Rośliny na balkon – stwórz swoją oranżerię

Sezon wiosenno-letni otwiera przed miłośnikami zieleni zupełnie nowe możliwości – szczególnie, jeśli są posiadaczami balkonów. Warto już teraz podjąć działania, które zmienią balkon w urokliwy, zielony kąt. Zobacz, jak przygotować się do tego zadania i stworzyć swoją oazę zieleni.

Ekspozycja i metraż balkonu

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych kwiatów balkonowych, musisz dobrze poznać ich preferencje. Rośliny musisz dopasować do warunków, jakie panują na Twoim balkonie. Przed kupnem sadzonek musisz ocenić, jak bardzo nasłoneczniony jest balkon (ile godzin w ciągu dnia utrzymuje się nad nim słońce), czy jest narażony na silny wiatr, ile miejsca możesz przeznaczyć na doniczki i jaki kształt doniczek sprawdzi się najlepiej.

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu roślin maksymalnie wykorzystasz przestrzeń balkonu. Pamiętaj, że im więcej roślin, tym więcej trzeba będzie zainwestować w jego pielęgnację. Jeśli chcesz oszczędzić na tym trochę czasu, wybieraj rośliny o podobnych preferencjach.

Na balkon od strony północnej – rośliny cieniolubne

Najlepsze gatunki roślin na zacienione balkony to na przykład: begonia, niecierpki, fuksja, barwinek, komarzyca, hortensja, cis, paproć czy bluszcz. Potrzebują mniej słońca niż, a także podlewa się je nieco rzadziej niż rośliny na balkonie nasłonecznionym, bo wilgoć w doniczkach utrzymuje się dość długo. Ze względu na chłodniejsze warunki, zapewnij roślinom nieco większe donice. W pojemnikach z większą ilością ziemi – łatwiej utrzymać ciepło, gdy mija już lato i nadchodzą jesienno-zimowe chłody.

Na balkon wychodzący na południe – rośliny światłolubne

Zastanawiasz się, jakie rośliny wybrać na słoneczny balkon? Na mocno nasłonecznionym balkonie sprawdzą się między innymi:

  • pelargonie,
  • petunie,
  • surfinie,
  • bratki,
  • margerytki,
  • opuncja,
  • wrzos,
  • wilec,
  • lawenda.

Umiejscowienie takiego balkonu daje, znacznie większy wybór roślin i bogatsze możliwości jego aranżacji, ale jest też bardziej wymagający niż inne. Łatwo tu o przegrzanie i przesuszenie kwiatów, dlatego musisz stale monitorować poziom wilgotności ziemi w donicach, a podlewać możesz je wyłącznie wtedy, gdy nie ma słońca – najlepiej wieczorem. Pamiętaj też, aby na południowy balkon wybierać skrzynki i donice na kwiaty w jasnych kolorach – będą się wtedy mniej nagrzewać.

Balkon wschodni – najbardziej optymalny dla roślin

Balkon wychodzący na wschód zapewnia najlepsze warunki do uprawy roślin. Od rana jest na nim niezbyt ostre słońce, a po południu przyjemna temperatura. Kwiaty się nie przesuszają i nie przegrzewają. Jeśli masz balkon wschodni możesz mieć na nim:

  • kocanki,
  • róże,
  • lobelie,
  • nasturcje,
  • werbenę,
  • skrętnik,
  • wilczomlecz,
  • hibiskus.

Są to kwiaty, które lubią światło, ale niekoniecznie palące promienie słoneczne. Wschodni balkon ma jeszcze tę zaletę, że daje pełną dowolność w kwestii wyboru pojemników na rośliny. Tu możesz sobie pozwolić zarówno na jasne, jak i ciemne donice.

Balkon zachodni – „trudny", ale przyjemny dla roślin

Jeśli Twój balkon znajduje się od zachodniej strony, nagrzewa się już od wczesnego popołudnia i pozostaje gorący aż do wieczora. Musisz zatem skupić się na roślinach, które dobrze znoszą wysokie temperatury. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu – najlepiej bardzo wczesnym rankiem. Na takim balkonie sprawdzą się:

  • goździki,
  • jaskry,
  • celozje,
  • powojniki,
  • groszki pachnące.

Tu, podobnie jak na balkonie południowym, lepiej sprawdzają się jasne doniczki, wykonane z naturalnych materiałów.

Wietrzny balkon

Wietrzne balkony najczęściej znajdują się na stronie północnej lub zachodniej. To także balkony usytuowane na wysokich piętrach. Jeśli masz taki balkon, unikaj wiszących doniczek, postaw raczej na stabilne, niskie i większe donice. Lepiej nie wieszać skrzynek na balustradzie (zwłaszcza od zewnętrznej strony), bo rośliny wystawione będą na jeszcze większy wiatr. Na takim balkonie nie sprawdzą się rośliny o delikatnych kwiatach. Znacznie lepiej poradzą sobie rośliny bez kwiatów, np. iglaki. Dobre warunki na takim balkonie będą miały także odporne trawy. Aby jednak było na nim nieco przyjemniej, warto zadbać o balkonową osłonę.

Mały balkon

Na małych balkonach trudno znaleźć miejsce na wszystkie kwiaty, dlatego warto wybrać doniczki, które można wieszać – czy to pod sufitem czy na balustradzie. Kwiaty wiszące tworzą piękną i praktyczną „zieloną ścianę". Popularnym kwiatem wiszącym jest fuksja, której sporą zaletą jest to, że radzi sobie także w mniej nasłonecznionych warunkach.

W zwisających doniczkach świetnie prezentuje się też surfinia, która zaczyna kwitnąć w czerwcu i utrzymuje kwiaty aż do jesieni. Wyjątkowo atrakcyjne wizualnie są surfinie o dwubarwnych kwiatach – takie jak różowe z białą obwódką czy też białe z fioletowymi żyłkami.

Popularne kwiaty na balkon

Uniwersalne, bezpieczne, ponadczasowe i zwykle łatwe do uprawy klasyki balkonowe, po które zawsze można sięgnąć? Zobacz nasze propozycje.

Pelargonia – balkonowa klasyka

Kwiatami, których nikomu raczej nie trzeba przestawiać są pelargonie – to popularne rośliny balkonowe o intensywnych, zwykle ciepłych barwach. O ich popularności świadczy przede wszystkim to, że nie potrzebują zbyt wiele opieki. Sprawdzą się dobrze w podłużnych skrzynkach imitujących grządki rabatowe.

Artykuł Czytaj więcej

Pelargonia

Pelargonia (Pelargonium) to rodzaj obejmujący setki gatunków, głównie występujących w Ameryce Południowej oraz Afryce. W Polsce uprawia się kilka z nich, choć w sprzedaży dostępna jest ogromna liczba wyselekcjonowanych odmian.

Begonia

Innym klasycznym kwiatem do tego typu doniczek jest begonia bulwiasta. Lubi mineralne nawozy i bardziej zacienione miejsca, ale daje radę w różnych warunkach.

Artykuł Czytaj więcej

Begonia ogrodowa

Begonia, jako rodzaj, obejmuje blisko 1500 gatunków. Najliczniej występują w Ameryce Południowej. W Polsce uprawiane są jako rośliny pokojowe. Mniej rozpowszechniona jest uprawa w ogrodzie, niemniej gatunki rabatowe cieszą się sporym zainteresowaniem.

Aksamitka

Kolejne pewniaki to pomarańczowa aksamitka. Aksamitka kwitnie od lipca do października i radzi sobie zarówno w słonecznych, jak i mniej słonecznych warunkach.

Bratki

Bratki to kwiaty, które urzekają swoimi kolorami. Do najpopularniejszych należą: fioletowe, żółte i białe. Bratki lepiej stawiać tak, aby nie stały za długo w cieniu. To sprawdzone opcje na polski balkon i na pewno warto wziąć je pod uwagę, jeżeli chcesz postawić na sprawdzoną klasykę.

Begonia

Begonie są łatwe w uprawie, dlatego świetnie sprawdzą się dla początkujących ogrodników. Najlepiej poradzą sobie w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru.

Artykuł Czytaj więcej

Begonia ogrodowa

Begonia, jako rodzaj, obejmuje blisko 1500 gatunków. Najliczniej występują w Ameryce Południowej. W Polsce uprawiane są jako rośliny pokojowe. Mniej rozpowszechniona jest uprawa w ogrodzie, niemniej gatunki rabatowe cieszą się sporym zainteresowaniem.

Margaretka

Margaretka, czyli złocień krzewiasty, to w ogrodach zwykle bohater drugiego planu tworzący subtelne tło dla innych roślin, ale na balkonie może grać jedną z głównych ról. Kwiatami tej rośliny w naszych warunkach klimatycznych będziesz cieszyć się aż do listopada. Z jej uprawą radzą sobie nawet początkujący ogrodnicy, ponieważ roślina nie jest zbyt wymagająca – niestraszne jej nawet przymrozki. Lubi słońce i gdy ma go dużo kwitnie ładniej i bujniej, ale poradzi sobie również na balkonach mniej nasłonecznionych.

Dalia

Dalia to doniczkowy hit! Ta roślina zachwyca drobnymi, dzwoneczkowatymi kwiatami. Dobrze poradzi sobie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru.

Czubatka

Jeśli masz mało miejsca na balkonie, możesz pomyśleć o mniej oczywistych opcjach i zdecydować się na czubatkę. Jej kwiaty rozwijają się od maja do września, są drobne, liczne i wyglądają jak niebiesko-fioletowe stokrotki. Czubatkę warto zestawić np. z petunią i werbeną.

Warzywa i zioła na balkonie

Decydując się na pełen kwiatów i roślin balkon, warto mieć na uwadze nie tylko aspekt dekoracyjny, ale i kulinarny. Sezon wiosenno-letni to świetny czas na uprawę ziół i warzyw, które możesz wykorzystać w kuchni jako przyprawy. Poza tym pięknie pachną. W swoim mikroogródku postaw zatem pionowy warzywnik. Nie zajmuje wiele miejsca, a daje możliwość wygodnej uprawy niektórych ziół i warzyw na własnym balkonie.

Warto pamiętać, że mięta, szałwia i oregano zajmują dużo miejsca, kiedy się rozrastają. Bazylię lepiej sadzić nieco dalej od nich, tak samo jak majeranek i rozmaryn, które dobrze radzą sobie w okresach większej suszy. Ten klasyczny zestaw ożywi nie tylko Twój balkon, ale i kuchnię.

Jeśli chodzi o klasyczne, warzywa nadające się pod uprawę na balkon, to przede wszystkim pomidor, cebula, szczypior, ogórek, rzodkiewka czy też fasola pnąca. Jeśli dysponujesz nieco większą przestrzenią, możesz pokusić się o warzywa liściowe, takie jak różne rodzaje sałaty czy szpinak.

Artykuł Czytaj więcej

Uprawa pomidorów koktajlowych w domu

Chcesz mieć własne warzywa? Zacznij od uprawy pomidorów. Nie jest to nic skomplikowanego, a da Ci wiele satysfakcji. Poznaj nasze rady i sprawdź, jak uprawiać pomidorki koktajlowe w warunkach domowych.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Kiedy sadzić kwiaty na balkonie?

Najlepszym terminem na sadzenie kwiatów na balkonie jest połowa maja, kiedy minie już ryzyko wiosennych przymrozków.

Jak często podlewać kwiaty na balkonie?

Na to, jak podlewać kwiaty na balkonie, ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze to konkretne wymagania gatunkowe. Sprawdź, jakie potrzeby mają rośliny na twoim balkonie. Nie wszystkie należy podlewać według jednego schematu. Wiele zależy także od ekspozycji balkonu, czyli tego, na którą stronę wychodzi twój balkon. Na słonecznym balkonie południowym podłoże będzie przesychać szybciej niż na północnym. Warto zapamiętać jedną stałą zasadę: rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Unikniesz w ten sposób ryzyka poparzenia liści oraz odparowania wody szybciej po podlaniu.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Truskawki wiszące i ich uprawa na balkonie

    Zwisające, pnące lub o pokroju kolumnowym – nowe odmiany owoców biją rekordy popularności wśród amatorów własnych upraw balkonowych. Owocami, które świetnie nadają się do uprawy w doniczkach, są truskawki. Jak je sadzić i pielęgnować, aby cieszyć się smacznymi owocami przez cały sezon? Poznaj tajniki uprawy truskawek na balkonie.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak osłonić balkon w bloku? Od słońca, wiatru, sąsiadów

    Balkon pozwala na wypoczynek na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Jednak aby relaks na nim nie był niczym zakłócony, trzeba go odpowiednio przygotować. Zobacz, jak osłonić balkon od silnego słońca, wiatru i odgrodzić się od sąsiadów.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Warzywnik na balkonie – czy to dobry pomysł? Poznaj sprawdzone porady!

    Warzywnik na balkonie to modny trend w ogrodnictwie i coraz więcej osób decyduje się właśnie na taką uprawę. Nie zapewnia wszystkich potrzeb żywieniowych, lecz pozwala cieszyć się własnym zdrowym plonem. Przy okazji jest też ciekawym elementem aranżacji! Jak założyć warzywnik na balkonie? Zobacz nasze porady!
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić balkon? Pomysły na aranżacje balkonu w różnych stylach

    Podczas ciepłych dni balkon staje się przedłużeniem mieszkania. To właśnie na świeżym powietrzu rozkoszujemy się poranną kawą czy leniwym, niedzielnym śniadaniem. Zadbaj o odpowiednią aranżację tej przestrzeni. Dzisiaj pokażemy Ci, jak urządzić balkon w bloku!