Gotowanie na tarasie i w ogrodzie: grille, wędzarnie, kociołki i piece
Pierwsze ciepłe dni zapraszają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Razem z nami do ogrodu przenosi się też kuchnia. Czasem wystarczy niewielki grill, aby wspólne chwile w były wyjątkowe. Jak przygotować się na grilla w ogrodzie? Podpowiadamy!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze grilla?
Zanim zdecydujesz się na zakup grilla odpowiedz na kilka pytań:
Jak często grillujesz - regularnie czy sporadycznie?
Kto Ci w tym towarzyszy - większe czy kameralne grono?
Gdzie zwykle grillujesz - w ogrodzie, na balkonie czy w terenie?
Dzięki tym pytaniom, będziesz w stanie dopasować sprzęt idealnie do swoich potrzeb! Jednym z najistotniejszych czynników weryfikujących użyteczność i przydatność grilla jest jego rozmiar.
Grille jednorazowe
Do plecaka, na rower albo do kajaka bez problemu zapakujesz grill jednorazowy. Jest lekki, niewielki i ma postać aluminiowej tacki, sprzedawanej w komplecie z podpałką i węglem. Niestety, nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Jak wskazuje nazwa, grilla można użyć tylko raz. Grill jednorazowy dobrze sprawdzi się w przypadku przygotowania posiłku dla 1 lub 2 osób.
Grille węglowe ze składanym stelażem
Poręczne w rozmiarze są też grille węglowe ze składanym stelażem. Najprostsze modele mają niewielki ruszt, który zaspokoi apetyt 2-3 osób. Natomiast, jeśli chcesz, żeby urządzenie posłużyło do gotowania na większych imprezach, warto zainwestować w grill z dwoma rusztami. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskasz możliwość przygotowania kilku potraw jednocześnie. Większe grille węglowe mają wygodne, wysokie nóżki, popielnik, półeczkę oraz kółka.
Grille gazowe – małe, profesjonalne kuchnie
Rozbudowane grille gazowe to urządzenia pokaźnych rozmiarów, które mają nie tylko duże ruszty, lecz także dodatkowe blaty do odkładania jedzenia i akcesoriów do grillowania. Niektóre modele posiadają nawet specjalne półki na naczynia. Rozbudowane grille gazowe wyglądem przypominają profesjonalną kuchnię. Na dużym ruszcie bez problemu przygotujesz jedzenie na sporą imprezę w ogrodzie.
Grille stacjonarne i przenośne
Wygodę użytkowania grilla podnoszą m.in. kółka przy stelażu, dzięki którym łatwo przestawisz go w różne części tarasu czy ogrodu. Jeśli latem przenosisz kuchnię pod chmurkę, pomyśl o murowanym grillu betonowym, który możesz połączyć z piecem do pizzy. Warto zainstalować go pod zadaszeniem np. pawilonem. Dzięki temu umożliwisz sobie gotowanie nawet w deszczu.
Grille – wady i zalety
Grille różnią się nie tylko kształtem i wielkością. Mogą być też zasilane węglem, gazem lub prądem. Każdy rodzaj grilla ma swoje wady i zalety.
Grille węglowe – wady i zalety
Grille węglowe są najtańszą opcją. Do ich zasilania służy węgiel drzewny naturalny lub w brykietach. Grille dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Przyrządzane na ruszcie potrawy mają charakterystyczny zapach i aromat. Jednak rozpalanie takiego grilla, jak i samo grillowanie jest dość czasochłonne. Ponadto grill węglowy trudno utrzymać w czystości. Po każdym użyciu trzeba usunąć popiół i sadzę. Ponadto wytapiający się tłuszcz z potraw, który spada na węgle, może wydzielać szkodliwe substancje.
Grille gazowe – wady i zalety
Gotowanie na grillach gazowych przypomina przyrządzanie potraw w piekarniku. Palenisko szybko się nagrzewa, a temperaturę można łatwo regulować. Ponadto stosując grill gazowy, nie trzeba doglądać ognia. Taka metoda grillowania uchodzi też za zdrowszą. W dodatku grille gazowe czyści się łatwiej, w porównaniu do standardowego grilla na węgiel.
Grill zasilany jest gazem ziemnym lub butlą gazową z gazem propan, lub propan-butan. Decydując się na drugi wariant, trzeba pamiętać o regularnym napełnianiu butli na stacji LPG. Zużycie gazu zależy od częstotliwości gotowania oraz samego sprzętu. Jeśli kupisz energooszczędny model, jedna butla powinna wystarczyć na kilkadziesiąt godzin grillowania. Ceny grillów gazowych zaczynają się od ok. 1 tys. Kosz początkowy może odstraszać, jednak należy zaznaczyć, że późniejsza eksploatacja grilla jest tania.
Grille elektryczne – wady i zalety
Grille elektryczne szybko się nagrzewają, a więc gotowanie na nich nie zajmuje dużo czasu. Urządzenia mają niewielki rozmiar, a dzięki pokrętłom łatwo dostosujesz moc grzania. Grill elektryczny z powodzeniem możesz używać w domu lub na tarasie. Dzięki czemu szybko odtworzysz działkowy klimat, nawet w środku miasta. Podczas użytkowania nie wydzielają dymu, co pozwala uniknąć konfliktów z sąsiadami.
Zasady dobrego grillowania
1. Grilluj z pokrywą
Potrawy, które przygotujesz w ten sposób, będą równomiernie opieczone ze wszystkich stron. Pokrywa zapewnia dobrą cyrkulację ciepła i akumuluje je wewnątrz, co przyspiesza gotowanie i czyni posiłki smaczniejszymi. Na grillu węglowym, dzięki tej metodzie, jedzenie nie przypali się, z uwagi na wytapianie się mniejszej ilości tłuszczu z mięsa.
2. Grillowanie bezpośrednie
Grillowanie bezpośrednie sprawdza się przy małych kawałkach mięsa, warzywnych szaszłykach albo produktach, których przygotowanie nie zajmuje więcej niż 30 minut. Węgiel rozkłada się na całej powierzchni paleniska, dzięki czemu wszędzie jest taka sama temperatura.
3. Grillowanie pośrednie
Przy grillowaniu pośrednim węgiel ułożony jest po bokach paleniska, a potrawa pośrodku rusztu. W ten sposób, pod pokrywą, ciepło krąży jak w kuchence z termoobiegiem. Najlepiej stosować tę metodę w przypadku dużych sztuk mięsa, które grillują się dłużej niż 30 minut.
4. Metoda 50/50
W tej metodzie źródło ciepła przesunięte jest na jedną ze stron. Potrawę można najpierw podpiec bezpośrednio nad węglem, a potem przesunąć na drugą stronę rusztu, żeby bardzo się nie spiekła. W ten sposób można przygotować też dwa różne dania, np. sztukę mięsa czy opiekane ziemniaczki.
5. Nigdy nie smaruj olejem rusztu!
Grozi to podpaleniem! Zamiast tego pokryj olejem potrawy, co sprawi, że przypieką się one szybciej i bardziej równomiernie oraz nie przykleją do rusztu.
6. Bezpośrednio na ruszcie
Tak piecz jedynie te potrawy, które szybko przygotujesz i które nie mają zbyt wiele tłuszczu. Mięso opiekaj na specjalnych, aluminiowych tackach. Tłuszcz, który się wytopi, nie będzie się palił, a tym samym mięso nie wchłonie szkodliwych oparów.
7. Uważaj na rozpałkę!
Najlepiej stosuj rozpałkę w kostkach. Rozpałka w płynie może być niebezpieczna. Poczekaj, aż ulegnie całkowitemu wypaleniu, aby jedzenie nie przeszło ich zapachem. Nie rozpalaj ognia przy pomocy zadrukowanych kartonów, kolorowych gazet czy lakierowanych desek, gdyż wydzielają toksyczne substancje. Węgiel powinien pochodzić z drzew liściastych, które zawierają małą ilość żywicy. Poczekaj też, aż węgiel dobrze się rozżarzy. Powinien pokryć się popielatym nalotem. Po skończonym grillowaniu przyduś żar pod pokrywą.
8. Grillowanie na gazie
Po grillowaniu na gazie najpierw wyłącz grill, a dopiero potem butlę.
9. Grillowanie na prądzie
Nigdy nie używaj rozgałęziaczy, a jedynie gniazdek pojedynczych.
10. Czyść regularnie grill
Po skończonym pieczeniu zawsze usuń resztki jedzenia i tłuszczu. Możesz do tego użyć specjalnych środków czyszczących i szczotek. Grille gazowe i elektryczne należy rozgrzać do najwyższej temperatury, aby wypalić pozostałości potraw, a następnie je usunąć.
Co zamiast zwykłego grilla?
Na rynku znajdziemy również inne urządzenia, które posłużą nam do gotowania nad ogniem.
Kociołek myśliwski
Jest wykonany z solidnego żeliwa i oparty na niskich nóżkach. Służy do gotowania nad ogniskiem. W wersji podstawowej kociołek myśliwski to głęboki garnek z pokrywką. Do wyboru mamy również modele wyposażone w palenisko. Kociołki myśliwskie dostępne są w kilku rozmiarach.
Ogrodowy piec do pizzy
Oryginalne piece do pizzy wykonane są z cegły lub gliny, mają komorę piekarniczą w formie kopuły, a ich wymurowanie to zadanie dla fachowca. Jednak nic straconego, bo w sprzedaży dostępne są gotowe piece ogrodowe lub specjalne kamienie do pizzy, w których przyrządzisz równie dobry placek. Gotowe modele mają tak samo zaokrągloną komorę grzewczą i opalane są drewnem. Komin odprowadza dym powstały przy spalaniu. Piec nagrzewa się szybciej niż tradycyjne palenisko. Przygotujesz w nim także chleb, ciasto czy pieczone mięsa.
Wędzarnia ogrodowa
Do sporadycznego wędzenia wystarczy grill połączony z niewielką wędzarnią. Jeśli planujesz częściej przygotowywać wędzonki, pomyśl o większym, samodzielnym sprzęcie. Do wyboru mamy wędzarnie elektryczne, które utrzymują wybraną, stałą temperaturę. Mają różne rozmiary i łatwo przestawić je w nowe miejsce. Wędzarnie murowane (z kamienia, betonu lub cegły) są cięższe, wymagają stabilnego fundamentu i stałego miejsca. Wędzarnie drewniane, podobnie jak murowane, będą doskonałym elementem architektury ogrodowej. Powinny być wykonane z drewna drzew liściastych, aby nie wydzielały żywicy pod wpływem ciepła. Najtańsze są wędzarnie z blachy - są lekkie i szybko się nagrzewają.
Grill betonowy
Grill murowany to inwestycja na lata. Zwróci się bardzo szybko, a wytrzyma dłużej niż niejeden przenośny model. Jest solidny i trwały. Znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Może też być ciekawym elementem małej architektury ogrodowej, zwłaszcza jeśli cenisz styl rustykalny. Murowany grill można postawić samemu albo kupić gotową konstrukcję. Dobrze będzie się prezentował na trawniku, w altanie czy na tarasie. Podłoże, na którym stanie, powinno być dobrze wypoziomowane. Sam grill wymaga natomiast fundamentu, który udźwignie jego ciężar. Grille murowane mogą być zbudowane z cegły, betonu czy kamienia, pokryte klinkierem. Oprócz standardowego rusztu bywają wyposażone w rożen i dodatkowe półeczki na odkładanie przyborów i potraw.
Palenisko ogrodowe
Marzy Ci się ognisko, jednak chcesz oszczędzić trawnik w ogrodzie? Proszę bardzo, kiełbaski upieczesz nad paleniskiem! To płytka misa z metalu o dużej średnicy, wsparta na stelażu. Jest bezpieczna, gdyż trzyma ogień w ryzach, aby nigdzie się nie rozprzestrzeniał. Nad paleniskiem ogrodowym można też grillować, wystarczy ustawić nad nim wiszący ruszt. Do rozpalenia ognia potrzebny jest węgiel lub drewno.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy na balkonie można grillować?
Niestety, grillowanie na balkonie jest zabronione. Czego nie można robić na balkonie? Koniecznie zobacz naszą poradę.