 60%. Można je zastosować na bateriach łazienkowych i kuchennych,
- baterie z czujnikiem na podczerwień– te zaawansowane elementy armatury mają wbudowany czujnik, który uruchamia strumień wody tylko wtedy, gdy pod kranem znajduje się obiekt (np. dłonie). Umożliwia to jej zaoszczędzenie poprzez wyeliminowanie niepotrzebnych przepływów,
- baterie łazienkowe z długą głowicą – taki rodzaj baterii pozwala na uruchomienie wody nie tylko dłonią, lecz także przedramieniem. To przydatne rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy zajęte ręce.
Akcesoria do ogrodu
- programatory zegarowe lub sterowniki nawadniania – jeśli chodzi o ogród, akcesoria te przyczyniają się do dużych oszczędności. Za ich pomocą da się ustawić miejsce, ilość wody oraz czas podlewania roślin, co prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania wody,
- zbiornik na deszczówkę – to doskonałe rozwiązanie do zbierania i wykorzystywania wody deszczowej do podlewania roślin w ogrodzie. Deszczówka jest miękka, o niskim pH i wysokiej czystości, co sprawia, że okazuje się doskonała dla roślin,
- pistolety i zraszacze – narzędzia te umożliwiają oszczędne rozprowadzanie wody w ogrodzie. Różne opcje regulacji strumienia wody zapewniają idealne dopasowanie intensywności podlewania do potrzeb roślin,
- zraszacze powierzchniowe – tego typu zraszacze zapewniają równomierne rozprowadzenie wody na trawniku bądź w warzywniku. Pozwalają zaoszczędzić wodę, unikając jej nadmiernego zużycia.
Dzięki tym akcesoriom można efektywnie zmniejszyć zużycie wody zarówno w domu, jak i w ogrodzie. To proste kroki, które przynoszą korzyści nie tylko dla naszych portfeli, lecz także dla środowiska naturalnego.
- Pistolety i końcówki zraszające
- Zraszacze powierzchniowe
- Zbiorniki na deszczówkę
- Sterowniki, programatory nawadniania
Ważne zasady oszczędzania wody
Oprócz wprowadzenia zmian w armaturze i sprzęcie istotną rolę odgrywa również przyswojenie sobie kilku zasad oszczędzania wody:
- Wybierz prysznic zamiast wanny. W czasie pięciominutowego prysznica zużyjesz zaledwie połowę wody potrzebnej do wypełnienia całej wanny.
- Wykorzystuj wodę po kąpieli do innych celów, na przykład do mycia podłogi.
- Zakręcaj wodę podczas golenia lub mycia zębów, aby zaoszczędzić kilkanaście litrów wody podczas jednej wizyty w łazience.
- Uruchamiaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne, aby zmniejszyć liczbę cykli ich pracy w tygodniu.
Nawet małe zmiany w naszych codziennych nawykach mają wielkie znaczenie dla zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi. Dbając o wodę, troszczymy się o naszą przyszłość i środowisko, w którym żyjemy.
Naprawy są istotne, czyli co można zrobić, by oszczędzić wodę
Czasami drobne naprawy mogą przynieść duże efekty w oszczędzaniu wody. Warto wymienić stare, przeciekające uszczelki w kranach, co pozwoli zaoszczędzić nawet do 11 tysięcy litrów wody rocznie. Naprawa przeciekającej spłuczki w toalecie też jest ważna, ponieważ przez jej nieszczelność można stracić ponad 200 litrów wody dziennie. Warto również sprawdzić kondycję sprzętów pobierających wodę, takich jak pralki, zmywarki czy lodówki. Nieszczelny elektrozawór, zapchany filtr lub uszkodzony wąż często stanowią przyczynę nadmiernego zużycia wody.
Zmniejszenie zużycia wody w domu i ogrodzie jest możliwe poprzez wprowadzenie prostych zmian w naszych codziennych nawykach oraz świadome korzystanie z dostępnych rozwiązań. Oszczędzanie wody to nie tylko sposób na obniżenie rachunków, lecz także nasz wkład w ochronę środowiska. Poprzez zastosowanie oszczędnych urządzeń, naprawę usterek i wprowadzenie dobrych nawyków możemy skutecznie ograniczyć nasz ślad wodny. Pamiętajmy, że każda mała zmiana ma potencjał przynieść pozytywne efekty zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak oszczędzać wodę na co dzień?
Aby oszczędzać wodę na co dzień, warto na krócej otwierać kran podczas mycia rąk i zębów, a także zastępować kąpiel prysznicem. W przypadku mycia dużej ilości naczyń dobrze jest zainwestować w zmywarkę.
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Można stosować systemy nawadniania kropelkowego, które dostarczają wodę bez strat przez parowanie. Należy regularnie sprawdzać obecność wycieków w systemie nawadniania. Ponadto warto sadzić rośliny odporne na suszę, które wymagają mniejszej ilości podlewania.
Ile wody można zaoszczędzić?
Korzystanie z odpowiednich akcesoriów oraz wypracowanie dobrych nawyków to nawet 60-70% mniej zużytej wody.
Czy perlator można zamontować do każdej baterii?
Wśród obecnie produkowanych nowoczesnych modeli — tak.
Czy zakup zmywarki jest opłacalny?
Różnica w zużyciu wody w porównaniu z tradycyjnym myciem naczyń pod kranem jest wyraźna, oszczędzamy również czas.
Jak dobrać zraszacz powierzchniowy?
Sprawdź wymiary trawnika, a następnie poszukaj modelu, który obejmie całą powierzchnię z lekką nadwyżką.
Jakie baterie umywalkowe sprzyjają oszczędności wody?
Jednouchwytowe lub z czujnikiem.