Pawilon ogrodowy – rodzaje i montaż
W sezonie wiosennym, letnim, a nawet ciepłą jesienią warto spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. To idealny czas na chwilę relaksu w ogrodzie albo na zorganizowanie w nim przyjęcia lub pikniku. Jednak, gdy dni robią się chłodne, dobrze jest przenieść imprezę do pawilonu ogrodowego.
Pawilon ogrodowy – zastosowanie
Pawilon ogrodowy ma szerokie zastosowanie. Jego ogromną zaletą jest mobilność i możliwość stosunkowo szybkiego rozłożenia i złożenia w razie potrzeby. Dzięki temu ma przewagę nad raczej mało mobilną altaną ogrodową. Pawilon znajduje zastosowanie podczas domowych przyjęć rodzinnych, oficjalnych uroczystości oraz imprez w gronie znajomych. Chroni przed mocnym słońcem, opadami deszczu, silnym wiatrem oraz chłodem. Dlatego dzięki niemu zmienna pogoda nie popsuje żadnego przyjęcia.
Rodzaje pawilonów ogrodowych
Pawilony i namioty ogrodowe dostępne są w wielu wariantach. Wybór typu i wielkości należy dopasować do własnych potrzeb, możliwości lokacyjnych oraz przewidywanej liczby użytkowników.
Pawilon ogrodowy z moskitierą
Najczęściej w ogrodzie wypoczywasz wiosną i latem, gdy jest ciepło, a promienie słońca przyjemnie rozgrzewają twoje ciało. Niestety, w ciepłe, letnie dni uaktywniają się komary i inne insekty, które skutecznie uprzykrzają wypoczynek na świeżym powietrzu. Rozwiązaniem, które zapobiega styczności z tymi nieproszonymi gośćmi, jest pawilon z moskitierą, który sprawdzi się zwłaszcza w ogrodach położonych blisko rzek, jezior lub innych akwenów.
Pawilon ogrodowy metalowy
Takie pawilon jest rozwiązaniem, które sprawdza się w miejscach, gdzie występują silne podmuchy wiatru. Ponadto wykazuje on większą odporność na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych - sprawdzi się jako namiot stojący w ogrodzie przez cały rok.
Pawilon ogrodowy z rozsuwanym dachem
Kolejnym rozwiązaniem, które ma szerokie zastosowanie, jest pawilon z rozsuwanym dachem. To idealny model na letnie gorące wieczory. Rozsuwany dach chroni przed deszczem, ale także ułatwia dostęp powietrza do namiotu w pogodną aurę. Sprawdza się także jako miejsce do grillowania – gdy dach jest rozsunięty, można swobodnie rozpalić wewnątrz pawilonu grilla.
Pawilon ogrodowy składany
Składany pawilon daje możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia konstrukcji. W razie potrzeby możesz go przenieść w inne miejsce ogrodu oraz schować do garażu lub schowka. To praktyczne i mobilne rozwiązanie, jeśli korzystasz z namiotów ogrodowych sporadycznie i nie chcesz z niego tworzyć stałego elementu ogrodu.
Pawilon ogrodowy całorocznyJeśli chcesz korzystać z pawilonu przez cały rok – także jesienią i zimą – wybierz model całoroczny. Powinien być wykonany z trwalszych i grubszych materiałów, które skutecznie ochronią wnętrze namiotu nie tylko przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, ale także chłodem i mrozem. Ponadto warto wyposażyć go w ogrzewacz, który zapewni wewnątrz namiotu przyjemną temperaturę.
Rozmiary pawilonów ogrodowych
Wielkość pawilonu należy dobrać do rozmiarów miejsca lokacji oraz liczby użytkowników. Większe namioty ogrodowe pomieszczą więcej osób oraz stolików i innych mebli. Z drugiej strony duży namiot trudniej ogrzać w chłodne dni. Jakie rozmiary pawilonów spotyka się najczęściej?
- 2x2 i 2x3 – mały kwadratowy lub prostokątny pawilon dedykowany dla kameralnych spotkań;
- 3x3 i 3x4 – kwadratowy lub prostokątny pawilon średniej wielkości, przeznaczony dla spotkań w niewielkim gronie kilku osób, np. w grupie przyjaciół lub najbliższej rodzinie;
- 3x6 – podłużny prostokątny pawilon, w którym można zorganizować duże przyjęcie nawet na kilkanaście osób;
- 4x3 – średni prostokątny pawilon, optymalny dla spotkań z przyjaciółmi i rodziną.
- 4x4 i 4x5 – kwadratowy, duży pawilon odpowiedni dla uroczystych imprez rodzinnych albo imprez dla dużego grona znajomych – jest w stanie pomieścić do 20 osób.
Jak zamontować pawilon?
Pierwszy etap montażu pawilonu ogrodowego to złożenie jego stelażu. Główne słupy konstrukcyjne (inaczej słupy nośne) osadza się na metalowych podstawach. W dalszej kolejności łączy się elementy ramy dachowej i przykręca ją do słupów nośnych. W ten sposób stworzysz główny szkielet konstrukcji (ściany i dach). Pamiętaj także, by wzmocnić górne narożniki stelażu listwami przekątnymi.
Następny etap to złożenie więźby dachowej namiotu ogrodowego. Jednak zanim założysz konstrukcję dachu na szkielet, powinieneś na górną jego część położyć poszycie materiałowe. Do materiału, który nałożyłeś na dach, są przyczepione specjalne haczyki, którymi należy przymocować zadaszenie do konstrukcji pawilonu.
Kolejny etap to zamontowanie kurtyn oraz ewentualnie moskitier, gdy te są na wyposażeniu pawilonu. Mocuje się je specjalnymi haczykami, które wczepia się w zaczepy kurtyn i moskitier oraz do słupów nośnych.
Ostatnim etapem jest przymocowanie już wykonanej konstrukcji do podłoża, poprzez wbicie w nie kotew. Jeśli chcesz ustawić pawilon ogrodowy na podłożu betonowym lub kamiennym, jako kotew użyj ciężkich betonowych płytek chodnikowych, donic albo gazonów.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Jak wzmocnić stabilność pawilonu ogrodowego?
Najskuteczniejszym sposobem na to, aby ustabilizować pawilon, jest zastosowanie betonowych kotew w miejscach, gdzie konstrukcja jest mocowany do podłoża. Mogą to być np. płyty chodnikowe.
Jak zabezpieczyć pawilon ogrodowy przed wiatrem?
W tym przypadku najprostszym rozwiązaniem jest również ustabilizowanie całej konstrukcji poprzez wykorzystanie obciążeń betonowych, takich jak płyty chodnikowe lub gazony.
Jak przymocować pawilon ogrodowy do betonu?
Użyj w tym celu betonowych kotew, które skutecznie przytrzymają namiot ogrodowy we właściwym miejscu.
Jaki materiał na pawilon ogrodowy jest najlepszy?
Jako pokrycie najczęściej wykorzystuje się poliester i polietylen, czyli materiały odporne na opady atmosferyczne. Natomiast „szkielet” wykonywany jest zazwyczaj z aluminium lub stali.
Ile kosztuje pawilon ogrodowy?
Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od kilku czynników: rodzaju, przeznaczenia, a także rozmiaru, kształtu i materiału, z jakiego są wykonane. Najtańsze modele można kupić za mniej niż 100 złotych, natomiast te wykonane z metalu mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.