Twarda woda – jak powstaje i jak wpływa na nasze życie?

W trakcie obiegu w przyrodzie, woda ma kontakt ze skałami, minerałami i rozmaitymi zanieczyszczeniami organicznymi. Zmieniają one niekorzystnie chemiczne i fizyczne właściwości wody. Woda „przyjmuje" wówczas m.in. sole wapnia oraz magnezu, przez co staje się twarda i w takiej formie trafia do naszych domów.

Co powoduje twarda woda?

  • Niszczy sprzęt AGD. Sole wapnia i magnezu z łatwością zamieniają się w ciało stałe, które w domu jest widoczne pod postacią osadów z kamienia wewnątrz instalacji, na powierzchni armatury, kabin prysznicowych oraz naczyń. Po podgrzaniu „twardej wody” osad wytrąca się jeszcze łatwiej, przez co szczególnie narażone na zniszczenie są wszelkie grzałki w czajnikach, ekspresach, pralkach oraz zmywarkach i żelazkach. Kamień z wody powoduje, że urządzenia szybciej się psują, a jakość ich działania znacznie spada.
  • Podwyższa zużycie detergentów. Mydło, szampon, płyn do mycia, czy proszek, nie są w stanie całkowicie rozpuścić się w twardej wodzie. To oznacza, że do umycia tej samej powierzchni trzeba zużyć nawet do 60% więcej detergentu, niż przy wodzie miękkiej. Poza tym, pozostałości źle rozpuszczonego środka chemicznego nie spłukują się całkowicie z powierzchni ciała, naczyń i ubrań.
  • Wysusza włosy i skórę. Twarda woda ma znaczenie dla wyglądu. Po kąpieli w twardej wodzie, skóra jest podrażniona i swędząca, a włosy przesuszone. Długotrwały kontakt z twardą wodą może potęgować przypadłości takie jak trądzik, egzema, czy nadmierne wypadanie włosów.
  • Niszczy ubrania w praniu. Niedoprane ubrania, wypłowiałe kolory i osłabiona struktura materiału to skutek prania w twardej wodzie i pozostałości detergentów, nawet po płukaniu odzieży. Twarda woda ani nie rozpuszcza wystarczająco środków chemicznych, ani dobrze nie wypłukuje ich z materiałów.
  • Obniża skuteczność instalacji grzewczych. Kamień z twardej wody odkłada się wewnątrz rur, przez co światło rur się zmniejsza, a ciepło ma dodatkową barierę do pokonania. Warstwa osadów o grubości 12mm powoduje spadek efektywności instalacji grzewczych nawet o 12%.

W jaki sposób można zmiękczyć twardą wodę?

Najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na pozbycie się twardej wody jest poddanie jej procesowi zmiękczania. Polega on na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Proces nie powoduje zmiany smaku wody, a jedynie zmianę jej składu na taki, który nie pozwala na odkładanie się kamienia.

Zmiękczacze wody są wyposażone w żywicę jonowymienną, która zatrzymuje jony powodujące twardość wody, a następnie wypłukuje je do kanalizacji. Żywica musi być regenerowana roztworem wody i soli średnio kilka razy w miesiącu, aby mogła zachować swoje zmiękczające właściwości. Proces regeneracji zmiękczacza zachodzi w urządzeniu automatycznie i wymaga jedynie uzupełniania poziomu soli w urządzeniu. Możemy skorzystać także ze zmiękczaczy punktowych, taki jak np. filtr do pralki. Innym sposobem jest korzystanie z magnetyzera czy filtrów zawierających polifosfat.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak rozpoznać poziom twardości wody?

W warunkach domowych można sprawdzić poziom twardości wody na kilka sposobów. Można między innymi skorzystać z testu z pianą, kropelkowego lub paskowego. Próbkę wody można także oddać do sprawdzenia w laboratorium.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak oszczędzać wodę w domu?

    W jaki sposób zaoszczędzić wodę zarówno w domu, jak i ogrodzie? To często zadawane pytanie w kontekście zmniejszania rachunków za wodę oraz dbania o środowisko. Kiedy spędzamy więcej czasu w naszych przestrzeniach domowych i przygotowujemy ogród na cieplejsze miesiące, zużycie wody naturalnie wzrasta. Zobacz, jak oszczędzać wodę w domu!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Czysta woda w kuchni. Jak poprawić smak i jakość wody?

    Czysta woda jest niezbędnym elementem zaopatrującym każdy dom, choć ta lecąca z kranu jest przeźroczysta i nie posiada zapachu – to może zawierać śladowe ilości chemikaliów, pestycydów czy mikroorganizmów. Do uzdatniania wody stosuje się filtry, te z koeli różnią się ceną, wydajnością, sposobem działania.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Filtry kuchenne. Jak działają i jakie mają zalety?

    Filtry podzlewowe poprawiają jakość wody. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na posiadanie zdrowej, czystej wody w domu, bez konieczności kupowania napoju w plastiku. Sprawdź, które z nich są dla Ciebie odpowiednie.