Sposoby na walkę z wilgocią w domu

Nadmierna wilgoć w domu lub mieszkaniu jest niebezpieczna dla zdrowia domowników. Pojawiające się w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgoci pleśń i grzyby nie tylko szpecą ściany, sufity i mają konsekwencje dla stanu technicznego budynku. Z punktu widzenia zdrowia wywołują alergie oraz problemy z układem oddechowym. Dlatego walka z wilgocią powinna być priorytetem domowników. Należy kontrolować i zapobiegać zawilgoceniu ścian, a także wyeliminować źródło problemu. Na szczęście istnieją sprawdzone i efektywne sposoby walki z wilgocią w domu, nawet bez ponoszenia wysokich nakładów finansowych.

Główne źródła wilgoci w domu

Żeby wyeliminować zjawisko nadmiernej wilgoci, najpierw należy poznać źródło problemu. Szczególnie że zawilgocenie pomieszczeń może mieć zróżnicowane przyczyny. Do najpowszechniejszych zaliczyć można:

  • brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza – gromadzeniu wilgoci sprzyja codzienne użytkowanie przestrzeni mieszkalnej. Wilgoć jest cały czas wytwarzana przez domowników (np. oddychanie, gotowanie, pranie, kąpiele). Nadmiar pary wodnej skutkuje nagromadzeniem wilgoci, zwłaszcza w sezonie grzewczym i szczególnie w kuchniach oraz łazienkach. Przez zamknięte okna i zatkane kratki wentylacyjne wilgoć nie wydostaje się z pomieszczenia, a para wodna skrapla się na chłodniejszych powierzchniach (np. okna, ściany);
  • nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna – błędy w wykonaniu izolacji cieplnej skutkują powstawaniem punktów niedostatecznie chronionych przed wilgocią i zimnem. To tzw. mostki cieplne tworzące się zwłaszcza w miejscach łączenia przegród oraz w okolicach okien i drzwi;
  • przedostawanie się wody – problemy z infrastrukturą budynku mogą skutkować przedostawaniem się wody deszczowej, ale również zaciągania wilgoci kapilarnej z gruntu. Może to być wynik nieszczelnych okien czy drzwi, przeciekającego dachu, przecieków w instalacjach wodnych i niewłaściwej hydroizolacji fundamentów;mokre ściany, sufity i podłogi – dotyczy nowych oraz remontowanych budynków.
Artykuł Czytaj więcej

Osuszacze – jak pozbyć się wilgoci z domu?

Wystarczy jedna większa awaria instalacji wodnej, a ściany zostaną zawilgocone. Gorszy scenariusz to zawilgocenie wynikłe z nieszczelności dachu, okna lub hydroizolacji fundamentów. Osuszacze pozwolą pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza i przyśpieszą schnięcie murów. Woda, która wniknie w ścianę szybko się rozprzestrzenia poprzez jej strukturę. Jeśli zalanie trwa, woda jest wciąż zasysana i podciągana w górę. Wkrótce może osiągnąć niebezpieczny poziom. Mokry mur traci wytrzymałość konstrukcyjną. Woda zmniejsza też radykalnie izolacyjność termiczna przegrody. Utrzymująca się wilgoć sprzyja też rozwojowi pleśni i grzybów, które są ogromnie szkodliwe dla zdrowia. Osuszanie powietrza wewnątrz budynku zmniejszy wilgotność ścian, ale jedynie wówczas, gdy zagwarantujesz, że woda nie będzie w nie wnikać. W przeciwnym razie osuszanie nie ma sensu. Trzeba pamiętać, że czas potrzebny na pełne osuszenie ścian nie jest krótki. Może dochodzić do kilku tygodni. Zależy to od grubości murów, stopnia zawilgocenia oraz wydajności osuszacza. Wydajność ta waha się między 20 l/24h a 200 l/24h. Cena osuszaczy rośnie wraz ze wzrostem ich wydajności.

Miejsca, w których gromadzi się wilgoć

Wilgoć w domu może gromadzić się w dowolnym miejscu. Natomiast są pomieszczenia szczególnie narażone na zawilgocenie. Zaliczyć do nich można:

  • łazienkę – naturalnie to pomieszczenie narażone na podwyższoną wilgotność. Łazienka stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, ponieważ para wodna intensywnie wytwarza się podczas kąpieli lub prysznica, a następnie skrapla na ścianach i suficie;
  • kuchnię – w kuchni para wodna wytwarza się zwłaszcza podczas gotowania. Najbardziej narażone są okolice okapu i zlewozmywaka.
  • piwnice i pomieszczenia gospodarcze – gromadzenie się wilgoci w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych może wynikać z nieprawidłowej izolacji i nieszczelności fundamentów, co skutkuje kapilarnym zaciąganiem wody z gruntu. Może to być także wynik przecieków i braku skutecznej wentylacji;
  • sypialnie i salony – ryzyko dotyczy szczególnie słabo wentylowanych pomieszczeń. Nie pomagają także meble sprzyjające akumulowaniu wilgoci (np. duże szafy, łóżka skrzyniowe).

Zawilgocone ściany i sufity to ryzyko nagromadzenia się pleśni. Grzyby pleśniowe potrafią szybko rozwijać się na bardzo zróżnicowanych podłożach (m.in. drewno, papier, beton, tynk, tworzywa sztuczne, tkaniny).

Pleśń na ścianach i sufitach w pierwszej kolejności kojarzy się z nieestetycznymi nalotami. Jednak przede wszystkim grzyby pleśniowe są niebezpieczne dla zdrowia domowników. Zagrzybione ściany oznaczają, że mikroklimat w pomieszczeniu sprzyja licznym problemom zdrowotnym (m.in. alergie, astma, zapalenie zatok i płuc).

Sprawdź, o co pytają nasi klienci

Czy grzyb na ścianie jest niebezpieczny dla zdrowia domowników?

Tak, zagrzybione ściany nie tylko wyglądają mało estetycznie. To również duże niebezpieczeństwo dla zdrowia. Grzyby pleśniowe sprzyjają występowaniu problemów zdrowotnych (m.in. alergie, astma, zapalenie płuc i zatok).

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Najłatwiej użyć specjalnych środków przeciwgrzybicznych i przeciwpleśniowych. Obok skutecznego usuwania grzybów preparaty zabezpieczą powierzchnię przed ponownym narastaniem pleśni. Z nalotami grzybów pleśniowych walczyć można także metodami naturalnymi poprzez przygotowanie odpowiedniego roztworu (np. woda z mydłem, octem w proporcji 4:1 lub olejkiem z drzewa herbacianego).

Jak obniżyć poziom wilgoci w pomieszczeniu?

Walka z podwyższoną wilgotnością w budynku może przyjmować zróżnicowane metody. Najprościej zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza poprzez wietrzenie pomieszczeń. Znaczenie ma także drożność nawiewników czy kratek wentylacyjnych. Pomieszczenia muszą być też ogrzewane. Natomiast w szybkim pozbyciu się wilgoci pomogą pochłaniacze lub osuszacze powietrza. Wyższy koszt należy ponieść, jeżeli winne są mostki termiczne wynikające z nieprawidłowej izolacji termicznej ścian zewnętrznych lub hydroizolacji fundamentów.

Zobacz powiązane artykuły