Truskawki wiszące i ich uprawa na balkonie
Zwisające, pnące lub o pokroju kolumnowym – nowe odmiany owoców biją rekordy popularności wśród amatorów własnych upraw balkonowych. Owocami, które świetnie nadają się do uprawy w doniczkach, są truskawki. Jak je sadzić i pielęgnować, aby cieszyć się smacznymi owocami przez cały sezon? Poznaj tajniki uprawy truskawek na balkonie.
Jakie odmiany truskawek na balkon?
Jest ich wiele o zróżnicowanym wyglądzie i potrzebach. Do upraw balkonowych w doniczkach i skrzynkach dobrym wyborem są odmiany truskawek, które powtarzają owocowanie, zapewniając smaczne, świeże zbiory aż do jesieni np. Albion, Monterey, Selva, Geneva.
Długie, piękne pędy posiadają truskawki odmiany Super Star. Jeżeli zamierzasz tworzyć dodatkową osłonę – rozłogi tej odmiany można prowadzić jak roślinę pnącą, mocując ją do podpór.
Oryginalną, kwiatową ozdobą balkonu będzie odmiana Pink Panda , kwitnąca na różowo. Równie ciekawa jest truskawka ananasowa Pineberry, dająca białe owoce o lekko ananasowym smaku.
Jeżeli twoje truskawki będą zimowały na balkonie – w doniczkach, w których rosły, zwróć uwagę na odmiany wysoce mrozoodporne, np. Temptation. Niektóre, bardziej wrażliwe na mróz, będą musiały zimować w bardziej sprzyjających warunkach.
Sadzenie truskawek „balkonowych"
Z sadzeniem truskawek na balkonie należy poczekać do maja, czyli do momentu, kiedy minie zagrożenie przymrozkami. Jeżeli pojawią się jednak spadki temperatur, rośliny należy osłonić agrowłókniną.
Uprawa balkonowa wymaga dość głębokich pojemników (doniczek) na sadzonki, o średnicy minimum 25 cm. Dolną warstwę powinien stanowić drenaż (żwirek, keramzyt, ceramiczne kawałki potłuczonych naczyń itp.). Pozostałą część doniczki należy wypełnić ziemią do kwiatów doniczkowych. Musi ona mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5 do 6,5).
Nawożenie truskawek w donicach
Gleba powinna być żyzna i regularnie uzupełniana w potrzebne składniki odżywcze, dlatego pamiętaj o jej cyklicznym nawożeniu. Odpowiedni jest płynny, mineralny nawóz do warzyw i roślin owocujących lub nawozy naturalne na bazie biohumusu. Nawożenie powtarzaj co 3-4 tygodnie przez cały okres wegetacji.
Podlewanie i pielęgnacja truskawek
Każda uprawa w doniczkach wymaga regularnego podlewania. Ziemia w nich łatwo wysycha, a przesuszone korzenie roślin szybko ulegają osłabieniu i wolniej się regenerują. Maj i czerwiec to miesiące kwitnienia, intensywnego wzrostu i owocowania truskawek. Wtedy rośliny potrzebują najwięcej wody.
Podlewaj je zawsze bezpośrednio na ziemię w doniczce czy skrzynce lub na podstawkę, aby roślina pobierała ją samodzielnie. Niewskazane jest zwilżanie liści i całej rośliny ze względu na podatność truskawek na choroby grzybowe.
Po zakończeniu owocowania przytnij wszystkie pędy, na których były owoce. Można również cięcie zrobić wczesną wiosną. Najbardziej obfite zbiory trwają do 2-3 lat od posadzenia truskawek. Po tym czasie rośliny należy wymienić na nowe.
Potencjalne choroby i szkodniki
Choroby grzybowe – najczęściej występuje szara pleśń – porażone części roślin należy jak najszybciej usunąć. Można wykonać oprysk jednym z naturalnych preparatów przeznaczonych do zwalczania szarej pleśni.
Mszyce – szkodnik dość łatwy do wytępienia przy użyciu naturalnych specyfików. Wiele z nich opartych jest na wyciągach z czosnku. Wystarczy 1-2 ząbki czosnku zalać litrem wrzącej wody. Ochłodzoną i przecedzoną cieczą można spryskać zaatakowane rośliny.
Przędziorki – osnowa przypominająca pajęczynę pojawia się w okresach suszy. Jeżeli szkodników jest niewiele można zwalczyć je przy użyciu domowych środków zrobionych na bazie wody z dodatkiem szarego mydła, denaturatu lub płynu do mycia naczyń.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy truskawki z miejskich balkonów są zdrowe?
Miejskich upraw nie należy prowadzić w pobliżu dużych, ruchliwych ulic ze względu na możliwe skażenie środowiska metalami ciężkimi. Duża część zanieczyszczeń przedostaje się do warzyw i owoców z ziemi, więc do upraw balkonowych należy zastosować czystą ziemię z pewnego źródła, a zebrane owoce starannie umyć.
Jakie owoce oprócz truskawek mogą być uprawiane w doniczkach?
Wiszący balkonowy ogródek można wzbogacić o krzewy wiszących poziomek. Do uprawy w doniczkach nadaje się również borówka amerykańska wymagająca kwaśnego podłoża, które łatwo stworzyć w donicy. Ciekawym elementem mogą być karłowate lub kolumnowe odmiany jabłoni i śliwy (dla posiadaczy nieco obszerniejszych balkonów).
Czy wiszące truskawki należy pryskać?
Tak, ale używając do tego celu jedynie gotowych środków ekologicznych lub wykonanych własnoręcznie, w zależności od potrzeb.
Ile owoców zbiorę z jednego krzaczka?
Plonowanie jest uzależnione od odmiany owoców i wystarczającej ilości wody w okresie owocowania.