Jadalnia na balkonie i tarasie – jak ją urządzić
Wiosenne i letnie dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. To także doskonała okazja, żeby w promieniach słońca i zielonym otoczeniu wypić kawę, zjeść śniadanie czy wyprawić przyjęcie. Podpowiadamy, jak urządzić jadalnię na świeżym powietrzu - na większym tarasie i niedużym balkonie. Sprawdź nasze rozwiązania.
Jadalnia na tarasie
Zadbany ogród, pięknie przystrzyżona trawa, sadzonki warzyw i owoców, klimatyczne oświetlenie. Wszystko to, co upiększa przydomową przestrzeń, pozwoli ci cieszyć się w pełni czasem spędzonym w ogrodzie. Pomyśl jeszcze o kawie w promieniach słońca czy wieczornym grillu z przyjaciółmi. Jadalnia na tarasie to dopełnienie relaksu na świeżym powietrzu. Do jej stworzenia wystarczą tak naprawdę podstawowe meble – stół i krzesła. Ważne, żeby połączyć wygodę z estetyką.
Jakie elementy pomogą stworzyć idealną jadalnię w ogrodzie
Meble ogrodowe
Klasyczne drewniane czy aluminiowe o lżejszej konstrukcji. Wybór jest spory. Możesz zdecydować się na zestaw stół i krzesła lub samodzielnie skompletować meble. Wszystko zależy od tego, na jaki styl aranżacji chcesz postawić. Przed zakupem pomyśl także, jakie funkcje ma spełniać twoja nowa jadalnia. Miejsce dla najbliższej rodziny czy także dla znacznej liczby gości. Jeśli na tarasie masz niedużo miejsca, możesz wybrać rozsuwany stół, który na co dzień będzie służył najbliższym. Sprawdzi się też na większe przyjęcia.
Parasol
Niezbędne minimum, żeby schronić się przed deszczem i słońcem. Jeśli jadalnię stworzysz na osłoniętym tarasie, warto pomyśleć o dobrym parasolu. Większe modele mają szeroką czaszę, która gwarantuje znaczny zakres ochrony. Mają także regulowany stopień nachylenia.
Pawilon ogrodowy
Dla jeszcze większego komfortu możesz zdecydować się na pawilon ogrodowy. To stabilna konstrukcja, która zapewnia ochronę przed słońcem, deszczem, a także wiatrem. Jest przy tym elegancką ozdobą ogrodu. Dostępne w różnych stylach i rozmiarach z pewnością dopasuje się do twojego ogrodu. To dobra alternatywa dla altany ogrodowe. W chłodniejsze dni, nawet jesienią, wystarczy postawić ogrzewacz tarasowy i przyjemnymi chwilami na świeżym powietrzu można cieszyć się dłużej.
Poduszki dekoracyjne
Poduszki na krzesła i koce to niezbędne dodatki, które dodają aranżacji przytulności Podnoszą też komfort dłuższego przebywania na świeżym powietrzu. Staraj się dobrać je tak, aby pasowały do stylu mebli. Do drewnianych konstrukcji świetnie sprawdzą się bezę i brązy. Do antracytowych, aluminiowych mebli możesz dobrać tekstylia w odcieniach szarości czy zieleni. Dla większej funkcjonalności postaw na wymieniane poszewki na poduszki. Ułatwi to utrzymanie ich w czystości. Pozwoli także na częstszą zmianę aranżacji bez konieczności kupowania nowych poduszek.
Dywan zewnętrzny
Kolejny element, który ociepli tarasową jadalnię. Za jego sprawą taras może stać się przedłużeniem salonu. Dywan zewnętrzny zapewni także bezpieczeństwo i podniesie komfort przebywania na zewnątrz. Dzięki niemu niestraszne są już mokre płytki, na których można się pośliznąć. Dodatkowo dywan ukryje wszelkie niedoskonałości tarasowego podłoża.
Oświetlenie do ogrodu
Lampy zewnętrzne, które są niezbędne podczas dłuższego, nocnego biesiadowania w ogrodzie, nadadzą także tarasowej jadalni niepowtarzalnego uroku i klimatu. Możesz zdecydować się na kinkiety zamocowane na stałe, przenośne lampy LED, a także girlandy zawieszone nad stołem.
Jadalnia na balkonie
Mała powierzchnia balkonu nie jest może aż tak wdzięczną przestrzenią do zaaranżowania jadalni jak taras. Nie znaczy to jednak, że jest to zadanie niemożliwe. Na większym balkonie spokojnie powinno ci się udać zmieścić nieduży stół z krzesłami. Meble o lekkiej konstrukcji nie przytłoczą wnętrza. Dobrze też zdecydować się na składane meble. To duże ułatwienie przechowywania.
Na jeszcze mniejszym balkonie zmieści się okrągły stolik i dwa krzesła. Można przy nim wypić nie tylko poranną kawę, ale też w całkiem komfortowych warunkach zjeść obiad czy kolację. Jeśli pracujesz z domu, możesz też pokusić się o odczytanie maili w promieniach słońca na balkonie.
Na ekstremalnie małym balkonie rozwiązaniem jest +33868198910]">stolik na barierkę balkonową. Ciężko wprawdzie przy nim ucztować w kilka osób, ale na kubek kawy czy szklankę lemoniady z pewnością wystarczy.
Możesz także zrobić taki stolik samodzielnie. Sprawdź naszą instrukcję.
Stolik balkonowy na barierkę - DIY
Dodatki do jadalni na balkonie
Meble na balkon w bloku to nie jedyne elementy aranżacji, które pomogą ci stworzyć jadalnię. Z powodzeniem, w zależności od powierzchni balkonu, możesz do swojej aranżacji wykorzystać kilka dodatków.
Parasol
W sprzedaży dostępne są mniejsze modele, które bez problemu zmieszczą się na balkon. Doskonałym wyborem może okazać się parasol przyścienny, który możesz postawić przy ścianie. Dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca. Alternatywną metodą ochroną przed słońcem jest montaż markizy.
Mały stolik
Jeśli nie masz miejsca na jadalnię na balkonie, możesz stworzyć na nim mały kącik do relaksu. Na kompaktowym stoliku zmieści się szklanka, kubek, książka i czasopismo. Obok wygodne krzesło. I nic więcej nie potrzeba aby się relaksować.
Poduszki na krzesła
Miękkie, dekoracyjne poduszki to zawsze świetny dodatek do aranżacji. Połóż je na krzesła – zapewnią komfort i wygodę, dodadzą też stylu.
Osłona balkonu
Zapewnia prywatność, chroni przed wiatrem i słońcem. Bambusowa świetnie sprawdzi się w zestawieniu z drewnianymi meblami. Możesz zdecydować się także na bardziej uniwersalną szarość czy zieleń.
Nie zapomnij o dywanie zewnętrznym i oświetleniu i roślinach.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Niezależnie od tego, z czego są zrobione meble ogrodowe, warto pamiętać, że meble najlepiej chronić przed słońcem, deszczem, mrozem. Jeśli masz taką możliwość, chowaj lub zakrywaj meble, kiedy nie są używane. Jeśli masz pawilon ogrodowy, sprawa jest prostsza. Meble pod pawilonem są znacznie mniej narażone na niekorzystne warunki.
Dodatkowo drewniane meble warto od czasu do czasu zaimpregnować odpowiednim środkiem.