Nowoczesna kuchnia połączona z salonem
Jakie są niezbędne elementy nowoczesnej kuchni? Jakie kolory wybrać i czy warto postawić na dodatki? Przeczytaj i przekonaj się, co w tej aranżacji jest niezbędne!
Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?
Główne cechy stylu nowoczesnego to między innymi funkcjonalność i użyteczność. Może występować w różnych wariantach kolorystycznych, zazwyczaj pojawia się w nim jednak dosyć jasna, stonowana gama kolorystyczna. W swoich nowych wcieleniach styl nowoczesny stawia także na kolor – zwłaszcza zielony i niebieski. Często stosowane w tym stylu materiały to jasne drewno, kamień, czarny metal, a także matowy chrom. W nowoczesnym stylu nie znajdziemy zbyt wielu bogatych ozdób, za to pojawia się sporo geometrycznych kształtów oraz ciekawych, technicznych rozwiązań. W kuchni będą to np. gniazdka w blacie, podświetlenia LED czy sprytnie zaplanowane szafki.
Jakie szafki do nowoczesnej kuchni?
Meble w stylu nowoczesnym to zwykle gładkie i wygodne w użyciu szafki, ustawione tak, by korzystanie z nich było jak najbardziej ergonomiczne. W naszej propozycji pojawiają się oliwkowe fronty z matowym wykończeniem, a także czarny, matowy blat, swoją fakturą imitujący kamień. Do nowoczesnej kuchni z czarnym blatem świetnie sprawdzą się czarne, metalowe uchwyty. W zależności od potrzebnej ilości miejsca do przechowywania, górną część szafek może stanowić zabudowa lub otwarte półki.
Zlew do nowoczesnej kuchni
W pomieszczeniu pełnym czarnych dodatków, warto postawić także na jeden kontrastowy, pasujący kolor. Może to być np. biały zlew i bateria. Będą stanowiły ciekawy akcent kolorystyczny, jednocześnie rozjaśniając nieco część blatu. Wybierając model zlewu i armaturę, postaw na proste, praktyczne modele, np. zlew w kształcie kwadratu lub prostokąta i lekko zaokrągloną baterię z prostym kurkiem.
Nowoczesne oświetlenie
Kolejnym nietuzinkowym elementem dekoracyjnym nowoczesnej kuchni może być oświetlenie w niecodziennym, geometrycznym kształcie. Elementy z cienkiego, czarnego metalu mogą pojawiać się właściwie wszędzie – jako wieszaki, nogi od stolika, a także jako eleganckie fragmenty lamp. Nie zapomnij także o świetle punktowym: paskach LED nad blatem czy kinkietach w przejściu oraz oczkach sufitowych.
Część jadalniana w kuchni nowoczesnej
Stół jadalniany stanowi dużą część kuchni – warto więc, by nie był zbyt ciemny i nie pochłaniał zbyt wiele światła. Stół z jasnego drewna będzie prezentował się bardzo dobrze z krzesłami w tym samym odcieniu, z czarnym obiciem. Możesz postawić na nim także świeże rośliny czy ceramikę.
Ściany i podłoga w nowoczesnej kuchni
Jak zaaranżować ściany i podłogę, tak, by pasowały kolorystycznie do mebli? W naszej propozycji na ścianach nad blatem pojawił się czarny gres szkliwiony, z nierektyfikowanymi krawędziami. Resztę ścian możesz pomalować farbą w wybranym kolorze, ważne jednak, by ta była przeznaczona do kuchni – odporna na zachlapania i łatwa do ścierania. Do kuchni, w której pojawia się wiele czarnych elementów, wypróbuj też farbę dającą chromowany, połyskujący efekt na ścianie.
Przy wielu czarnych dodatkach, rozważ podłogę w nieco jaśniejszym kolorze. Mogą to być np. szare płytki lub panele.
Jeżeli masz problem z doborem listwy przypodłogowej, staraj się traktować ją jako fragment ściany, nie podłogi. Z tym założeniem może być Ci łatwiej przyporządkować jej odpowiedni kształt i kolor.
Dodatki w nowoczesnej kuchni – jakie wybrać?
W nowoczesnej kuchni zwykle nie pojawia się zbyt wiele klasycznych, ozdobnych dodatków. Jeśli chcesz jednak postawić na elementy dekoracyjne, do nowoczesnego wnętrza sprawdzi się np. duży obraz w czarnej ramie z roślinnym motywem lub elegancka zastawa. Nowoczesne wnętrza lubią też rośliny – je więc także możesz potraktować jako element dekoracyjny.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie rośliny będą dobrze wyglądały w nowoczesnej kuchni?
Do nowoczesnej kuchni sprawdzi się wiele rodzajów roślin. Popularne są zwłaszcza rośliny zwisające takie jak epipremnum, hoya, zielistka czy starzec rowleya. Jeśli preferujesz rośliny stojące, rozważ sterlicję lub sagowiec czy bananowiec.