Styl nowoczesny w dodatkach - jak wybrać te najlepsze
Dekoracje potrafią odmienić każde wnętrze. Dzięki nim domy i mieszkania zaczynają opowiadać historię o ich mieszkańcach. A liczy się każdy szczegół - ściany, podłogi, a nawet drobiazgi rozstawione na półkach. Styl nowoczesny prowadzi własną narrację o tym, jak zachować umiar, a jednocześnie wprowadzić do wnętrza szyk. Więc właściwie, jakie dodatki wybrać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
O stylu nowoczesnym w kilku słowach
A gdyby tak odłożyć przepych na bok i skupić się na elegancji oraz funkcjonalności? To założenie kryje w sobie ideę nowoczesnego stylu. W aranżacjach nie może być już mowy o kwiecistych wzorach, nadmiernych błyskotkach czy postarzeniu mebli, typowych dla stylu romantycznego. Tu liczy się precyzja wykończenia, funkcja użytkowa i design. I o ile pojawia się wiele różnych materiałów czy tekstyliów, o tyle w ogólnym wydźwięku styl nowoczesny powinien dać nam poczucie prestiżu.
W związku z tym w doborze dekoracji musimy narzucić sobie pewną powściągliwość. We wnętrzu nie może być ich za dużo, jednak dobrze, jeżeli przyciągają wzrok. I przede wszystkim muszą być spójne. Jeżeli mamy wątpliwości, jakie wybrać, powinniśmy się kierować paletą kolorystyczną. Dodatkowo baza całej aranżacji powinna charakteryzować się prostymi kształtami. Nieskomplikowana konstrukcja mebli, obłe lub geometryczne formy to jedne z głównych założeń tego stylu.
Styl nowoczesny w dodatkach, najważniejsze cechy:
paleta barw: amarant, złoto, nasycone barwy, biel, czerń, granat, grafit, pomarańczowy
materiały: szkło, okładziny, drewno i metal - również imitacje, okładziny 3D,
wzornictwo: falujące, rysunek marmuru, geometryczne,
klimat: zaakcentowanie prestiżu, design, elegancja,
formy: obłe, geometryczne, proste.
Wnętrze w stylu nowoczesnym powinno być ozdobą samą w sobie. Przemyślany dobór materiałów, kształtów a nie mnogość dodatków - to znaki rozpoznawcze tego typu aranżacji. Jednak to nie oznacza, że nie powinniśmy wprowadzać dekoracji. Tak naprawdę mamy wiele możliwości.
Baza aranżacji, czyli od czego zacząć
W wyborze dekoracji warto rozpocząć od tła, na którym umieścimy pozostałe elementy. Kolory ścian mogą być jednolite, ale czasem warto je zaakcentować - w zależności od tego, co nam się podoba.Świetnie sprawdzą się pozłacane tapety lub te w geometryczne wzory. Styl nowoczesny w dodatkach może nawiązywać do art-déco.
W kolejnym kroku powinniśmy zwrócić uwagę na podłogę. Niezależnie od tego, czy mamy na nich drewno, żywicę lub beton, warto postawić na komfort. Tutaj podobnie, jak w przypadku tapet - dywany mogą mieć wzór lub jednolitą fakturę.
Oświetlenie, czyli istotny element stylu nowoczesnego
W tym stylu bardzo ważne jest światło. Dekoracje nie powinny go zabierać, natomiast niektóre z nich będą go dostarczać. Lampy, bo o nich mowa, powinny być eleganckie, oryginalne i często też designerskie. Mogą pojawić się niebanalne połączenia tworzyw i zabawa kształtem. Uzupełnieniem będą też ciekawe świeczniki, które wprowadzą do wnętrz nutkę spokoju i przytulności.
Obrazy, grafiki i inne dekoracje w nowoczesnym mieszkaniu lub domu
Kiedy mamy niezwykle przemyślane wnętrze, na jego ścianach powinniśmy zawiesić niebanalne obrazy. Wszelkiego rodzaju abstrakcyjne wzory, najlepiej z mieniącym się złotem lub srebrem, a także czarno-białe grafiki, portrety będą świetnie wyglądały w nowoczesnych wnętrzu. Ciekawym akcentem będą również ujęcia dobrej architektury.
W ostatnim kroku urządzania nowoczesnego pomieszczenia powinniśmy postawić na drobiazgi. Piękny, minimalistyczny zegar, lustra, narzuta i poduszki ozdobią wnętrze. Te dekoracje nie zakłócą harmonii wnętrza, a mimo wszystko je urozmaicą. Dodatki warto dopasować kolorystycznie do palety barw użytej w innych dekoracjach.
Styl nowoczesny, dla kogo
W tego typu wnętrzach świetnie odnajdą się osoby ceniące prostotę i elegancję. Styl ten oferuje nam wszystko, czego potrzebujemy - jednocześnie nie przytłaczając pomieszczeń. Jest też praktyczny. Podobnie jak w przypadku innych stylów, ten również sprawdzi się w eklektycznym wydaniu. Połączenia z elementami stylu skandynawskiego lub naturalnego to dobry pomysł. Może być natomiast trudniej zestawić go ze stylem loftowym, który charakteryzuje się postarzanymi meblami, odkrytą cegłą i ogólnym upodobaniem do niedoskonałości.