Wełna mineralna
To sprawdzony na wielu polach materiał izolacyjny. Wełnę mineralną wyróżnia dobra izolacyjność termiczna i akustyczna. Wełna skutecznie chroni też osłonięte nią przegrody przed ogniem – jest to bowiem materiał niepalny.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem
Wełna mineralna służy do izolacji wielu miejsc domu – od poddasza, przez stopy i ściany po obudowy kominkowe. Wybór odpowiedniego materiału powinien być uzależniony od miejsca jej zastosowania. Inny materiał sprawdzi się przy ocieplaniu ścian, a inny podczas izolacji skosów poddasza. Przed zakupem wełny należy określić wielkość powierzchni, jaka będzie izolowana tym materiałem. Cena wełny mineralnej podawana jest za metr kwadratowy. By kupić odpowiednią ilość izolacji należy sprawdzić, ile metrów kwadratowych zawiera dane opakowanie. Warto wybierać produkty renomowanych producentów. Aby upewnić się, czy dany produkt wyróżnia się dobrą jakością, zwrócić uwagę na aprobaty techniczne, atesty higieniczne czy certyfikaty, którymi może się pochwalić dany produkt. Informacji o nich szukaj na opakowaniu, w karcie produktowej, a także na stronach internetowych producentów. Ponieważ wełna mineralna jest materiałem pylącym w czasie układania należy stosować odpowiednie środki ochrony. W przeciwnym wypadku może dojść do podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego oraz oczu. Aby tego uniknąć warto wybrać wełnę, która nie zawiera formaldehydu.
Wełna mineralna. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Maty i płyty
W ofercie sklepowej spotkasz się z dwoma najczęściej stosowanymi rodzajami produktów – matami i płytami wełny mineralnej. Maty to materiał lekki i sprężysty. Wyróżnia je mała gęstość i duży zakres grubości, dzięki czemu bez problemu dobierzesz materiał dopasowany do swoich potrzeb. Maty są łatwe w układaniu, dobrze dopasowują się do powierzchni i szczelnie wypełniają izolowaną przestrzeń. Sprzedawane są najczęściej w postaci rolek, choć maty wełny szklanej można też spotkać w formie arkuszy. Płyty wełny mineralnej to materiał sztywniejszy od mat. Mogą być dodatkowo utwardzane welonem szklanym lub np. siatką z drutu. W sprzedaży znaleźć można maty o różnej gęstości i twardości. Miękkie płyty mają gęstość od 20 kg/m⊃3;, półtwarde - 60-100 kg/m⊃3;, natomiast twarde wyróżnia gęstość powyżej 100 kg/m⊃3;.
Gdzie jaką wełnę zastosować?
Do ich izolacji zewnętrznych ścian warstwowych stosuje się najczęściej półtwarde płyty wełny mineralnej. Jeśli zależy ci na zachowaniu stosunkowo niewielkiej grubości ściany i jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych warto wybierać produkty wyróżniające się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ, który określa zdolność do przewodzenia ciepła. Im współczynnik jest mniejszy, tym przez materiał przenika mniej ciepła. Do izolacji ścian wewnętrznych używa się zwykle miękkich płyt z wełny, które dobrze chronią przed dźwiękami rozchodzącymi się w przestrzeni. W przypadku połaci dachowych warto sięgać po maty lub płyty o większej gęstości. Do sufitów podwieszanych wybiera się miękkie płyty. Sprawdzą się one także podczas izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych. Dachy płaskie z kolei osłania się twardymi płytami. W przypadku kominka warto wybrać specjalne płyty pokryte folią aluminiową.