Ogród piękny także zimą

Ogród w czasie zimy nie musi być szary i smutny. Aby go ożywić, wystarczy posadzić odpowiednie rośliny. Oprócz drzew i krzewów iglastych świetnie sprawdzą się rośliny zimozielone, które nie zrzucają liści na zimę i gatunki o ozdobnych i kolorowych pędach. Zobacz co zrobić w ogrodzie podczas zimy!

Barwinek pospolity

Ogród w czasie zimy nie musi wyglądać smutno. Jeśli posadisz mrozoodporne rośliny, możesz cieszyć się piękną działką niezaleźnie od pory roku. Poniżej znajdziesz rośliny, dzięki którym ogród w styczniu będzie prezentował się naprawdę wyjątkowo!

Barwinek pospolity ma ciemnozielone, skórzaste liście i kwitnie na biało, niebiesko lub fioletowo (w zależności od odmiany). Preferuje miejsca wilgotne i zacienione, ale pięknie kwitnie także na stanowiskach słonecznych. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa np. pod koronami wielkich drzew, gdzie występuje dość znaczne zacienienie. Nadaje się także do posadzenia na skarpach i dobrze wygląda w ogródkach skalnych. Rozmnaża się dość szybko przez rozłogi, więc trzeba pilnować, by nie zdominował innych roślin. Ciemnozielony dywan z barwinków może być ozdobą ogrodu nawet w czasie bezśnieżnych zim, ponieważ jest to roślina odporna na mróz.

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony dobrze prezentuje się w małych ogrodach. Sprawdzi się również w ogrodach miejskich, bo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Świetnie znosi cięcie, więc można z niego tworzyć zimozielone żywopłoty (w naszych warunkach klimatycznych dorasta do ok. 3 m wysokości). Odpowiednio przycinany bukszpan może przybrać kształt stożka, kuli, sześcianu lub innej, dowolnej figury. Ładnie wygląda posadzony jako niski żywopłot wokół ogródka ziołowego lub rabaty. Bukszpan wieczniezielony ma skórzaste, błyszczące liście w kolorze ciemniej zieleni. Zdarzają się jednak odmiany o liściach żółtych (‘Aureovariegata’) lub ozdobionych białym brzegiem (‘Argenteovariegata’). Bukszpany najlepiej rosną na stanowiskach cienistych i osłoniętych od wiatru. Preferują żyzne i wilgotne gleby, ale źle rosną na terenach podmokłych. Są za to wytrzymałe na suszę.

Laurowiśnia wschodnia

Laurowiśnia wschodnia to także krzew zimozielony, który najlepiej czuje się w zachodnich rejonach kraju. Roślina ta nie jest do końca odporna na mróz. Ma duże, skórzaste, błyszczące liście w kolorze ciemnozielonym. Wiosną jej ozdobą są białe, pachnące kwiaty, kształtem przypominające wzniesione grona. Laurowiśnia najlepiej rośnie w cieniu, wymaga miejsc osłoniętych od wiatru. Lubi żyzne, wilgotne gleby. Trzeba ją często i obficie podlewać. Najbardziej odporne na mróz odmiany to: ‘Otto Luyken’, ‘Schipkaensis’ i ‘Zabeliana’ (powtarza kwitnienie we wrześniu). Jednak w zimniejszych rejonach Polski nawet te odmiany wymagają na zimę okrycia np. z agrowłókniny.

Runianka japońska

Runianka japońska to zimozieloną krzewinka, która doskonale nadaje się na roślinę okrywową. Ten niski krzew (max 20 cm wysokości) rozmnaża się dzięki podziemnym rozłogom i szybko pokrywa dostępny teren dywanem ciemnozielonych, błyszczących, ząbkowanych liści. Runianka preferuje cieniste i wilgotne stanowiska, dobrze rośnie w cieniu wielkich drzew. Lubi żyzne i próchnicze gleby. Aby runianka japońska nie przemarzała w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim, należy okrywać ją gałązkami iglaków.

Trzmielina Fortune'a

Trzmielina Fortune’a ma gładkie i skórzaste liście, które mogą przybierać różną barwę w zależności od odmiany. Szarozielone listki z białym brzegiem są charakterystyczne dla odmiany ‘Emerald Gaiety’. Natomiast liście odmiany ‘Emerald’n Gold’ mają szeroki, złoty brzeg. Zielone liście z żółto-kremowym środkiem ma odmiana ‘Sunspot’. Odmiany o pstrokatych liściach najpiękniej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Inne odmiany dobrze rosną także w cieniu. Trzemielina preferuje wilgotne i żyzne gleby bogate w próchnicę. Najlepiej czuje się w miejscach osłoniętych od wiatru. Bardzo dobrze znosi przycinanie, a regularne cięcie przyczynia się do zagęszczenia rośliny.

Rośliny o barwnych pędach

Jasnozielony, żółty, pomarańczowy, czerwony czy fioletowy – takie kolory mogą towarzyszyć nam w ogrodzie w czasie szarych, zimowych miesięcy. A to za sprawą roślin o intensywnie wybarwionych pędach. Ich kolorowe gałązki i kora pomogą ożywić każdy ogród w zimę.

Rośliny o jasnych pędach

Ciemnozielone iglaki lub brązowa kora dekoracyjna to idealne tło dla roślin o jasnych pędach, np. dla derenia rozłogowego w odmianie ‘Flaviramea’, która ma cytrynowożółte gałązki. Derenia warto często przycinać, co przyczyni się do zagęszczenia krzewu. Jasne pędy ma także wierzba biała, inaczej zwana wierzbą srebrną ze względu na zielono-szare liście. Złocisto-żółte pędy są charakterystyczne dla odmiany 'Vitellina'. Złotą korę ma także lipa szerokolistna w odmianie ‘Aurea’. Młode pędy tej odmiany są żółte. Ciekawe, pomarańczowo-brązowo-ceglaste pędy posiada tawulec Tanaki.

Gatunki o pędach czerwonych

Na tle śniegu pięknie prezentują się odmiany o pędach czerwonych. Czerwone gałązki są charakterystyczne dla wielu odmian derenia białego. Odmiana ‘Kesselringii’ ma pędy purpurowo-brązowo-fioletowe, ‘Sibirica’ – szkarłatnoczerwone, koralowe, a odmiana ‘Kelsey’s Dwarf’ – intensywnie czerwone. Odmiany te najpiękniej wybarwiają sie na stanowiskach słonecznych. Jaskrawoczerwone pędy posiada berberys Thunberga w odmianie 'Red Chief'. Młode pędy odmiany 'Helmond Pillar' także są czerwone. Purpurowe gałązki są ozdobą klonu palmowego, który nadaje się do posadzenia w małych ogrodach, ponieważ rośnie bardzo wolno. Purpurowo-czerwone pędy wierzby purpurowej z czasem stają się zielonoszare. Czerwone gałązki posiada także wierzba biała w odmianie 'Chermesina’.

Intensywnie zielone gałązki

W zimowym ogrodzie dobrze prezentują się także rośliny o pędach intensywnie zielonych. Swoją urodę ukazują dopiero po opadnięciu liści, ponieważ wiosną i latem giną w gąszczu zieleni. Ciemnozielone gałązki żarnowca miotlastego czasem przemarzają w czasie najbardziej srogich zim, ale do momentu wystąpienia silnych mrozów może on stanowić ciekawą ozdobę. Złotlin japoński o pomponiastych, żółtych kwiatach wygląda pięknie także zimą. A to za sprawą długich, cienkich, jasnozielonych pędów. Niektóre odmiany derenia białego (np. ‘Aurea’) także mają jasnozielone gałązki. Zielone pędy są również ozdobą kokornaka wielkolistnego iszczodrzeńca wczesnegow odmianie 'Allgold'.

Dekoracyjna kora

Zimową ozdobą drzew i krzewów może być także dekoracyjna kora. Brzoza brodawkowata ma ozdobną, białą korę. Posiada również biało-kremowe pędy. Ciekawie wygląda również trzmielina brodawkowata, której seledynowe pędy pokryte są czarnymi brodawkami. Ozdobna przez cały rok jest też trzmielina oskrzydlona: oprócz zielonkawych kwiatów, fioletowych owoców i liści przebarwiających się jesienią na czerwono, ma wzdłuż pędów korkowe narośla, które przypominają kształtem skrzydła.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Decydująć się na dokarmianie ptaków zimą, koniecznie pamiętaj o regularności! Nie przerywaj karmienia z dnia na dzień. Ptaków nie należy dokarmiać zwyczajnym chlebem. Najlepiej sprawdzą się nasiona np. słonecznika oraz ziarna i orzechy.