Jak urządzić przyjęcie lub komunię w ogrodzie krok po kroku?
Wiosna i lato to idealny czas na to, aby przenieść domowe przyjęcie z salonu pod chmurkę. Jednak żadna impreza w ogrodzie nie obejdzie się bez zestawu niezbędnych akcesoriów. Zadbaj o meble ogrodowe oraz inne elementy wyposażenia na tę okoliczność!
Ogród doskonały na przyjęcie
Ogród jest doskonałym miejscem, aby wyprawić zarówno komunię, urodziny, chrzciny, kameralne wesele, rocznicę ślubu, jak i inne okazjonalne przyjęcie. Spotkanie możesz zorganizować na tarasie, w altanie lub w otwartej części zielonego zakątka. Podczas imprezy w otoczeniu natury zadbaj o odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu twoi goście wygodnie i miło spędzą czas.
Obowiązkowymi elementami podczas imprezy pod chmurką są wygodne meble ogrodowe, takie jak leżaki, krzesła, sofy, fotele i stoły. Komfort wypoczynku możesz zwiększyć, kładąc na krzesła i leżaki miękkie poduszki. Na przyjęcia ogrodowe świetnym rozwiązaniem są modułowe meble, które można łączyć w zestawy i dostosować do liczby gości.
Nieodłącznym elementem przyjęć w ogrodzie są także grille, na których przygotujesz ulubione potrawy. Stoły przybierz dekoracyjnymi obrusami, rozstaw naczynia i sztućce, papierowe ręczniki, serwetki oraz inne niezbędne rzeczy. Pamiętaj także o dekoracyjnych kwiatach w doniczkach lub w wazonach. Pomyśl o dodatkach. Rozstawione i rozwieszone w różnych miejscach lampiony, lampki, lampy solarne, kule świetlne, świece, girlandy i inne dekoracje stworzą niepowtarzalny klimat imprezy.
- Grille betonowe
- Grille elektryczne
- Grille gazowe
- Grille węglowe
- Leżaki, leżanki ogrodowe
- Meble wypoczynkowe do ogrodu
- Poduszki na meble ogrodowe
- Poduszki dekoracyjne
Przyjęcie na tarasie
Jak przygotować taras na przyjęcie, aby stał się miejscem, w którym wszyscy goście będą czuć się komfortowo? Dobrze zaplanuj rozmieszczenie. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz podzielić ją na dwie strefy. W jednej części ustaw stoły oraz krzesła i podaj jedzenie. Drugiej nadaj charakter wypoczynkowy – ustaw fotele, leżaki, sofy, a na podłodze połóż pufy lub duże poduchy, z których chętnie skorzystają najmłodsi goście.
Jeśli organizujesz przyjęcie na tarasie z zadaszeniem, nie musisz martwić się o to, jak ochronić gości przed nadmiarem słońca, wiatrem lub deszczem. Jeśli nie, wykorzystaj parasole ogrodowe albo markizy do zadaszenia tarasu. Upragniony cień w upalny dzień dadzą też żagle cieniujące. Rozciągnięta tkanina umożliwi jednocześnie swobodny przepływ powietrza.
Jeśli zamierzasz grillować na tarasie, najlepszym rozwiązaniem będzie raczej mniejszy grill z regulowaną wysokością nóżek oraz modele na kółkach. Ustaw go w bezpiecznym miejscu, aby dzieci nie miały do niego dostępu, a jednocześnie unoszący się znad niego dym nie przeszkadzał gościom. Ciekawym i praktycznym pomysłem jest mobilny barek, z którego goście mogą korzystać samodzielnie.
Przyjęcie w altanie
Altany ogrodowe są świetnym miejscem na plenerowe przyjęcie. Ustawione zazwyczaj w zacisznym miejscu, zapewnią twoim gościom ochronę przed słońcem, padającym deszczem i nieprzyjemnym wiatrem w chłodniejsze wieczory. W tych większych zmieści się nawet cały zestaw mebli ogrodowych. W przypadku mniejszych konstrukcji często w komplecie znajdują się ławeczki. Wystarczy dostawić stół oraz go udekorować.
Jeśli wybierzesz altanę na miejsce przyjęcia i nie ograniczysz się jedynie do serwowania dań z grilla, weź pod uwagę, że wszystkie potrawy trzeba będzie przygotować w domu. Dlatego wygodnym rozwiązaniem jest postawienie w pobliżu małej kuchenki ogrodowej, w której możesz przyrządzać jedzenie na miejscu lub je podgrzać. Innym pomysłem jest ustawienie otwartego bądź półotwartego pawilonu lub namiotu, w którym będziesz serwować zimny bufet i dania na gorąco w podgrzewaczach.
Przyjęcie w otwartej części ogrodu
Jeśli zdecydujesz się na przyjęcie w otwartej części ogrodu, pomyśl o tym, jak zapewnić gościom odrobinę cienia lub schronienie w razie nagłej zmiany pogody. Pomocne mogą okazać się namioty lub pawilony ogrodowe, do których wstawisz zestaw mebli – sofę i kilka krzeseł. Najlepsze będą modele otwarte (bez ścianek) lub z półotwartymi ściankami. Możesz również wybrać pawilon z rozsuwanym dachem lub moskitierą. Gdy zacznie padać, nie będzie trzeba przenosić imprezy do domu.
Zastanawiasz się nad wyborem pawilonu ogrodowego? Zobacz, który model wybrać i jak go zamontować w ogrodzie:
Pawilon ogrodowy – rodzaje i montaż
Otwartą przestrzeń ogrodu możesz podzielić na kilka stref. Jednym z niebanalnych pomysłów jest pogrupowanie ich pod kątem menu. W różnych częściach ogrodu rozstaw stoliki z tematycznymi przekąskami, zgrupowanymi pod kątem, np. miejsca pochodzenia – meksykańskimi, amerykańskimi, francuskimi, greckimi itp. Z pewnością mile zaskoczysz tym przybyłych gości.
Jeśli zapowiada się bardzo gorący dzień, możesz zamontować w ogrodzie kurtynę wodną, która schłodzi powietrze i przyniesie ulgę oraz odświeżenie. Bez wątpienia będzie też ogromną atrakcją dla najmłodszych. Gdy jednak prognozy przewidują chłodniejszy dzień czy wieczór, przydadzą ci się ogrzewacze. W zamkniętych paleniskach możesz bezpiecznie rozpalić ognisko na tarasie lub w ogrodzie. W pogotowiu miej także koce – dobre imprezy zazwyczaj późno się kończą.
Przyjęcie w ogrodzie – co podać i jak udekorować stół?
To, co powinno znaleźć się w menu, zależy od rodzaju przyjęcia oraz tego, na którą godzinę jest zaplanowane. Zazwyczaj jednak odbywa się ono po południu, a to oznacza, że zacząć można np. od deseru i zimnych przekąsek, a potem przejść do potraw na ciepło, np. z grilla. Zobacz jaki grill wybrać do swojego ogrodu: gazowy, czy elektryczny?
Warto, aby w menu znalazły się sezonowe przysmaki – zarówno warzywne, jak i owocowe. Można je podać w różnej formie: przystawek, soków, potraw, sałat, ciast, przekąsek i deserów.
Jeśli przyjęcie ma bardziej formalny charakter, na stole rozłóż zastawę stołową, a jedzenie podaj w misach, na tackach lub półmiskach. Do tego skompletuj szklanki i kieliszki dostosowane do serwowanego alkoholu i napojów oraz komplet eleganckich sztućców. Wygląd stołu wzbogacą drobne dekoracje - obrus, świeczniki i wazony z kwiatami, a także elegancko złożone serwety. Natomiast gdy spotkanie jest organizowane w swobodnej atmosferze, możesz skorzystać z papierowych talerzyków, kubeczków i drewnianych sztućców. Dla dzieci wybierz zastawę stołową kolorową, z bajkowymi motywami. Dołóż barwne serwetki i słomki papierowe.
Zadbaj również o napoje. Przygotuj je np. w formie drinków z palemką i plastrem cytryny lub pomarańczy – bezalkoholowe dla najmłodszych i niepijących oraz alkoholowe dla pozostałych.
Komunia w ogrodzie – jak ją zorganizować?
Organizacja komunii w ogrodzie to doskonała alternatywa dla uroczystości przygotowywanych w salach i restauracjach. Sezon komunijny w maju i czerwcu sprawia, że pogoda i dodatnie temperatury wręcz zapraszają, by spędzić czas na świeżym powietrzu. Zaplanowanie tego rodzaju uroczystości w ogrodzie lub na dużym tarasie to świetny pomysł, by w komfortowym warunkach świętować z rodziną i przyjaciółmi.
Komunia w ogrodzie pozwala na duże pole manewru, jeśli chodzi o aranżacje i dekoracje. Oprócz menu warto zadbać o odpowiednie miejsce dla wszystkich gości, oprawę stołu i gustowne dodatki. Z takiego rozwiązania ucieszą się też najmłodsi, którzy będą mogli bawić się w sąsiedztwie kwiatów i zieleni.
Organizację komunii w ogrodzie należy rozpocząć od wyznaczenia miejsca. Na trawniku ustawić trzeba m.in. duży stół, krzesła i ławy dla wszystkich gości. Dla dzieci można przygotować specjalny kącik, rozkładając koc piknikowy.
Od słońca, wiatru i deszczu powinien chronić namiot ogrodowy, parasole lub pawilon ogrodowy z rozsuwanym na górze materiałem. Wszystko po to, by być przygotowanym na nieoczekiwaną zmianę pogody.
Jakie dekoracje wybrać organizując komunię w ogrodzie? W tym dniu warto postawić na biel. W towarzystwie zieleni dobrze komponują się m.in. białe balony, obrusy, kule dekoracyjne oraz tematyczne girlandy. Ciekawym rozwiązaniem są także dodatki z motywem kwiatowym.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie dekoracje będą najlepsze na przyjęcie w ogrodzie?
Aby nadać przyjęciu wyjątkowego klimatu, warto odpowiednio zaaranżować taras, altanę lub ogród. W przygotowaniu oprawy warto zdecydować się na jeden, spójny motyw przewodni. Uroku z pewnością doda sama natura – drzewa i krzewy oraz kwiaty (również w doniczkach - stojących lub wiszących). Pięknym dodatkiem są girlandy, a ożywczym akcentem – balony. Klimatyczny nastrój wprowadzą również lampy i rozwieszone światełka – na drzewach wokół tarasu lub na ażurowej konstrukcji altany.
Co zrobić, aby podczas przyjęcia nie przeszkadzały komary i inne owady?
Najlepszym rozwiązaniem będą lampy owadobójcze, a także spray na owady, zapachowe świece i olejki. Ten zestaw „odstraszaczy" powinien pomóc skutecznie pozbyć się niechcianego towarzystwa. Komary i inne insekty szczególnie nie lubią zapachu anyżowego, cytrynowego, goździkowego, eukaliptusowego oraz pomarańczowego. Na osy można zastawić pułapki, czyli wysokie naczynia z odrobiną słodkiej przynęty.