Jak osłonić balkon w bloku? Od słońca, wiatru, sąsiadów

Balkon pozwala na wypoczynek na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Jednak aby relaks na nim nie był niczym zakłócony, trzeba go odpowiednio przygotować. Zobacz, jak osłonić balkon od silnego słońca, wiatru i odgrodzić się od sąsiadów.

Nasłoneczniony balkon – wada czy zaleta?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, czy mocno nasłoneczniony balkon to wada lub zaleta. Minusem jest to, że bardzo mocno się nagrzewa, rośliny w doniczkach wymagają częstego podlewania, część może nawet słabo rosnąć w pełnym słońcu. Z kolei plusem balkonu od południa lub zachodu jest to, że zawsze jest na nim ciepło, co sprzyja spędzaniu na nim wolnego czasu. A o to właśnie chodzi, by nawet mały balkon urządzić tak, by zamienić go w salon na świeżym powietrzu. Aby jednak z przyjemnością na nim odpoczywać, trzeba wiedzieć, jak osłonić go od silnych promieni słonecznych. Jakie są możliwości?

Sprawdź także: Jak urządzić mały balkon w bloku? Aranżacje i inspiracje

Jak osłonić balkon w bloku od słońca – najpopularniejsze rozwiązania

Zastanawiasz się, jak osłonić balkon w bloku od słońca? Do wyboru jest wiele możliwości. Przede wszystkim dużo zależy od tego, czy jest to balkon w bryle budynku, czy podwieszany. W drugim przypadku może mieć zadaszenie (utworzone przez ten na wyższym poziomie), jak i często się dzisiaj zdarza – nie mieć ani pełnych ścian, ani daszku. Od tego, jaki jest, zależy to, z czego można skorzystać. Czym osłonić balkon od słońca?

Jeśli nie masz zadaszenia na balkonie, możesz wybrać markizę balkonową manualną. To poliestrowe płótno, które rozwija się z kasety za pomocą korby. Dzięki stelażowi, który z łatwością możesz przykręcić do ściany lub do sufitu, zyskujesz daszek, który doskonale osłania przed słońcem. Co więcej, przy niewielkich opadach deszczu nie przepuszcza wody, więc ochroni Cię i przed nim.

Podobnym, ale znacznie tańszym rozwiązaniem jest cieniujący żagiel ogrodowy. Jest to płótno w kształcie trójkąta, kwadratu lub prostokąta, które w każdym narożniku ma kółko, do którego można przytwierdzić sznurek lub karabińczyk. Dzięki temu wystarczy przywiązać żagiel przeciwsłoneczny do istniejących elementów na balkonie jak balustrada, słupki. Może okazać się konieczny montaż kołka w ścianie. Jeśli brakuje punktu podparcia, warto zastosować dodatkowy słupek. Plusem jest to, że żagiel cieniujący można dowolnie przewieszać w zależności od kąta padania promieni słonecznych w ciągu dnia. Zarówno montaż, jak i demontaż, np. w razie nadejścia silnych wiatrów, nie stanowi problemu.

Oczywiście na balkonie możesz postawić również parasol ogrodowy. Jego największą zaletą jest to, że nie wymaga inwazyjnego montażu do ścian itp. Co więcej, w razie potrzeby z łatwością można zmieniać jego kierunek. Aby stał stabilnie, potrzebuje solidnej podstawy. Na zimę można go schować do piwnicy lub komórki lokatorskiej, by ochronić go przed zniszczeniem. Można kupić również pokrowiec na parasol ogrodowy.

W sytuacji, gdy posiadasz balkon w bryle budynku, wówczas do osłony od słońca wystarczą Ci zasłony. To rozwiązanie, które sprawia, że staje się on przedłużeniem salonu. Jest bardziej przytulny, intymny. A jak zamontować zasłony na balkonie w bloku? Najlepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, takich jak karnisze sufitowe, drążki i liny na firanki. Ich montaż jest prosty, a samo rozwiązanie efektowne.

Czym osłonić balkon od sąsiada? Postaw na odrobinę prywatności

A jak osłonić balkon przed słońcem i jednocześnie odgrodzić się od sąsiada? Jest na to kilka sposobów. Najlepiej sprawdzają się gotowe osłony na balkon. Do wyboru masz:

  • osłony balkonowe naturalne – wykonane z trzciny, wrzosu, bambusa lub wikliny. Mają stonowane barwy – od beżowej po brązową, więc będą pasować do każdego balkonu, zwłaszcza urządzonego w stylu boho;
  • osłony balkonowe z tworzyw – w formie siatki, materiału oczkowanego, maty z małych listewek.

Każde z rozwiązań można zastosować zarówno tylko do wysokości barierki, jak i stworzyć z nich ścianki po sam sufit. Do zasłonięcia samej balustrady można użyć taśmy polipropylenowej, którą się przeplata pomiędzy szczebelkami.

Zastanawiasz się, czym osłonić balkon od sąsiada po boku? Postaw na ażurowe drewniane panele ogrodzeniowe. Da się znaleźć modele o różnej szerokości i wysokości. Dzięki nim możesz stworzyć ściankę, która będzie odgradzać od sąsiada, ale również będzie świetnie się prezentować. Na lamelach i shuttersach można powiesić doniczki z kwiatami.

Czym osłonić balkon od wiatru?

Trudnym przeciwnikiem na balkonie może być wiatr. Sprawia, że temperatura odczuwalna jest niższa. Nie wiesz, które z rozwiązań pomoże? Z pewnością nie sprawdzą się zasłony – w wietrzny dzień warto je spiąć.

Od silnych wiatrów najlepiej chronią shuttersy, lamele i panele drewniane, jednak należy je dobrze przytwierdzić. Są ażurowe, dzięki czemu nie będą mocno „pracować” pod wpływem wiatru, ale jednocześnie rozproszą go na tyle, że nie będzie nieprzyjemny.

Osłony balkonowe z tworzyw sztucznych również świetnie osłaniają przed wiatrem. Zarówno siatki, taśmy, jak i maty z technorattanu. Warto raz na jakiś czas sprawdzać ich mocowania.

W przypadku naturalnych osłon balkonowych trzeba się liczyć z tym, że pod wpływem wiatru mogą ulegać uszkodzeniu. Są lekkie, więc będą falować, co może je niszczyć.

Osłonięcie balkonu przed słońcem, wiatrem i sąsiadami jest łatwym zadaniem. Postaw na gotowe osłony, a zrobisz to w jedno popołudnie. Dobierz taki materiał, by wraz z meblami i dodatkami stworzyć spójną aranżację.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Do kogo należy balkon we wspólnocie mieszkaniowej?

Najczęściej uznaje się, że właścicielem balkonu we wspólnocie mieszkaniowej jest lokator mieszkania, do którego przylega, ale są pewne ograniczenia. Elementy konstrukcji balkonu trwale połączone z budynkiem są własnością wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W praktyce wygląda to więc tak, że za utrzymanie balkonu w dobrym stanie odpowiada lokator, z kolei sprawy związane z konstrukcją balkonu i elewacją budynku są po stronie wspólnoty. Właśnie dlatego, o ile można samodzielnie zmienić posadzkę, o tyle zmiana koloru ścian, czy inwazyjny montaż na suficie i ścianach, mogą spotkać się z odmową zarządcy.

Jakie kwiaty na nasłoneczniony balkon?

Przeglądając kwiaty balkonowe, należy sprawdzać na ich etykietach, jakie preferują stanowisko. Na południowej wystawie sprawdzą się wszystkie rośliny światłolubne, a więc pelargonie, petunie i surfinie, a także wrzosy i lawenda. W doniczkach na balustradach świetnie wyglądają również nasturcje, aksamitki, bratki. Można pokusić się również o gatunki egzotyczne, jak palmy i sukulenty.

Czym zasłonić barierkę na balkonie?

Barierkę na balkonie można zasłonić gotowymi osłonami. Możesz postawić na maty naturalne, jeśli zależy Ci na wyglądzie bliskim przyrodzie. Do wyboru masz osłony z wikliny, rattanu, bambusa, trzciny i wrzosu. Jeśli wolisz trwalsze rozwiązania, wybierz maty z tworzyw sztucznych. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wiatru, wody i promieni słonecznych. Możesz zasłonić barierkę siatką cieniująca, matą z technorattanu, płótnem lub taśmą przewleczoną przez pręty. Świetnie sprawdzają się również osłony imitujące bluszcz. To sposób na to, by dodać na balkonie więcej zieleni.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Meble na balkon i taras, czyli jak stworzyć mini salon pod chmurką

    Zarówno balkon w bloku mieszkalnym, jak i przydomowy taras stały się dziś nieodzowną częścią strefy wypoczynkowej naszego domu. Nic dziwnego, że zdominowały je najnowsze trendy, a my dążymy do zaaranżowania ich na mini salon na świeżym powietrzu. Dobieramy nowoczesne, drewniane meble ogrodowe, tapicerowane sofy i fotele, hamaki z frędzlami, huśtawki sznurkowe czy własnoręcznie wykonane meble z palet i skrzynek. Zobacz, jak w tym sezonie powinien wyglądać salon pod chmurką!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zabezpieczyć balkon dla kota lub psa? Jakie rośliny wybrać? Stwórz balkon przyjazny zwierzętom!

    Wzięcie zwierzęcia pod opiekę to duża odpowiedzialność. Trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na zabawy, spacery, wspólne przygody, pamiętać o regularnych wizytach lekarskich, które nieraz wymagają sporych nakładów finansowych, zapewnić im opiekę na czas wyjazdów (jeżeli nie mogą pojechać wraz z Tobą), a nieraz także przeprowadzić odpowiednie zmiany w domu lub mieszkaniu. W tym kontekście bardzo ważne jest m.in. zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej. Podpowiadamy, jak urządzić balkon dla kota lub psa, by był w pełni bezpieczny i atrakcyjny dla Twoich ukochanych pupili!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Rośliny na balkon – stwórz swoją oranżerię

    Sezon wiosenno-letni otwiera przed miłośnikami zieleni zupełnie nowe możliwości – szczególnie, jeśli są posiadaczami balkonów. Warto już teraz podjąć działania, które zmienią balkon w urokliwy, zielony kąt. Zobacz, jak przygotować się do tego zadania i stworzyć swoją oazę zieleni.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Dywan zewnętrzny. Z czego powinien być wykonany?

    Dywan zewnętrzny to dodatek balkonowy, na patio lub taras, który podobnie jak jego salonowy odpowiednik nada przestrzeni przytulności i charakteru. Sprawdź, jak odpowiednio go dobrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.