Wybieramy grill gazowy – rodzaje, ceny, obsługa
Słoneczna pogoda zachęca do grillowania na świeżym powietrzu, które nie musi oznaczać żmudnego rozpalania węgla, nieprzyjemnego zapachu dymu i uciążliwego szorowania rusztu. Nowym trendem są teraz grille gazowe – zdecydowanie zdrowsze oraz prostsze w obsłudze. Zastanawiasz się, jaki grill gazowy wybrać? Chcesz dowiedzieć się, jak działa takie urządzenie? Zobacz nasz poradnik i przekonaj się, jaki grill – gazowy czy węglowy – jest lepszy!
Jaki grill jest zdrowszy: gazowy czy węglowy?
Podczas grillowania na grillu węglowym, tłuszcz wytapiający się z mięsa spada na rozżarzone węgle, które zaczynają wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia. Ponadto, jeśli do rozpalania grilla używasz chemicznych rozpałek, pamiętaj, że powinny wypalić się do końca, zanim położysz jedzenie na ruszcie. W przeciwnym razie chemiczne opary, które powstały pod wpływem ciepła osiądą na jedzeniu.
Czy grill gazowy jest zdrowy? Mięso przyrządzane na grillu gazowym jest równie smaczne, co mięso grillowane w tradycyjny sposób. Jednak w trakcie smażenia na gazie tłuszcz nie spala się na węglu. Ponadto grill gazowy ze stali nierdzewnej ma specjalną miseczkę, do której spływa wytopiony z mięsa tłuszcz. Dzięki temu potrawy są lżejsze i mniej kaloryczne.Zamiast korzystać z chemicznych rozpałek, po prostu włączasz urządzenie i ustawiasz temperaturę. Gaz nie przenika do żywności, dlatego przyrządzanie potraw na grillu gazowym jest całkowicie bezpieczne i zdrowe.
Zalety grilla gazowego
Oprócz argumentów zdrowotnych, największą zaletą grilla gazowego jest możliwość przyrządzania potraw w różnych warunkach. Ze względu na to, że modele gazowe są dostępne w wariancie stacjonarnym oraz mobilnym, możesz grillować ulubione jedzenie zarówno w domu, jak i na wyjeździe.
Pod tym względem wyróżnia się przede wszystkim grill gazowy przenośny, z którego możesz korzystać na biwaku, na działce, ale także w przestrzeni swojego domu – na balkonie, tarasie lub w altanie ogrodowej.
Zastanawiasz się, czy grill gazowy dymi? W przeciwieństwie do modelu węglowego nie wydziela dymu, ponieważ nie dochodzi w nim do spalania węgla. Grill gazowy emituje jednak zapach smażonych potraw i tłuszczu. Grille gazowe są napędzane podłączoną do nich butlą gazową, dlatego nie potrzebują prądu, żeby działać.
Brak emisji dymu oraz konieczności podłączenia urządzenia do prądu sprawiają, że grille gazowe świetnie sprawdzają się do grillowania na balkonie
Istnieją także grille gazowe do zabudowy, które można spotkać przede wszystkim w restauracjach. Taki model idealnie sprawdzi się do grillowania na tarasie jako stacjonarne urządzenie, które po skończeniu posiłku należy wyczyścić, przykryć pokrowcem i zostawić do następnego użytku.
Jaki grill gazowy wybrać?
Jeśli planujesz zakup grilla gazowego (ogrodowego lub przenośnego), możesz wybierać spośród wielu propozycji. Każdy rodzaj grilla gazowego ma swoje zalety, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed zakupem.
Grill gazowy Campingaz – nie tylko turystyczny
Choć Campingaz to firma, która sprzedaje głównie akcesoria biwakowe i ogrodowe, ma w swojej ofercie także grille gazowe. Te modele zwracają uwagę swoim wyglądem, który łączy elementy stalowe z naturalnym, akacjowym drewnem. Grille gazowe Campingaz można wykorzystywać zarówno w ogrodzie, jak i na wyjeździe, ponieważ firma oferuje także przenośne grille gazowe na kartusze. Grill Campingaz to świetna alternatywa dla małego i niestabilnego grilla węglowego.
Grill gazowy Broil King – królewska jakość
Jeśli interesuje cię grill gazowy na balkon, zwróć uwagę na to, by rozgrzewał się jak najszybciej. Grill gazowy Broil King wyróżnia się pod tym względem na tle konkurencji. W wersji premium dostępny jest także jako ogrodowy grill do zabudowy. Dzięki rozbudowanemu systemowi wymiennych elementów i akcesoriów jesteś w stanie stworzyć maszynę do grillowania, która sprosta najbardziej wymagającym potrawom. Ponadto, grille gazowe Broil King mają wbudowane aromatyzery, które potęgują apetyczny aromat grillowanego jedzenia.
Grill gazowy Naterial – uniwersalna propozycja
Grill gazowy Naterial to wydajne urządzenie, które pomoże przygotować obiad dla dużej liczby osób. Dzięki trzem palnikom oraz różnym rodzajom rusztów i płyt poradzi sobie z przyrządzaniem zarówno dużych, jak i małych kawałków mięsa oraz warzyw. Nie musisz obawiać się, że któryś wpadnie w szczeliny grilla. Ruszty są wykonane z emaliowanego żeliwa, dlatego łatwo je wyczyścić. Ponadto, grill ma wbudowany ociekacz na tłuszcz.
Grill gazowy Landmann Triton – doskonały do ogrodu
Grill gazowy nie musi być ustawiony w jednym miejscu.Grille Landmann zostały wyposażone w stabilne, wygodne kółka ułatwiające transport. Dzięki temu, pomimo sporych gabarytów urządzenia, możesz go przestawiać w różne części ogrodu lub tarasu. Chromowany ruszt i ocynkowana, perforowana blacha paleniskowa z dodatkową regulacją pozwalają przygotowywać doskonałe potrawy z grilla.
Jak działa grill gazowy – butla z gazem i pierwsze podłączenie
Jeśli zastanawiasz się, jak obsługiwać grill gazowy, najlepiej postępuj według instrukcji dołączonej do twojego modelu. Jednak zazwyczaj mechanizm działania jest podobny.
Zanim zaczniesz przygotowywać potrawy, podłącz reduktor do butli z gazem, a następnie odkręć zawór umieszczony na butli. Przed rozpaleniem otwórz pokrywę grilla, na wypadek, gdyby ulotniony gaz zebrał się pod nią. Pamiętaj, że przed pierwszym użyciem należy umyć i dokładnie wypłukać ruszt i inne elementy urządzenia oraz przepalić grill gazowy.
Przepalenie usuwa wszelkie smary produkcyjne. Zapal wszystkie palniki urządzenia i ustaw ich pozycje na najwyższą moc. Następnie zamknij pokrywę i pozostaw włączony grill na 15 minut. Po tym czasie otwórz pokrywę - po upływie 5 minut możesz zacząć smażyć jedzenie.
Jaka butla z gazem będzie najlepsza? Dobierz ją pod kątem częstotliwości grillowania – jeśli planujesz wiele spotkań przy grillu, zdecyduj się na większą pojemność butli.
Potrawy możesz przygotowywać metodą bezpośrednią lub pośrednią. Każda z metod różni się nieco od siebie i jest wykorzystywana do przyrządzania innych potraw.
Metoda bezpośrednia
To sposób przyrządzania dań, które wymagają mniej niż 20 minut grillowania. Stosuje się ją do robienia szaszłyków, steków, burgerów, kurczaka oraz owoców morza. Włącz wszystkie palniki i zamknij pokrywę, a gdy grill rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury, natłuść ruszt. Bezpośrednio nad palnikami ułóż mięso lub warzywa i zamknij pokrywę. Po upływie 10 minut obróć kawałki jedzenia na drugą stronę.
Metoda pośrednia
To metoda przyrządzenia delikatniejszych potraw oraz dań wymagających dłuższego grillowania. W ten sposób przyrządzisz ryby, pieczeń, żeberka, baraninę i duże kawałki mięsa. Zapal zewnętrzne palniki, a gdy grill rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury, natłuść ruszt. Umieść potrawę tak, by nie znajdowała się bezpośrednio nad rozgrzanymi palnikami i zamknij pokrywę.
Cena grilla gazowego – czy to się opłaca?
Na pierwszy rzut oka grill gazowy z rusztem żeliwnym, który jest trwały i najłatwiejszy w utrzymaniu porządku, to spory wydatek. Jednak podliczając koszty węgla, rozpałki, a także niską wydajność i trwałość akcesoriów do grillów węglowych, cena grilla gazowego zaczyna być atrakcyjna.
Grill gazowy żeliwny możesz kupić już za kilkaset złotych. Grill gazowy z rożnem i bardziej zaawansowane modele są droższe – przeznaczone dla prawdziwych fanów grillowania. W koszt inwestycji należy wliczyć także to, ile gazu zużywa grill gazowy. Wiele zależy od wielkości samego grilla i liczby palników – średnio butla o masie 11 kg wystarcza na ponad 30 godzin grillowania.
Grille gazowe – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, ile palników powinien mieć twój grill gazowy? Dobre pytanie, ponieważ to palniki odpowiadają za tempo przyrządzania posiłków. Dobrym rozwiązaniem będzie dwupalnikowy grill gazowy. Jakie temperatury może osiągnąć? Zakres jest szeroki, dlatego bez problemu przygotujesz zarówno kawałki miękkich warzyw, delikatnego kurczaka, jak i gruby kawałek wysmażonej karkówki.
Istnieją także grille gazowe z kamieniami lawowymi, które jednak swoje najlepsze lata mają już za sobą. Obecnie kamienie zastąpione zostały specjalnymi aromatyzerami ze stali nierdzewnej, które są prostsze do utrzymania w czystości oraz wygodniejsze w obsłudze.
Gotowanie na tarasie i w ogrodzie: grille, wędzarnie, kociołki i piece
Jak czyścić grill gazowy?
Do usunięcia brudu z grilla gazowego przyda ci się szczotka do czyszczenia rusztu, specjalne środki myjące i konserwujące oraz ściereczka i letnia woda. Namocz ruszt, aby łatwiej usunąć przypalone resztki jedzenia. Po skończeniu mycia zakonserwuj ruszt olejem. Jeśli przed nowym sezonem grillowym zauważysz rdzę na swoim grillu, koniecznie ją usuń i przepal urządzenie przed smażeniem. Jeśli nie planujesz używać go przez dłuższy czas, zabezpiecz grill plandeką lub specjalnym pokrowcem.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie trzymać butlę z gazem, najlepiej przechowuj ją na zewnątrz, w dobrze wentylowanym miejscu. Zabezpiecz ją przed dostępem dzieci i upewnij się, że nie zagrażają jej ostre przedmioty oraz wysoka temperatura.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaki grill jest lepszy: gazowy czy węglowy?
Jeśli szukasz grilla, który posłuży ci przez wiele lat i pozwoli przygotowywać zdrowe posiłki, zdecydowanie lepszym wyborem będzie grill gazowy.
Czym wyczyścić grill gazowy?
Jeśli nie możesz wyczyścić grilla za pomocą ciepłej wody, zastosuj specjalne preparaty dedykowane grillom gazowym. Pamiętaj, aby czyścić urządzenie po każdym użyciu, żeby nie siłować się później z zaschniętym brudem i tłuszczem.
Czy grill gazowy jest bezpieczny?
Tak, certyfikowane grille gazowe są zabezpieczone przed niekontrolowanym wyciekiem gazu.
Czy grill gazowy może stać na dworze?
Grill gazowy jest urządzeniem całorocznym, może być wykorzystywany zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Jeśli nie planujesz używać go przez dłuższy czas, możesz zabezpieczyć grill za pomocą plandeki lub ustawić go w garażu, altanie lub pod wiatą.