Płytki wielkoformatowe na posadzkę
Płytki wielkoformatowe to jeden z nowych trendów w urządzaniu kuchni lub łazienki. Dają estetyczne, minimalistyczne wykończenie. Dzięki małej ilości spoin optycznie powiększają przestrzeń. Są też znacznie szybsze w montażu niż małe płytki. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecyduje się na zakup płytek wielkoformatowych? Jak montować płytki wielkoformatowe? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Rodzaje posadzkowych płytek wielkoformatowych
Mówiąc o płytkach wielkoformatowych, zwykle ma się na myśli te o wymiarach co najmniej 45x45 cm (w przypadku płytek prostokątnych 30x60 cm lub 25x70 cm). Płytki tego typu mogą mieć jednak różny kształt i wielkość. Poza kwadratowymi o wielkościach (dochodzących nawet do 80 x80 cm), dostępne są też podłużne kształtem przypominające drewniane panele albo mogące pokryć niemal całą powierzchnię pomieszczenia (nawet do 120x180 cm). Te ostatnie stosuje się głównie przy wydzielaniu przestrzeni w pomieszczeniach wielofunkcyjnych — np. by oddzielić wyspę kuchenną lub aneks od reszty pokoju albo podzielić przestrzeń typu open space.
Raczej nie produkuje się płytek wielkoformatowych w innych kształtach niż kwadrat i prostokąt. W tej kategorii nie znajdzie się więc płytek o oryginalnym formacie heksagonalnym.
Jeśli chodzi o grubość, płytki gabarytowe nie różnią się od klasycznych płytek podłogowych. Występują w grubościach od ok. 6 mm do mniej więcej 16 mm. Warto sprawdzić ten parametr przed kupnem, szczególnie gdy planuje się podłogi łączone np. z panelami. Takie rozwiązanie często stosuje się we wnętrzach wielofunkcyjnych np. kuchni z salonem.
Płytki XXL najczęściej wykonywane są z:
- gresu – to zapewnia im trwałość i wytrzymałość. Są też odporne na zarysowania i zmiany temperatury (zwykle są mrozoodporne). Można je układać także na zewnątrz domu lub mieszkania np. na balkonie czy patio;
- terakoty – wykorzystuje się je tylko w pomieszczeniach. Starzeją i zużywają się mniej estetycznie niż gres, są jednak mniej kosztowne. Dość łatwo jest je uszkodzić, np. upuszczając coś na podłogę;
- ceramiki i kwarcu – mogą występować we wzorach wizualnie imitujących marmur (lub inny kamień), drewno, beton ozdobny.
Płytki tego typu mogą być też szkliwione (z połyskiem) lub matowe, co nadaje zupełnie inny efekt wizualny.
Czy zawsze warto wybrać płytki wielkoformatowe?
Płytki wielkoformatowe sprawdzają się w dużych pomieszczeniach o regularnym kształcie, czyli tam, gdzie mają najlepszą ekspozycję. W miejscach, gdzie istnieje konieczność docinania, takich jak nieregularne pokoje, hole i korytarze lepiej postawić na mniejsze elementy.
Płytki gabarytowe nie sprawdzą się także we wszystkich stylach architektonicznych. Najlepiej prezentują się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Dobrze pasują do stylu industrialnego, czy skandynawskiego, ale nie sprawdzą się m.in. w rustykalnych aranżacjach.
Płytki rektyfikowane. Czym się charakteryzują i jak należy je układać?
Montaż płytek wielkoformatowych na podłodze
Jak wygląda montaż płytek wielkoformatowych? Mocowanie płytek XXL przypomina klejenie klasycznych płytek posadzkowych, z tym że w większej skali. Na początek należy więc odpowiednio przygotować podłoże – wyrównać podłogę, czyli wyeliminować wgłębienia i szczeliny np. za pomocą masy wyrównawczej, a inne nierówności przytrzeć. Jeżeli podłoże nie będzie wyrównane, fuga może się wykruszać.
Następnie należy oczyścić, odpylić i odtłuścić przestrzeń. Podłoże trzeba pokryć klejem za pomocą gładkiej strony pacy, a następnie uformować na ścianie grzebień za pomocą jej ząbków. Później trzeba położyć warstwę kleju na samej płytce. Należy dokładnie pokryć całą jej powierzchnię łącznie z krawędziami, w innym przypadku płyta będzie narażona na pękanie i stanie się bardziej podatna na uszkodzenia.
Płytę dociska się ruchem wibrującym, aby maksymalnie wydobyć nadmiary kleju spod jej powierzchni i uniknąć wnikania kleju do fugi. W przypadku bardzo dużych płytek wielkoformatowych może być niezbędna pomoc drugiej osoby. Fugowanie można rozpocząć po usunięciu ze spoin resztek kleju i sprawdzeniu, czy w szczelinach nie znajduje się wilgoć.
Oczywiście warto pamiętać, by płytki wielkoformatowe układać zawsze od najbardziej widocznych miejsc, tak by ewentualne docinki znalazły się po bokach, a w przypadku łączenia z innymi typami podłóg o zachowaniu szczelin dylatacyjnych (szczególnie istotnych przy drewnie, które najbardziej pracuje).
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Gdzie można położyć płytki wielkoformatowe?
Takie płytki świetnie sprawdzają się w dużych i nowoczesnych pomieszczeniach. Można wyeksponować za ich pomocą także przestrzeń zewnętrzną np. patio czy taras (trzeba się tylko upewnić, czy wybrane płytki są mrozoodporne i nadają się do użytku zewnętrznego). Często wykorzystywane są również do wizualnego podzielenia pomieszczeń wielofunkcyjnych np. kuchni z salonem, kuchni z jadalnią, pomieszczeń do pracy typu open space.
Jaki klej do płytek wielkoformatowych?
Do wielkoformatowych płytek zaleca się kleje o podwyższonych parametrach przyczepności, najlepiej klasy C2 (wg normy PN-EN 12004). Największe formaty XXL najlepiej kleić na zaprawy elastyczne klasy S1. W przypadku silnego nasłonecznienia przestrzeni zalecane są z kolei zaprawy C2S1 albo S2C2. Jeżeli chce się przykleić nową płytę na stare płytki drewnopodobne, czy lamperie zalecane są kleje C2S1.
Jaka szerokość fugi do płytek wielkoformatowych?
By uzyskać jak największe wrażenie całkowicie gładkiej tafli płytki, zaleca się układać jedna obok drugiej z jak najmniejszym odstępem. W przypadku płytek rektyfikowanych (o fabrycznie docinanych brzegach, tak by różnice wielkościowe między płytkami były jak najmniejsze) będzie to ok. 1,5-2 mm, a w przypadku nierektyfikowanych nawet ok. 5 mm. Większa ilość spoiny dobrze zamaskuje odchyły wielkościowe płytek.