Wygłuszanie ścian, drzwi, podłogi, sufitu. Jak wyciszyć mieszkanie?
Mieszkasz w bloku albo w zabudowie wielorodzinnej? Borykasz się z hałasem dochodzącym zza ściany? Jeśli masz taki problem, przychodzimy z rozwiązaniem. Polecamy Ci przygotować wyciszenie mieszkania. Dowiedz się, jak to zrobić w kilku prostych krokach.
Dlaczego warto wyciszyć mieszkanie?
Wyciszenie mieszkania da Ci dwa duże plusy. Dzięki niemu możesz chronić siebie przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. W ten sposób zapewnisz sobie ciszę i spokój. To bardzo dobra opcja, jeśli masz głośnych sąsiadów, którzy często puszczają muzykę czy grają na instrumentach.
Wyciszenie pomoże Ci również uchronić sąsiadów przed głośnymi dźwiękami, jakie wytwarzasz. Przeważnie do skutecznego wyciszenia wystarcza niewiele, choć czasami konieczny okazuje się remont. Mamy dla Ciebie kilkanaście pomysłów, które w skuteczny sposób pomogą Ci wyciszyć Twoje mieszkanie.
Kiedy warto wyciszyć mieszkanie?
Problemy z hałasem dobiegającym zza ściany nie są obce m.in. wielu mieszkańcom blokowisk. W takich przypadkach jedynym ratunkiem jest wygłuszenie własnego lokum. W ten sposób utworzysz dźwiękoszczelną barierę. Ta zmniejszy ilość dźwięków, które dostają się do Twojego domu oraz z niego uciekają.Polecamy Ci zadbać o wyciszenie mieszkania, gdy masz głośnych sąsiadów albo gdy lubisz słuchać muzyki, grać na instrumentach czy emocjonować się meczem piłkarskim. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o zmniejszoną ilość dźwięków, jeśli masz w domu zwierzęta albo dzieci. Będzie je mniej słychać, a jednocześnie one będą mniej narażone na hałasy.
Czym różni się wytłumienie, wyciszenie i wygłuszenie?
Jeśli chcesz zabrać się za zmniejszenie ilości dźwięków dochodzących do Twojego mieszkania i z niego wychodzących, musisz wiedzieć, że jest na to kilka sposobów. Opisaliśmy je dla Ciebie, aby łatwiej było Ci wybrać odpowiednią opcję do Twojego domu:
- wytłumienie – ma na celu podniesienie izolacyjności akustycznej Twojego wnętrza, aby nie słyszeć echa lub nieprzyjemnego pogłosu. Polecamy Ci do tego zastosować artykuły i materiały dźwiękochłonne. Dzięki nim hałas nie będzie niósł się po całym mieszkaniu. Wnętrze stanie się dodatkowo przytulne i przyjemne;
- wygłuszenie – jego głównym zadaniem jest odcięcie się od odgłosów dobiegających z zewnątrz. Izolując ściany, podłogi, okna, drzwi czy sufit, zapewnisz sobie komfort. Do tego ograniczysz wydostawanie się dźwięków poza mieszkanie;
- wyciszenie – jest to najbardziej kompleksowe działanie, które uwzględnia wygodę i spokój zarówno mieszkańców, jak i sąsiadów. Chodzi o zapewnienie pełnej harmonii akustycznej, uwzględniającej m.in. pogłos oraz pojedyncze dźwięki dochodzące np. zza ściany.
Jakie są szybkie sposoby na wyciszenie mieszkania?
Mamy dla Ciebie kilka prostych metod na wyciszenie mieszkania. Zacznijmy od sytuacji, w której Twoim problemem jest gwar uliczny. Ten najczęściej spotyka się w dużych miastach. W takiej sytuacji polecamy Ci sprawdzić szczelność wszystkich okien. Jeśli pozostawiają szczeliny, dobrym pomysłem jest zamontowanie dodatkowych uszczelek do okien. Dzięki temu wewnątrz będzie ciszej. Dodatkowo zimą zatrzymasz w mieszkaniu więcej ciepła, które uciekłoby przez nieszczelne okno.
Prostą i skuteczną metodą na uzyskanie ciszy może okazać się gruba, wełniana lub tweedowa zasłona. Nią polecamy Ci szczelnie zakrywać okna na noc. To skuteczna metoda, która sprawdza się, jeśli nie chcesz inwestować pieniędzy w uszczelki.
Jeśli chcesz pozbyć się dźwięków dochodzących z klatki schodowej, radzimy Ci zacząć od uszczelnienia drzwi. W tym celu możesz wykorzystać specjalne taśmy neoprenowe i paski winylowe.Efekt wytłumienia, jak i wygłuszenia możesz uzyskać, co zaskakujące, przez wprowadzenie odpowiednich elementów wystroju. Do tego celu polecamy Ci:
dywany – gruby dywan nie tylko wygłuszy hałas z piętra niżej, ale sprawi też, że Ty nie będziesz przeszkadzać sąsiadom z dołu;
obrazy – powieszenie obrazów czy plakatów w ramach sprawdza się, kiedy w pomieszczeniu możesz usłyszeć nieprzyjemny pogłos. W praktyce zmniejsza to echo i rozchodzenie się dźwięków;
gęste tkaniny – materiały takie jak wełna mają właściwości dźwiękochłonne, dlatego polecamy Ci używać ich do wyciszenia mieszkania. Mogą pełnić funkcję zasłony lub dekoracji ściennej.
Spośród niskobudżetowych rozwiązań, które mają na celu wyciszenie mieszkania, polecamy Ci również położenie tapet. W szczególności zwróć uwagę na ich grubość – gruba struktura wchłania zarówno odgłosy z zewnątrz, jak i hałasy wewnątrz mieszkania.
Sprawdzoną metodę izolacji akustycznej stanowi też płyta z korka. Wykorzystuj ją zamiast tapety lub umieść jako dodatkową warstwę przed jej położeniem. To sposób, który niskim kosztem pomoże Ci wytłumić odgłosy w danym pomieszczeniu.
Korek na ścianę – pomysł na wykończenie ścian
Sposoby na wyciszenie mieszkania, które wymagają remontu
Do najskuteczniejszych metod wyciszenia mieszkania należą te, które wymagają większego nakładu pracy. Ponadto łączą się one z większymi wydatkami. Przede wszystkim radzimy Ci wymienić okna na dźwiękoszczelne, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacji akustycznej RW. Jeśli mieszkasz w pobliżu lotniska czy ruchliwej drogi, może to być jedyne rozwiązanie, które zapewni Ci ciszę.
Skutecznym rozwiązaniem dla wyciszenia drzwi jest wykorzystanie specjalnej maty wygłuszającej, wykonanej z materiału piankowego. Takiego używa się np. w studiach nagraniowych. Łatwo ją zamontujesz za pomocą kleju montażowego. Aby efekt wytłumienia był zadowalający, polecamy Ci maty mające co najmniej 10 mm grubości.
Jeśli chcesz wygłuszyć podłogę, przed jej zamontowaniem (np. paneli) sugerujemy Ci zastosować warstwę podkładu podłogowego. Wszelkiego rodzaju wykładziny także będą stanowić izolację akustyczną. Za to, jeżeli chcesz odciąć się od odgłosów sąsiadów z góry, najskuteczniejsze będzie zainstalowanie podwieszanego sufitu z płyt kartonowo-gipsowych.
Aby wygłuszyć ściany, możesz zastosować wewnętrzne ekrany akustyczne. Takie płyty wypełnione wełną mineralną wygłuszają pokój. Warto wiedzieć, że ich grubość to zazwyczaj od 5 cm do 10 cm. W niedużych mieszkaniach zastosowanie ekranów może być więc problematyczne, ponieważ zabiorą Ci nieco przestrzeni.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Jak skutecznie wygłuszyć ściany w mieszkaniu?
Najskuteczniejszym sposobem wygłuszenia ścian jest zastosowanie materiałów dźwiękochłonnych. Polecamy Ci wybrać panele akustyczne, maty wygłuszające lub płyty gipsowo-kartonowe z izolacją akustyczną. Do tego radzimy Ci uszczelnić wszelkie szczeliny i pęknięcia w ścianach.
Jakie są najlepsze metody wygłuszania drzwi?
Najlepszym sposobem na wygłuszenie drzwi jest zastosowanie specjalnych uszczelek akustycznych i oklein dźwiękochłonnych. Możesz także zdecydować się na drzwi o zwiększonej izolacyjności akustycznej.
Jakie materiały wybrać do wygłuszenia podłogi?
Do wygłuszenia podłogi polecamy Ci zastosować maty dźwiękochłonne, pianki akustyczne lub panele podłogowe z warstwą izolacyjną. Dodatkowo możesz użyć dywanów i wykładzin, które również pomagają w tłumieniu hałasu.
Czy sufity można również wygłuszyć?
Sufity możesz wygłuszyć za pomocą paneli akustycznych, płyt gipsowo-kartonowych z izolacją akustyczną lub specjalnych sufitów podwieszanych. Tego typu rozwiązania skutecznie redukują przenikanie dźwięków między piętrami. Polecamy Ci je, zwłaszcza jeśli masz głośnych sąsiadów.