Basen na lato – wybieramy basen ogrodowy i niezbędne akcesoria
Nic tak nie orzeźwia podczas upału, jak kąpiel w chłodnej wodzie. Dzięki przenośnym basenom na taki luksus może pozwolić sobie każdy, kto ma chociaż niewielki kawałek miejsca na działce, w ogrodzie, a nawet na tarasie lub dużym balkonie. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania basenu i w jakie akcesoria dodatkowe warto się wyposażyć?
Basen ogrodowy – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Aby wybrać odpowiedni basen ogrodowy, warto zastanowić się nad kilkoma szczegółami:
- średnica lub długość i szerokość – wielkość basenu warto dopasować nie tylko do miejsca, w którym ma się znajdować, ale także przeznaczenia. Do pływania najlepsze będą baseny prostokątne lub eliptyczne, ewentualnie koła o dużej średnicy;
- wysokość i głębokość – najlepiej dobrać ją do wieku i wzrostu użytkowników;
- typ basenu – zależą od niego wymiary, kształt (np. baseny rozporowe są zawsze okrągłe), wygląd, głębokość oraz sposób montażu;
- przeznaczenie – inny będzie basen dla małych dzieci (płytki, z bezpiecznymi dmuchanymi barierkami oraz ewentualnymi zabawkami basenowymi), inny dla dorosłych. Należy też zastanowić się, czy będzie on służył wyłącznie do ochłodzenia się i relaksu, czy także do pływania. Warto też wziąć pod uwagę, ile osób będzie z niego jednocześnie korzystać.
Rodzaje basenów ogrodowych
Baseny dmuchane
Najtańszy, ale też najmniejszy i najpłytszy rodzaj basenów ogrodowych. Nie można do nich podłączyć pompy filtrującej, nie mają również otworu do napełniania wodą. Dość szybko się brudzą, dlatego warto je ustawiać na zewnątrz na krótko lub często wymieniać wodę. Często wybierane dla małych dzieci lub jako dodatkowy, w którym można szybko opłukać się przed wejściem do większego basenu. Jego zaletą jest niska cena (poniżej 100 zł) oraz szybkość składania i rozkładania.
Jak zrobić prysznic ogrodowy?
Baseny rozporowe
Jednym z najpopularniejszych rodzajów basenów do postawienia w ogrodzie są baseny rozporowe z dmuchanym kołnierzem, który utrzymuje konstrukcję i stanowi wygodne oparcie. Ich rozstawienie jest proste i trwa około 20-30 minut. Nie zajmują też dużo miejsca po rozłożeniu i po złożeniu. Zaletą jest też ich stosunkowo niska cena. Są wykonane z trzech warstw folii PCV. Aby kąpiele w basenie rozporowym były komfortowe, a materiał nie uległ przebiciu, warto zadbać o równe podłoże i oczyścić je z gałęzi, patyków i kamieni. Powierzchnię można też wyłożyć folią. Często taki podkład znajdziemy w zestawie z basenem. Nie jest wymagany żaden rodzaj stelaża czy podtrzymania.
Baseny rozporowe w ściankach mają umieszczone zawory, pod które podłącza się pompę obiegową z filtrem wody. Dzięki nim można z łatwością oczyścić wodę z większych zanieczyszczeń, które osiądą na filtrze.
Tego typu baseny ogrodowe są sprzedawane w zestawach z pompką, podkładem oraz górną osłoną zapobiegającą wpadaniu zanieczyszczeń, np. liści lub owadów. Czasami dołączona jest także drabinka ułatwiająca wchodzenie oraz pompa z filtrem do basenu. Dostępne są różne rozmiary oraz kształty. Najmniejsze baseny rozporowe mają średnicę 244 cm i wysokość 66 cm, większe i droższe mają średnicę ponad 450 cm i wysokość około 100 cm. Służą raczej do pływania dla dzieci oraz ochłodzenia się dla dorosłych.
Baseny stelażowe
Są zazwyczaj wykonane z PVC, a wspiera ją specjalny stelaż ze stali. Wzdłuż ścianek basenu stelażowego umieszczone są podpory, które utrzymują całą konstrukcję i ciężar wody. Dzięki temu baseny tego typu mogą być dużo większe i głębsze, umożliwiając tym samym pływanie osobie dorosłej. Największe mogą mieć długość nawet 12 metrów. Wybierać można także spośród różnych kształtów: koła, owalu, prostokąta. Wybór ich kształtu jest istotny, ponieważ wpływa na przeznaczenie basenu. Dla wielbicieli pływania, poleca się długie baseny eliptyczne lub prostokątne. Okrągłe i owalne sprawdzą się dla dużych rodzin. Nadają się także dla dzieci, ponieważ nie trzeba ich całkowicie wypełniać wodą, a jedynie dobrać głębokość do wzrostu i wieku użytkowników.
Rozmiar oraz kształt należy również dopasować do miejsca wyznaczonego pod basen. Warto pamiętać, że baseny stelażowe muszą mieć odpowiednie podłoże, wykonane np. z kostki brukowej. Napełnione są ciężkie, co mogłoby zniszczyć niezabezpieczony grunt. Montaż jest nieco trudniejszy i trwa dłużej od rozkładania basenu rozporowego.
Wygląd basenu rozporowego można dobrać do estetyki ogrodu. Nie musi on być klasycznie niebieski lub szary, ale może np. imitować kafelki, plecionkę lub drewno.
Jakie akcesoria do basenu będą potrzebne?
Akcesoria montażowe
- podkład pod basen (przy basenach rozporowych i dmuchanych) – zabezpiecza basen przed przebiciem, pozwala na jeszcze lepsze wyrównanie terenu. Chroni także grunt przed dużą ilością wilgoci. Może być wykonany z folii lub paneli piankowych montowanych na wcisk;
- drabinka (do wysokich basenów);
- pompka – przyda się do basenów rozporowych i dmuchanych, często wchodzi w skład zestawu;
- podgrzewacz wody – solarny lub zasilany z sieci. Powinien być dopasowany do wielkości basenu i wydajności pompy;
- zestaw naprawczy – składa się ze specjalnej łatki z klejem. Warto mieć go na wypadek przedziurawienia basenu;
- pokrywa do basenu – nieużywany basen warto przykryć, aby zapobiec wpadaniu liści, owadów i pyłków oraz innych zanieczyszczeń.
Akcesoria do czyszczenia basenu i filtracji wody
- odkurzacz basenowy – z łatwością wyczyści dno basenu, polecany szczególnie do tych o dużej powierzchni. Jest wyposażony w długi wysięgnik z końcówką czyszczącą. Podłącza się go wężem ogrodowym do pompy tłoczącej;
- siatka powierzchniowa – jest umieszczona na długim kiju, dzięki czemu łatwo usunąć nią wpadające do wody liście, pyłki lub owady;
- skimmer – aby ograniczyć ilość zabrudzeń pływających na powierzchni wody, na ściance basenu warto zamontować specjalne naczynie, które podłącza się do pompy z filtrem;
- robot do czyszczenia basenów – polecany do dużych basenów rozporowych i stelażowych, ułatwia i przyspiesza czyszczenie mechaniczne;
- pompa z filtrem do oczyszczania wody z większych zabrudzeń. Można zdecydować się na tańszą z wymiennymi filtrami papierowymi lub jeszcze bardziej efektywną pompę z filtrem piaskowym. Należy zwrócić uwagę na jej wydajność i dopasować ją do wielkości basenu.
Chemia basenowa i akcesoria
- środki do regulowania poziomu pH w basenie;
- preparaty do usuwania glonów i pozbywania się drobnoustrojów;
- koagulator do klarowania wody;
- dozownik do chloru w postaci boi unoszącej się na wodzie.
Testery
- do kontroli pH;
- do sprawdzania poziomu chloru.
Jakie środki do czyszczenia basenów warto kupić?
Środki do regulowania poziomu pH
Aby pH wody w basenie było bezpieczne dla skóry, elementów hydraulicznych oraz zapewniało dobrą ochronę przed szybkim rozwojem glonów i zmętnieniem wody, należy utrzymywać je na poziomie 7-7,4. Sprawdza się go przy pomocy mierników, które przy okazji mogą sprawdzać także poziom innych parametrów, np. zawartości chloru. Do regulowania odczynu pH używa się preparatów o nazwie pH Plus lub pH Minus.
Środki dezynfekujące
Chlor służy także do dezynfekowania basenu. Taki proces należy przeprowadzić już na początku, przed rozpoczęciem kąpieli, jak również wtedy, kiedy basen ogrodowy znacznie się zabrudzi (dezynfekcja szokowa). Wartość chloru w wodzie basenowej powinna wynosić 0,3-05 mg/l. Należy ją kontrolować dwa razy w tygodniu i w razie potrzeby zastosować środki do dezynfekcji basenu z chlorem, występujące najczęściej w postaci tabletek. Można zastosować także dezynfekcję tlenową przy pomocy tabletek natleniających i płynów.
Preparaty glonobójcze
Kiedy woda w basenie zaczyna robić się zielonkawa, a ścianki pokrywa nieprzyjemny i stwarzający ryzyko wypadku śluz, należy najpierw wyczyścić powierzchnię z glonów i przefiltrować wodę, a następnie zastosować specjalne preparaty glonobójcze.
Koagulator
Pompa z filtrem nie zawsze radzi sobie z małymi zabrudzeniami, które pojawiają się w wodzie. Z tego powodu staje się ona mętna. Aby przywrócić jej przejrzystość, należy zastosować tzw. koagulanty, czyli środki wiążące mikroskopijne zabrudzenia w większe grupy.
Inne substancje będą niezbędne do likwidacji glonów, z którymi preparaty dezynfekcyjne nie zawsze sobie radzą. Ani filtry, ani preparaty dezynfekcyjne nie zdołają też zaradzić na mętnienie wody. Powodują je mikroskopijne zanieczyszczenia. Zwalcza się je substancjami, które powodują tak zwaną koagulację - zbijanie się tych drobinek w większe skupiska, które już są za duże, aby przedostać się przez filtry.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czym sprawdzić poziom pH oraz chloru w basenie?
Służą do tego specjalne testery oraz mierniki. Zazwyczaj zanurza się je w wodzie i wynik sprawdza z dołączoną instrukcją.
Jak sprawdzić, czy woda jest dostatecznie ciepła?
Można użyć specjalnego pływającego termometru do basenów ogrodowych. Tego typu termometry dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.
Jakie miejsce będzie odpowiednie do postawienia basenu ogrodowego?
Miejsce pod basen ogrodowy powinno być równe, bez spadków i górek. Należy również oczyścić je z kamieni, patyków i innych elementów, które mogłyby go przebić. Basen dmuchany lub rozporowy może stać na folii lub piance. Należy pamiętać, że po sezonie trawa pod basenem będzie zniszczona. Basen rozporowy najlepiej ustawić na kostce brukowej lub wybetonowanym podłożu. Warto też ustawić basen tak, aby miał dostęp do promieni słonecznych (woda będzie szybciej się nagrzewać). Lepiej nie ustawiać go pod drzewami. Każdego dnia trzeba będzie usuwać spadające do wody liście.