Meble ogrodowe – jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń do relaksu w ogrodzie?
Odpoczynek przy porannej kawie, popołudniowa drzemka na łonie natury, ulubiona książka z widokiem na rośliny i kwiaty, spotkanie z rodziną lub znajomymi - przydomowy ogród stwarza wiele możliwości relaksu. Dla każdego relaks oznacza coś innego. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie meble ogrodowe, które będą nie tylko wygodne, ale też funkcjonalne. Jakie są rodzaje mebli ogrodowych i jak zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?
Jakie są rodzaje mebli ogrodowych?
Wybierając meble ogrodowe, można zdecydować się na wygodny komplet dostosowany wymiarami oraz właściwościami do potrzeb, preferencji oraz stylu aranżacji, jak również samodzielnie zestawić pojedyncze elementy. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, ale nie pozostawia wyboru w kwestii elementów i kombinacji. Warto przejrzeć całą ofertę mebli ogrodowych i dopasować je do stref wydzielonych w ogrodzie. Przestrzeń relaksu można przecież zaaranżować zarówno na tarasie, zadaszonej altanie, jak i w najbardziej reprezentacyjnej lub urokliwej części ogrodu. W każdym z tych miejsc sprawdzą się inne zestawy funkcjonalnych i wygodnych mebli. Jakie meble ogrodowe wybrać? Zobacz najpopularniejsze modele!
Leżaki ogrodowe
Trudno wyobrazić sobie strefę wypoczynku lub ogrodowe SPA bez wygodnego leżaka. Warto ustawić go w miejscu zacisznym, osłoniętym od hałasów i wzroku sąsiadów, aby móc komfortowo drzemać, czytać książki lub się opalać. Leżak można umieścić w części tarasu przesłoniętej od strefy jadalnianej zasłonami lub panelami montowanymi na szynach. Modele przenośne leżaków dobrze sprawdzą się także ustawione w ogrodzie, gdzie będzie można odpoczywać w cieniu drzew lub opalać się wśród zieleni roślin. Leżak ogrodowy warto przetestować w sklepie i sprawdzić, czy jest wygodny, funkcjonalny oraz posiada regulację. Wybierać można spośród konstrukcji drewnianych, rattanowych i technorattanowych oraz metalowych z siedziskiem wykonanym z siateczki z tworzywa sztucznego. W przypadku leżaków drewnianych i metalowych z siedziskiem warto rozważyć kupno poduszek na meble ogrodowe, które zwiększą poziom komfortu.
Krzesła ogrodowe
Chociaż krzesła nie są tak wygodne, jak fotele i leżaki ogrodowe, mogą sprawdzić się jako wyposażenie strefy relaksu w ogrodzie. Krzesła umożliwią stworzenie miejsca odpoczynku na niewielkiej przestrzeni. Będą głównym wyposażeniem funkcjonalnej jadalni na świeżym powietrzu i miejsca do grillowania. Można je też ustawić w osłoniętym zakątku ogrodu i stworzyć niewielki kącik idealny na odpoczynek wśród ulubionych kwiatów. Ich zaletą jest mobilność, dlatego warto mieć je na wyposażeniu, aby w kilka chwil zaaranżować sobie miejsce ciszy, spokoju i odosobnienia lub – wprost przeciwnie – zaprosić gości do ogrodu.
Fotele ogrodowe
Najlepiej sprawdzą się w strefie zaaranżowanej jako miejsce na przerwę na kawę, deser lub niespieszny lunch. Zazwyczaj ustawia się je w komplecie z niskim stołem i sofą, ale można je wykorzystać podobnie jak krzesła ogrodowe – czyli do zaaranżowania spokojnej przestrzeni wewnątrz ogrodu. Jeśli mają pełnić taką funkcję, warto, aby były lekkie i dawały łatwo się przenosić. Ustawione z widokiem na oczko wodne, strumyk, rabaty kwiatowe lub pod baldachimem z winorośli czy drzew owocowych, mogą w prosty sposób stworzyć przestrzeń do letniego odpoczynku.
Ławki ogrodowe
Jeśli w ogrodzie jest miejsce szczególnie lubiane przez domowników, z pięknym widokiem lub przywołujące miłe wspomnienia, warto zdecydować się na ustawienie w nim wygodnej ławki, która pozwoli na odpoczynek, złapanie kontaktu z naturą, wyciszenie się lub spokojną rozmowę w mniejszym gronie. Można je także ustawić przy domu lub domku na działce rekreacyjnej tak, aby mieć widok na cały teren.
Sofy ogrodowe
Przeważnie stanowią główny element kompletów wypoczynkowych. Najlepiej prezentują się ustawione na tarasie lub w altanie ogrodowej. Są nie tylko wygodne, ale też reprezentacyjne i szykowne. Dodają elegancji i zapraszają do wspólnego odpoczynku przy kawie, deserze lub wieczornym koktajlu. Najlepiej połączyć je z niskimi stolikami kawowymi oraz fotelami ogrodowymi.
Huśtawki ogrodowe
Huśtawki nie są zarezerwowane jedynie dla dzieci. Lubią je także dorośli! W ogrodzie można ustawić te wolnostojące drewniane lub na metalowym stelażu z siedziskiem ze specjalnej, odpornej na słońce i wodę tkaniny. Jeśli taras jest zadaszony, można na nim zawiesić także krzesło brazylijskie lub efektowne bocianie gniazdo. Huśtawki świetnie komponują się z sielankową aranżacją.
Zestawy mebli ogrodowych
W ofercie można znaleźć także gotowe zestawy kawowe, jadalniane lub wypoczynkowe przeznaczone dla 2, 4, 5 lub więcej osób. Są eleganckie i tworzą spójną całość, mogącą stanowić bazę i pierwszy element aranżacji tarasu lub wydzielonego miejsca w ogrodzie. Zazwyczaj łatwo dobrać do nich dodatki, ponieważ mają uniwersalne, naturalne kolory. To propozycja dla niezdecydowanych, ale też pragnących uzyskać wrażenie porządku i spójności w aranżacji ogrodowej. Jednolity komplet doskonale będzie pasował do nowoczesnej aranżacji werandy lub altany.
Z czego zrobione są meble ogrodowe?
Oprócz wyboru typu i konkretnego modelu mebli istotny jest także materiał, z jakiego wykonane są meble ogrodowe. Różnią się one nie tylko odpornością na warunki atmosferyczne, potencjalną koniecznością impregnacji i sposobem czyszczenia, ale też stylem. Aranżując przestrzeń do relaksu w ogrodzie, możesz wybrać różne materiały. Do najpopularniejszych zaliczamy: drewno, aluminium, rattan, technorattan, plastik oraz wiklinę.
Meble ogrodowe drewniane
Klasyczne i uniwersalne meble ogrodowe z drewna charakteryzują się solidnością wykonania i wytrzymałością. Dobrze przechowywane i co jakiś czas konserwowane, posłużą nie tylko przez kilka sezonów, ale nawet kilkadziesiąt lat. Łatwo je odnowić, ponownie pomalować i zmienić kolor. Należy jednak pamiętać, że nie lubią zbytniej wilgoci i po myciu lub wystawieniu na deszcz trzeba je przetrzeć suchą szmatką.
W ofercie znaleźć można lekkie krzesła i stoliki drewniane na metalowym stelażu lub solidne fotele, ławki, stoły i leżaki. Należy zwrócić uwagę, że takie meble będzie dość trudno przenosić z miejsca na miejsce. Dlatego najlepiej postawić je na tarasie lub w altanie – to dodatkowo pozwala chronić drewno przed deszczem. Drewniane meble pasują do każdego stylu, podkreślają naturalność przestrzeni i ciepłą, przytulną atmosferę.
Meble ogrodowe z plastiku
Nowoczesne meble plastikowe wykonane są z materiału o wiele lepszej jakości od tych, które produkowane były lata temu. Wciąż problematyczna jest jednak ich trwałość. Zaletą plastikowych mebli ogrodowych jest niska cena, często ciekawa forma oraz mobilność. Są lekkie, dlatego nadają się do częstego przenoszenia. Warto mieć, np. kilka dodatkowych krzeseł plastikowych na wypadek przyjazdu niezapowiedzianych gości.
Meble ogrodowe z rattanu
Naturalny rattan to materiał bardzo elastyczny, łatwo formujący się w ciekawe wzory i plecionki. Jest atrakcyjny wizualnie i dodaje uroku ogrodom i tarasom w stylu rustykalnym, prowansalskim, romantycznym. Fotele, sofy i ławki z rattanu zapraszają do odpoczynku, są wygodne i estetyczne, jednak nie tak wytrzymałe jak drewno i metal. Nie lubią dużej ilości wody, trzeba je konserwować. Mogą zmienić kolor pod wpływem promieni słonecznych.
Meble ogrodowe z technorattanu
Odpowiedzią na piękny, choć wymagający konserwacji naturalny rattan, jest stworzony na jego wzór technorattan. Przypomina on pierwotny materiał, lecz przewyższa go funkcjonalnością. Zazwyczaj tworzy atrakcyjne i trwałe plecionki, które dobrze znoszą kontakt z wodą, słońcem i niższymi temperaturami. Jest również odporny na zarysowania. Zestawy mebli ogrodowych z technorattanu, dobrze wpisują się w styl klasyczny, rustykalny, retro, boho. Modele o prostej formie i ciemniejszym kolorze będą też pasować do aranżacji nowoczesnych.
Meble ogrodowe z aluminium
Lekkie, wytrzymałe, o fantazyjnych formach – choć meble aluminiowe nie są tak wygodne, jak te z technorattanu lub drewna, nie można odmówić im uroku. Wspaniale prezentują się w aranżacjach rustykalnych, boho, eklektycznych, prowansalskich. Nadają lekkości, a przy tym są niesamowicie odporne na warunki zewnętrzne oraz mycie i szorowanie. Aby dobrze uzupełniały strefę relaksu, można położyć na nich wygodne poduszki oraz koce.
Meble ogrodowe z wikliny
Podobne właściwości do rattanu ma wiklina, wykonywana z pędów wierzby. Nie lubi długiego kontaktu z wodą, dlatego czyści się ją na sucho lub przecierając wilgotną szmatką. Jest lekka i zazwyczaj tworzy ażurowe, ciekawe formy (jest nawet bardziej plastyczna od rattanu). Wykonane z niej meble mogą delikatnie trzeszczeć, ponieważ materiał ten ciągle pracuje. Pasować będą nie tylko do stylu retro, rustykalnego i vintage. Można znaleźć modele odpowiednie do ogrodów nowoczesnych, a nawet futurystycznych. W strefie relaksu wiklina świetnie skomponuje się z plecionymi pledami i miękkimi kocami.
Jak stworzyć przestrzeń do relaksu w ogrodzie?
Planując przestrzeń do relaksu w ogrodzie, warto na początku zastanowić się, jakie miejsca są odpowiednie do tego typu aranżacji oraz jaka powinna być ich powierzchnia. Zestawy wypoczynkowe zazwyczaj zajmują dużo miejsca, dlatego nadają się raczej na przestronne tarasy lub do ustawienia w altanie czy wydzielonej przestrzeni wewnątrz ogrodu.
Należy też zastanowić się, jakie są potrzeby domowników oraz jakie jeszcze strefy warto zaaranżować w ogrodzie. Dobrze jest pomyśleć o miejscu spokoju i wyciszenia, gdzie stanie wygodny leżak lub komplet foteli. Na tarasie najlepiej wydzielić oazę relaksu parawanem lub zasłonami. Jeśli wypoczynek kojarzy się z miłymi porankami i popołudniami przy kawie, trzeba znaleźć miejsce na komplet ze stolikiem lub wygodny zestaw mebli ogrodowych z sofą, które pozwolą delektować się kawą lub posiłkiem.
Strefa odpoczynku to nie tylko odpowiednio dobrane miejsce oraz wygodne meble, ale też tworzące klimat dodatki. Ogród sprzyjający medytacji, kontemplacji lub rozmowom powinien być otulony tekstyliami o różnej fakturze: przesłonami, dywanami (wybierz te przeznaczone za zewnątrz), pledami oraz poduszkami i siedziskami. Istotne jest również oświetlenie, które stworzy wyjątkową atmosferę po zmroku. Warto wybrać girlandy świetlne, lampki solarne oraz lampiony na świece.
- Dekoracje i ozdoby ogrodowe
- Oświetlenie balkonu i tarasu
- Donice ogrodowe i skrzynki balkonowe
- Płoty, pergole, kratki
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy leżaki ogrodowe mogą zostać na zimę na zewnątrz?
Niezależnie od tego, z czego wykonane są meble ogrodowe, lepiej nie pozostawiać ich na zimę na zewnątrz. Wilgoć, mróz i zamarzająca woda mogą doprowadzić do trudnych do naprawienia zniszczeń. Leżaki najlepiej osłonić przed opadami atmosferycznymi.
Czym zabezpieczyć meble ogrodowe?
Meble ogrodowe z materiałów naturalnych trzeba zabezpieczyć przed warunkami zewnętrznymi. Drewno należy co kilka sezonów pomalować impregnatem przeciw szkodnikom, działaniu wilgoci oraz słońca.
Jakie meble do altany ogrodowej wybrać?
Do altany ogrodowej pasować będą duże i wygodne zestawy ogrodowe z rattanu, technorattanu, wikliny i drewna. Mebli tych nie trzeba będzie przenosić, dlatego mogą mieć mocniejszą konstrukcję. Wygląd i materiał należy dobrać do rodzaju wykończenia altany. W przypadku drewnianej i mocno osłoniętej warto zachować spójność. Bardziej ażurowe lub wykonane z metalu i tkaniny dobrze wyglądać będą w połączeniu z plecionkami naturalnymi i z tworzywa.