Funkcjonalna łazienka – jak ją zaprojektować?

Nawet najdroższe i najpiękniejsze płytki w łazience nie będą cieszyć, jeśli nie zadbamy o funkcjonalny układ pomieszczenia. Jakie znaczenie ma ergonomia właśnie w łazience? Dlaczego warto wykonać projekt przed przystąpieniem do remontu? Przeczytaj i przekonaj się.

Piękna i komfortowa łazienka

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z małą, ciasną łazienką, czy z przestronnym salonem kąpielowym – błędy popełnione na etapie planowania pomieszczenia będą stanowiły taki sam problem. Dobry projekt łazienki powinien uwzględniać nie tylko odległości i wymiary wymagane przepisami prawa budowlanego, ale też wynikające z zasad ergonomii.

Duża wanna wcale nie będzie gwarantować wygody, jeśli korzystanie z niej będzie wiązało się z koniecznością opierania się o kaloryfer zawieszony tuż za głową. Warunek konieczny komfortu w łazience to równowaga pomiędzy układem pomieszczenia a gabarytami poszczególnych elementów. Wtedy nawet mniej kosztowne sprzęty czy ceramika zostaną ładnie wyeksponowane, podkreślone będą atuty wnętrza, a korzystanie z niego będzie przyjemnością.

Usługa Czytaj więcej

Projektowanie łazienki

Zdaj się na doświadczenie naszych specjalistów i stwórz swoją wymarzoną łazienkę. Zaprojektuj nowe wnętrze z Projektantami Leroy Merlin. Podpowiedzą Ci oni jak wybrać najlepsze rozwiązania, dobrać płytki ceramiczne, armaturę łazienkową, ceramikę łazienkową czy odpowiednie meble.

Prysznic czy wanna – na co się zdecydować?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście łazienki. Nie zawsze ilość miejsca jest tu decydującym kryterium. Jak zwykle, najistotniejszą do rozwikłania kwestią są potrzeby użytkowników.

Rodzice małych dzieci z pewnością docenią wannę lub wysoki brodzik ze względu na kąpiel malucha. Dla osób z niepełnosprawnościami najwygodniejszy jest prysznic bez brodzika, do którego można wjechać na wózku i skorzystać ze specjalnego siedziska. Osoby preferujące szybki prysznic zdecydowanie postawią na kabinę, zaś miłośnicy kąpieli nawet do małej łazienki będą woleli mniejszą, ale jednak wannę.

Mała wanna (np. 130x70 cm) to mniejsza pojemność, więc jednocześnie oszczędność wody. Dla bardzo wysokiej osoby może jednak nie być najlepszym rozwiązaniem. Można wówczas rozważyć wannę narożną, która będzie dłuższa, ale dzięki łukowatemu kształtowi nie zajmie aż tak dużo miejsca.

Wanna z parawanem i zestawem natryskowym to z kolei opcja 2w1 dla osób, które korzystają z kąpieli i prysznica naprzemiennie lub dla osób o zupełnie odmiennych upodobaniach.

Wymiary kabiny – jakie są optymalne?

Wbrew powszechnej opinii, trudno jest podać “standardowe” wymiary kabiny, które będą odpowiadać wszystkim. Kabinę dobieramy indywidualnie do gabarytów zarówno pomieszczenia, jak i użytkowników. Dla szczupłej osoby kabina 70x70 cm może być w zupełności wystarczająca. Częściej wybierane są kabiny 80x80, uważane za bardziej uniwersalne, a dla postawnych osób wygodniejsze będą kabiny 90x90 cm.

Należy też pamiętać, że przy tych samych wymiarach ścianek dużo mniej miejsca od kabin kwadratowych będą zajmować półokrągłe lub ścięte. W łazience, w której mamy dużo miejsca na prysznic lub specjalnie przeznaczoną do tego wnękę, możemy wstawiać też kabiny asymetryczne. Drzwi prysznicowe, dostępne w sklepach Leroy Merlin mogą mieć 140 lub nawet blisko 200 cm szerokości. Są to rozwiązania dobre np. dla osób, które pod prysznicem chcą też móc wykąpać psa albo wstawić stelaż z wanienką dla dziecka.

Funkcjonalne meble w łazience

Podstawowym meblem, który znajduje się w niemal każdej łazienka jest szafka pod umywalkę. Możesz przechować w niej kosmetyki, ręczniki czy inne akcesoria, dlatego zaprojektuj ją tak, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. W łazienkach, w których nie ma dużo miejsca do przechowywania, dobrym pomysłem są zgrabne szafki lustrzane, wieszane nad umywalką. Niejednokrotnie mają one wbudowane oświetlenie lub gniazdo elektryczne, przydatne do podłączenia suszarki lub maszynki do golenia.

Dla osób, które w łazience potrzebują przestrzeni na pralkę, chemię do czyszczenia, ręczniki czy kosz na bieliznę, dostępnych jest wiele rozwiązań w postaci mebli modułowych lub na wymiar, z których można zaprojektować zabudowę. Podczas spotkania z projektantem Leroy Merlin można zobaczyć w wizualizacji łazienki meble skonfigurowane pod indywidualne potrzeby.

Jak dobrać baterię do umywalki?

Dobór armatury do łazienki podyktowany jest zazwyczaj gustem. Warunkiem koniecznym jest jednak dostosowanie rodzaju baterii do możliwości technicznych, np. umiejscowienia zaworów czy grubości ścian. Armatura podtynkowa wymaga ścian co najmniej 12-centymetrowych z uwagi na konieczność wkucia mieszaczy, głowic i rur doprowadzających wodę. W przeciwieństwie do baterii podtynkowych — baterie ścienne mogą być montowane wszędzie tam, gdzie są do tego przystosowane gniazda podłączenia wody.

Obecnie najpopularniejsze i najczęściej stosowane, zwłaszcza przy umywalkach, są baterie stojące, montowane na blacie szafki lub na powierzchni umywalki, jeśli ma ona odpowiednio przystosowany do tego otwór montażowy. Na umywalce możemy zamontować niską baterię, natomiast jeśli wylewka ma sięgać ponad poziom umywalki stawianej na blacie, wybieramy baterie wysokie.

Warto zwracać uwagę na długość wylewki – aby woda nie wychlapywała się poza umywalkę, wylewka nie powinna przekraczać jej osi, ale powinna być na tyle wysunięta, aby wygodnie można było umyć pod nią ręce. Dużo zależy również od wymiarów samej misy umywalki.

Wybierając baterię, warto też zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich jest wykonana. Tańsze modele z reguły mają słabsze uszczelki i plastikowe elementy wewnętrzne, które szybciej ulegają zużyciu. Podobnie jest z powłokami nadającymi baterii kolor – jeśli zależy nam na trwałości i na tym, by armatura w łazience zachowała swój blask przez lata, lepiej zdecydować się na markowe modele z dłuższą gwarancją.

Odległości między elementami wyposażenia łazienki

O ile niektóre kwestie rozplanowania elementów wyposażenia łazienki można dostosować do indywidualnych potrzeb, o tyle na wymiary wynikające z zasad ergonomii należy zwrócić szczególną uwagę. Wiąże się to nie tylko z wygodą, ale też bezpieczeństwem użytkowania. Gniazda elektryczne w łazience powinny mieć klasę szczelności IP44, a do tego należy dopilnować, aby były instalowane w odległości co najmniej 60 cm od źródeł wody.

Jeżeli planujesz ustawić w łazience pralkę, oprócz jej gabarytów uwzględnij promień otwierania drzwiczek. Zazwyczaj zostawia się na nie ok. 50-60 cm. Projektując WC, należy przewidzieć po ok. 30 cm miejsca po bokach (np. od ściany lub kabiny prysznicowej), aby umożliwić wygodne korzystanie z toalety.

Oświetlenie łazienki – jakie wybrać?

Rodzaj oświetlenia dobieramy do wielkości łazienki. Oświetlenie główne powinno równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Światło dekoracyjne, punktowe, budujące nastrój traktujemy jako uzupełnienie aranżacji. Odpowiednio dobrane halogeny czy taśmy LED pomogą wyeksponować główne punkty w łazience, np. ozdobną ścianę, mebel lub wannę.

Istotny jest także dobór oświetlenia przy lustrze. Pełni ono nie tylko funkcję dekoracji. Powinno także umożliwić precyzyjne wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych czy kosmetycznych, np. makijażu. Do tego ostatniego celu zdecydowanie lepiej sprawdzi się równomierne doświetlenie całej tafli lustra lub lustro z wbudowanym oświetleniem.

Artykuł Czytaj więcej

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Odpowiednie oświetlenie w łazience powinno spełniać wiele funkcji. Musi być praktyczne, ale także dekorować przestrzeń. W łazience bez okna właściwe zaplanowanie oświetlenia to kluczowy etap, który wpłynie później na komfort korzystania z tego pomieszczenia. Sprawdź naszą poradę i dowiedz się, jak dobrać oświetlenie do łazienki.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

“Do małej łazienki tylko jasne kolory” – to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Choć oczywiście jasne barwy powiększają optycznie pomieszczenie, nie jest to jedyne rozwiązanie. Odpowiednio zastosowane zestawienia ciemnych barw będą dodawać pomieszczeniu głębi. Jeden z ciekawszych trików do małych łazienek, szczególnie w stylu loft, to czarna ściana “wyciągnięta” na sufit – w zestawieniu z kontrastowymi dodatkami i odpowiednim oświetleniem stworzy wrażenie niekończącej się przestrzeni.

Czy można zastosować zwykłą lampę do łazienki?

Zwykła lampa czyli taka o klasie szczelności IP20 nie powinna mieć kontaktu z wodą. W miejscach, które są narażone na zachlapanie unikaj tego typu oświetlenia. W okolicach najbardziej mokrych, np. bezpośrednio nad kabiną prysznicową, zastosuj lampy o klasie szczelności IP65, czyli odporne na zalanie. W innych miejscach łazienki, narażonych jedynie na zachlapanie, klasa szczelności IP44 jest wystarczająca.

Jakiej szerokości powinny być drzwi do łazienki?

Minimalna szerokość skrzydła drzwiowego do łazienki to 70 cm. Zdarzają się też drzwi o szerokości 60 cm, ale trzeba się liczyć z tym, że nie dla wszystkich będzie to wygodna wielkość otworu. Jeśli użytkownikiem jest osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, najlepiej zadbać o to, aby drzwi miały szerokość 90 cm. Ważne jest również zadbanie o odpowiednią wentylację w łazience, dlatego skrzydła łazienkowe powinny być wyposażone w kratki, tuleje lub podcięcia wentylacyjne.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Cechy idealnych mebli łazienkowych

    Najważniejszą cechą dobrych dobranych mebli do łazienki jest funkcjonalność, bo trzeba tu zmieścić wiele przydatnych sprzętów i niezliczone ilości kosmetyków. Po drugie meble łazienkowe mają być praktycznie, bo przecież meble mają kontakt z wodą. A potrzecie, takie meble muszą być też ładne. Sprawdzamy jak to zrobić.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak odnowić łazienkę? Sposoby na szybki i tani remont

    Czy to prawda, że remont to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu? Niekoniecznie! Wystarczy dobrze przygotować się do planowanych prac. Wbrew popularnemu stwierdzeniu, remont łazienki nie musi kosztować fortuny. Pokażemy Ci kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zminimalizujesz koszty związane z renowacją łazienki. Zobacz, jak dobrze zaplanować remont.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Armatura łazienkowa – pytania i odpowiedzi

    Armatura to niezbędne wyposażenie każdej łazienki. Dobre baterie łazienkowe powinny być trwałe, funkcjonalne i ładne. Na co zwrócić uwagę kupując baterie łazienkowe? Jaka armatura jest najlepsza? Dzisiaj poznasz odpowiedzi na te i inne pytania!