Aranżacje salonu z jadalnią – stwórz funkcjonalne i stylowe wnętrze
Salon z jadalnią to uniwersalne rozwiązanie. Odpowiednie zarówno do dużego domu, jak i do niewielkiego mieszkania w bloku. Takie połączenie pozwala nie tylko efektywnie wykorzystać przestrzeń, ale i spędzać więcej czasu z najbliższymi. Sprawdź, jak stworzyć funkcjonalny salon z jadalnią.
Salon z jadalnią – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Połączenie salonu z jadalnią ma wiele zalet zarówno związanych z wystrojem wnętrza, jak i jego funkcjonalnością.
Uniwersalność – salon z jadalnią to rozwiązanie odpowiednie zarówno do domu, jak i mieszkania – niezależnie od metrażu.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni – często zdarza się, że kuchnia jest mała, a salon duży. Stworzenie w nim kącika jadalnianego pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.
Otwarta przestrzeń – salon z jadalnią można zaaranżować bez wykorzystania ścianek działowych. W ten sposób stworzysz otwartą przestrzeń, która dodatkowo jest ze sobą spójna i wizualnie powiększa pomieszczenie.
Dodatkowo część jadalniana może być atrakcyjnym łącznikiem między pokojem dziennym i kuchnią, często wyposażoną w wyspę. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele!
Przytulny salon z jadalnią – jak stworzyć takie pomieszczenie?
Lubisz odpoczywać na kanapie, ale sporo przyjemności czerpiesz również ze wspólnych posiłków z bliskimi? Przytulny salon z jadalnią zaspokoi obie te potrzeby.
W poniższej aranżacji wykorzystano naturalne materiały. Kolorystyka jest spójna. Fotel oraz kanapę obito przyjemnymi w dotyku tkaninami. Stół i krzesła są drewniane, a więc odpowiednio dobrane do parkietu. Ważną rolę odgrywają detale – wazony, zdjęcia na ścianie i bukiety.
Jak harmonijnie połączyć salon z jadalnią? Praktyczne wskazówki
Aby salon wizualnie łączył się z jadalnią lub dodatkowo z kuchnią, wszystkie te pomieszczenia muszą mieć wspólny mianownik. Tę funkcję mogą pełnić:
zbliżone kolory na ścianach – np. brąz i beż;
elementy z tego samego surowca – np. drewniane stół, krzesła i podłoga;
lampy o podobnych kształtach – np. okrągła nad stołem i żyrandol–kula na środku sufitu w salonie;
analogiczne motywy – np. wzór rośliny – poduszki, obrus i zasłony w kwiaty.
Ważne, aby kolory, materiały bądź desenie były swobodnie rozmieszczone w całym wnętrzu a nie stłoczone w jednym punkcie. Na poniższej aranżacji salon i jadalnię łączą 4 elementy. Są to:
podłoga i ściany z szarych płytek;
miękko tapicerowane sofa oraz siedziska krzeseł;
identyczne lampy z kulistymi kloszami;
blaty stolików imitujące marmur.
Oświetlenie salonu i jadalni – czym powinno się charakteryzować?
Oświetlenie salonu i jadalni nie musi być identyczne. Używając dokładnie tych samych lamp z jednego kompletu, możesz niechcący sprawić, że wnętrze stanie się nijakie. Zdecydowanie lepiej jest postawić na kilka różnych modeli, które pasują do siebie pod względem stylu i kolorystyki itp. Jeśli chodzi o rozmieszczenie oświetlenia w salonie i jadalni, warto:
zawiesić lampę nad stołem;
kolejną ustawić w kąciku wypoczynkowym,
zamocować kinkiety,
dobrać oświetlenie główne (sufitowe), dopasowane kształtem lub kolorystyką do powyższych elementów.
W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednie światło do jedzenia, czytania, seansów filmowych, pracy itd.
Oświetlenie salonu: jak dobrać lampę?
Jakie krzesła i stół sprawdzą się w salonie połączonym z jadalnią?
Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać idealne krzesła do jadalni oraz salonu? Zadbaj o to, aby miały wspólną cechę. Na zdjęciu prezentujemy komplet mebli drewnianych. Krzesła są dość lekkie, komfort siedzenia podnieśliśmy dzięki poduszkom. Wszystkie elementy doskonale do siebie pasują. Ponieważ i salon, i jadalnia są utrzymane w stylu skandynawskim. Każdy element w części jadalnianej ma swój kolorystyczny odpowiednik w salonowej. Kanapa jest biała, podobnie jak lampa. Drewniana półka pasuje z kolei do stołu.
Aby przy stole mogły komfortowo usiąść cztery osoby, powinien on mieć minimum 90 cm szerokości i 120 długości – model prostokątny, 90 cm średnicy – model okrągły.
Salon z jadalnią – inspiracje
Możliwości aranżacyjnych podczas tworzenia salonu z jadalnią jest sporo. Niektóre inspiracje przewidują też połączenie z kuchnią. Zobacz, jak w ciekawy sposób zagospodarować taką przestrzeń.
Kuchnia z wyspą, jadalnia i salon
Kuchnie z jadalnią i salonem to często spotykane połączenie w dużych domach jednorodzinnych. Jak wytyczyć subtelną granicę między tymi pomieszczeniami?
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Na poniższej aranżacji oddzielono salon od kuchni przy pomocy sofy. Granicę zaznaczają też hokery dostawione do wyspy. Całą przestrzeń urządzono w stylu minimalistycznym. Duża ilość miejsca dookoła mebli sprawia, że wykonywanie codziennych czynności (przygotowywanie posiłków, jedzenie, odpoczynek) jest zdecydowanie łatwiejsze. W drugiej części pomieszczenia stworzono natomiast strefę jadalnianą, która idealnie wpasowuje się w klimat całej przestrzeni.
Wadą otwartej przestrzeni mogą być zapachy z kuchni, wyczuwalne także w salonie. W takim wypadku warto zadbać o dobry okap.
Prostokątny salon z jadalnią – jak go zaaranżować?
Zaaranżowanie prostokątnego salonu z jadalnią nie jest trudne. Prostokątny stół ustaw wzdłuż dłuższej ściany i otocz go krzesłami. Przestrzeń wypoczynkowa może natomiast powstać przy krótszej ścianie na końcu pomieszczenia (tak, jak na poniższej aranżacji). Umieść tam kanapę, fotele i ławę. Całość możesz dodatkowo wyodrębnić od reszty pomieszczenia przy pomocy [dywanu]([PRODUCT-LIST-NAV 17125]).
Czy w małym salonie może powstać jadalnia?
Oczywiście! Wystarczy dobrać odpowiedni stół, ponieważ to on zajmuje najwięcej miejsca. Warto rozejrzeć się za modelem rozkładanym. W małych pomieszczeniach doskonałym miejscem dla niego będzie przestrzeń przy ścianie, a najlepiej przy oknie. Dobrym pomysłem będzie również mobilny stolik na kółkach – może służyć zarówno jako ława w salonie, jak i stolik jadalniany. Co więcej, jeśli salon jest połączony z kuchnią, to funkcję stołu może pełnić kuchenna wyspa – dostaw do niej stołki barowe i gotowe! Nie stworzysz w ten sposób typowej jadalni, ale z pewnością wspólne spożywanie posiłków będzie przyjemniejsze.
Pamiętaj również o utrzymaniu małego salonu w jasnej kolorystyce oraz o rozmieszczeniu dekoracji w postaci luster. W ten sposób wizualnie powiększysz pomieszczenie.
Nowoczesny salon z jadalnią – możliwości aranżacyjne
Marzysz o nowoczesnym salonie z jadalnią? Zainspiruj się poniższą aranżacją, skorzystaj z kilku wskazówek i stwórz swoje wymarzone wnętrze.
Zadbaj o wolną przestrzeń – wokół mebli musi być sporo miejsca, aby domownicy mogli się swobodnie poruszać.
Postaw na ograniczoną paletę kolorów – np. szarość, beż i brąz.
Dobierz dekoracje w żywszych barwach – np. czerwone poduszki na kanapie.
Zastosuj ciekawe oświetlenie – designerska lampa sprawdzi się idealnie.
Stwórz jednolitą podłogę – to łącznik między salonem i jadalnią.
Pomyśl o lekkich wizualnie, dość prostych meblach – ich obicia powinny być gładkie.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak uniknąć wrażenia ścisku w salonie z jadalnią?
Nie wybieraj mebli w rozmiarze XXL. Pomyśl za to o kompaktowym, funkcjonalnym wyposażeniu np. stołku, który może być dosuwany do stołu, a zarazem pełnić funkcję osobnego stolika kawowego. Dobrym pomysłem będzie też niewielki stół, składany na ścianę. Użyj jasnych kolorów i umieść na ścianach lustra dekoracyjne, aby wizualnie powiększyć salon z jadalnią. Możesz też zdecydować się na jeden przezroczysty mebel np. stół lub krzesła?
Jakie dodatki sprawdzą się w salonie z jadalnią?
Odpowiednie będą dodatki, które są do siebie dopasowane pod względem koloru, kształtu, materiału lub wzoru. Dekorując, warto skupić się na podłodze i umieścić na niej podobne do siebie dywaniki. Dobrym pomysłem jest też ozdobienie jednej ściany w salonie z jadalnią np. poprzez stworzenie galerii plakatów oraz zdjęć na całej jej długości.