Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Podpowiadamy!
Mała kuchnia w bloku nie musi ograniczać Twoich dużych marzeń! Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz rozmieszczenie sprzętów AGD oraz wybierzesz funkcjonalne meble kuchenne. Szukasz inspiracji na małą kuchnię? Zobacz naszą propozycję na białą kuchnię w bloku!
Jak zaprojektować małą kuchnię?
Dobry plan pomieszczenia to klucz do sukcesu! Plan możesz wykonać samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjaliście. Projektant pomoże Ci odpowiednio rozplanować sprzęty kuchenne oraz zaproponuje rozwiązania, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz małą przestrzeń.
Wiesz, że w Leroy Merlin możesz skorzystać z pomocy projektanta? Nasi specjaliści pomogą Ci stworzyć kuchnię marzeń. Na spotkanie z projektantem możesz umówić się przez formularz na stronie internetowej lub bezpośrednio w sklepie.
Projektowanie kuchni
Mała kuchnia – odpowiednio zaplanuj pomieszczenie
Rozkład kuchni zaplanuj na podstawie trójkąta roboczego. Określa on, w jakim miejscu powinny znajdować się podstawowe sprzęty AGD. Rogi trójkąta wyznaczają miejsca na zlew, płytę grzewczą oraz lodówkę. Dzięki tej zasadzie korzystanie z pomieszczenia i przygotowanie posiłków będą prostsze. Zasadę trójkąta roboczego możesz wykorzystać, urządzając kuchnię z wyspą oraz w kształcie L i U.
Urządzając kuchnię na jednej ścianie, skoncentruj się na drugiej zasadzie aranżacyjnej, która określa kolejność ustawienia sprzętów. Według tej reguły kuchenka i lodówka oraz zlewozmywak i płyta grzewcza nie powinny ze sobą sąsiadować. Projektując kuchnię w bloku, wygospodaruj miejsce na blat. Najlepiej, jeśli blat będzie miał min. 120 cm długości. Największą przestrzeń roboczą, zaplanuj między zlewem a kuchenką. W ten sposób korzystanie ze sprzętów będzie wygodniejsze.
Podczas planowania rozkładu kuchni, zwróć uwagę na przyłącza wody i gazu. Ich przenoszenie bywa kłopotliwe. Z tego powodu polecamy Ci umieścić zlew, zmywarkę oraz płytę gazową blisko tych punktów.
Porady dotyczące urządzania kuchni brzmią skomplikowanie? Popatrz na poniższą aranżację, w której zastosowano wszystkie przedstawione reguły. Mimo rozmiaru ta mała kuchnia jest bardzo praktyczna. Między płytą grzewczą a zlewozmywakiem znajduje się blat, na którymi swobodnie przygotujesz potrawy. Dzięki bliskiemu ustawieniu zlewu i lodówki, produkty wyjęte z chłodziarki możesz szybko umyć i zabrać się za dalsze gotowanie.
Jakie kolory do małej kuchni?
W małej kuchni dobrze sprawdzą się jasne kolory. Dlaczego? Beże, biele i delikatne szarości lepiej odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają przestrzeń. Natomiast ciemne barwy, mogą przytłoczyć niewielkie wnętrze. Obawiasz się, że biała kuchnia będzie nudna i bez wyrazu? Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że zastosujesz ciekawy wzór na podłodze lub na płytkach między szafkami. Dobrym sposobem na urozmaicenie wnętrza jest też wprowadzenie do niego koloru! W małej kuchni postaw na delikatne odcienie np. niebieski, zielony, różowy lub szary.
Co zrobić, żeby biała kuchnia nie była nudna i sterylna? W naszej aranżacji postawiliśmy na kontrasty i wyraźne akcenty, dzięki czemu wnętrze zyskało niepowtarzalny charakter. Czarny zlewozmywak i bateria, tworzą intrygującą całość w połączeniu z drewnianym panelem na ścianie. Ciekawym akcentem jest podłoga w geometryczny wzór. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest kolor ścian. Zielone ściany świetnie współgrają z białymi frontami kuchennymi. Subtelny, leśny kolor wprowadza do wnętrza naturalny i przytulny klimat.
Biała kuchnia otwarta na salon. Jak urządzić kuchnię w nowoczesnym stylu?
Biała kuchnia w różnych stylach – jak ją zaaranżować?
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Wydzielenie stref użytkowych w małym mieszkaniu bywa trudne. Jak zrobić to w kilku prostych krokach? Obie strefy możesz subtelnie oddzielić za pomocą podłogi lub mebli.
Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu? Zobacz naszą aranżację! Użytkowe strefy wydzielają różne rodzaje podłogi! Płytki w geometryczny wzór w części kuchennej, doskonale współgrają z jasną i jednolitą podłogą w części wypoczynkowej. Zwróć też uwagę na ustawienie mebli. Stół stoi między obiema strefami, dzięki czemu jest do niego łatwy dostęp. Natomiast kanapa ustawiona jest tyłem do kuchni. To sprawia, że miejsce relaksu jest wyraźnie oddzielone od strefy gotowania.
Kuchnię od salonu możesz też oddzielić za pomocą ażurowych ścianek działowych.
Jakie meble do małej kuchni?
Wybierając meble do małej kuchni postaw na praktyczność! Pojemne szafki wiszące, szuflady, systemy cargo i otwarte półki, pozwolą Ci na przechowywanie niezbędnych akcesoriów i artykułów spożywczych.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie uchwytów w tym samym kolorze co fronty. Dzięki temu rozwiązaniu wygodnie skorzystasz z szafek i nie zaburzysz wizualnej spójności całej zabudowy.
Sposobem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni są organizery do szuflad i pojemniki. Organizery przydadzą się do przechowywania np. zastawy stołowej czy przypraw. Ciekawym rozwiązaniem są również relingi i uchwyty, które możesz umieścić na ścianie między szafkami.
Organizuj lepiej. Sprytne rozwiązania do małego mieszkania
Sprzęty AGD do małej kuchni
Jak w małej kuchni zmieścić lodówkę, piekarnik, płytę grzewczą oraz zmywarkę? To duże wyzwanie podczas projektowania kuchni w bloku. Na szczęście mamy kilka ciekawych rozwiązań!
Jaki piekarnik do małej kuchni wybrać? W niewielkiej przestrzeni każdy centymetr jest na wagę złota. My doskonale to rozumiemy! Zamiast standardowego piekarnika o szerokości 60 cm, zdecyduj się na mniejszy model o szerokości 45 cm! Dzięki temu rozwiązaniu nadal możesz cieszyć się pysznymi wypiekami, a przy tym oszczędzasz miejsce!
Podobnie postąp w przypadku płyty grzewczej. W małej kuchni dobrze sprawdzi się płyta z dwoma polami grzewczymi. Dzięki temu wygospodarujesz więcej miejsca na blat roboczy. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie gotują zbyt często. Osobom, które lubią gotować, ale ogranicza je przestrzeń, polecamy wąskie płyty grzewcze o szerokości 45 cm!
Jakie akcesoria do małej kuchni?
W małej kuchni kieruj się zasadą im mniej, tym lepiej. Niewielkie wnętrza łatwo przytłoczyć zbyt dużą ilością dodatków. Akcesoria dostosuj kolorystycznie do elementów wyposażenia, dzięki temu wnętrze będzie spójne. W roli dekoracji w małej kuchni świetnie sprawdzą się rośliny lub świeże zioła, które możesz wykorzystać do gotowania. Na otwartych półkach ustaw ozdobne słoiki na kawę, herbatę i przyprawy. Ciekawym rozwiązaniem są też marmurowe deski do krojenia – praktyczne i piękne! Jeśli masz okno w kuchni, zasłoń je delikatnymi firankami lub zazdrostkami. Kolor tkaniny dopasuj do odcieni mebli lub ścian.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie oświetlenie do małej kuchni?
Wybierając lampy do małej kuchni postaw na kinkiety, reflektorki lub plafony. Lepiej nie wybieraj masywnych i wiszących lamp, które optycznie pomniejszą przestrzeń. W małej kuchni koniecznie zamontuj praktyczne oświetlenie podszafkowe.
W jakim stylu warto urządzić małą kuchnię w bloku?
W tej kwestii nic Cię nie ogranicza! Kuchnię dostosuj do swoich preferencji. Ważne jest, aby kuchnia wizualnie pasowała do innych pomieszczeń. To szczególnie istotne, jeśli masz otwartą kuchnię lub aneks w salonie.