Wybieramy grill elektryczny – rodzaje, moc, utrzymanie
Najlepszy sposób na spędzenie letniego popołudnia z rodziną lub przyjaciółmi? Wspólny grill! Piękna pogoda, swobodna atmosfera i przede wszystkim przepyszne potrawy to przepis na udane spotkanie. Niestety pogoda nie zawsze dopisuje, a zacinający deszcz nie zachęca do wyjścia na taras. Nie musisz rezygnować ze swoich planów – grill elektryczny to zdrowa alternatywa dla tradycyjnego urządzenia węglowego. Grillować możesz nie tylko na tarasie i w ogródku, ale również na balkonie lub w kuchni, a przyrządzone potrawy w niczym nie ustępują tym przygotowanym na tradycyjnym grillu. Zapoznaj się z możliwościami urządzenia elektrycznego, dzięki którym przyrządzisz pyszny posiłek w niemal każdych warunkach.
Grill elektryczny – koniec z długimi przygotowaniami
Ogrodowy grill elektryczny stanowi odpowiedź na wszelkie wady związane z tradycyjnym urządzeniem na węgiel. Wystarczy podłączyć go do źródła prądu, ustawić temperaturę i wrzucić jedzenie na ruszt.
W przeciwieństwie do tradycyjnego grilla węglowego modele elektryczne charakteryzują się krótszym czasem przygotowania posiłku. Nie musisz czekać na rozpalenie węgla oraz pilnować temperatury na ruszcie. Odpada także konieczność przygotowania niezbędnych akcesoriów, takich jak węgiel, rozpałka i aluminiowe tacki. Ponadto grille elektryczne nie dymią i nie rozpraszają wokół kawałków popiołu.
Takie urządzenia polecane są wszystkim osobom, które wolą spędzać czas z przyjaciółmi zamiast walczyć z podpałką i węglem. Jeśli cenisz sobie wygodę i niezawodność oraz szukasz rozwiązania na każdą pogodę, wybierz grill elektryczny lub gazowy. Grille gazowe możesz podłączyć do sieci miejskiej lub do butli z gazem. Są nieco droższe od modeli elektrycznych, jednak ich eksploatacja jest tańsza. Zwykle grill gazowy jest także większy, dlatego doskonale sprawdzi się jako rozwiązanie na taras, balkon albo do ogrodu. Bez problemu możesz ustawić go także w dużej, przestronnej kuchni.
Zastanawiasz się nad wyborem grilla gazowego? Zobacz czym się charakteryzuje i który model wybrać.
Wybieramy grill gazowy – rodzaje, ceny, obsługa
Na co zwrócić uwagę przy wyborze grilla?
Najpierw zdecyduj, gdzie przeważnie będziesz korzystać z urządzenia. Grill elektryczny wolnostojący idealnie sprawdzi się w ogrodzie i na tarasie. Polecamy go na większe spotkania z przyjaciółmi lub rodziną, ponieważ ma dużą powierzchnię smażenia. Mniejsze modele sprawdzą się także na balkonie. Jeśli jednak planujesz tam przyrządzać posiłki, wybierz grill elektryczny z zamykaną pokrywą, która choć w części zniweluje zapach smażenia.
Natomiast jeśli nie chcesz wynosić jedzenia z kuchni, wybierz domowy grill elektryczny, który postawisz na blacie. Takie urządzenia są mobilne, dlatego po zakończeniu smażenia wystarczy schować go do kuchennej szafki.
Zarówno grille wolnostojące, jak i małe urządzenia do użycia w domu mogą mieć ruszt – takie modele przypominają z wyglądu grille węglowe. Pod rusztem znajduje się grzałka, która wytwarza na jego powierzchni wysoką temperaturę. Wadą grilla z rusztem jest brak systemu odprowadzania tłuszczu, który skapuje na grzałki.
Najpopularniejsze grille elektryczne są wyposażone w płytę grzewczą, na której znajdują się rynienki, służące do odprowadzania wytapiającego się tłuszczu. Dzięki swojej gładkiej powierzchni, płyta grzewcza jest łatwa do wyczyszczenia.
Osobną formą grilla elektrycznego jest tzw. raclette. Składa się z dwóch poziomów. Na górze znajduje się grill w formie okrągłej płyty, a na dole małe patelnie, na których również można smażyć. Taka konstrukcja pozwala nie tylko na grillowanie kiełbasek, karkówki i warzyw, lecz takżę na przygotowanie pysznych jajek sadzonych albo do smażenia sera. Grill raclette to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz przyrządzić kilka potraw w tym samym czasie.
Grill elektryczny – jaka moc jest odpowiednia?
Standardowe grille elektryczne mają moc w przedziale od 1000 do 1500 W. Istnieją także bardziej zaawansowane modele o większych parametrach, które przyśpieszają proces smażenia potraw. Wraz z mocą rośnie jednak też cena urządzenia.
Grille elektryczne o mocy 1500 W pozwalają przyrządzić potrawy w tempie podobnym do smażenia ich na tradycyjnym grillu. Unikaj jednak urządzeń o mocy poniżej 1000 W, ponieważ są mało efektywne, a proces przygotowania na nich posiłków zajmuje dużo czasu.
Pamiętaj, by przed kupnem grilla upewnić się, że jest on wyposażony w system regulacji temperatury. Dzięki temu będziesz mieć możliwość zmniejszania i zwiększania mocy urządzenia według swoich potrzeb.
Jaka jest optymalna temperatura do grillowania mięsa?
Jeśli rozpatrujesz, jaką moc grilla wybrać, pamiętaj, by dobierać ją do konkretnego rodzaju mięsa.
- Udka, podudzia i piersi z kurczaka wymagają obróbki termicznej w temperaturze 120 stopni przez 45-50 minut. Natomiast skrzydełko z kurczaka należy grillować krócej – około 25-30 minut.
- Stek wołowy wymaga obróbki termicznej w temperaturze od 180 do nawet 220 stopni przez 4-6 minut z każdej strony (poziom średnio wysmażony).
- Ryby smaży się w 180 stopniach od 3 do 5 minut, chyba że są grillowane w całości – wówczas wymagają smażenia w tej samej temperaturze przez 20 minut.
Patelnia grillowa czy grill elektryczny – co wybrać?
Grill zawdzięcza swoją popularność charakterystycznemu sposobowi smażenia potraw. Dzięki płytkim rowkom umieszczonym na jego powierzchni, smażone jedzenie pod wpływem wysokiej temperatury pozbywa się nadmiaru tłuszczu, który zatrzymuje się w tych podłużnych wgłębieniach.
Dlatego grillowanie szybko znalazło swoje zastosowanie także w zwykłej kuchni. Dzięki patelni grillowej możesz przyrządzać w ten sposób potrawy nawet na płycie indukcyjnej. Niektóre modele nadają się także do użycia w piekarniku.
Dylemat pomiędzy wyborem grilla elektrycznego a patelni grillowej powinien uwzględniać planowane przeznaczenie urządzenia. Jeśli potrzebujesz dużej powierzchni do smażenia, aby przyrządzić jedzenie dla siebie, rodziny i przyjaciół – optymalnym rozwiązaniem będzie grill. Natomiast jeśli sporadycznie grillujesz jedzenie, patelnia grillowa będzie tańszym, ale tak samo efektywnym rozwiązaniem.
Czy grill elektryczny jest dobry dla zdrowia?
Tanie grille węglowe są ogólnodostępne – bez problemu kupisz je w markecie i na stacji benzynowej. Jednak przygotowane na nich potrawy mają większą zawartość substancji rakotwórczych, które powstają, gdy wytapiany tłuszcz spada na węgiel i odpryskuje, osadzając się na jedzeniu.
Duże znaczenie ma także wybór potraw. Nawet najlepszy grill elektryczny z rusztem nie pozbawi karkówki całego tłuszczu. Jednak grille elektryczne nie emitują szkodliwych substancji kancerogennych, a smak potraw nie różni się niczym od tych przygotowywanych na tradycyjnym grillu. Zakup grilla elektrycznego powinni rozważyć nie tylko rodzice, którzy chcą przygotowywać dzieciom zdrowsze potrawy z grilla. Wszyscy, którzy szukają zdrowej alternatywy z pewnością polubią grillowanie z wykorzystaniem urządzenia elektrycznego.
Jak utrzymać grill elektryczny w czystości?
Tradycyjny grill węglowy wymaga dokładnego wyszorowania po każdym użyciu. Dotyczy to zwłaszcza rusztu oblepionego tłuszczem zmieszanym z drobną sadzą. Grill elektryczny jest pod tym względem łatwiejszy w utrzymaniu. Po zakończeniu posiłku wyczyść powierzchnię grillową mokrą szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń, by pozbyć się tłuszczu. Gładka powierzchnia rusztu ułatwia to zadanie.
A jak wyczyścić przypalony grill? Jeśli do powłoki grilla przywrze kawałek spalonego jedzenia, postępuj według porad producenta. W instrukcji znajdziesz wskazówki, czy możesz szorować ruszt bez ryzyka porysowania. Dobrym sposobem na usunięcie przypalonego tłuszczu jest wykorzystanie sody oczyszczonej oraz ciepłej wody. Jeśli jednak domowe sposoby zawiodą, skorzystaj z jednego z gotowych preparatów do czyszczenia grilla.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Ile kosztuje grill elektryczny?
Cena zależy od wielkości i mocy urządzenia. Najprostszy model możesz kupić już za niecałe 200 zł. Gdy zastanawiasz się, jaki grill elektryczny wybrać do kuchni, a jaki do ogrodu, zwróć uwagę nie tylko na moc i cenę, ale również wielkość urządzenia.
Jak działa grill elektryczny?
To urządzenie zasilane energią elektryczną, które wymaga podłączenia do źródła zasilania. Pod powierzchnią smażenia, na której układa się jedzenie, znajdują się specjalne grzałki, dzięki którym grill osiąga wysoką temperaturę. Tempo nagrzewania płyty zależy od mocy urządzenia. Temperaturę możesz regulować za pomocą pokręteł.
Ile prądu pobiera grill elektryczny?
Wszystko zależy od tego, jaka jest jego moc oraz jak długo i często jest używany. Jednak eksploatacja takiego urządzenia nie pochłania dodatkowych wydatków na węgiel i rozpałkę i niektóre akcesoria (np. dmuchawę do rozpalania lub podtrzymywania żaru).
Co można grillować na grillu elektrycznym?
Wszelkiego rodzaju mięso – nie tylko kiełbasa i karkówka, ale także ryby i pierś z kurczaka.Grill elektryczny z pokrywą, dzięki zatrzymaniu pod nią wysokiej temperatury, pozwala przyrządzać pyszne grillowane warzywa i sery, które rozpływają się w ustach, sadzone jajka, soczyste ryby, a nawet pizzę.Grillowane owoce to smaczny dodatek do mięs lub doskonały deser – możesz podać je z czekoladą albo lodami.