Jak zabezpieczyć drewno ogrodowe?
Drewno jest bardzo lekkim, ale wytrzymałym materiałem budulcowym. Stosuje się je zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Można wytwarzać z niego prawie wszystkie elementy użytkowane w ogrodzie: tarasy, meble, altany czy huśtawki. Części te będą nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, lecz także bardzo solidne. Warunkiem koniecznym jest jedynie właściwe zabezpieczenie drewna na zewnątrz. Ochrona drewna z użyciem profesjonalnych środków oraz zgodnie z kilkoma sprawdzonymi regułami pozwoli ci cieszyć się wykonanymi z tego materiału elementami przez długie lata. Poznaj najlepsze sposoby na zabezpieczenie drewna ogrodowego.
Ochrona drewna a jego gatunek – jakie drewno wybrać?
Aby drewno służyło przez lata, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Nie każdy rodzaj drewna powinno się traktować tak samo, obróbka i przygotowanie do użytkowania zależy od jego właściwości. Również konserwacja drewna uzależniona jest od konkretnego typu.
W budownictwie najczęściej wykorzystuje się drewno pozyskiwane z gatunków iglastych, takich jak sosna czy świerk. Jest to materiał miękki, elastyczny i bardzo wytrzymały. Natomiast w stolarstwie najczęściej wybierane jest drewno pozyskane z drzew liściastych, np. dąb, buk, olcha, jesion. Jest ciężkie i twarde, inaczej wchłania wodę niż gatunki miękkie, dlatego lepiej sprawdza się jako materiał konstrukcyjny mebli czy tarasów. Stosowane w ogrodzie egzotyczne gatunki często nie wymagają tak dokładnego zabezpieczenia drewna, jak krajowe, gdyż z natury są bardziej odporne na wodę i słońce.
Konserwacja drewna a jego wilgotność. Dlaczego warto suszyć drewno?
Zanim drewno znajdzie zastosowanie jako materiał budulcowy, musi zostać wysuszone. Drewno twarde schnie znacznie dłużej niż miękkie, zaś to do produkcji stolarskiej musi doschnąć w zamkniętych, specjalnie przystosowanych pomieszczeniach – suszarniach. Pamiętaj, aby zawsze impregnować drewno suche, ponieważ im bardziej mokry materiał, tym gorzej wchłonie się środek. Impregnacja drewna wilgotnego może okazać się bezcelowa.
Optymalna wilgotność drewna do zastosowań budowlanych i dekoracyjnych waha się w przedziale od kilku do kilkunastu procent. Jeżeli nie masz miernika wilgotności drewna, przechowaj je (wysezonuj) w zadaszonym, najlepiej przewiewnym miejscu, odpowiednią ilość czasu. Dla elementów o małej grubości (do 2 cm) wystarczy kilka dni, jeśli wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka. Elementy grubsze (kantówki i belki) wymagają sezonowania nawet przez kilka tygodni.
Wybór środka do ochrony i dekoracji – konserwacja drewna na najwyższym poziomie
Aby elementy drewniane mogły wytrzymać próbę czasu i niekorzystne warunki, należy je odpowiednio zaimpregnować. Do tego celu stosuje się specjalne preparaty zawierające środki grzybobójcze oraz substancje zabezpieczające przed działaniem wody i promieni UV.
W ofercie dostępna jest szeroka gama różnych produktów skutecznie chroniących drewno.
Impregnacja drewna – jak ją przeprowadzić?
Pamiętaj, że surowe drewno, które ma być użytkowane w warunkach zewnętrznych, należy najpierw koniecznie zabezpieczyć bezbarwnym głęboko penetrującym impregnatem biobójczym. Chroni on skutecznie przed takimi czynnikami niszczącymi, jak sinizna, grzyby, glony i owady. Bez odpowiedniego impregnatu biobójczego ochrona drewna nie będzie pełna i ulegnie ono szybszemu zniszczeniu.
Doskonale sprawdzi się tradycyjny rozpuszczalnikowy impregnat w kolorach gotowych. Ze względu na swoją skuteczność i przystępną cenę cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników. W połączeniu z impregnatem biobójczym zapewnia do 7 lat ochrony drewna.
Ochrona drewna a ekologia
Obecnie coraz większą popularnością cieszą rozwiązania jak najbardziej ekologiczne oraz wygodne w stosowaniu. Dla tej grupy produktów należą impregnaty do drewna gwarantujące skuteczność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Są to produkty wodorozcieńczalne, co zapewnia dwie ważne korzyści:
- komfort malowania ze względu na brak zapachu rozpuszczalnika,
- schnięcie umożliwiające szybsze nakładanie kolejnych warstw.
Warto podkreślić, że nowoczesne produkty wodorozcieńczalne oferują właściwości ochronne i dekoracyjne w żadnym aspekcie nie gorsze, niż tradycyjne impregnaty oparte na rozpuszczalnikach organicznych. Postęp w tej dziedzinie widać we właściwościach ochronnych impregnatów, które zapewniają do 9 lat ochrony drewna.
Zabezpieczenie drewna ogrodowego a prawidłowe malowanie
Zawsze przed malowaniem drewna usuń z jego powierzchni kurz, żywicę i inne zabrudzenia.
Gdy już wybierzesz odpowiedni preparat do dekoracji, wykończenia i ochrony drewna, nakładaj go płaskim pędzlem, wykonując długie ruchy zgodne z kierunkiem słojów. Na drewnie o powierzchni szlifowanej dobrze jest po wyschnięciu pierwszej warstwy delikatnie ją przeszlifować papierem lub siatką o uziarnieniu 180-240 (pamiętają o dokładnym usunięciu pyłu przed nałożeniem kolejnej). Pozwoli to na pozbycie się utwardzonych szorstkich włosków, czyli włókien drewna i poprawi estetykę powłoki.
W czasie malowania zwracaj uwagę, czy nie powstają zacieki – w takim przypadku postaraj się jak najszybciej je rozetrzeć. Warto wybrać produkt o konsystencji niekapiącej. Ułatwia to estetyczne malowanie bez zacieków oraz zachlapania ubrania i otoczenia.
Dobór koloru powłoki a ochrona drewna
Jeżeli chcesz zmienić naturalny kolor drewna, możesz wybrać produkty kolorowe. Najczęściej są dostępne w kolorach gotowych. Przy wyborze barwy warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, na jakim prezentowany jest kolor impregnatu na wzorniku – jeśli różni się on od drewna, które chcesz malować, warto przeprowadzić próbę, ponieważ na każdym rodzaju drewna ostateczny efekt kolorystyczny prezentuje się inaczej.
Jeśli na powierzchni elementu drewnianego są widoczne intensywne ciemne przebarwienia, najlepiej zakryć je ciemnym kolorem (np. palisander) lub emalią kryjącą.
Impregnaty do drewna na zewnątrz dostępne są w jasnych i ciemnych kolorach. Dzięki temu z pewnością znajdziesz odcień, który zapewni piękny wygląd architektury ogrodowej, stworzy najlepszy klimat do wypoczynku oraz zadba o zabezpieczenie drewna na zewnątrz pomieszczeń.
Odpowiednio zabezpieczone elementy drewniane są odporne na działanie grzybów, szkodników, deszczu i słońca, dzięki czemu dłużej będziesz cieszyć się ich pięknem. Aby maksymalnie przedłużyć żywotność drewnianych elementów oraz zapewnić najwyższą estetykę, należy zadać o profesjonalne zabezpieczenie drewna ogrodowego. Stosowanie naszych wskazówek i wybór odpowiednich środków ochrony drewna z pewnością pomogą ci osiągnąć ten cel.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Ile schnie impregnat do drewna?
Taką informację producent podaje na opakowaniu. Całkowite wyschnięcie nałożonego produktu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Należy pamiętać, aby kolejną warstwę impregnatu, położyć dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.
Czym nakładać impregnat do drewna?
W warunkach domowych do nałożenia impregnatu wystarczy płaski pędzel z miękkim włosiem. Środki ochrony drewna można także nakładać wałkiem lub zastosować metodę natryskową (pistolet).
Materiały opracowane we współpracy z firmą Drewnochron