Co jest dozwolone na balkonie? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jakie prace remontowe można wykonać, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem? Oto, jakie czynności są dozwolone na balkonie.

Czy można palić na balkonie?

Zgodnie z ustawą o kontroli tytoniu, wyrobów tytoniowych i produktów podobnych palenie na balkonach, loggiach i tarasach nie jest w Polsce zabronione prawnie. Mieszkańców bloków mieszkalnych i domów wielomieszkaniowych zakaz palenia obowiązuje jedynie w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci i w pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego (np. klatka schodowa).

Czy można suszyć pranie na balkonie?

Polskie prawo w żaden sposób nie reguluje wywieszania prania na balkonach. Teoretycznie ich przestrzeń należy do mieszkania, dlatego właściciel może rozstawiać tam suszarkę na pranie lub wieszać je na sznurkach, a nawet własnej balustradzie.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zwykle zabraniają jednak wywieszania prania poza balustradą, np. na sznurkach rozciągniętych pomiędzy balkonem a ścianą budynku, czy też na suszarkach wychodzących na teren wspólnego (nienależącego tylko do właściciela balkonu) ogródka czy placu. Przed rozpoczęciem takich praktyk należy sprawdzić, czy nie łamie się regulaminu budynku.

Czy można grillować na balkonie?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) zabronione jest rozpalanie ognia na balkonie, gdyż może spowodować to zapalenie się materiałów palnych i sąsiednich obiektów.

Dlatego grill węglowy jest niedopuszczalny. Korzystanie z niego może być ukarane mandatem wysokości nawet 500 zł. A co z grillem elektrycznym?

Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna. Teoretycznie polskie prawo bezpośrednio nie zabrania używania go na balkonie w bloku mieszkalnym. Istnieją jednak przepisy i rozporządzenia spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które jasno mówią o zakazie grillowania na balkonach i możliwych karach oraz konsekwencjach łamania wewnętrznych przepisów.

Czy można wędzić na balkonie?

Wędzenie na balkonie nie jest uregulowane prawnie, jednak przepisy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mogą zabraniać go mieszkańcom bloku.

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) rozpalanie ognia na balkonie jest niezgodne z prawem ze względu na zagrożenie pożarowe i może być ukarane mandatem.

Czy można postawić basen na balkonie?

Nie ma prawa w ustawodawstwie polskim, które bezpośrednio zabraniałoby postawienia basenu na balkonie. Jednakże taki przepis może obejmować regulamin spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej - warto się z nim zapoznać.

Jeśli zapisu nie ma i nie dochodzi do uszkadzania cudzego mienia (np. nie zalewa się balkonu sąsiadów) nie powinno to stanowić problemu. Skarga sąsiada może jednak skutkować upomnieniem od straży miejskiej lub zarządcy budynku. W razie wywołania szkód (np. zalania sąsiadów) będzie trzeba też ponieść koszty ewentualnych napraw.

Czy można powiesić baner na balkonie?

Na balkonie prywatnego domu powieszenie banera nie jest problemem. Sprawy komplikują się, gdy chce się go zawiesić na balkonie w bloku mieszkalnym. Mimo iż przestrzeń ta należy do właściciela i może on nią samodzielnie dysponować, musi pamiętać, że elewacja budynku i jego części zewnętrzne są uznawane za elementy wspólne.

Wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mogą zabraniać podobnych praktyk. Dlatego warto sprawdzić statut lub regulamin, który obowiązuje w danym bloku. Wyjątkiem masowo akceptowanym przez spółdzielnie i wspólnoty są sytuacje, gdy lokal jest wystawiony na sprzedaż i w ten sposób ogłasza się możliwość składania ofert.

Przed wywieszeniem banera na balkonie kamienicy warto się upewnić czy budynek nie jest zabytkiem i nie zostanie w ten sposób oszpecony. Wówczas konieczna jest zgoda konserwatora zabytków. Zgodnie z prawem, zawsze można wywiesić baner czy reklamę w oknie mieszkania.

Czy można pomalować balkon w bloku?

Balkon jest przestrzenią, która, mimo iż należy do mieszkania, teoretycznie włącza się w elewację budynku. Kwestie samodzielnego odświeżania i remontowania często określone są w regulaminach i statutach spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.

Zwykle zarządy akceptują samodzielne odmalowywanie poręczy czy ściany balkonu, o ile kolor jest identyczny lub bardzo zbliżony do dotychczasowej elewacji. Jednak wybór koloru niezgodnego z estetyką budynku może być powodem sporu. Można otrzymać np. nakaz przywrócenia balkonu do stanu pierwotnego (czyli przemalowania na pierwotne kolory).

Czy można zamontować kamerę na balkonie?

Prawo nie zabrania montażu kamer na balkonie. Jeżeli mieszkaniec czuje się zagrożony, może bez żadnych zgód zamontować monitoring. Jednakże może pojawić się problem w postaci poczucia zakłócenia prywatności sąsiadów.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym i konstytucją, każdy ma prawo do prywatności i ochrony prywatnego życia. Dlatego nawet niezamierzona ingerencja w prywatność sąsiadów i jej naruszenie może być karalne.

Montaż kamery jest akceptowalny, o ile kamera obejmuje tylko teren naszego „obejścia" czy nasz ogródek przed balkonem. Przed mocowaniem warto więc dokładnie sprawdzić i upewnić się, jaką przestrzeń obejmuje monitoring. Przypadkowych przechodniów i sąsiadów którzy niechcący znajdą się w obrębie monitoringu, można nagrać, o ile nie udostępnia się ich wizerunku publicznie. Jeśli do upowszechnienia materiałów dojdzie (np. w social mediach), wówczas wkracza się na grunt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie ochrony wizerunku oraz na grunt kodeksu cywilnego w zakresie ochrony dóbr osobistych.

Czy i gdzie można wieszać doniczki na balkonie?

Nie ma przepisów zabraniających wieszać doniczki na balustradzie balkonu. Zwykle zaleca się mocowanie ich po wewnętrznej stronie, by w razie gwałtownego wiatru doniczka nie stanowiła zagrożenia – nie spadła na balkon sąsiada, czy na przechodniów pod blokiem.

W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych można także wieszać doniczki na ścianach balkonu czy jego suficie. Jednak niektóre regulaminy mogą zabraniać wiercenia w elewacji, dlatego warto upewnić się, jakie zasady panują w danym budynku.

Czy można trzymać psa na balkonie?

Pies może bawić się i przebywać na balkonie Jednakże nie można zapominać o zapewnieniu mu odpowiednich warunków bytowych. Zgodnie z art. 9. Ustawy o ochronie zwierząt, właściciel ma obowiązek zapewnić zwierzęciu ochronę przed opadami atmosferycznymi, upałem, zimnem, a także dostęp do światła dziennego, przestrzeń umożliwiającą swobodną zmianę pozycji oraz stały dostęp do wody.

Oznacza to, że pies nie może być zamknięty na zbyt małej przestrzeni. Ponadto nie wolno zostawiać go na balkonie latem bez dostępu do wody, czy jesienią i zimą, gdy pada lub panuje mróz.

Należy też pamiętać, że pies zamknięty na balkonie może zachowywać się głośno i zakłócać spokój sąsiadów. Dlatego w godzinach ciszy nocnej lepiej nie wypuszczać zwierząt na balkon.

Czy można dokarmiać ptaki na balkonie? Czy można mieć karmnik na balkonie?

Ptaki brudzą, więc ich dokarmianie może być problematyczne, szczególnie dla sąsiadów mieszkających piętro niżej. Jednak polskie prawo nie reguluje w żaden sposób tej kwestii.

Przed zamocowaniem karmnika warto natomiast upewnić się, że statut lub regulamin budynku pozwala na taką praktykę oraz czy w ścianach elewacji budynku można wiercić otwory na gwoździe lub mocować dodatkowe elementy.

Czy można wyjść na balkon podczas kwarantanny?

Zasadą kwarantanny jest izolacja. Jeżeli balkon chorego lub objętego separacją jest oddzielony od innych balkonów (np. po bokach nie ma sąsiadów i inne balkony znajdują się tylko na górze i na dole), to może on bezpiecznie na nim przebywać i spędzać czas. W takim wypadku osoba na kwarantannie może nawet poruszać się po balkonie bez maseczki.

Czy można trzymać opony na balkonie?

Balkon jest częścią mieszkania i tylko od właściciela zależy, co tam umieści. Jeżeli na balkonie opony przechowywane są, by po sezonie można było je wykorzystać np. do celów ozdobnych (wykonania huśtawki w ogrodzie albo klombu) albo rękodzielniczych, można to zrobić.

W wypadku gdy chce się zachować funkcjonalność opon letnich lub zimowych, lepiej jest przechowywać je w miejscu, w którym nie będą miały kontaktu ze zmiennymi temperaturami, wilgocią i światłem słonecznym. Takie czynniki wpływają negatywnie na jakość i kondycję gumy. W konsekwencji opony mogą utracić cenne właściwości związane z przyczepnością i po powrotnym montażu być niebezpieczne dla użytkownika.

Czy można hodować pomidory na balkonie?

Na balkonie można uprawiać warzywa. Pomidory hodowane w ten sposób nie będą wprawdzie tak dużych rozmiarów jak te z gruntu, jednak ich uprawae jest możliwa.

Konieczne będą do tego odpowiednie akcesoria: doniczki o dużej pojemności (by rośliny mogły się ukorzenić, zalecana głębokość to min. 40 cm), najlepiej w jasnych kolorach (ciemne szybciej się nagrzewają i mogą sprzyjać przesuszaniu ziemi) i osłona przed wiatrem (można ją wykonać z folii). Potrzebne będzie też słoneczne stanowisko – pomidory lubią silne nasłonecznienie.

Przed rozpoczęciem uprawy warto sprawdzić, jak dużo przestrzeni potrzebuje wybrana odmiana pomidorów. Niektóre gatunki tych roślin mogą osiągać wysokość do 2 metrów.

Czy można hodować róże na balkonie?

Do uprawy na balkonie z powodzeniem można wykorzystać róże miniaturowe, czyli np. odmiany Guletta, Mandarin, Pink Symphonie i Amulett. Ich krzewy osiągają maksymalnie 40 cm wysokości. Ponadto na balkon nadają się róże o większej odporności na czynniki atmosferyczne, np. Meiflopan, Tanoronez, Happy Chappy.

Róże wymagają sporych doniczek, gdyż w miarę szybko się rozrastają. Poza ziemią, muszą mieć odpowiednią warstwą drenującą z keramzytu.

Czy można trzymać zamrażarkę na balkonie?

Dostępne w sklepach zamrażarki nie mogą pracować na mrozie. Wystawianie ich na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej zera, może spowodować uszkodzenie lub całkowitą awarię urządzeń (choć bywają wyjątki – niektóre sprzęty wytrzymują temp. do -15 stopni C, takich informacji należy szukać w instrukcji).

Latem wystawienie zamrażarki na balkon jest mniejszym problemem, choć urządzenie może pobierać dużo prądu, by utrzymać odpowiednią temperaturę. Warto pamiętać jednak, że farby i materiały używane do wykończenia zamrażarek nie są przystosowane do użytku zewnętrznego, więc mogą blaknąć od słońca, łuszczyć się i zdzierać po kontakcie z wodą deszczową. Urządzenia mogą być też nieszczelne i zepsuć się wskutek nadmiernego działania wilgoci. Zamrażarkę można więc umieścić na balkonie czasowo, o ile balkon ma zadaszenie i znajduje się na nim gniazdko elektryczne.. Montaż takiego gniazdka najlepiej zlecić specjaliście – musi być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Powinno mieć także oddzielny wyłącznik.

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Tak. Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie jest legalny z punktu widzenia prawa polskiego. Problemem może być jednak regulamin spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Czasem, nawet jeśli regulamin ma zapisy o niemocowaniu ogniw, można złożyć odpowiednie wnioski do zarządu, by uzyskać zgodę na montaż.

Czy można trzepać dywan na balkonie?

Trzepanie dywanów jest czynnością głośną, zakłócającą ciszę nocną, a także potencjalnie wchodzącą w zakres Kodeksu Wykroczeń. Cytując za art. 75.: „Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Wiele wspólnot i spółdzielni zakazuje też takich czynności ze względu na potencjalne zanieczyszczanie przestrzeni pod budynkiem lub balkonów osób mieszkających poniżej.

Czy można ciąć płytki na balkonie?

Prace z wykorzystaniem głośnych narzędzi (np. frezarki) mogą być uważane za zakłócanie spokoju. Często więc spółdzielnie i wspólnoty zamieszczają punkt zabraniający ich użycia na balkonie. Jednak jeśli taki punkt nie znajduje się w regulaminach, płytki i inne elementy można docinać w godzinach poza ciszą nocną.

Czy można zamontować antenę na balkonie?

Prawo nie zabrania takich praktyk. Jednakże troszcząc się o elewacje budynków, wiele wspólnot i spółdzielni nie zgadza się na montowanie anten bez uprzedniej zgody. By ją otrzymać, należy złożyć specjalny wniosek.

Jeżeli regulamin lub statut obejmujący budynek nie określa zasad montażu anten, można je mocować bez proszenia o zgodę spółdzielni czy wspólnoty.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Fotowoltaika na balkon - sprawdź, ile możesz zyskać

    Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że Polacy szukają sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Jednym z najlepszych z nich jest instalacja fotowoltaiczna. Własna elektrownia słoneczna wytwarza maksymalnie tanią energię elektryczną, która wykorzystywana jest do zasilania rozmaitych urządzeń. Charakterystyczne panele fotowoltaiczne można zauważyć na dachach wielu domów w naszym kraju. Co jednak z osobami żyjącymi w mieszkaniach? One również mogą zacząć oszczędzać, dzięki fotowoltaice na balkon. Jak montuje się tego rodzaju instalację i jaki jest jej koszt? Czy jest to opłacalna inwestycja? O ile można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną? Sprawdzamy!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Rośliny na balkon – stwórz swoją oranżerię

    Sezon wiosenno-letni otwiera przed miłośnikami zieleni zupełnie nowe możliwości – szczególnie, jeśli są posiadaczami balkonów. Warto już teraz podjąć działania, które zmienią balkon w urokliwy, zielony kąt. Zobacz, jak przygotować się do tego zadania i stworzyć swoją oazę zieleni.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Warzywnik na balkonie – czy to dobry pomysł? Poznaj sprawdzone porady!

    Warzywnik na balkonie to modny trend w ogrodnictwie i coraz więcej osób decyduje się właśnie na taką uprawę. Nie zapewnia wszystkich potrzeb żywieniowych, lecz pozwala cieszyć się własnym zdrowym plonem. Przy okazji jest też ciekawym elementem aranżacji! Jak założyć warzywnik na balkonie? Zobacz nasze porady!