Meble na balkon i taras, czyli jak stworzyć mini salon pod chmurką
Zarówno balkon w bloku mieszkalnym, jak i przydomowy taras stały się dziś nieodzowną częścią strefy wypoczynkowej naszego domu. Nic dziwnego, że zdominowały je najnowsze trendy, a my dążymy do zaaranżowania ich na mini salon na świeżym powietrzu. Dobieramy nowoczesne, drewniane meble ogrodowe, tapicerowane sofy i fotele, hamaki z frędzlami, huśtawki sznurkowe czy własnoręcznie wykonane meble z palet i skrzynek. Zobacz, jak w tym sezonie powinien wyglądać salon pod chmurką!
Drewniane meble ogrodowe – odświeżona tradycja
Grubo ciosane ławy, stoły pokryte sękami czy staroświeckie huśtawki to pierwszorzędni reprezentanci stylu rustykalnego, czyli urokliwej wizji wiejskiej tradycji. Przyszła jednak pora na drewno w nowoczesnym wydaniu.
Niepodważalne walory drewna
Ten surowiec dzielnie znosi działanie czasu, jest łatwy w renowacji i doskonale współgra w zestawieniu z innymi materiałami. Trudno się dziwić, że od lat nieustannie zachwyca projektantów i jest obecnie jednym z głównych punktów stylowych aranżacji wnętrz.
Drewno olejowane, lakierowane lub kolorowe
Nowoczesne meble drewniane mają szerokie zastosowanie i znakomicie odnajdują się zarówno wewnątrz, jak i na balkonach, tarasach i w ogrodach. Tworzą nietuzinkowe kompozycje z elementami z proszkowo malowanej stali lub z tapicerowanymi modułami. Ich urok dodatkowo podkreśla olejowanie lub lakierowanie w naturalnych odcieniach. Takie meble z pewnością wprowadzą do Twojego salonu nowy powiew świeżości, zachowując przy tym naturalne piękno drewna.
Meble "spaghetti" – sławetne "drutoplastiki" z lat 50
Niskie fotele z charakterystycznym, kolistym siedziskiem, to dziś jeden z najpopularniejszych trendów ogrodowych. Dumni przedstawiciele tzw. mebli spaghetti zawdzięczają swoją nazwę cienkim drucikom, przypominającym nitki makaronu. Całość oparta jest na wąskiej, metalowej ramie.
Spaghetti nie do przejedzenia
Choć wyglądają na wskroś nowocześnie, największą popularność zyskały pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Polscy projektanci szukali tanich materiałów, dzięki którym można było produkować meble na szeroką skalę i tak powstały ponadczasowe „drutoplastiki”, wzorowane na szwajcarskich meblach z lat 40, utkanych z igelitu.
Ażurowy polietylen
Dziś siedzisko powstaje z wytrzymałego polietylenu, odpornego na działanie promieni UV, ramę zaś wykonuje się ze stali nierdzewnej, zabezpieczonej przed korozją. Dzięki ażurowym siedziskom, fotele i sofy w stylu spaghetti są przewiewne i lekkie – idealne na gorące, letnie dni. Możemy je również ozdobić wygodnymi, wzorzystymi poduchami, które wzbogacą ich wygląd i dodatkowo zapewnią nam większy komfort siedzenia.
Jak urządzić przyjęcie lub komunię w ogrodzie krok po kroku?
Metalowe meble ogrodowe dla miłośników stylu retro
Ażurowe siedziska, gięte nóżki i kute oparcia powodują, że meble w stylu retro wyglądają tak, jakby przeniesiono je w czasie. Choć moda się zmienia, wciąż przykuwają wzrok, zwłaszcza w otoczeniu romantycznej aranżacji ogrodowej.
Wieczna, klasyczna biel i czerń
Niedoścignionym klasykiem są meble retro wykonane z malowanego proszkowo żeliwa, na kolor biały lub czarny. Są trwałe i dosyć ciężkie, ale dzięki temu gwarantują dobre wyważenie i stabilność. Warto w nie inwestować, gdyż ich materiał z pewnością wytrzyma przez wiele lat.
Zdobienia ażurowo-florystyczne
Krzesła mają charakterystyczne, „wachlarzowate” oparcia, zdobione florystycznym motywem, natomiast stoły z okrągłym blatem, pokrywa oryginalna, ażurowa kompozycja. Metalowe meble ogrodowe w stylu retro mogą mieć również lżejszą konstrukcję, wykonaną z cienkich, giętych rurek.Dla większego komfortu, siedzisko takich mebli dobrze jest ocieplić poduszkami ogrodowymi.
Meble tarasowe w stylu boho dla dekoracji pełnej fantazji
Hippisowski luz, akcenty etno i naturalne materiały to sprawdzony sposób na aranżację tarasu czy balkonu w stylu boho. Obowiązkowym elementem dekoracyjno-wypoczynkowym jest tutaj wiszący fotel lub huśtawka, natomiast przestrzeń zacisznej werandy idealnie wzbogaci również hamak, rozpostarty między filarami.
Na ratunek stojak lub stelaż
Jeśli na balkonie lub tarasie nie ma miejsca na taki mebel, można kupić fotel podwieszany na stelażu lub hamak ze stojakiem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż zyskujemy w ten sposób możliwość przestawienia mebla w inne, dowolne miejsce.
Puf, jak wygodnie!
Zamiast krzeseł możemy wykorzystać siedziska na podłogę, które nie zajmują zbyt wiele przestrzeni, a gdy nie są używane, mogą spoczywać w kąciku, ułożone jedno na drugim.
Frędzle, sploty i pompony
Tekstylne meble ogrodowe w stylu boho wykonane są z jasnego płótna o grubym splocie. Zdobią je makramowe wyplatanki, frędzle czy włochate pompony.
Finezja bambusowa
Do stylu boho znakomicie pasuje również bambus. Materiał ten daje się łatwo formować, dlatego wykonane z niego stoły, krzesła, ławki i sofy, mogą mieć finezyjnie zaokrąglone kształty. Bambus jest też łatwy w utrzymaniu czystości i dobrze znosi kontakt z wilgocią.
Technorattanowe meble wypoczynkowe na taras i balkon
Meble balkonowe z technorattanu są eleganckie, nowoczesne i niczym nie ustępują wyposażeniu wnętrza salonu. Jedyne, co je wyróżnia, to solidniejsze materiały, odporne na działanie promieni ultrafioletowych. Siedziska i poduchy często pokryte są zdejmowanymi pokrowcami, które można łatwo wyprać i odświeżyć.
Czym jest technorattan i jak go czyścić?
Technorattan to jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do produkcji mebli ogrodowych. Jego struktura przypomina plecionkę z naturalnego rattanu. Wykonany jest z trwałego tworzywa sztucznego – polietylenu. Meble technorattanowe są niezwykle łatwe w czyszczeniu, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką i nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.
Stalowa popularność
Równie popularne są meble stalowe lub wykonane z lekkiego, malowanego proszkowo aluminium. Meble wypoczynkowe na taras lub balkon mają często proste konstrukcje, nawiązujące do trendów z lat 60., jak np. sofy i fotele wsparte na patyczkowatych, cienkich nóżkach.
Meblowy Tetris
Ciekawym rozwiązaniem są też modułowe meble ogrodowe. Elementy, które tworzą np. narożnik, można wygodnie rozsunąć i stworzyć z nich siedzisko, podnóżek, stolik czy leżankę.
Meble balkonowe z palet i drewnianych skrzynek
Meble z palet i drewnianych skrzynek są ekologiczne, gdyż do ich wykonania wykorzystuje się elementy z odzysku, a do tego naturalne, bo zrobione głównie z drewna.
Mobilne paleciaki z miękką otuliną
Z palet można zrobić wygodną kanapę lub fotel. Wystarczy obszyć grubą tkaniną, dopasowaną wymiarami piankę tapicerską, aby stworzyć wygodne, miękkie siedzisko, za które posłużą nam również gotowe poduchy ogrodowe. Meble staną się jeszcze bardziej praktyczne, jeśli przymocujemy do nich kółka meblowe, wtedy z łatwością przesuniemy je w dowolne miejsce.
Pomysły na palety i skrzynki
Na stolik z palet można nałożyć szkło lub kawałek płyty pilśniowej, aby uzyskać jednolity i stabilny blat. Z kolei drewniane skrzynki po owocach można łatwo zamienić w regał na doniczki, stolik kawowy albo praktyczną półkę.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy drewniane meble na balkonie trzeba zabezpieczyć?
Warto pamiętać, że drewno lubi suche środowisko. Jeśli drewniane meble lub ławy z palet czy skrzynek będą stały pod otwartym niebem, warto zabezpieczyć je olejem, by nie niszczały od wilgoci.