Świeczka sojowa DIY

Dekoracyjne świeczki to świetne uzupełnienie wnętrz. Dodają klimatu, są przyjemnym źródłem światła oraz pozytywnie wpływają na samopoczucie. Powiemy Ci, jak samodzielnie możesz zrobić wyjątkową świeczkę. Sprawdź, jakich materiałów potrzebujesz, jak ją wykonać i jak dopasować do niej olejki elektryczne.

Z czego zrobić świeczkę sojową?

Zanim przystąpisz do kreatywnej zabawy przygotuj kilka elementów, z których powstanie twoja sojowa świeczka:

  • wosk sojowy – wybierz czysty i nieperfumowany wosk, bez sztucznych dodatków i olejków eterycznych,
  • knoty z metalową podstawką – możesz także zrobić je własnoręcznie z kawałka sznurka konopnego lub bawełnianego (możesz użyć także sznurówki),
  • naturalne olejki eteryczne – ma początek najlepiej zacząć od testowania pojedynczych olejków, by potem świadomie tworzyć własne kompozycje zapachowe,
  • szklane słoiczki, do których przelejesz wosk, o pojemności około 100 ml (mała szklaneczka) – wybierz dekoracyjne słoiki z wiekiem lub modele z ciemnego szkła; możesz także użyć małych doniczek,
  • drewniany patyczek dla usztywnienia knota,
  • opcjonalnie: zioła lub kolorowe płatki suszonych kwiatów – dodadzą świecom unikatowości.

Do wykonania świeczki potrzebne będą Ci również następujące przedmioty:

  • większe naczynie do topienia wosku,
  • mieszadło.

Jak zrobić świeczkę sojową?

Proces samodzielnego wykonania świec sojowych nie jest skomplikowany, ale wymaga znajomości kilku prostych zasad, które gwarantują, że efekt finalny będzie satysfakcjonujący.

Roztop wosk

Podziel wosk na mniejsze kawałki. Wrzuć wosk do naczynia, polecamy Ci użyć garnka, w którym nie gotujesz produktów spożywczych i rozpuszczaj go na małym ogniu. Możesz rozpuścić wosk w kąpieli wodnej, aby uniknąć zagotowania albo przypalenia. W trakcie rozpuszczania cały czas mieszaj wosk.

Odstaw wosk do przestygnięcia

Dzięki temu olejki eteryczne, które za chwilę dodasz, nie wyparują.

Dodaj naturalne olejki eteryczne, zioła lub płatki kwiatów

Wymieszaj olejek i dodatki z woskiem. Polecamy Ci użyć olejków z czystym składem. Pamiętaj o odpowiedniej proporcji – 10 kropli olejku na ok. 100 gramów wosku. Jeśli chcesz stworzyć własną kompozycję zapachową z kilku olejków, połącz je jeszcze przed dodaniem do wosku.

Przyklej knot do słoiczka

Przyklej podstawkę knota do spodu szklanego słoiczka albo doniczki. Do tego celu użyj roztopionego wosku lub kleju na gorąco. Następnie usztywnij knot. Zrobisz to przez zawiązanie go na górze patyczka. Ten ustaw w poprzek słoika (knot powinien być nieco dłuższy niż docelowa długość).

Zalej słoiczek woskiem

Zalej słoiczek z przyklejonym knotem woskiem i poczekaj, aż Twoja świeczka zastygnie. Na koniec przytnij knot do odpowiednich rozmiarów.

Jak wybrać olejek eteryczny do świeczki?

Olejki eteryczne, które możesz dodać do swojej świeczki, dostępne są w różnych rodzajach. Sugerujemy, by np. w łazience postawić na mocniejsze zapachy, a do sypialni i pokoju dziennego wybrać mniej intensywne kompozycje.

Gdy wybierasz olejek, zwróć uwagę na jego skład. Te w 100% naturalne na pewno są zdrowsze niż ich syntetyczne odpowiedniki. Dzięki temu mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się np. alergii czy bólów głowy. Na start polecamy Ci:

  • olejek palmaroza – o słodkim, intensywnie kwiatowym zapachu z różaną nutą. Działa odświeżająco;
  • olejek paczuli – o głębokim, korzenno-balsamicznym zapachu. Doskonale relaksuje i odpręża;
  • olejek pieprzowy – charakteryzuje się orientalnym, pobudzającym zapachem;
  • olejek lawendowy – pomoże Ci ukoić nerwy. Działa antystresowo i pomaga w zasypianiu;
  • olejek pomarańczowy – zapewnia świeży, cytrusowy zapach, który dodaje energii i poprawia nastrój;
  • olejek cynamonowy i goździkowy – oba rodzaje to słodkie, korzenne kompozycje.

Jak wykorzystać świeczki do dekoracji wnętrza?

Świece to bezsprzecznie element dekoracyjny, który wnosi do wnętrza przytulny klimat. Aby stały się prawdziwą ozdobą, można nadać im indywidualnego charakteru.

Do wnętrz rustykalnych, z nutą vintage lub „eko” pasują świeczki w słoiczkach, przewiązanie jutowym sznurkiem i postawione na okrągłej kuchennej desce, która spełni rolę podstawki.

Kolejnym prostym, domowym trikiem jest wstawienie takiej świeczki do ozdobnego szklanego słoja i wypełnienie wolnej przestrzeni drobnymi kamieniami lub na przykład ziarnami kawy – taki patent świetnie sprawdzi się w kuchni.

Efektownym sposobem na wyeksponowanie naszych świec jest wstawienie ich do latarenki lub lampionu ogrodowego – taki dodatek z pewnością doda klimatu długim, letnim wieczorom na tarasie czy balkonie.

Jeśli zdecydujesz się na zakup dość wysokiej, grubej świecy, np. w białym kolorze, możesz spróbować pomalować jej boki farbami, np. akrylowymi. Do zabawy możesz zaprosić dzieci lub ukochaną osobę i miło spędzić czas.

Gdzie postawić świeczki?

Świeczki możesz postawić, gdzie tylko masz ochotę. Znajdź dla nich miejsce w domu bądź na zewnątrz. Dobrze sprawdzą się jako ozdoba tarasu lub ogrodu. Pamiętaj, aby umieścić je w lampionach albo latarenkach, by prezentowały się elegancko i stylowo.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaki jest najlepszy olejek do świeczek?

Do świeczek szczególnie polecamy olejek lawendowy. Działa on relaksująco i antystresowo. Możesz używać takiej świeczki np. po ciężkim dniu, aby odpocząć i zebrać siły do kolejnych zadań.

Jak ozdobić świeczki sojowe?

Świeczki sojowe możesz ozdobić na wiele sposobów. Polecamy Ci wykorzystać suszone zioła i kwiaty, które nie tylko pięknie wyglądają, lecz także dobrze się palą i przyjemnie pachną.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jesienne dekoracje w domu i na zewnątrz

    Złota polska jesień to okres, który zachwyca niesamowitą feerią barw. Czerwony, pomarańczowy i żółty królują na drzewach i ulicach, zachwycając swoimi odcieniami. Jednak jesień to także ponure, deszczowe i wietrzne dni, które zachęcają jedynie do pozostania w domu. Chcąc na dłużej zachować tę jaśniejszą stronę jesieni, warto otoczyć się jesiennymi dekoracjami. Jak ożywić nimi domową przestrzeń?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Renowacja starej komody –DIY

    Stare wysłużone meble nie muszą kończyć na śmietniku. Użyj wyobraźni, sięgnij po pokłady kreatywności i daj im drugie życie. Podpowiadamy, jak odnowić starą komodę, która lata świetności ma już za sobą. Jak to zrobić? Sprawdź naszą propozycję.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jesienne kolory we wnętrzach. Zainspiruj się tymi aranżacjami!

    Jesień to pora roku, która zachwyca bogactwem barw! Wprowadzenie ciepłych odcieni do wnętrza pomoże stworzyć atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i wyciszeniu. Dziś pokażemy Ci najmodniejsze kolory tej jesieni. Kilka jesiennych dekoracji wystarczy, aby przemienić Twój dom w oazę spokoju. Zainspiruj się naszymi propozycjami
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Meble i dodatki do sypialni

    Chcesz urządzić swoją sypialnię? Szafa i łóżko to podstawa, ale gdy metraż na to pozwala, polecamy Ci pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Fotel, komody czy szafy mogą być nie tylko piękne, ale i równie praktyczne. Dowiedz się, jak urządzić piękną i praktyczną sypialnię!
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Stolik kawowy z listew – DIY

    Stolik kawowy wcale nie musi mieć regularnych kształtów! Często stanowi on główny punkt w salonie i warto zadbać o to, by się wyróżniał. Wystarczy zaledwie kilka drewnianych listewek, by stworzyć oryginalny mebel. Jak to zrobić? Podpowiadamy!