Oszczędzamy wodę. Jakie urządzenia wybrać?
Woda jest dobrem, z którego korzystamy codzienne. Każdego dnia zużywamy ją w dużych ilościach do picia, mycia czy sprzątania. Jednak w wielu gospodarstwach domowych ilość zużytej wody nie wynika z autentycznych potrzeb, lecz często jest wynikiem drobnych i pozornych zaniedbań. Co możemy robić, aby oszczędzać wodę?
Jak oszczędzać wodę?
Ekologia to ważny powód, by oszczędzać wodę. Nie każdy jednak ma świadomość, że wraz z wylewaną wodą wyciekają także pieniądze. Na przestrzeni lat zużywamy coraz więcej wody, jej ceny systematycznie rosną. Rachunki za wodę wraz z energią elektryczną stanowią ważne pozycje w domowym budżecie. Oszczędzanie wody wcale nie musi oznaczać rzadszych kąpieli czy rzadszego korzystania z wody. Dzięki świadomym zabiegom i nowoczesnym urządzeniom możemy prosto i wydajnie ograniczyć jej zużycie.
Montaż perlatorów – proste i skuteczne oszczędzanie wody
Najprostszą i najbardziej podstawową formą oszczędzania wody jest montaż perlatorów. Perlator jest rodzajem sitka o drobnych oczkach, montowanym na końcu wylewki po to, by napowietrzać strumień wypływającej wody. Na wypływającą wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki któremu zasysane powietrze miesza się z wodą i ogranicza przepływ. Montaż perlatora wcale nie zmniejsza komfortu korzystania z baterii, wręcz przeciwnie. Perlator, poprzez podniesienie ciśnienia w instalacji, stwarza pozory mocniejszego strumienia - bo do strumienia „dodaje” tysiące drobnych pęcherzyków powietrza.
Podstawową zaletą perlatorów jest oszczędność. Potrafią one zmniejszyć przepływ wody nawet do 3 litrów na minutę. Mały przepływ sprawdzi się więc w bateriach umywalkowych. w kuchni stosowane są perlatory, z przepływem wody od 3 do 6 litrów na minutę. Decydując się na zakup perlatora, wybieraj modele z wysokiej jakości materiału oraz takie, które da się rozłożyć na mniejsze części i wyczyścić.
Perlatory z siatkami wykonanymi z metalu łatwiej ulegają korozji i pokrywają się trudnym do usunięcia kamieniem – to typowy problem spotykany w gospodarstwach domowych, które pobierają wodę z własnego ujęcia. W takich przypadkach wybierz perlator z siatkami wykonanymi z plastiku lub silikonu.
Baterie wannowe – jedno, czy dwuuchwytowe?
Biorąc kąpiel w wannie, oczekujemy, aby szybko napełniła się wodą o odpowiedniej temperaturze. Dlatego kupując baterię wannową, warto kierować się dużym przepływem wody. To zupełnie odwrotnie, niż w przypadku baterii obsługującej wyłącznie prysznic. Montaż perlatorów w bateriach wannowych jest więc niepraktyczny, ponieważ mieszanie wody z powietrzem sprawi, że wanna wolniej będzie się napełniać, a już nalana woda – stygnąć. W ten sposób marnotrawisz energię wykorzystaną do jej wcześniejszego ogrzania.
Przy zakupie baterii wannowej, musisz wybrać pomiędzy baterią jedno- lub dwuuchwytową. Wybór ten, choć zależy od naszego gustu – ma dodatkowy wpływ na oszczędność wody. Baterie dwuuchwytowe mają dwie głowice do regulowania wody zimnej i ciepłej. Choć ich popularność rośnie, to przy każdorazowym odkręceniu kurków musimy od nowa regulować jej temperaturę. To zaś oznacza dodatkowe zużycie wody. Baterie jednouchwytowe są wygodniejsze w użyciu, mają wbudowany mieszacz - zimna woda miesza się w nim z ciepłą. Umożliwiają szybką i łatwą regulację strumienia oraz temperaturę wody, dlatego baterie jednouchwytowe pozwalają na znaczne zaoszczędzenie zużycia wody w stosunku do baterii dwuuchwytowych.
Twarda woda – jak powstaje i jak wpływa na nasze życie?
Bateria termostatyczna – czy warto?
Aby dodatkowo zmniejszyć zużycie wody, zastanów się nad montażem baterii termostatycznej. Oprócz głównej bryły i wylewki, posiada ona dwa pokrętła. Jedno do regulacji temperatury, drugie pokrętło to zawór odcinający dopływ wody. Bateria termostatyczna uniemożliwia wypływ wody o temperaturze niższej lub wyższej niż ustawiona na termostacie. Dopiero po osiągnięciu nominalnej temperatury, z wylewki płynie woda. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzamy w tygodniu kilka minut (co przekłada się na kilkanaście litrów wody), podczas których czekamy na ciepłą wodę. Baterie termostatyczne, choć są droższe od baterii jednouchwytowych, mają dłuższą gwarancję, co świadczy o ich dużej niezawodności.
Z zakupu baterii termostatycznej powinniśmy zrezygnować, jeżeli woda do mycia jest podgrzewana przez gazowy (ewentualnie elektryczny) podgrzewacz przepływowy lub dwufunkcyjny kocioł. Taka współpraca nie należy do ekonomicznych rozwiązań.
Montaż wodoszczędnych spłuczek
Nowoczesne spłuczki dostępne na rynku potrafią zaoszczędzać nawet 50 proc. wody niezbędnej do spłukania. Mają one dwa typy przycisków: pojedynczy z funkcją STOP - pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie lub dwudzielny, umożliwiający spłukiwanie dużą (6 lub 9 l) lub małą (3 lub 4,5 l) objętością wody. Zatem jeśli mechanizm używanej spłuczki jest stary lub nieszczelny, warto zastanowić się nad jego wymianą.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie nawyki pomagają oszczędzać wodę?
Do oszczędzania wody sprawdzają się różnego rodzaju urządzenia, które ograniczają jej zużycie. Ważne są jednak także nawyki, które w połączeniu z nowoczesną aparaturą są w stanie wygenerować spore oszczędności. Aby dodatkowo oszczędzać wodę, warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu instalacji. Każdy, nawet drobny przeciek, długoterminowo generuje spore koszty. Wodę oszczędza także np. zakręcanie wody podczas mycia zębów czy płukanie owoców w misce z wodą i sodą zamiast pod bieżącą wodą.