Jak urządzić mały przedpokój w domu lub bloku? Inspirujące porady
Mały przedpokój może być równie funkcjonalny jak przestronny korytarz. Aby tak się stało, trzeba dobrać odpowiednie meble i zastosować materiały, które optycznie powiększą wnętrze. Sprawdź, jak zaaranżować nawet bardzo nieduży przedpokój.
Mały przedpokój – jak go praktycznie zaaranżować?
W małym przedpokoju lepiej sprawdzą się meble wyższe niż szersze, ponieważ nie ograniczają znacząco przestrzeni. Zamiast masywnej szafy wybierz kompaktowy regał, wąską komodę itp. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka – postaraj się ją zagospodarować.
Szafki na buty są zazwyczaj dość szerokie, a więc nie zawsze mieszczą się w wąskim korytarzu. Zamiast mebla tego typu w przedpokoju możesz umieścić pionowy regał do przechowywania butów. Pod nim zostanie sporo miejsca na ewentualny puf lub stołek, które przydadzą się, by wygodnie zmienić obuwie. Dobrym rozwiązaniem są też mocowane do ściany uchwyty na ubrania (np. w formie haków, gałek), które zajmują mniej miejsca niż tradycyjny wieszak.
Czym pokryć ściany w małym przedpokoju – tapetą, panelami, a może farbą?
Dobrym pomysłem jest pokrycie ścian w przedpokoju plamoodporną farbą, ponieważ pomieszczenie to jest mocno narażone na pojawienie się zabrudzeń. Ma ono często styczność z zanieczyszczeniami z butów, workami ze śmieciami do wyrzucenia, rowerami, hulajnogami itd. Dlatego farba powinna być odporna na szorowanie.
Alternatywą dla wspomnianej farby jest tapeta – najlepiej jasna, by w małym przedpokoju nie panował półmrok. Ciekawym rozwiązaniem są tapety trójwymiarowe oraz fototapety, dopasowane do reszty wystroju. Ewentualnie można pokryć dolną połowę ściany panelami albo boazerią, a górną – farbą plamoodporną. W ten sposób zyskasz dodatkową ochronę przed brudem i uszkodzeniami.
Podłoga w małym przedpokoju – czym ją pokryć?
Podłogi w przedpokojach zazwyczaj są pokryte panelami lub płytkami. Te drugie są częstszym wyborem, ponieważ mogą imitować kamień lub drewno i jednocześnie, w przeciwieństwie do naturalnych surowców, cechują się wyjątkową odpornością na zarysowania. Nie wymagają też szczególnej pielęgnacji oraz konserwacji, Wszelkie zabrudzenia wystarczy umyć np. przy pomocy mopa, wody i odpowiedniego preparatu czyszczącego. Płytki to doskonały wybór do przedpokoju, który jest narażony na większe zabrudzenia niż reszta pomieszczeń.
Pamiętaj natomiast, że jedynie panele o wysokim indeksie ścieralności (AC3 lub AC4) nie zniszczą się pod wpływem intensywnej eksploatacji. Jeśli wybierzesz parkiet, nie zapomnij go regularnie olejować. Decydując się natomiast na dywanik, wiedz, że drewno przykryte bieżnikiem po pewnym czasie się odbarwia. By tego uniknąć, umieść pod dywanem specjalną matę.
Pamiętaj, że kolor podłogi powinien być dopasowany do koloru ścian i stylu, w jakim urządzono przedpokój.
Wybieraj duże i jednolite płytki, a nie drobne kafelki – w ten sposób optycznie powiększysz wnętrze.
Mały przedpokój z szafą? Czemu nie!
Zabudowę można spersonalizować, tzn. ściśle dopasować jej wymiary do ilości miejsca w przedpokoju. Dzięki temu zagospodarujesz każdy wolny centymetr. Zamawiając szafę na wymiar, zadbaj o to, by była jak najbardziej funkcjonalna: wyposaż ją np. w lustro, przesuwne drzwi oraz dużą liczbę półek, szuflad, drążków.
Poniżej prezentujemy przykład na to, jak można zagospodarować sporą wnękę w przedpokoju. Zmieścił się w niej zamknięta szafka z półkami oraz drążek na ubrania. Dwa otwarte kubiki (podstawa zabudowy) idealnie nadają się do przechowywania butów.
Meble na wymiar. Zaprojektuj swoje idealne wnętrze!
Mały, wąski przedpokój. Jak go zaaranżować?
Jak urządzić nieduży przedpokój, który na dodatek jest wąski? Zacznij od wyboru mebli, a raczej – mebla. W korytarzu, który zaprezentowano poniżej, najważniejszą rolę odgrywa mała komoda z nadstawką. W szafkach zmieszczą się drobne przedmioty (np. czapki, rękawiczki), pod komodą można schować buty, a na poszczególnych półkach poustawiać ozdoby, takie jak świece czy wazon. Ponieważ mebel ma kształt litery „L”, na ścianie pozostało dość miejsca na prostokątne lustro i minimalistyczny zegar.
Duże lustro w małym przedpokoju – czy to dobry pomysł?
Duże lustro w małym przedpokoju to strzał w dziesiątkę! Można zdecydować się nawet na ustawienie dwóch luster naprzeciwko siebie, ponieważ sprawią, że pomieszczenie będzie jaśniejsze i wyda się przestronniejsze. Do wyboru masz wiele rozwiązań:
lustro na drzwiach szafy;
lustro wiszące, oprawione w ozdobną ramę;
kilka mniejszych luster zestawionych ze sobą.
Dekoracje w małym przedpokoju
Nawet w małym przedpokoju warto wygospodarować nieco miejsca na ozdoby. Wystarczy jeden element, przykuwający wzrok, by pomieszczenie nabrało wyrazistego charakteru. Akcentem mogą być np.:
lustro w oryginalnej ramie;
wzorzysty dywanik z frędzlami;
duża roślina w doniczce pomalowanej na wyrazisty kolor;
grafiki lub obrazki;
wieszak o oryginalnym kształcie (przykład na poniższej aranżacji);
półka wypełniona wazonami, książkami, figurkami itp.
Małe dywaniki do przedpokoju
Czy warto kłaść kilka małych dywaników w jednym, niedużym przedpokoju? Jak najbardziej! Wybierz takie o płaskim splocie – są praktyczniejsze niż puchate. Dywaniki sprawią, że przedpokój wyda się przytulniejszy. Z ich barwą możesz eksperymentować – wybierz jedno- lub wielokolorowe – decyzja należy do Ciebie!
Obrazy w małym przedpokoju
W małym pokoju warto zawiesić obrazki wchodzące w skład większej kompozycji. Możesz ją stworzyć także przy pomocy lampek, półek albo lusterek. Ważne, aby wszystkie składowe miały wspólny mianownik, np. kształt lub ramy zrobione z tego samego materiału. Ścienna galeria ma najwięcej sensu, zwłaszcza gdy przedpokój sąsiaduje z salonem – obrazy w obu pomieszczeniach stworzą wrażenie ciągłości. Jeśli zależy Ci na takim efekcie, podłogę w korytarzu i pokoju dziennym wyłóż tym samym lub podobnym materiałem.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak zaaranżować mały przedpokój w bloku?
Istnieje sporo wskazówek, jak zaaranżować mały przedpokój w bloku. Przede wszystkim by był estetyczny i funkcjonalny można umieścić w nim uchylne szafki na buty czy postawić wąską komodę lub stolik przyścienny (konsolkę). W ten sposób obuwie nie będzie rozrzucone po podłodze. Warto również pomalować ściany na jasny kolor oraz powiesić jedno duże lub kilka małych luster, aby optycznie powiększyć wnętrze. Przestrzeń optycznie powiększą także lampy przysufitowe umieszczone w linii prostej np. na szynie.
Jak przechowywać ubrania w małym przedpokoju?
Możesz wybrać wąską szafę (o głębokości np. 40 cm), która będzie mieć wysuwane wieszaki na odzież. Zmieszczą się tam również buty. Zadbaj o to, by w środku znalazły się półki lub szuflady na drobne przedmioty, np. szaliki parasole, rękawiczki itp.