Drzwi antywłamaniowe - jakie wybrać?

Kupno drzwi wejściowych to inwestycja na lata. To także gwarancja bezpieczeństwa. Warto wybrać model antywłamaniowy, nie tylko, aby odpowiednio zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed intruzami. Drzwi antywłamaniowe są również wytrzymalsze, jeśli chodzi o uszkodzenia związane z codziennym użytkowaniem. Jak wybrać drzwi wejściowe? Zobacz wszystko, co warto wiedzieć o drzwiach antywłamaniowych!

Drzwi antywłamaniowe – czyli jakie? Klasy antywłamaniowe

Drzwi antywłamaniowe to drzwi wejściowe, które mają odpowiednią klasę antywłamaniową. Przyjmuje się, że parametr ten powinien być równy RC3 lub wyższy. Najczęściej jest to RC3 lub RC4. Co jednak oznacza taka informacja?

  • RC1 – drzwi zapewniają ochronę przed użyciem siły fizycznej
  • RC2 – drzwi zabezpieczają przed włamaniami na 3 minuty, do ich sforsowania potrzeba prostych narzędzi np. śrubokręta
  • RC3 – drzwi antywłamaniowe zapewniają ochronę na 5 minut, a do ich sforsowania wymagany jest np. łom
  • RC4 – drzwi chronią przez 10 minut i są odporne na narzędzia, takie jak siekiera, łom, młotek i wiertarka akumulatorowa
  • RC5 – zabezpieczają na 15 minut przed włamaniem i chronią przed użyciem elektronarzędzi np. wiertarki
  • RC6 – to najwyższa klasa drzwi antywłamaniowych, zabezpieczają przed użyciem elektronarzędzi o dużej mocy na 20 minut

Czasem można spotkać się z literowym nazewnictwem klas antywłamaniowości – np. A, B lub C. Numeracji RC3 – RC4 odpowiada w takim przypadku klasa C.

Dodatkowo drzwi antywłamaniowe mogą mieć certyfikaty wydane np. przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP), Instytut Techniki Budowlanej (ITB) oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Przydatny bywa też atest P.POŻ.

Modele drzwi przeciwpożarowych wykorzystuje się zazwyczaj do wykonywania przegród przeciwpożarowych klatek schodowych lub jako zabezpieczenie pomieszczeń technicznych.

Jakie zabezpieczenia mogą mieć drzwi antywłamaniowe?

Oprócz klasy antywłamaniowości istnieje szereg elementów, na które warto zwrócić uwagę w trosce o bezpieczeństwo mienia, swoje i domowników.

Elementy charakterystyczne dla drzwi antywłamaniowych to:

  • wzmocnione zamki – których nie da się otworzyć za pomocą narzędzi ręcznych, np. śrubokrętu. Drzwi antywłamaniowe zwykle mają od 2 do 4 zamków. Zamki mogą być też elektroniczne
  • klucze z zastrzeżonym kopiowaniem – których nie można dorobić bez odpowiedniej dokumentacji
  • wzmocnione ościeżnice – chroniące przed użyciem siły i wyważeniem. Najlepsze są te wykonane z blachy stalowej, wzmocnionej prętami oraz 8-bolcowe.
  • co najmniej trzy mocne zawiasy – zwykle są odporne na rozpuszczalniki, oleje, smary i inne czynniki chemiczne. Ponadto zabezpieczają przed wyjęciem skrzydła z ościeżnicy
  • charakterystyczna wzmocniona budowa skrzydła – chroniąca przed wyważeniem z użyciem siły, przewierceniem
  • odpowiednia izolacyjność akustyczna – zwykle waha się między 25-45dB
  • odpowiednia izolacyjność termiczna – parametr ten nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2*K)
  • wodoszczelność – parametr określany w skali 9-stopniowej. Im wyższa cyfra, tym lepsze zabezpieczenia. Zwykle drzwi antywłamaniowe mają oznaczenie równe co najmniej 5.

W przypadku oszklonych modeli antywłamaniowych szkło jest zwykle pancerne. Zaleca się jednak zrezygnować z tego typu drzwi ozdobnych, gdyż niezależnie od tego, jak wzmocnione jest przeszklenie, nadal pozostaje ono najsłabszym punktem konstrukcji drzwi antywłamaniowych.

Montaż drzwi antywłamaniowych

Do poprawnego osadzenia drzwi antywłamaniowych warto zatrudnić fachowców (autoryzowaną ekipę). Dzięki temu nie tylko będzie się miało pewność poprawnego mocowania, ale również można uzyskać przedłużoną gwarancję (najczęściej do 5 lat).

Nieprawidłowy montaż może obniżyć bezpieczeństwo i pozbawić drzwi właściwości. Najczęstszymi problemami przy samodzielnym montażu drzwi antywłamaniowych są mostki termiczne, niedomykanie skrzydła, zacinanie się zamków, co skutkuje brakiem należytej ochrony antywłamaniowej. By tego uniknąć, trzeba stosować się do instrukcji oraz zwrócić szczególną uwagę na montaż ościeżnicy. To nieprawidłowości w jej osadzaniu zwykle wiążą się z najpopularniejszymi usterkami.

Przede wszystkim ościeżnica powinna być zamocowana na gęściej rozstawionych, grubszych i dłuższych łącznikach (kołkach rozporowych, dybli, kołków metalowych lub kołków montażowych) niż w przypadku zwykłych drzwi (nieantywłamaniowych). Elementy te powinny być też zgodne z zaleceniami producenta drzwi. Czasem, gdy ściana wykonana jest z mniej wytrzymałego materiału, np. pustaków ceramicznych, cegły dziurawki, betonu komórkowego niższych odmian, wymagane jest też mocowanie kotew chemicznych, które działają na zasadzie adhezji (chemicznego łączenia dwóch materiałów – w uproszczeniu trwałego sklejenia). Wpływa to na solidność mocowania i może całkowicie zastąpić kołki lub dyble. Takiego mocowania można używać także w przypadku, gdy drzwi montowane są blisko krawędzi muru.

Usługa Czytaj więcej

Montaż drzwi

Kupując drzwi w sklepie Leroy Merlin, możesz skorzystać z oferty ich kompleksowego montażu. Doradca Klienta przygotuje wycenę montażu wybranych przez Ciebie drzwi.

Ile kosztują drzwi antywłamaniowe?

Ceny drzwi antywłamaniowych zaczynają się od ok. 800-1500 zł. Warto wiedzieć, że taka inwestycja może przynieść zysk w innych obszarach. Mocując antywłamaniowe drzwi wejściowe, można liczyć na zniżki od towarzystw ubezpieczeniowych, co jest wyjątkowo istotne, gdy zamierza się kupić polisę na dom.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile zamków mają drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe powinny mieć minimum 2 zamki. Zwykle modele tego typu mają od 2 do 4 zamków. Są one odpowiednio wzmocnione, dzięki czemu nie można ich sforsować np. za pomocą śrubokręta czy innych narzędzi (w zależności od klasy RC drzwi).

Jakie atesty i normy powinny spełniać dobre drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe powinny spełniać normę europejską PN-EN 1627:2012. Mogą mieć certyfikaty IMP (wydane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej) i ITB (Instytut Techniki Budowlanej), a także certyfikat Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji lub atest przeciwpożarowy.

Czy można samodzielnie zamontować drzwi antywłamaniowe?

Można, nie jest to jednak zalecane, głównie ze względu na możliwości popełnienia błędów, które spowodują utratę właściwości antywłamaniowych danych drzwi.

Czy posiadanie drzwi antywłamaniowych wpływa na polisę ubezpieczeniową domu?

Tak. Montaż drzwi antywłamaniowych obniża koszty ubezpieczenia domu od kradzieży i włamania.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Ciepłe drzwi wejściowe. Parametry i właściwości drzwi zewnętrznych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych

    Drzwi to jeden z kluczowych elementów wyposażenia domu. Podstawową funkcją drzwi zewnętrznych jest ochrona przed utratą ciepła. Poza tym drzwi oddzielają domowników od świata zewnętrznego i dają poczucie bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze drzwi wejściowych podejmowana jest na dłuższy czas, a ich zakup wiąże się najczęściej z większym wydatkiem. Dlatego warto wybrać takie, które zapewnią bezpieczeństwo, wygodę użytkowania, komfort akustyczny oraz cieplny. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Sprawdź nasz poradnik.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Klamki do drzwi

    Klamki do drzwi wewnętrznych są detalem pozornie mało znaczącym, ale bardzo ważnym dla wystroju wnętrza. Nie bez kozery mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach – ich niedopasowanie może odbić się nie tylko na estetyce, ale również sprawiać, że drzwi będzie się otwierało niewygodnie. Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu klamek?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Wycieraczki wejściowe – jaką wycieraczkę wybrać?

    Wycieraczki wejściowe to dla wielu element, który ozdabia wejście do domu i zbiera brud z butów. Mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci wybrać idealną wycieraczkę do Twojego domu.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Dobór drzwi zewnętrznych

    Ich wybór powinien być dopełnieniem architektury domu. Ważna jest zarówno kolorystyka drzwi jak i materiał, z którego zostały wykonane. Zwróćmy także uwagę na to, by drzwi zewnętrzne były spójne ze stolarką okienną. Wybierając drzwi wejściowe pamiętajmy, że są one także elementem wewnętrznej strefy wejścia – wiatrołapu, holu lub korytarza. Jest to ważne zwłaszcza, gdy strefa wejścia jest częścią otwartej części dziennej i drzwi muszą współgrać z jej innymi elementami. Poza ich rolą estetyczną równie ważna jest ich funkcja ochronna przed warunkami atmosferycznymi czy hałasem. Inwestycja w dobre jakościowo drzwi zewnętrzne się opłaca – to one w dużej mierze decydują o bezpieczeństwie domu i komforcie mieszkania.
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Drzwi między domem, a garażem. Jakie powinny być drzwi techniczne?

    Drzwi łączące wnętrza domu z garażem muszą spełniać wysokie wymagania. Nie mogą to być zwykłe drzwi, jakie stosuje się w pozostały pomieszczeniach budynku, gdyż stanowiłyby niewystarczającą barierę chociażby dla złodzieja, czy uciekającego z wnętrz ciepła.