Wysoka zabudowa kuchni – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Wysoka zabudowa kuchni to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w projektowaniu wnętrz. Przekonaj się, dlaczego wysoka zabudowa kuchni jest tak funkcjonalnym rozwiązaniem.
Zalety wysokiej zabudowy w kuchni
Wysoka zabudowa kuchenna stała się jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Nowoczesne wysokie zabudowy kuchenne łączą estetykę z funkcjonalnością. Idealnie wpisują się w różnorodne style wnętrzarskie. Do tego umożliwiają zamontowanie nowoczesnych urządzeń AGD. Jeśli interesuje Cię taki pomysł na aranżacje kuchni, przygotowaliśmy dla Ciebie listę zalet wysokiej zabudowy:
maksymalne wykorzystanie przestrzeni – wysoka zabudowa kuchenna pozwali Ci w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Dzięki temu utrzymanie porządku w kuchni stanie się znacznie łatwiejsze;
wygoda w użytkowaniu – wysoka zabudowa kuchenna oferuje wygodę podczas codziennego korzystania z kuchni. Zachęcamy Cię do zamontowania niektórych urządzeń na wysokości blatu np. piekarnika. Dzięki temu korzystanie z AGD będzie wygodniejsze – nie musisz się schylać ani podnosić ciężkich naczyń lub gorących potraw;
ukrycie dużych urządzeń – duże sprzęty AGD, takie jak lodówka czy zmywarka, polecamy Ci estetycznie wkomponować w zabudowę kuchenną. Dzięki temu staną się one niemal niewidoczne. Co za tym idzie, harmonijnie wpasują się w całą kompozycję kuchni. To doskonałe rozwiązanie dla Ciebie, jeśli cenisz sobie minimalistyczny i schludny wygląd wnętrza;
optyczne podwyższenie wnętrza – wysoka zabudowa kuchenna może optycznie podwyższyć wnętrze, dlatego polecamy Ci ją do małych kuchni. Nada im ona wrażenie przestronności. Pamiętaj, że efekt ten zależy od odpowiedniego zaprojektowania i wystroju całej kuchni. Kiedy całość jest harmonijna i starannie zaaranżowana, wysoka zabudowa doda wnętrzu elegancji.
Na jakiej wysokości zamontować szafki kuchenne?
Gdy planujesz aranżację kuchni, musisz myśleć o wyglądzie i funkcjonalności mebli. Polecamy Ci zamontować kuchenne szafki na wysokości ok. 85-90 cm. To standardowy poziom, dopasowany do osób dorosłych. Za to pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi radzimy Ci zachować ok. 55-70 cm wolnej przestrzeni. Jeśli chodzi o maksymalną wysokość górnych szafek, ogranicza ją tylko sufit. Przypominamy Ci jednak, że górne szafki powinny być płytsze niż te montowane na dole. To dlatego, że podczas krojenia, gotowania lub zmywania musisz się pochylić nad blatem. Jeśli górna część zabudowy jest płytsza, nie uderzysz o nią głową. Dodatkowo nie będziesz nieprawidłowo wykrzywiać kręgosłupa w trakcie gotowania.
Co położyć na ścianie między szafkami w kuchni?
Jedno z popularnych rozwiązań stanowi glazura. To trwały i łatwy do utrzymania w czystości materiał. Wybierz swojego faworyta spośród różnorodnych kolorów i wzorów, aby dopasować go do odcienia mebli oraz stylu kuchni. Jeśli jednak nie chcesz stawiać na popularną glazurę, mamy dla Ciebie kilka ciekawych i modnych pomysłów. Do najciekawszych należą:
farby wodoodporne – polecamy Ci modele lateksowe lub ceramiczne farby wodoodporne. Te stanowią doskonały wybór do kuchni. Dostępne są w różnych kolorach, więc łatwo dopasujesz je do mebli;
okno między szafkami – nietypowe, lecz coraz popularniejsze rozwiązanie. Zapewnia dopływ naturalnego światła do kuchni;
drewniany panel – dodaje ciepła i przytulności. Polecamy Ci panele ścienne z drewna egzotycznego, takiego jak merbau lub doussie. Te są odporne na wilgoć i cechują się twardością;
panel szklany – estetyczne i łatwe do czyszczenia rozwiązanie. Polecamy Ci szkło hartowane, które cechuje odporność na uszkodzenia mechaniczne;
fototapeta – jest prosta w montażu i daje niesamowity efekt. Postaw na fototapety winylowe, które są trwałe i łatwe do czyszczenia.
- Farby do kuchni i łazienek
- Panele dekoracyjne szklane
- Płyty osłonowe dekoracyjne
- Panele ścienne PCV
- Fototapety, naklejki
- Płytki ścienne
Jak dobrać odpowiedni sprzęt AGD do zabudowy w kuchni?
Marzysz o harmonijnym wyglądzie swojej kuchni, gdzie wszystkie urządzenia będą idealnie wkomponowane w zabudowę? Musisz podjąć najważniejsze decyzje jeszcze przed dokonaniem zakupu. Podpowiadamy Ci, jakie czynniki wziąć pod uwagę. Dzięki temu dobierzesz odpowiednie sprzęty do swojej kuchni.
Polecamy Ci uwzględnić klasę energetyczną urządzeń. Choć sprzęty o wyższej klasie energetycznej są zazwyczaj droższe, inwestycja ta może okazać się opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej. Urządzenia energooszczędne pomogą Ci obniżyć rachunki za prąd.
Inny ważny czynnik to wielkość i pojemność sprzętów do zabudowy. Musisz zwrócić na to uwagę. Ważne jest, aby dostosować urządzenia nie tylko do rozmiaru pomieszczenia i mebli, lecz także do Twoich wymagań. Przykładowo, jeśli rozważasz zmywarkę do zabudowy, możesz wybrać spośród dwóch szerokości: 45 cm lub 60 cm. Oba rozmiary są równie funkcjonalne, różnią się jedynie pojemnością. Ten większy model polecamy Ci, jeśli w domu jest więcej osób.
Inne urządzenia też mają swoje typowe wymiary. Lodówka zazwyczaj ma głębokość 54-55 cm. Musisz ustawić ją tak, aby nie dociskała ściany. To dlatego, że odpowiednia wentylacja ma istotne znaczenie dla prawidłowego działania urządzenia.
Piekarnik do zabudowy polecamy Ci umieścić w słupku. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ podczas wyciągania ciężkiej blachy bądź gorących naczyń nie trzeba się schylać. Ponadto takie umiejscowienie ułatwia czyszczenie, a małym dzieciom ogranicza dostęp do urządzenia. To minimalizuje ryzyko poparzeń. Wielu osobom odpowiada również montaż mikrofalówki obok piekarnika, choć umieszczenie jej nad nim jest także popularne.
Warto pamiętać, że jeżeli zdecydujesz się na oddzielny piekarnik i płytę grzewczą, nie musisz stosować standardowego zestawienia, czyli umieszczenia palników bezpośrednio nad piekarnikiem.
- Chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki
- Piekarniki do zabudowy
- Kuchenki mikrofalowe i ekspresy do zabudowy
- Płyty indukcyjne do zabudowy
- Płyty gazowe do zabudowy
- Płyty ceramiczne do zabudowy
Dlaczego warto postawić na wysoką zabudowę w małej kuchni?
Małe kuchnie często stanowią wyzwanie pod względem efektywnego zagospodarowania przestrzeni. W takiej sytuacji polecamy Ci rozważyć zastosowanie wysokiej zabudowy. Ta może przynieść wiele korzyści. Dzięki wysokiej zabudowie masz możliwość maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. To zapewni Ci dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów.
Oprócz tego musisz wiedzieć, że wysoka zabudowa optycznie powiększy Twoją kuchnię. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, musisz jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Spisaliśmy je, aby przygotowanie estetycznej i optycznie powiększonej kuchni nie było dla Ciebie problemem:
- gładkie fronty szafek – jednolita powierzchnia frontów aż do sufitu, optycznie wysmukli pomieszczenie;
- bezuchwytowe fronty z systemem otwierania „push to open” – to rozwiązanie najlepiej pasuje do nowoczesnych kuchni;
- jasne kolory – w przypadku małych kuchni z wysoką zabudową ciemne kolory mogą przytłaczać i stworzyć niepożądany rezultat. Dlatego polecamy Ci postawić na jasne barwy, które optycznie rozjaśniają wnętrze;
- oświetlenie pod górnymi szafkami – zainstalowanie taśmy LED pod górnymi szafkami to trik, który zawsze się sprawdza. Wygląda interesująco i dodatkowo doświetla przestrzeń roboczą;
- lustra – to nietypowe rozwiązanie w kuchni, ale może okazać się bardzo skuteczne. Nic wizualnie nie powiększa wnętrza tak jak lustra.
Wysoka zabudowa w kuchni – w jakim stylu ją zaaranżować?
Wysoka zabudowa kuchenna to modna opcja. Polecamy Ci to rozwiązanie, niezależnie od tego, jaki styl preferujesz. Możesz wpasować ją w nowoczesny klimat, pełen blasku glamour, tradycyjny wystrój czy też artystyczną atmosferę. Klucz do sukcesu stanowi jednak odpowiednie dobranie frontów oraz wykończenia mebli, by idealnie podkreślić charakter danego stylu.
Jeśli nie masz pomysłu na aranżację kuchni, możesz skorzystać z pomocy projektanta. Umów się na spotkanie z projektantem Leroy Merlin i stwórz kuchnię marzeń.
Wysoka zabudowa pasuje do nowoczesnych kuchni, gdzie minimalistyczne fronty i gładkie powierzchnie tworzą elegancki efekt. Doskonale sprawdza się również w klasycznych aranżacjach, dodając wnętrzu elegancji i ponadczasowego stylu. W skandynawskich kuchniach, gdzie dominują jasne kolory i naturalne materiały, wysoka zabudowa podkreśla prostotę i funkcjonalność. Polecamy Ci ją również do wnętrz surowych, np. do stylu industrialnego czy loftowego.
Wysoka zabudowa w stylu loft
Kuchnia z wysoką zabudową w romantycznym wydaniu
Nowoczesna kuchnia z wysoką zabudową
Czy lepsza jest wysoka, czy niska zabudowa kuchni?
Na to pytanie, czy lepsza jest wysoka, czy niska zabudowa kuchni, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy od wielu czynników i Twoich preferencji. Wysoka zabudowa sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. Pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy wysoka zabudowa sprawdzi się w dużych kuchniach?
Wysoka zabudowa pasuje do dużych kuchni. W takich przestrzeniach polecamy Ci ją przede wszystkim do nowoczesnych aranżacji.
W jakiej odległości od ściany powinny stać meble kuchenne?
Meble kuchenne polecamy Ci odsunąć od ściany o ok. 5-10 cm. Taka przestrzeń jest niezbędna, aby zmieścić gniazdka elektryczne, różnego rodzaju przyłącza, odpływy itp.
Ile kosztuje montaż kuchni?
Koszt montażu kuchni może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność projektu, ilość szafek, czy wybór usług dodatkowych. Ceny będą różnić się także w zależności od miasta. Dla dokładnej wyceny najlepiej jest skonsultować się z naszym doradcą w sklepie.