Osuszacze – jak pozbyć się wilgoci z domu?
Wystarczy jedna większa awaria instalacji wodnej, a ściany zostaną zawilgocone. Gorszy scenariusz to zawilgocenie wynikłe z nieszczelności dachu, okna lub hydroizolacji fundamentów. Osuszacze pozwolą pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza i przyśpieszą schnięcie murów. Woda, która wniknie w ścianę szybko się rozprzestrzenia poprzez jej strukturę. Jeśli zalanie trwa, woda jest wciąż zasysana i podciągana w górę. Wkrótce może osiągnąć niebezpieczny poziom. Mokry mur traci wytrzymałość konstrukcyjną. Woda zmniejsza też radykalnie izolacyjność termiczna przegrody. Utrzymująca się wilgoć sprzyja też rozwojowi pleśni i grzybów, które są ogromnie szkodliwe dla zdrowia. Osuszanie powietrza wewnątrz budynku zmniejszy wilgotność ścian, ale jedynie wówczas, gdy zagwarantujesz, że woda nie będzie w nie wnikać. W przeciwnym razie osuszanie nie ma sensu. Trzeba pamiętać, że czas potrzebny na pełne osuszenie ścian nie jest krótki. Może dochodzić do kilku tygodni. Zależy to od grubości murów, stopnia zawilgocenia oraz wydajności osuszacza. Wydajność ta waha się między 20 l/24h a 200 l/24h. Cena osuszaczy rośnie wraz ze wzrostem ich wydajności.
Jak rozpoznać skalę zawilgocenia?
Mur jest bardzo chłonny, zwłaszcza, gdy zbudowany zostanie z materiałów porowatych - ceramiki, keramzytu lub gazobetonu. Mniej chłonny jest na przykład beton, ale dłuższe działanie wody, może doprowadzić także do jego zamoknięcia. Na wilgotnych ścianach widać mokre plamy i rude zacieki. Gdy wilgoć weszła głębiej, to zjawiskom tym towarzyszą pęknięcia tynku, łuszczenie się farby, odpadanie płatów tapety. Permanentne zawilgocenie zdradzą skupiska pleśni, w postaci ciemnych plamek na mokrej powierzchni. Pleśni towarzyszy nieprzyjemny zapach stęchlizny. Poziom wilgotności muru można sprawdzić wilgotnościomierzem. To niewielkie urządzenie na baterie, które można kupić lub wypożyczyć. Firmy zajmujące się profesjonalnie osuszaniem budynków pomiaru wilgotności dokonują metodą karbidową (metoda CW), która polega na pobraniu i analizie próbek muru z kilku miejsc. Osuszanie trzeba niezwłocznie przeprowadzić, gdy wilgotność ścian, stropów lub podłóg przekroczy poziom 8%. Badanie wilgotności trzeba też powtórzyć, gdy osuszanie się zakończy.
Osuszacze powietrza
Osuszacze to nieduże urządzenia. Wielkością nie przekraczają rozmiarów małej pralki. Są proste w obsłudze. Często producenci wyposażają je w programatory, ułatwiające ustawienie parametrów ich pracy. Bywają wzbogacone o filtr powietrza lub nawet wkłady zapachowe. Do samodzielnego użycia przeznaczone są dwa rodzaje osuszaczy. Zobacz, jak funkcjonują i czym się od siebie różnią.
Osuszacze kondensacyjne - zasysają wilgotne powietrze i dostarczają je do parownika. Tam jest ono schładzane i dzięki temu wykrapla się woda. Woda spływa następnie do zbiornika, który należy regularnie opróżniać. Pojemność zbiornika bywa różna. W najtańszych modelach osuszaczy domowych montowane są zbiorniki 5 l. Jeśli nie masz czasu czuwać przy osuszaczu, by zbiornik się nie przepełnił kup model wyposażony w automatyczny wyłącznik. Przerywa on osuszanie, gdy zbiornik będzie pełen. W droższych modelach osuszaczy kondensacyjnych istnieje możliwość odprowadzenia wody wprost do kanalizacji. Osuszacze kondensacyjne potrafią też ogrzewać powietrze, które najpierw pozbawią wilgoci. Przyśpiesza to schnięcie ścian. Niektóre mają kółka, dzięki którym łatwo je przemieszczać z miejsca na miejsce. Małe, tak zwane domowe osuszacze, warto często włączać, nawet po wysuszeniu ścian. Pomogą bowiem w utrzymaniu właściwej wilgotności powietrza, wspomagając tym sposobem wentylacje grawitacyjną.
Osuszacze adsorbcyjne – są droższe i wydajniejsze od kondensacyjnych. Zasysają wilgotne powietrze i kierują je do miejsca, gdzie znajduje się tak zwany absorber. Jest to substancja odbierająca wodę z powietrza – przeważnie żel krzemianowy. Aby osuszanie przebiegło najwydajniej trzeba osłonić wszystkie przegrody w pomieszczeniu folią. Rurę osuszacza umieszcza się wtedy pomiędzy folią a ścianą lub podłogą.
Ważne przy osuszaniu
Podczas osuszania ważne jest, żeby urządzenie nie pobierało powietrza suchego. Spadnie wtedy wydajność całego procesu. Najlepiej więc żeby drzwi i okna zostały szczelnie zamknięte. Wyłączyć trzeba urządzenia wentylacyjne i zatkać kratki wentylacji grawitacyjnej.
Usługa osuszania
Usługę osuszania budynków oferują także specjalistyczne firmy. Wzywa się ich do pomocy, gdy dom został zalany, na przykład w wyniku powodzi, albo lokalnego podtopienia. Firma zajmuje się wówczas nie tylko osuszeniem, ale przede wszystkim odbudowaniem hydroizolacji. Do samego osuszania wykorzysta natomiast osuszacze wzbogacone o pompę ciśnieniową.