Ciepłe drzwi wejściowe. Parametry i właściwości drzwi zewnętrznych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych

Drzwi to jeden z kluczowych elementów wyposażenia domu. Podstawową funkcją drzwi zewnętrznych jest ochrona przed utratą ciepła. Poza tym drzwi oddzielają domowników od świata zewnętrznego i dają poczucie bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze drzwi wejściowych podejmowana jest na dłuższy czas, a ich zakup wiąże się najczęściej z większym wydatkiem. Dlatego warto wybrać takie, które zapewnią bezpieczeństwo, wygodę użytkowania, komfort akustyczny oraz cieplny. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Sprawdź nasz poradnik.

Przenikanie ciepła, czyli co warto wiedzieć o współczynniku U

W naszych warunkach klimatycznych do bardzo ważnych funkcji drzwi zewnętrznych należy ochrona pomieszczeń przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznym. Ich zadaniem jest także zabezpieczenie pomieszczeń przed utratą ciepła.

Ciepłochronność drzwi wejściowych zewnętrznych to cecha, do której przywiązuje się coraz większą wagę. Jest to spowodowane nie tylko przepisami, lecz także potrzebą oszczędzania energii. By przekonać się, czy wybrane drzwi zewnętrzne będą miały odpowiednią termoizolacyjność, warto poznać ich współczynnik przenikania ciepła U, który co do zasady powinien być jak najniższy.

Wartość współczynnika przenikania ciepła jest określona w prawie. Obecnie współczynnik U drzwi zewnętrznych nie może być większy niż 1,3 W/(m⊃2;·K). Do wyboru są także produkty o współczynniku U o niższych wartościach. Zasada jest prosta: im niższa wartość współczynnika U, tym lepsza izolacja cieplna.

Dobrze wiedzieć

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie wybranego modelu upewnij się, czy podany przez producenta współczynnik przenikania ciepła U dotyczy całych drzwi. Może się bowiem zdarzyć, że podany został współczynnik przenikania ciepła płyciny Up, który ma niższą, a więc korzystniejszą wartość niż U połączonego skrzydła z ościeżnicą.

Jak skonstruowane są ciepłe drzwi zewnętrzne?

Dla termoizolacyjności drzwi wejściowych znaczenie ma również ich budowa. Lepsze właściwości cieplne mają drzwi płytowe, które dzięki konstrukcji można łatwo ocieplić.

Wewnątrz paneli drzwiowych wykonanych na przykład ze stalowej blachy lub drewna klejonego (dobre właściwości ciepłochronne ma klejonka iglasta) czy też drewnianych kompozytów umieszcza się tradycyjne materiały termoizolacyjne, takie jak styropian (najlepszy jest ten z dużą domieszką grafitu) i wełna mineralna, a także inne materiały izolacyjne o doskonałym współczynniku przenikania ciepła lambda, które nie zajmują tak dużo miejsca jak styropian czy wełna.

Należą do nich pianka poliuretanowa oraz fenolowa, a także aerożel. Materiały termoizolacyjne mogą chronić przed wilgocią oraz hałasem z zewnątrz. Istotne jest także, by rama drzwi oraz ościeżnica były ocieplone. Dobre właściwości cieplne mają ościeżnice stalowe z dodatkową przekładką termiczną. Także próg, by zapewnić ciepło, powinien być pozbawiony mostków termicznych.

Ciepłe drzwi wejściowe z przeszkleniami

Coraz większą wagę przywiązuje się również do dobrego doświetlenia strefy wejścia – dzięki przeszkleniom w drzwiach zewnętrznych można zyskać światło dzienne w wiatrołapie i widok na otoczenie. Z myślą o takich potrzebach klientów powstało wiele modeli drzwi wejściowych z przeszkleniami. Spełniają one obowiązujące standardy termiczne dzięki zastosowaniu odpowiednich zestawów szybowych utworzonych nawet z trzech tafli szkła. Przestrzenie między nimi są wypełnione gazem, np. argonem. To sprawia, że ich współczynnik przenikania ciepła osiąga wartość 1,3 W/(m2·K), co odpowiada wymogom określonym na rok 2021.

Szczelne i ciepłe drzwi zewnętrzne

O parametrach termoizolacyjnych drzwi decyduje także ich szczelność. Przed utratą ciepła z wnętrza chronią uszczelki. Najlepiej, by były one zamontowane wokół skrzydła i ościeżnicy oraz na styku z progiem – najlepiej zastosować uszczelki z tworzywa EPDM lub silikonu oraz taśmę rozprężną.

Należy też zwrócić uwagę, by próg był dobrze uszczelniony, np. taśmą bitumiczną. Warto także sprawdzić, czy w modelu drzwi z szybą uszczelki zostały zamontowane wokół przeszkleń.

Montaż drzwi – jak zadbać o jego poprawność?

Duży wpływ na termoizolacyjność drzwi wejściowych ma także ich montaż – jego poprawność oraz wykonanie na odpowiednim etapie budowy decydują o ich ostatecznej termoizolacyjności. Drzwi można zamocować, gdy wewnątrz budynku zakończono wszystkie mokre prace, czyli po otynkowaniu wnętrz, wykonaniu w nich podłóg oraz ich osuszeniu.

Do ich montażu niezbędne będą specjalnie przygotowane kotwy lub kołki rozporowe oraz pianka poliuretanowa, która posłuży do wypełnienia połączeń ościeżnicy z murem, dzięki czemu można uniknąć powstawania mostków termicznych. Dodatkowym zabezpieczeniem, minimalizującym ryzyko pojawiania się mostków termicznych, jest zastosowanie węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej.

Usługa Czytaj więcej

Montaż drzwi

Kupując drzwi w sklepie Leroy Merlin, możesz skorzystać z oferty ich kompleksowego montażu. Doradca Klienta przygotuje wycenę montażu wybranych przez Ciebie drzwi.

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Wybór ciepłych drzwi zewnętrznych nie powinien dzisiaj przysparzać problemów – wystarczy tylko zdecydować się na odpowiedni model. Doskonałe parametry termiczne mają zarówno drzwi stalowe, jak i drewniane.

Kupując drzwi do nowo budowanego lub remontowanego domu, warto zainwestować w produkty o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych, nawet jeśli wyprzedzają one obowiązujące przepisy. Drzwi zewnętrznych nie wymienia się często, a w dłuższej perspektywie ewentualne poniesione wyższe koszty zwrócą się w niższych rachunkach za energię.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak ocieplić drzwi zewnętrzne?

Podniesienie poziomu izolacji drzwi zewnętrznych możesz zacząć od wyregulowania lub wymiany zawiasów. To właśnie zły montaż lub wyrobienie zawiasów często odpowiada za przenikanie powietrza przez drzwi. Sprawdź także uszczelki. Jeśli to nie pomoże, rozważ obłożenie drzwi płytami poliuretanowymi. Z powodzeniem zrobisz to samodzielnie. Nie zapomnij także o sprawdzeniu progu.

Jaka uszczelka do drzwi wejściowych?

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów niezbędny jest wybór właściwej uszczelki przeznaczonej specjalnie do drzwi wejściowych. Takie uszczelki wykonane są ze wzmocnionego materiału. Zapewniają nie tylko izolację termiczną, lecz także akustyczną.

Zobacz podobne artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Okna dachowe. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

    Dobrze dobrane okna dachowe zapewniają odpowiednie oświetlenie poddasza, mają również wpływ na wentylację oraz bilans energetyczny budynku. Poprawnie zamontowane – szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone, dbają także o prawidłową izolację wnętrz. Jakie modele okien najlepiej wybrać? Z jakiego materiału powinny być wykonane i jak właściwie je zamontować? We współpracy ze specjalistami z firm VELUX oraz Tyrem – przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem okien połaciowych.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Drzwi antywłamaniowe - jakie wybrać?

    Kupno drzwi wejściowych to inwestycja na lata. To także gwarancja bezpieczeństwa. Warto wybrać model antywłamaniowy, nie tylko, aby odpowiednio zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed intruzami. Drzwi antywłamaniowe są również wytrzymalsze, jeśli chodzi o uszkodzenia związane z codziennym użytkowaniem. Jak wybrać drzwi wejściowe? Zobacz wszystko, co warto wiedzieć o drzwiach antywłamaniowych!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Okna dachowe – jakie wybrać, aby służyły latami?

    Najbardziej popularnym sposobem doświetlania poddaszy użytkowych oraz wnętrz usytuowanych na najwyższej kondygnacji jest zastosowanie okien dachowych. Okna te zasłużyły sobie na uznanie szerokim zakresem rozwiązań funkcjonalnych oraz doskonałą estetyką. Jak kupować okna połaciowe, by przez lata zapewniały komfort użytkowania?