Domek ogrodowy. Zbudować od podstaw czy kupić gotowy?

Domek ogrodowy można zaadaptować na wiele różnych sposobów: składzik na narzędzia, ogrodową strefę relaksu, schronienie przed deszczem na działce rekreacyjnej czy biuro. Zobacz, jak postawić taki obiekt na swoim terenie!

Domki ogrodowe – do czego służą?

Domki ogrodowe mogą pełnić wiele różnych funkcji, wystarczy je tylko dobrze zaadaptować i wybrać taki rodzaj małej architektury ogrodowej, który spełni oczekiwania użytkowników. Takie konstrukcje mogą służyć do uporządkowania przestrzeni lub przechowywania sprzętu, ale także stanowić dobre schronienie przed deszczem i upałem na działce typu ROD. Jak dobrze je wykorzystać?

Altany na spotkania towarzyskie

Jeśli do domu nie przylega taras, na którym można wygodnie spędzać czas i organizować spotkania towarzyskie, można wykorzystać domki w postaci otwartych altan ogrodowych. Dobrze sprawdzą się one również wtedy, kiedy najlepsze miejsce na wypoczynek znajduje się w centrum ogrodu. Typowym wyposażeniem takiej konstrukcji jest wygodna ława ogrodowa lub komplet wypoczynkowy, przy którym można zjeść posiłek (np. z grilla, który może być umieszczony nieopodal). Warto także zadbać o delikatne oświetlenie, np. w postaci girlandy lub cotton balls.

Innym pomysłem na wykorzystanie altany ogrodowej jest stworzenie w niej strefy relaksu, a nawet ogrodowego SPA. W tym wypadku przydadzą się leżaki lub leżanki oraz akcesoria i dekoracje, które pozwolą na odpoczynek i wyciszenie.

Domki narzędziowe do przechowywania sprzętu i mebli ogrodowych

Zamykane domki narzędziowe mogą służyć jako mały magazyn na niezbędne narzędzia ogrodowe. Można w nich schować nie tylko większy sprzęt i urządzenia tj. kosiarka lub myjka ciśnieniowa, ale też środki przeznaczone do pielęgnacji roślin lub ziemię ogrodową. Aby zachować porządek w domku narzędziowym, warto wyposażyć go w półki magazynowe i pojemniki z opisami.

Przy budowie lub wyborze gotowego domku narzędziowego warto pamiętać, aby jego konstrukcja umożliwiała schowanie większych maszyn ogrodowych. Minimalna szerokość drzwi powinna wynosić około 90 cm. Najwygodniejsze będą drzwi podwójne. Warto też zamontować niewielkie okienko (dodatkowa wentylacja), jeśli domek nie będzie miał własnego oświetlenia. Innym pomysłem są małe lampki solarne lub na baterie.

Miniwarsztat

Domek narzędziowy może też okazać się idealnym miejscem na warsztat, np. stolarski. Ciekawym pomysłem jest niewielki domek z rozkładanym stolikiem. Taka szafa narzędziowa pozwala na ułożenie mniejszych narzędzi na wygodnych półkach, a większych sprzętów po drugiej stronie konstrukcji.

Jeśli potrzebna będzie większa przestrzeń, warto wyposażyć standardowy domek narzędziowy w blat roboczy, oświetlenie oraz dostęp do prądu. Przydadzą się także ścienne organizery na narzędzia oraz pojemniki na drobne akcesoria.

Pracownia i home office

Jeśli w domu nie ma miejsca na zorganizowanie pracowni lub małego biura, warto wykorzystać większe domki narzędziowe do przygotowania takiej przestrzeni w plenerze. Aby służyły przez cały rok, muszą być jednak dodatkowo ocieplone wełną mineralną oraz przenośnym grzejnikiem.

Schronienie przed deszczem

Domki ogrodowe są często wybierane na niewielkie działki rekreacyjne. Mogą służyć do przechowywania niezbędnych rzeczy, schronienia przed deszczem i słońcem lub odpoczynku. W sezonie letnim można w nich nawet przenocować. Można je wykorzystać również jako domek dla gości. Warto wtedy zadbać o docieplenie i wyposażenie domku w mały aneks kuchenny oraz toaletę.

Domek zabaw dla dzieci

Małe domki ogrodowe to doskonałe miejsce zabaw dla dzieci i uzupełnienie ogrodowego placu zabaw. Można zdecydować się na gotowe konstrukcje ze zjeżdżalnią, piaskownicą lub huśtawkami lub samodzielnie wyposażyć domek w ciekawe zabawki DIY. Przydać mogą się krążki drewna różnej grubości i wielkości, które mogą stanowić doskonały tor przeszkód i drogę do domku.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie przezroczystej pleksi do wykonania plenerowej sztalugi. Na ściankach domku można zamontować też kamienie do wspinaczki (lub wykonać je z kawałków drewna). Dla starszych dzieci domek można też zbudować na drzewie.

Rodzaje domków ogrodowych

Oprócz podziału na przeznaczenie domków ogrodowych, można je rozróżniać na podstawie materiału wykonania:

Domki ogrodowe drewniane

Najpopularniejszym typem domków ogrodowych są te wykonane z drewna. Dobrze wpisują się w aranżację każdego ogrodu, można je pomalować na dowolny kolor, ocieplić i wyposażyć tak, aby spełniał wybraną funkcję. Taki domek można zaadaptować nie tylko na warsztat i schowek na narzędzia, ale także domek rekreacyjny. Drewno jest materiałem trwałym i dobrze znoszącym warunki atmosferyczne, jednak należy je dobrze zaimpregnować oraz raz na kilka lat pomalować specjalną farbą (bezbarwną lub kolorową).

Domki ogrodowe blaszane

Jeśli domek ma pełnić funkcje gospodarcze, a nie użytkowe, rekreacyjne i dekoracyjne, można wybrać trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości konstrukcje z blachy stalowej. Nie będą wyglądały już tak atrakcyjnie jak te drewniane, dlatego często stawia się je w mniej widocznej części ogrodu. Takie domki nie nadają się też do celów rekreacyjnych, ponieważ szybko się nagrzewają. Warto więc wybrać takie z okienkiem lub przemyśleć sposób dodatkowej wentylacji. W zależności od zastosowanego materiału, domki metalowe mogą wymagać dodatkowej impregnacji.

Domki ogrodowe plastikowe

Konstrukcje plastikowe są bardzo praktyczne, łatwe w czyszczeniu, lekkie (jest to istotne np. podczas transportu i montażu) i budowie. Są jednak wyłącznie alternatywą dla domków ogrodowych metalowych, ponieważ trudno je zaadaptować na pomieszczenie rekreacyjne. Szybko się nagrzewają, a jeśli są wykonane z materiałów niskiej jakości, mogą po czasie tracić kolor.

Budowanie domku ogrodowego – plusy i minusy

Domek drewniany jest prostą konstrukcją, którą można wykonać samodzielnie, wykorzystując np. drewniane deski i płytę OSB. Szybki w montażu domek narzędziowy można zbudować z drewnianego płotu szczelnego osadzonego na metalowych kotwach. Zaletą własnoręcznie skonstruowanych domków jest:

  • możliwość dopasowania planu konstrukcji do konkretnego miejsca w ogrodzie (np. niestandardowe wcięcia, by oszczędzić drzewo lub dopasować domek do istniejącej zabudowy);
  • możliwość dopasowania wymiarów domku do własnych potrzeb;
  • wybór dowolnego rodzaju materiału, np. konkretnego gatunku drewna;
  • ograniczenie kosztów nie zawsze, lecz często.

Takie rozwiązanie stawia pewne wyzwania:

  • samodzielna budowa domku może trwać dłużej. Trzeba wziąć też pod uwagę to, że wszystkie niezbędne elementy trzeba będzie skompletować na własną rękę;
  • budowa może okazać się trudniejsza, niż stawianie gotowego domku;
  • konieczna może być pomoc innych osób (do przenoszenia materiałów, a następnie ich montażu);
  • istnieje ryzyko błędu przy złym rozplanowaniu prac i konstrukcji;
  • samodzielna budowa domku narzędziowego nie zawsze oznacza mniejsze koszty.

Gotowe domki ogrodowe – plusy i minusy

W ofercie znaleźć można wiele modeli domków ogrodowych do przeznaczenia na toaletę, składzik na narzędzia, czy pełniących funkcje rekreacyjne. Takie rozwiązanie ma wiele plusów:

  • montaż jest szybszy, ponieważ nie wymaga planowania i kompletowania zamówienia;
  • budowa polega tak naprawdę na składaniu gotowych elementów, które już zostały do siebie dopasowane. Nie trzeba ich docinać;
  • drewno na gotowe domki ogrodowe zostało już zabezpieczone impregnatem;
  • wygląd domku można ocenić i wybrać już na etapie robienia zakupów w sklepie.

Minusem takiego rozwiązania jest konieczność wyboru dokładnie takiego modelu, jaki jest dostępny w ofercie. Nie można więc dowolnie zmieniać rozmiaru. Konstrukcje zbudowane są też na standardowym planie kwadratu lub prostokąta, więc nie ma możliwości dopasowania ich do nietypowego miejsca w ogrodzie. Domki ogrodowe gotowe mogą też być droższe od tych, które wykonuje się samodzielnie. Należy również dokładnie sprawdzić jakość materiału oraz wykonania.

Jak dbać o domek ogrodowy?

Drewniane domki ogrodowe wymagają impregnacji specjalnym preparatem (bezbarwnym lub kolorowym), który zabezpieczy je przed wilgocią, działaniem szkodników oraz słońcem. Warto wiedzieć, że drewno pozostawione w naturalnym kolorze, po jakimś czasie nabierze lekko stalowej, szarej barwy. Jeśli nie pasuje ona do aranżacji ogrodu, domek należy pomalować preparatem barwionym i co kilka lat odnawiać powłoki. Warto też wypełniać wszelkie ubytki w drewnie. Służy do tego specjalna masa szpachlowa. Warto też sprawdzać, czy na dachu nie zalegają liście lub nie opadły na niego gałęzie drzew, które mogłyby go zniszczyć. Należy je szybko usuwać.

Domki metalowe i plastikowe zazwyczaj są już pokryte specjalnymi powłokami ochronnymi (jeśli nie, należy to zrobić przed montażem). Można je wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie drewno na domek ogrodowy wybrać?

Domki drewniane zazwyczaj wykonane są z niedrogiego drewna sosnowego lub świerkowego. Wybór innego rodzaju drewna (np. dębowego) skutkuje wzrostem kosztów. Dla ich zmniejszenia, niektóre elementy można wykonać z płyty OSB.

Jak urządzić domek ogrodowy?

Wyposażenie domku ogrodowego zależy od jego funkcji. W składziku na narzędzia warto mieć kilka półek i organizerów na mniejsze akcesoria ogrodowe. Jeśli ma on pełnić też funkcję warsztatu, należy przeznaczyć miejsce na blat lub stół roboczy. Inaczej będzie wyglądać domek rekreacyjny, który urządza się tak, aby mieć komfortowe warunki do odpoczynku. Warto pomyśleć o niewielkim aneksie kuchennym, kanapie lub stoliku z krzesłami. Dobrze jest zastosować pokrycie podłogi, które będzie umożliwiało łatwe czyszczenie (np. linoleum). Domek zaadaptowany na biuro powinien być wyposażony w wygodne biurko i krzesło obrotowe oraz miejsce do przechowywania niezbędnych akcesoriów.

Czym pomalować domek drewniany?

Domek drewniany należy pomalować impregnatem do drewna stosowanym na zewnątrz (ogrodowym) lub impregnatem do drewna konstrukcyjnego.

Czym pomalować domek drewniany wewnątrz?

Domek wewnątrz można pomalować lakierem, lakierobejcą, emalią lub olejem do drewna

Na czym postawić domek narzędziowy?

Domek narzędziowy należy postawić na płycie betonowej, kostce brukowej lub wylewce betonowej. Dobrą podstawą będą też bloczki betonowe.

Ile od granic działki powinien stać domek?

1,5 m od granic działki – jeśli na działce sąsiedniej jest już podobny obiekt wybudowany w podobnej odległości;

3 m od granicy działki – jeśli domek będzie skierowany ścianą bez okien i drzwi;

4 m od granicy działki – jeśli domek będzie skierowany ścianą z oknem lub drzwiami.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Altana w ogrodzie: materiały i kwestie techniczne

    Altana ogrodowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych obiektów w sezonie: służy do wypoczynku, spożywania posiłków i spotkań ze znajomymi. Aby była funkcjonalna, stabilna i służyła przez lata, należy starannie dobrać materiały, a przy tym zadbać o kwestie techniczne. Ile kosztuje altana ogrodowa? Jak ją zbudować?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Altana w ogrodzie: od czego zacząć?

    Altana ogrodowa to często spotykany element architektury ogrodowej. Zanim jednak przystąpisz do montażu konstrukcji w ogrodzie, poznaj obowiązujące przepisy i zasady budowy tego typu obiektów. Altana ogrodowa, nawet nieduża i niepozorna, pozostaje obiektem budowlanym, podlegającym przepisom prawa budowlanego. Dlatego planując budowę tego rodzaju konstrukcji, w pierwszej kolejności sprawdź wszystkie wymogi oraz restrykcje z nią związane, żeby wiedzieć, jaka altana bez pozwolenia na budowę mogłaby powstać w twoim ogrodzie.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Domek narzędziowy - przepisy, pozwolenia na budowę, najważniejsze informacje

    Domek narzędziowy to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować i potrzebują pomieszczenia ściśle przeznaczonego m.in. do przechowywania urządzeń oraz narzędzi ogrodowych. Projektując dom, nie zawsze można precyzyjnie obliczyć, jak dużo miejsca będzie potrzebne na stopniowo kupowane akcesoria i sprzęty. Z czasem, ilość wolnej przestrzeni w garażu może stać się niewystarczająca i rowery czy kosiarka ogrodowa będą w nim tylko przeszkadzać. Domek narzędziowy może skutecznie rozwiązać ten problem. Czy postawienie takiego obiektu na własnej posesji wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Czy domek narzędziowy trzeba zgłaszać i jakich kwestii prawnych należy przestrzegać, aby domek na narzędzia mógł znaleźć się na działce? Odpowiadamy!