Jakie płytki do małej łazienki wybrać?
Urządzenie małej łazienki może okazać się sporym wyzwaniem. Jeśli jesteś na etapie projektowania takiego pomieszczenia, przed Tobą wiele decyzji. Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: wanna czy prysznic, jakie meble do małej łazienki, jakie kolory i dodatki? W tej poradzie podpowiadamy, jakie płytki do małej łazienki wybrać. Sprawdź nasze wskazówki.
Płytki do małej łazienki – kształt i rozmiar
Dobranie odpowiedniej glazury to bardzo ważny element projektowania łazienki. Właściwy kształt i rozmiar płytek mogą pomóc optycznie powiększyć pomieszczenie. W tym celu najlepiej zdecydować się na płytki większych rozmiarów, nawet te wielkoformatowe. Najlepszym wyborem będzie rozmiar 30x60 lub 60x120. Sprawdzą się także formaty kwadratowe, np. 60x60.
Jak najmniejsza liczba łączeń między płytkami oraz duże, gładkie powierzchnie sprawiają, że małe pomieszczenie wydaje się większe.
Znaczenie ma także fuga. Zwróć na to uwagę podczas wyboru płytek. Najlepsze będą płytki rektyfikowane, które wymagają bardzo niewielkiej ilości fugi. W przypadku zwykłych płytek możesz zdecydować się na fugę zbliżoną do koloru płytek, tak aby kontrast między fugą a glazurą był jak najmniejszy.
Dodatkowo w wąskiej łazience płytki ułożone poziomo optycznie poszerzą przestrzeń. Z kolei ułożenie pionowe sprawi, że łazienka będzie wydawała się wyższa. Podobny efekt uzyskasz, jeśli na ścianie ułożysz płytki do połowy wysokości ściany. Warto rozważyć tę opcję. To modny trend, a przy tym ekonomiczny sposób na szybki remont łazienki.
Do małej łazienki nie wybieraj glazury z matowym wykończeniem. Na niedużym metrażu lepiej sprawdzą się błyszczące, odbijające światło płytki. Dzięki temu przestrzeń dodatkowo się rozjaśni.
Jaki kolor płytek do małej łazienki
W tym przypadku również obowiązuje zasada, która mówi, że ciemne kolory optycznie pomniejszają pomieszczenie, a jasne – powiększają. Do małej łazienki możesz wybrać płytki białe, beżowe, kremowe, jasnoszare.
Dla przełamania monochromatycznej stylistyki możesz zdecydować się na akcenty kolorystyczne. Ściana w kontrastującym kolorze, kwiatowy dekor nad umywalką, kolorowy plakat sprawdzą się doskonale. Ważne, żeby z takimi dekoracjami nie przesadzić, bo mogą przytłoczyć wnętrze.
Na podłodze możesz położyć np. czarno-białą szachownicę. Taki wzór nie zmniejszy wnętrza, a jednocześnie będzie oryginalną dekoracją. Dobrym pomysłem jest także połączenie bieli lub szarości z drewnopodobnymi płytkami w ciepłym kolorze. To klasyczna stylistyka, która sprawdzi się także w niedużej łazience.
Kolorowa ściana i ciemna szafka też nie przytłaczają wnętrza. Ważne, żeby zachować umiar i pamiętać, że bazą muszą być jednak jasne kolory. Wrażenie większego wnętrza niż w rzeczywistości pomogą także uzyskać przeszklone, gładkie drzwi prysznicowe.
Jasne płytki w małej łazience – jakie dodatki wybrać
Jeśli chodzi o łazienkowe dodatki, panuje tutaj większa swoboda wyboru. To właśnie one pozwolą przełamać jednolity, jasny wystrój. Możesz zdecydować się na przykład na:
czarną armaturę, która będzie kontrastować z białymi lub jasnoszarymi płytkami;
złote, błyszczące dodatki, które sprawdzą się tym bardziej, jeśli w łazience panuje styl glamour lub klasyczny;
czarne lustro, które będzie mocnym akcentem, przykuwającym uwagę;
dekoracyjny mech nad wanną - świetnie połączy się drewnopodobnymi płytkami na podłodze;
kwiatowy dekor nad wanną lub umywalką – modny dodatek w stylu urban jungle.
Nie zapomnij o właściwym oświetleniu. Dobrze oświetlone strefy w małej łazience pozwolą ją optycznie powiększyć. Rozważ instalację nie tylko głównego oświetlenia sufitowego, lecz także oświetlenie np. lustra nad umywalką.
Jak dobrać oświetlenie do łazienki?
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Ile kosztuje ułożenie płytek w małej łazience?
Ceny tej usługi są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od lokalizacji (usługa jest droższa w dużych miastach), formatu płytek (droższe będzie ułożenie płytek wielkoformatowych) czy wzoru (za jodełkę, karo czy heksagony trzeba będzie dopłacić). Zatem cena układania płytek może w 2024 roku wahać się od 120 do nawet 250 złotych za m2.Jeśli szukasz sprawdzonego fachowcam skorzystaj z naszego nowego serwisu Majsteria.
Jak ustawić pralkę w małej łazience?
Jeśli pozwala na to metraż i układ małej łazienki, najlepiej zdecydować się na zabudowę meblową, w której schowasz pralkę. Takie rozwiązanie sprawi, że sporych jednak rozmiarów pralka nie będzie przytłaczać pomieszczenia ani zwracać uwagi. Jeśli nie masz takiej możliwości, pralkę można zamontować pod blatem umywalkowym. Jeśli jedyną opcją pozostaje wybór pralki wolnostojącej, zdecyduj się na modele slim lub te ładowane od góry, które są zazwyczaj mniejsze.
Do jakiej wysokości płytki w małej łazience?
Możesz zdecydować się na ułożenie płytek do sufitu, pamiętając o innych zasadach, które sprawią, że mała łazienka optycznie się powiększy. Inną możliwością jest ułożenie płytek do połowy ściany (optymalnie do wysokości 120 cm od podłogi). Istotne jest, aby płytki ułożyć na całej wysokości ściany w strefach mokrych – pod prysznicem, nad wanną czy za umywalką.