Jak urządzić małą kuchnię? Dobór płytek, mebli, kolorów – poznaj nasze inspiracje!
Zaaranżowanie niewielkiej kuchni może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli liczy się nie tylko funkcjonalność, ale także estetyka. W tym pomieszczeniu muszą się przecież znaleźć podstawowe sprzęty AGD, zlew, blat itd. Podpowiadamy, jak stworzyć atrakcyjne wizualnie, a zarazem praktyczne miejsce do przyrządzania i spożywania posiłków. W wielu polskich domach oraz mieszkaniach kuchnia pełni też bowiem funkcję jadalni.
Na jaki kolor warto pomalować ściany w małej kuchni?
Ściany w małej kuchni warto pomalować na jasny kolor: biały, beżowy, szary, pastelowy zielony, żółty itd. Dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego, niż jest w rzeczywistości. Oczywiście możesz zdecydować się też na ciemniejsze odcienie wspomnianych kolorów, np. granat, ciemny szary czy malachit. W ich przypadku występuje jednak ryzyko, że nie osiągniesz zamierzonego efektu. Wobec tego warto rozważyć jeszcze inne rozwiązanie: pokryć ściany np. ciemnoszarą farbą, a sufit pomalować na biało. Ciekawym i bezpiecznym pomysłem jest również pomalowanie na ciemniejszy kolor tylko jednej ściany.
Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno kuchnie z jasnymi, jak i nieco ciemniejszymi ścianami. Biel wcale nie musi być nudna! Jeżeli jednak pragniesz czegoś innego, może warto zdecydować się np. na płytki imitujące marmur – pamiętaj tylko o tym, by ich odcień był idealnie dopasowany do barwy ścian. W przeciwnym razie całość będzie wyglądała niespójnie.
Jakimi płytkami pokryć podłogę w małej kuchni?
Jeśli ściany i sufit kuchni są jasne, na podłodze warto ułożyć ciemniejsze płytki. Tego typu połączenie pozwoli uzyskać efekt wizualnej głębi. Analogicznie: jeżeli ściany są ciemne, podłoga powinna być jasna.
Ciekawym rozwiązaniem są płytki imitujące inne materiały wykończeniowe, takie jak drewno, kamień czy beton. Co istotne taki gres jest bardzo funkcjonalny. Oznacza to, że płytki są odporne na wodę, łatwe w czyszczeniu, dość odporne na uszkodzenia mechaniczne itp. To cechy, które nie są charakterystyczne dla naturalnego drewna.
Jak umeblować małą kuchnię?
Małe kuchnie często sprawiają wrażenie ciasnych. Aby uniknąć tego efektu, musisz rozważnie wykorzystać wolną przestrzeń. Jako, że metraż nie pozwala na ustawienie zbyt wielu szafek podłogowych, lepiej zdecydować się na takie, które są wyższe niż szersze. W niektórych przypadkach świetnie sprawdzą się meble kuchenne sięgające nawet do sufitu. Wysoka zabudowa w kuchni to szereg korzyści, a w tym: więcej miejsca do przechowywania, optyczne podwyższenie wnętrza oraz sposób na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Wysoka zabudowa kuchni – dlaczego warto się na nią zdecydować?
W jakim kolorze powinny być meble w małej kuchni?
To dość indywidualna kwestia. Z zabudową jest podobnie jak ze ścianami: jasna optycznie powiększa pomieszczenie, więc dobrze sprawdzi się w małej kuchni. Ciemna to bardziej ryzykowny wybór, ale nie należy wykluczać np. granatowych lub czarnych mebli, zwłaszcza jeśli mają lekką, przyjemną dla oka formę.
Dobrym pomysłem może okazać się również zestawienie mebli w różnych kolorach. Taki zabieg – jeśli zostanie wykonany umiejętnie – także sprawi, że kuchnia będzie wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości.
Jaki stół sprawdzi się w małej kuchni?
Niestety, trzeba pogodzić się z faktem, że w niektórych małych kuchniach po prostu nie ma miejsca na stół. W takich przypadkach jedyne, co można zrobić, to zadbać o to, by jadalnia lub stół w salonie znajdowały się jak najbliżej kuchni – wówczas nie trzeba będzie nosić daleko posiłków.
Jeżeli jednak mimo wszystko chcesz jadać w kuchni, wybierz wąski prostokątny lub mały okrągły stolik i ustaw go przy samej ścianie. Możesz zdecydować się też na składany blat, który jest montowany bezpośrednio do ściany. Po zjedzeniu posiłku wystarczy go złożyć, aby nie zajmował cennej przestrzeni w małej kuchni.
Jak oświetlić małą kuchnię?
Oświetlenie sufitowe w małej kuchni często stanowi jeden z nielicznych elementów, na które jest naprawdę sporo miejsca. Co więcej, różne lampy i żyrandole mają ogromny potencjał designerski – nieraz to właśnie one są głównym elementem przyciągającym wzrok, nadającym wnętrzu określony charakter. W wyborze oświetlenia nie ma zatem szczególnych ograniczeń. Należy jednak pamiętać o jednej kwestii: jeśli pomieszczenie jest niskie, lepiej nie montować w nim lamp wiszących. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się oprawy stropowe.
Dodatkowym źródłem światła, które doskonale sprawdzi się w niewielkiej kuchni, jest oświetlenie podszafkowe oraz kinkiety. Zyskasz w ten sposób praktyczne oświetlenie punktowe oraz wprowadzisz do wnętrza przytulną atmosferę.
- Oświetlenie kuchenne
- Oprawy natynkowe
- Serie reflektorków
- Oświetlenie podszafkowe i cokołu
- Kinkiety
- Plafony
Mała, kwadratowa kuchnia – jak ją urządzić?
W małych kuchniach, zbudowanych na planie kwadratu, zalecamy ustawić meble w kształt litery L. Dzięki temu powstanie tzw. trójkąt roboczy (jego rogi obejmują zlew, płytę grzewczą oraz lodówkę, czyli te elementy wyposażenia, które zwykle wykorzystuje się do przyrządzania posiłków). Co ważne, jeśli w jednej ze ścian znajduje się okno, warto umieścić pod nim chociaż część blatu roboczego. To sprawi, że w ciągu dnia będzie padało na niego naturalne światło.
W kwadratowych kuchniach dobrym pomysłem może być zastosowanie dwukolorowych mebli – np. ciemnych szafek pod blatem i jasnych nad nim. Dzięki temu urozmaicisz wystrój.
Mała kuchnia w bloku – inspiracje
Kuchnie w blokach często są niewielkie – architekci wolą wygospodarować więcej przestrzeni na salon oraz inne pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługują kawalerki, w których kuchnia łączy się z pokojem dziennym (nie ma między nimi żadnej ściany). Pod względem estetycznym obie części muszą być więc do siebie podobne. Jak urządzić takie wnętrze?!
Co polecamy? Przede wszystkim subtelnie oddziel przestrzeń salonową bądź jadalnianą od kuchennej. W tym celu możesz np. pomalować jedną ścianę (tę, na której znajdują się meble kuchenne) na odmienny kolor. Ewentualnie pokryć ją kolorowymi płytkami lub wzorzystą tapetą.
A czego należy unikać? Lepiej nie budować w kawalerce wyspy kuchennej ani nie stawiać dużego stołu. Owszem, te elementy też mogą posłużyć do wydzielania granicy między dwoma pomieszczeniami, ale zajmują sporo miejsca i mogą utrudnić poruszanie się po mieszkaniu. W przypadku małych wnętrz sprawdza się zasada: mniej znaczy więcej!
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak wygospodarować w małej kuchni miejsce na kosze do segregowania odpadów?
W małej kuchni podobnie jak w każdej innej, kosze do segregacji warto umieścić w zamkniętych szafkach. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce na podłodze. Możesz kupić kosze w formie gotowego zestawu np. z przeznaczeniem do jednej większej szuflady czy szafki pod zlewem.Niemniej jeśli w szafkach nie ma wystarczająco miejsca, możesz zdecydować się na zestaw koszy ustawionych na sobie pionowo (najlepiej umieścić go we wnęce lub w samym rogu pomieszczenia). Jeśli kuchnia jest bardzo mała, to segregację szkła, plastiku i papieru można przenieść do innego pomieszczenia – np. na przedpokój (i schować je w dodatkowej szafce).
W jakim stylu warto urządzić niedużą kuchnię?
W tej kwestii nie ma żadnych szczególnych wytycznych – styl kuchni zależy głównie od gustu oraz preferencji domowników. Ważne jedynie, aby kuchnia pasowała wizualnie do pozostałych pomieszczeń. Dzięki temu wnętrze domu lub mieszkania będzie wyglądało spójnie.