Oryginalne kwietniki do domu
Jeśli nie chcesz kupować gotowego kwietnika, możesz przygotować go samodzielnie! Kwietnik DIY to nietuzinkowy sposób na dekorację wnętrza pełnego roślin. Jak go wykonać? Puść wodze fantazji! Do pracy wykorzystaj stare przedmioty i sprzęty, nadając im drugie życie lub sięgnij po gotowe elementy i stwórz z nich oryginalny kwietnik. Zobacz nasze propozycje, zainspiruj się i stwórz własny efektowny element aranżacji.
Kwietnik DIY ze starej donicy
Stare donice zalegają w piwnicy lub garażu? Często są to gliniane pojemniki, które doskonale nadają się do uprawy roślin. Ten materiał utrzymuje optymalną wilgoć gleby i nie nagrzewa się. Gliniane donice, które stały na zewnątrz, wyczyścisz za pomocą gąbeczki i płynu do mycia naczyń. Surowe donice świetnie sprawdzą się do wnętrz w stylu rustykalnym, ale też będą dobrze komponowały się z wnętrzem skandynawskim.
Chcesz nadać donicy bardziej nowoczesny wygląd albo zmienić jej kolor? Wystarczy, że pomalujesz ją na wybrany odcień. Przed malowaniem oczyść i osusz donicę. Do malowania glinianych pojemników możesz użyć farby akrylowej, w sprayu lub tablicowej. Donice możesz też ozdobić przy użyciu sznurków, wstążek, guzików czy cekinów, które przyczepisz, np. klejem na gorąco.
Wiszący kwietnik ze starej koszulki
Zamiast wyrzucać stary t-shirt, lepiej wykorzystać go do wykonania kwietnika o nietuzinkowej formie. Potrzebne będą nożyce i drewniane koraliki. Jak wykonać makramę na donicę?
Pierwszy krok to pocięcie koszulki na 8 poziomych pasów. Następnie paski rozcina się na jednym szwie i zbiera się w pęczek. Zawiązuje się je w mocny supeł tak, by pozostały jedynie krótkie ogonki. Aby kwietnik lepiej się prezentował, szwy na końcach można obciąć. To będzie podstawa kwietnika.
Następnie pasy zbiera się w pary i związuje się na nich kilka supłów (co ok. 4-5 cm zaczynając od głównego supła). Za każdym razem przez pas przekłada się drewniane koraliki, a czynności powtarza na kolejnych fragmentach. Następnie należy związać końce pasów u góry, a potem przez pasy przełożyć niewielką donicę z rośliną. Tak powstały kwietnik najlepiej przymocować do haka, przytwierdzonego do sufitu.
Chcesz zrobić taki kwietnik? Zobacz nasz filmik!
Kosz w roli kwietnika
Oryginalnym kwietnikiem może być wiklinowy lub słomiany kosz. Jeśli pełni on funkcję osłonki, umieszcza się w nim donicę z podstawką. Jeśli ma być donicą, trzeba go odpowiednio przystosować. Wnętrze należy wypełnić materiałem nieprzepuszczającym wody, np. folią ogrodniczą. Można ją przykleić u góry lub przytwierdzić takerem tapicerskim. Na dnie usypuje się solidną warstwę drenażu, np. keramzytu. Dopiero na niej usypuje się podłoże i sadzi rośliny.
Taka donica bez otworów w dnie ma jednak swoje ograniczenia. Zaleca się uprawiać w niej takie rośliny, którym nie szkodzi nadmiar wody (np. papirusy). Należy pamiętać, aby rośliny podlewać oszczędnie – przelanie może spowodować uszkodzenie koszyczka. Z tego powodu bardziej praktycznym rozwiązaniem jest potraktowanie koszyka jako osłonki.
Kwietnik wiszący DIY
Do wykonania wiszącego kwietnika potrzebne będą dwie krótkie deski, sznur, wiertarka, papier ścierny oraz bejca lub lakier. W deskach nawierca się cztery otwory blisko krawędzi. Przez deski przeciąga się sznur, wiążąc supły przy otworach. Następnie końce sznura przywiązuje się 20 cm nad górną półką, dokładnie na środku. Kwietnik można zamontować do sufitu za pomocą haków.
Kwietnik wiszący DIY – jak zrobić go krok po kroku?
Kwietniki ze starych mebli
Jako kwietniki wykorzystuje się też stare, wysłużone już meble. Są to m.in. kredensy w stylu retro, vintage komody, a nawet stoliki na maszyny do szycia. Rośliny ustawia się na blatach i w otwartych szufladach.
Odwiedzających dom można zaskoczyć, wykonując kwietnik ze starego krzesła. Sposób wykonania zależy od rodzaju mebla – najlepsze są takie, z których można usunąć siedzisko. Krzesło można dopasować do wnętrza. Wystarczy zetrzeć papierem ściernym wierzchnią warstwę lakieru, a drewnianą powierzchnię pomalować impregnatem o dowolnym zabarwieniu.
Kwietnik DIY z numerem domu
Efektownym pomysłem jest też kwietnik z numerem domu. W takim pojemniki wyeksponujesz swoje ulubione kwiaty oraz ozdobisz przestrzeń przy bramie, furtce lub drzwi wejściowych. Do wykonania kwietnika potrzebne są 3 kantówki, piła, papier ścierny, wiertarko-wkrętarka, klej, cyfry oraz farba do drewna.
Kwietnik z numerem domu - DIY
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Z czego można wykonać drewniany kwietnik do domu?
Możliwości wykonywania kwietników są niemal nieograniczone. Za kwietniki mogą posłużyć kredensy, krzesła, szafki i stoliki, drabiny, beczki, ozdobne skrzynki, palet,y a nawet drewniana szpula na kable zalegająca na budowie. Wszystko zależy od pomysłu, umiejętności wykonania, a także dostępnej powierzchni.
Jakie rośliny uprawiać w szklanych miniogrodach?
W szklanych ogrodach często uprawia się kaktusy i sukulenty. Jest to wygodne, gdyż rośliny te nie wymagają częstego podlewania – jest ono mało obfite i nie ma ryzyka zalewania konstrukcji. Wśród roślin polecanych do takich ogrodów można wymienić gatunki takie jak fitonia, mecz, niekropień, orliczka kreteńska, rosiczka i muchołówka.
Jak dostosować kwietnik do stylu urządzania wnętrza?
Kwietnik może podkreślać obrany styl, to jednak obszerny temat. W pomieszczeniach urządzanych w stylu skandynawskim cenione będą kwietniki ze sznurków i makramy. We wnętrzach rustykalnych warto postawić na sprzęty i meble gospodarskie – kredensy, beczki, konewki i kosze. Do stylu industrialnego dobrze będzie pasowała półka pod maszynę do szycia oraz drewniana szpula na kable, która może również pełnić funkcję stolika.