Jak urządzić wiatrołap? Podpowiadamy, jak wykończyć i zaaranżować przedsionek!
Wiatrołap to wizytówka domu. Dlatego polecamy Ci go urządzić w taki sposób, aby dobrze się prezentował, a jednocześnie był użyteczny. Dowiedz się, w jaki sposób zaaranżować przedsionek i jakie meble powinny się w nim znaleźć.
Czym jest wiatrołap?
Zanim zajmiemy się aranżacją wiatrołapu, warto określić, co to za pomieszczenie. Inaczej nazywamy go przedsionkiem albo przedpokojem. To miejsce, do którego wchodzi się po przekroczeniu drzwi zewnętrznych.
Wydziela strefę wejściową i chroni wnętrze domu przed utratą ciepła. Stąd też jego nazwa – rolą przedpokoju jest bowiem „łapanie” wiatru. Dzięki temu zimno nie przedostaje się do kolejnych pomieszczeń. Musisz wiedzieć, że przedsionek może być integralną częścią domu lub dobudówką do już istniejącego budynku.
Jakie drzwi zewnętrzne i wewnętrzne zamontować w wiatrołapie?
Jeśli planujesz aranżację wiatrołapu, pamiętaj, że drzwi to jeden z najistotniejszych elementów. To one oddzielają domowników od reszty świata. Tym samym zapewniają spokój i poczucie bezpieczeństwa.Zwracamy Twoją uwagę na fakt, że te zewnętrzne powinny być przede wszystkim szczelne, trwałe i izolujące. Dlatego, jeśli planujesz zakup drzwi zewnętrznych do wiatrołapu, wybierz solidny model. Musi on pozytywnie wpłynąć na komfort cieplny i akustyczny. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, polecamy Ci drzwi wzmocnione, przeciwpożarowe lub antywłamaniowe.
W przypadku drzwi wewnętrznych ciekawym pomysłem są modele częściowo lub całkowicie przeszklone. Wśród nich znaleźć możesz m.in. klasyczne drewniane, przesuwne, jak również wykonane ze szkła. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i gustu. Polecamy Ci jednak dobrać je tak, aby były stylistycznie dopasowana do pozostałych elementów wystroju.
Ciepłe drzwi wejściowe. Parametry i właściwości drzwi zewnętrznych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych
Jaka tapeta do przedpokoju?
Planowanie aranżacji wiatrołapu musisz dokładnie przemyśleć. Zwracamy Twoją uwagę m.in. na fakt, że jest to miejsce szczególnie narażone na uszkodzenia. Jeśli chcesz pokryć jego ściany tapetą, wybierz taką, która będzie wytrzymała i odporna na zarysowania. Polecamy Ci tapety winylowe lub lateksowe, a także te z włókna szklanego.
Aby dekoracja cieszyła oko, zachęcamy Cię, by wybrać uniwersalny i estetyczny wzór. Paski, kratka lub kwiaty to sprawdzone motywy, które doskonale prezentują się w przedpokojach. Lubisz klasykę? Postaw na bezpieczne odcienie beżu, szarości lub kremu. A może wolisz aranżacyjne eksperymenty? Zastanów się nad eleganckim granatem, butelkową zielenią, ewentualnie fototapetą z oryginalnym nadrukiem.
Podłoga w wiatrołapie – dlaczego warto pokryć ją płytkami?
Podłoga w przedpokoju powinna być przede wszystkim wytrzymała, mało nasiąkliwa i łatwa w czyszczeniu. W wiatrołapie często gromadzą się piasek, błoto i inne zanieczyszczenia. Dlatego polecamy Ci wybrać posadzkę, która będzie miała właściwości antypoślizgowe i będzie odporna na ścieranie.
Najpopularniejszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem są zatem płytki. Przedsionek możesz wykończyć, np. terakotą. Jest twarda, odporna na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Taka podłoga będzie się wyróżniać nie tylko trwałością, lecz także atrakcyjnym wyglądem.
Popularnym rozwiązaniem jest też odporny na uszkodzenia gres. Nie niszczą go wahania temperatur ani środki chemiczne. W przypadku tego materiału również masz szeroki wybór – od płytek imitujących beton po te wyglądające jak drewno.
Jakie meble i akcesoria do wiatrołapu?
Musisz wiedzieć, że przedpokój to nie tylko pomieszczenie funkcjonalne. Może też wiele mówić o guście domowników. Aby uniknąć bałaganu w wiatrołapie, polecamy Ci wypełnić go praktycznymi i stylowymi dodatkami. Podpowiemy Ci, jakie meble i akcesoria powinny się znaleźć w przedsionku:
- szafa – aby przedsionek należycie spełniał swoją funkcję, musi pomieścić ubrania wierzchnie i dodatki. W zależności od metrażu pomieszczenia może się w nim znaleźć szafa do zabudowy lub wolnostojąca. Powinna być wyposażona w półki i drążki do wieszania odzieży;
- puf lub siedzisko – puf powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny, dzięki temu ułatwi wkładanie i zdejmowanie obuwia. Optymalnym wyborem będzie też szafa z wbudowanym siedziskiem;
- wieszaki – do wyboru masz wieszaki stojące lub ścienne. Te pierwsze zazwyczaj są wyposażone w haczyki do wieszania płaszczy i kapeluszy, a także uchwyt na parasole. Do bardzo ciasnych przedsionków polecamy Ci wieszak ścienny. Szczególnie godne uwagi są modele z dodatkową półką;
- lustro – powinno znajdować się w każdym przedpokoju. Zwracamy Twoją uwagę na to, aby dopasować je do dostępnej przestrzeni i wystroju. Optymalnym wyborem będzie model o wymiarach 80 × 180 cm. To wystarczająca wielkość, aby osoba przebywająca w przedsionku mogła skontrolować swój wygląd. Doskonale sprawdzą się lustra stojące z półką i hakami lub wiszące;
- dywan – model dobrej jakości powinien być równie estetyczny, co funkcjonalny. Do przedpokoju polecamy Ci egzemplarz wykonany z lekkiego i odpornego na zabrudzenia włókna syntetycznego, czyli np. z polipropylenu. Kupując dywan, zwracaj uwagę na jego grubość i wysokość włosia. Najłatwiej czyści się dywany tkane płasko lub te z krótkim włosiem;
- wycieraczka – pełni ważną funkcję, ponieważ stanowi wizytówkę domu, a zarazem chroni podłogę w przedpokoju. Do wyboru masz kilka rodzajów wycieraczek. Te wykonane z włókna kokosowego doskonale wchłaniają wodę, z kolei bawełniane można wielokrotnie prać. Jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym, przed wejściem ustaw wycieraczkę gumową.
- Szafy i komody meblowe
- Wieszaki stojące
- Wieszaki i haczyki ścienne
- Lustra dekoracyjne
- Chodniki dywanowe
- Dywany
Oświetlenie wiatrołapu – jak dobrać odpowiednią lampę?
Dobrze dobrana lampa ma istotny wpływ na wygląd i funkcjonalność przedsionka. W niewielkim wiatrołapie polecamy Ci zamontować płaskie plafony lub niskie lampy sufitowe. Takie nie będą przeszkadzać np. podczas korzystania z szafy. W małym przedsionku w zupełności wystarczy pojedyncze źródło światła. Natomiast w długim korytarzu zachęcamy Cię do zainstalowania kilku lamp, najlepiej halogenowych. W dużym przedpokoju możesz zawiesić żyrandol, który będzie spełniał funkcję nie tylko praktyczną, ale i ozdobną. Pamiętaj też, by oświetlić lustro. Obok niego warto zainstalować kinkiety, które ułatwią przeglądanie się, jeśli w pomieszczeniu nie ma okna lub jest ono niewielkie.
Jaką żarówkę wkręcić do lampy w wiatrołapie?_ Jeśli w przedpokoju znajduje się okno, sięgnij po taką, która emituje zimne światło. Jeśli w przedpokoju nie ma okien, lepiej sprawdzą się żarówki o cieplejszej barwie.
Lampy do przedpokoju – porady i wskazówki
Mały wiatrołap – na co zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrza?
Zaprojektowanie małego przedpokoju nie jest łatwe. W takim miejscu musisz zadbać o estetykę i optymalnie zagospodarować przestrzeń. Mamy dla Ciebie jednak kilka rad, które pomogą Ci urządzić funkcjonalny wiatrołap.
W niedużym wiatrołapie zazwyczaj zmieszczą się niewielka szafa na odzież wierzchnią i stojak na buty. Dobrym pomysłem jest umieszczenie lustra na ścianie. Ściany w przedpokoju polecamy Ci pokryć jasnymi farbami w kolorze: błękitnym, beżowym lub szarym. Takie barwy optycznie powiększają wnętrze. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Zamiast zwisających lamp użyj raczej plafonów, które zajmują mniej miejsca i pięknie rozświetlą wiatrołap.
Wiatrołap – inspiracje
Szukasz pomysłu na urządzenie przedsionka? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przykładów aranżacji. Podpowiemy Ci, jak stworzyć wiatrołap w konkretnym stylu!
Tradycyjny przedsionek
Jeśli lubisz klasyczny wystrój, postaw na prostotę i naturalne kolory. Polecamy Ci brązy, beże lub ciepłe szarości. Na podłodze możesz zastosować kamienne płytki, a na ścianach – jasną tapetę w subtelne wzory. Meble w wiatrołapie powinny mieć klasyczną formę z subtelnym frezowaniem. Dobrze sprawdzą się stonowane dodatki np. ponadczasowe lustro w grubej ramie.
Nowoczesny wiatrołap
Nowoczesność to synonim minimalizmu. Dlatego aranżując przedpokój w ten sposób, wybierz proste meble, najlepiej o geometrycznych kształtach. Uważaj jednak na dodatki – im ich mniej, tym lepiej. Możesz za to eksperymentować z kolorami ścian oraz podłóg. W tym przypadku polecamy Ci szarości, beże, a także czerń, granat, pomarańczowy lub khaki.
Wiatrołap w stylu loftowym
Drewno, beton, stal i kamień to materiały, które dominują w stylu loftowym. Pomieszczenie zaaranżowane w ten sposób jest bardzo funkcjonalne. Sprawdzą się w nim lustrzana szafa z przesuwanymi drzwiami, „surowe” wieszaki wykonane z rur i drewniane taborety. Istotne są również designerskie dodatki, np. czarny, metalowy zegar lub ażurowe półki.
Wiatrołap w stylu boho
Pomieszczenia boho są przede wszystkim jasne i przytulne. Dominują w nich kwiaty, naturalne materiały i oryginalne ozdoby. Polecamy Ci postawić na dodatki wykonane z bambusa, wikliny lub drewna. W przedpokoju boho pięknie prezentują się np. lustra z rattanu, bawełniane pufy lub plecione lampy.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie wymiary musi mieć wiatrołap?
To, jakiej wielkości będziesz mieć wiatrołap, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zwracamy Twoją uwagę na to, że wymiary przedsionka zależą od powierzchni mieszkania. Wielkość wiatrołapu zazwyczaj waha się w granicach od 2 do 7 m2.
Czy wiatrołap można dobudować?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na budowę przydomowego wiatrołapu o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie musisz mieć pozwolenia. Decyzję o remoncie polecamy Ci jednak zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej.