Dywan zewnętrzny. Z czego powinien być wykonany?
Dywan zewnętrzny to dodatek balkonowy, na patio lub taras, który podobnie jak jego salonowy odpowiednik nada przestrzeni przytulności i charakteru. Sprawdź, jak odpowiednio go dobrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Dywan zewnętrzny – kiedy się przydaje?
Dywan zewnętrzny, zwany też outdoorowym, to nie tylko interesujący element wystroju, za pomocą którego można wprowadzić do aranżacji nieco koloru i stylu. Poprawia też komfort użytkowania powierzchni balkonowych i tarasowych. Gdy o poranku płytki są zimne, a w upale mocno się nagrzewają, dywan stanowi warstwę izolacyjną, dzięki której kontakt z powierzchniami zewnętrznymi jest przyjemniejszy. Nie pochłania również wilgoci i pozwala uniknąć np. poślizgnięcia się na mokrych płytkach (ma również spodnią gumowaną powierzchnię ochronną, która chroni przed przesuwaniem i ślizganiem). To szczególnie ważne, gdy w domu znajdują się osoby starsze i dzieci.
Za pomocą dywanu można też ukryć wizualne mankamenty podłoża na balkonie, tarasie czy patio np. uporczywe plamy, drobne nierówności czy rysy, bez konieczności większego remontu czy wymiany całej podłogi. Odradzane jest jednak ukrywanie w ten sposób poważniejszych usterek – pęknięć czy dziur, bez uprzedniego wypełnienia ich masą szpachlową czy innym wypełniaczem. Dywan outdoorowy sprawdzi się także u osób, które chcą dokonać szybkiej metamorfozy przestrzeni zewnętrznej.
Dywan na balkonie czy tarasie dodaje również sporo przytulności, ponadto może wizualnie łączyć przestrzeń z salonem, dzięki czemu część użytkowa wydaje się większa i spójniejsza. Chroni także płytki lub drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i plamami. Warto wspomnieć, że dywan zewnętrzny,sam w sobie jest łatwy w czyszczeniu — dywany outdoorowe można odkurzać, trzepać oraz myć na mokro, a nawet spłukiwać wężem ogrodowym (o ile są zrobione z tworzywa sztucznego).
Dywany zewnętrzne z materiałów naturalnych
Dywan zewnętrzny może być zrobiony z bardzo różnych materiałów. Niektóre z nich są trwałe i wytrzymałe, inne mogą się łatwo zniszczyć. Część ma interesujące wzory i kolory, inne utrzymane są w stylu minimalistycznym i w naturalnych barwach.
Naturalne materiały mają to do siebie, że są piękne i dobrze przepuszczają powietrze. Kontakt z tego typu dywanem jest przyjemny. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że naturalne włókna łatwo ulegają uszkodzeniu — są mniej przystosowane do warunków zewnętrznych. Trudno znoszą opady oraz silne działanie promieni słonecznych, a także nie są odporne na działanie mrozu i śniegu. Do najczęściej spotykanych dywanów naturalnych należą:
- z bambusa,
- z rattanu,
- ze sznurka,
- z włókien konopnych,
- z sizalu (włókien agawy)
- z juty,
- z trzciny,
- z trawy morskiej.
O tego typu dywany trzeba należycie zadbać. Naturalne włókna sprawdzą się pod warunkiem stosowania ochrony przed opadami— dobrze zwijać dywan w niepogodę. To także dobre rozwiązanie na zadaszony lub zabudowany balkon. W innym przypadku można zastosować imitujące dywany naturalne maty i plecionki.
Takie materiały szybko wysychają i efektownie się starzeją — nawet gdy są narażone na działanie słońca i zmiennych warunków atmosferycznych. Nie są jednak zbyt przyjemne w dotyku (najprzyjemniejszy w kontakcie jest bambus). Mogą być nieco szorstkie i drapiące. Nie można ich też wykładać w altanach i na zabudowanych balkonach, w których stosuje się ogrzewanie podłogowe.
Syntetyczne dywany zewnętrzne
Materiały syntetyczne mają wiele zalet:
- nie pochłaniają wilgoci,
- są odporniejsze na działanie promieniowania UV i uszkodzenia mechaniczne,
- są odporne odporne na zabrudzenia,
- znacznie łatwiej się je czyści,
- nie rozwijają się na nich roztocza, bakterie i grzyby — z tego powodu polecane są alergikom.
Nie muszą być również zwijane na jesień i zimę. Mogą leżeć na zewnątrz cały rok.
Dywany zewnętrze z włókien syntetycznych zwykle wykonuje się z winylu, polipropylenu lub ich mieszanek z innymi materiałami sztucznymi. Warto podkreślić, że takie włókna mogą skutecznie imitować nie tylko prawdziwe dywany wewnętrzne, ale i plecionki z naturalnych włókien bambusowych, trzcinowych, rattanowych czy maty sznurkowe.
Modne rodzaje dywanów zewnętrznych
Dobierając dywan do przestrzeni zewnętrznej, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał ich wykonania. Aranżując ją, trzeba także wziąć pod uwagę dopasowanie, w tym kolor i wzory. Obecnie dużą popularnością cieszą się:
- dywany w stylu rustykalnym (wiejskim), czyli dywany o grubym splocie, imitujące plecionki i wyglądające jak naturalne włókna (lub będące nimi). Podkreślają zewnętrzny charakter przestrzeni. Jednocześnie są delikatne i dodają tarasowi, balkonowi lub patio przytulności i swojskiego charakteru. Zwykle, chcąc zachować rustykalny charakter, wybiera się dywany w naturalnych kolorach ziemi (brązy, zielenie, odcienie piasku), naturalnych kolorach materiałów, z których zostały zrobione (np. niemalowana trzcina, sznurek lub rattan albo ich imitacje);
- dywany w stylu minimalistycznym – zwykle monochromatyczne i proste w formie. Sprawdzają się niemal w każdej aranżacji. Chętnie stosowane są zarówno w stylach klasycznych, jak i designie nowoczesnym, np. aranżacjach skandynawskich czy industrialnych;
- dywany w stylu boho – wykorzystujące etniczne lub plemienne wzory. Mogą to być np. motywy azteckie, indiańskie, afrykańskie, marokańskie i wiele innych. Świetnie sprawdzą się w połączeniu z innymi akcentami w stylu boho, np. łapaczami snów, dzwoneczkami, makramami, dekoracjami z piór, zwiewnymi kwiatowymi materiałami, suszonymi kwiatami i girlandami świetlnymi;
- dywany o okrągłym i owalnym kształcie – taka forma dodaje przestrzeni delikatności. Znajduje zastosowanie np. na dużych tarasach czy patio. Z okrągłym lub owalnym dywanem można zestawić nie tylko meble o zaokrąglonych brzegach, ale również skontrastować takie o wyraźnych kantach i geometrycznym wykończeniu;
- dywany imitujące sztuczną trawę – nadają organicznego i bardzo naturalnego charakteru przestrzeni balkonu lub tarasu przy mieszkaniu w bloku.
Gdzie ułożyć i jak wybrać odpowiedni rodzaj dywanu zewnętrznego?
Wybierając dywan zewnętrzny, warto sprawdzić, czy:
- ma pokryty gumą spód – nie tylko zapobiega to przesuwaniu i ślizganiu się materiału, ale również zbieraniu się pod dywanem wilgoci;
- na pewno przeznaczony jest do użytku zewnętrznego – czy jest odporny na warunki atmosferyczne i nie będzie blaknął od słońca;
- ma odpowiedni rozmiar – większość dywanów można przycinać, jednak w przypadku tych imitujących plecionki, taki zabieg może odbić się na ich estetyce. Warto więc zawczasu dobrze zmierzyć przestrzeń balkonu, tarasu czy patio;
- włókna nie są podatne na odkształcenia – to szczególnie istotne, gdy przestrzeń zewnętrzna jest często wykorzystywana. W miejscach o dużym natężeniu ruchu odgniecenia mogą stać się bardzo widoczne i nieestetyczne, dlatego podczas zakupu warto wykonać test. Przez chwilę obciążyć dywan ręką i sprawdzić, jak szybko włókna wrócą do odpowiedniej postaci. Odporność na odgniecenia będzie przydatna także w przypadku długotrwałego stania mebli na dywanie. Nie odkształcą one części materiału;
- jest sezonowy czy całoroczny – warto upewnić się, że dywan może bezpiecznie pozostawać bez osłony na odsłoniętej przestrzeni podczas opadów atmosferycznych, mrozów. Niektóre dywany zewnętrzne trzeba zwijać na jesień i zimę.
Od tej ostatniej cechy będzie zależeć to, jak będzie można ułożyć dywan. Modele nieodporne na działanie warunków atmosferycznych muszą leżeć pod zadaszeniem. Najlepiej tak, by w razie opadów nie zostały zamoczone.
W przypadku dywanów odpornych na wilgoć i działanie słońca – ograniczeniem jest wyłącznie fantazja. Najczęstszym układem aranżacyjnym jest umieszczenie dywanu wyłącznie pod ogrodowym zestawem wypoczynkowym lub po prostu na środku danej przestrzeni.
Zawsze warto trzymać dywan z dala od grilla i blatu, na którym przygotowuje się jedzenie do grillowania, tak by uniknąć kontaktu z tłuszczem i potencjalnym źródłem ognia. Warto wiedzieć, że nie wszystkie dywany mogą też mieć kontakt z ogrzewaniem podłogowym.
Jak warto wpleść dywan w aranżację dywanu, by stanowił on funkcjonalny element?
- dywan zastąpi chodniczek, jeśli umiejscowi się go obok drzwi na taras lub balkon,
- może oddzielić strefę wypoczynkową od np. miejsca na zabawę dla dzieci,
- będzie stanowił zabezpieczenie posadzki przed donicami czy skrzyniami ogrodowymi (w przypadku przelania kwiatów.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak czyścić dywan zewnętrzny z włókien konopnych?
Przede wszystkim taki dywan warto odkurzać minimum dwa razy w tygodniu, nie pomijając jego brzegów (w których gromadzi się brud i kurz). Nie powinien on mieć jednak kontaktu z myjkami parowymi czy parownicami. Należy zminimalizować też kontakt z wodą, a w przypadku silnego zalania lub zamoknięcia — wysuszyć dywan suszarką.
W razie rozlania płynów trzeba to miejsce niezwłocznie osuszyć, mocno dociskając do dywanu chłonny ręcznik lub ściereczkę (może być też ręcznik papierowy). Nie powinno się rozcierać plamy na boki. Uporczywe pozostałości można zmyć za pomocą roztworu sody oczyszczonej i wody albo za pomocą łagodnego mydła. Umytą na mokro część najlepiej wysuszyć suszarką. Jeśli na dywan wylał się wosk, należy zeskrobać go z dywanu nożykiem lub docisnąć gazetę i przejechać po powierzchni rozgrzanym żelazkiem (wosk wchłonie się w papier).
W przypadku kontaktu dywanu z moczem lub odchodami zwierząt należy postępować jak w przypadku każdego innego rozlanego płynu. Nieprzyjemny zapach można zneutralizować za pomocą roztworu 1:1 octu i wody.
Jak dbać o dywan zewnętrzny winylowy?
Dywan winylowy można normalnie odkurzać (zaleca się co najmniej raz w tygodniu) oraz myć z użyciem ściereczki nasączonej ciepłą wodą i delikatnym detergentem (silne środki czyszczące mogą odbarwiać). W razie rozlania czegoś na dywanie należy po prostu docisnąć ręcznik papierowy do plamy i poczekać aż wchłonie on cały płyn. Dywany winylowe są z natury plamoodporne, dlatego ich czyszczenie nie jest uporczywe.
Czy dywan syntetyczny można zostawić na zewnątrz na zimę?
W większości przypadków tak. Włókna syntetyczne są odporne na działanie opadów atmosferycznych, zmiany temperatury i mrozy. Zawsze jednak warto upewnić się u producenta, czy dany model spełnia odpowiednie kryteria i np. nie ulegnie odbarwieniu.