Domek narzędziowy - przepisy, pozwolenia na budowę, najważniejsze informacje

Domek narzędziowy to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować i potrzebują pomieszczenia ściśle przeznaczonego m.in. do przechowywania urządzeń oraz narzędzi ogrodowych.Projektując dom, nie zawsze można precyzyjnie obliczyć, jak dużo miejsca będzie potrzebne na stopniowo kupowane akcesoria i sprzęty. Z czasem, ilość wolnej przestrzeni w garażu może stać się niewystarczająca i rowery czy kosiarka ogrodowa będą w nim tylko przeszkadzać. Domek narzędziowy może skutecznie rozwiązać ten problem. Czy postawienie takiego obiektu na własnej posesji wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Czy domek narzędziowy trzeba zgłaszać i jakich kwestii prawnych należy przestrzegać, aby domek na narzędzia mógł znaleźć się na działce? Odpowiadamy!

Jakiego typu budowy nie wymagają pozwolenia?

Warunki umieszczania różnego typu budynków na działce określa ustawa z 7 lipca 1994 roku – Prawo Budowlane. Zgodnie z art. 28 tej ustawy: „Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę”. Natomiast art. 29 dokumentu ściśle opisuje, w jakich przypadkach nie trzeba występować o otrzymanie takiego pozwolenia. Dotyczy to m.in. takich budowli jak:

  • obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (m.in. parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m);
  • tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;
  • wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowane na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;
  • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (zimowe ogrody) o powierzchni zabudowy do 35 m2, z uwzględnieniem, że łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Należy pamiętać, że wyliczenie powierzchni zabudowy obiektu wykonywane jest na podstawie obrysu jego zewnętrznych ścian.

Czy domek narzędziowy wymaga zgłoszenia?

Jak prezentuje się kwestia domek narzędziowy a prawo budowlane? Z reguły powierzchnia większości domków narzędziowych mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych, a to oznacza, że na ich budowę nie trzeba mieć prawnego pozwolenia. Jakie inne procedury obowiązują przy wznoszeniu tak małych obiektów ogrodowych? Gdzie zgłosić domek narzędziowy?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo Budowlane z roku 2017, wszystkie budynki gospodarcze, które ściśle spełniają kryteria zawarte w art. 29, wymagają tylko zgłoszenia do odpowiednich organów. W przypadku domków narzędziowych o małej powierzchni użytkowej nie jest to konieczne, ale na pewno jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Niestety, przepisy w kwestii wznoszenia małych obiektów gospodarczych (powierzchnia poniżej 35 m2) nie są do końca jasne i przez poszczególne urzędy mogą być różnie zinterpretowane.

Zgłoszenia dokonuje się poprzez dostarczenie do lokalnego urzędu wypełnionych dokumentów dotyczących prac budowlanych, które mają zostać wykonane. W dokumentacji musi się również znaleźć oświadczenie potwierdzające posiadanie gruntów przez właściciela, a w razie współwłasności – zgoda współwłaściciela działki. Załączniki dokumentacji technicznej powinny z kolei obejmować geodezyjną mapkę, rysunki oraz wszystkie zgody bądź opinie.

Co nam grozi, jeżeli nie dostosujemy domku narzędziowego do przepisów?

Domek narzędziowy bez zgłoszenia jest dozwolony do wybudowania wtedy, kiedy nie przekracza wyznaczonej przez przepisy budowlane wielkości oraz wtedy, gdy wybudujemy go w odpowiednim miejscu. Ważna jest zarówno wysokość domku, która nie powinna przekraczać 3 m, jak i jego odległość od granicy działki. Co się stanie, jeżeli nie przestrzegamy tych wytycznych? Czy istnieje kara za domek narzędziowy? Może zdarzyć się, że niezastosowanie się do przepisów zostanie zgłoszone nadzorowi budowlanemu np. przez sąsiada. W takich sytuacjach odpowiednie organy będą egzekwować zastosowanie się do ogólnie przyjętych przepisów i wymagać zmian. Właśnie dlatego warto niezwykle dokładnie wymierzyć wszystkie odległości, zanim zdecydujemy się na domek narzędziowy przy granicy działki.

Domek narzędziowy – ile od granicy działki powinien się znajdować?

W każdym przypadku zachęcamy do zgłoszenia budowy domku do odpowiedniego urzędu. Wykonanie zgłoszenia to jednak nie wszystko. Aby mieć pewność, że domek narzędziowy został ustawiony we właściwym miejscu, należy zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Paragraf 12, pkt. 4 rozporządzenia określa, że: „w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273, dopuszcza się:

  • budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;
  • nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;
  • budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Jednak należy pamiętać, że to przepis specjalny i nie znajduje zastosowania w każdej sytuacji. Dlatego w przytoczonych przypadkach niekiedy może nie być możliwości postawienia obiektu lub jego nadbudowy na lub w bliskiej odległości granicy działki.

Gotowe domki na narzędzia – jaką wielkość wybrać?

Planując montaż domku narzędziowego, należy zastanowić się nad wyborem wielkości obiektu. Początkowo może się wydawać, że niewielki domek ogrodowy, mający ok. 2 m2 powierzchni będzie wystarczający. To dobry pomysł, jeśli posesja jest nieduża, ponieważ zmieszczą się w nim wszystkie podstawowe narzędzia. Natomiast, w przypadku, gdy metraż działki wymaga wykonywania większej ilości prac pielęgnacyjnych, to 5-8 m2 będzie optymalną powierzchnią obiektu – wielkość pomieszczenia pozwoli przechowywać wszystkie narzędzia oraz kosiarkę czy węże ogrodowe. Domki ogrodowe o wielkości od 10 m2 do 15 m2 są rozwiązaniem dla majsterkowiczów oraz osób lubiących mieć porządek w swoim garażu. W takich obiektach bardzo często przechowywane są również rowery i skutery.

Nowoczesne domki narzędziowe wykonywane są z różnego rodzaju drewna (świerkowe, sosnowe), a także polipropylenu oraz żywicy. Ich różnorodna budowa pozwala wkomponować je w niemal każdą architekturę, natomiast funkcjonalność może dodatkowo podnieść zadaszenie, które służy jako składzik na drewno lub w ciągu dnia jako miejsce postojowe dla rowerów.

Zobacz polecane domki narzędziowe

Co jest potrzebne do montażu domku narzędziowego?

Materiały do budowy domku

Budowa domku narzędziowego od podstaw, a także montaż gotowego domku na narzędzia to czynności, które najlepiej dokładnie zaplanować. Niezbędne jest przygotowanie odpowiednich materiałów umożliwiających nam stworzenie stabilnej i wytrzymałej konstrukcji, która przetrwa lata, ale też będzie się estetycznie prezentować. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz potrzebne materiały do wykonania fundamentów, konstrukcji i nie tylko:

Narzędzia do budowy domku

Jakich narzędzi użyć do budowy domku ogrodowego? Przed przystąpieniem do pracy zdecydowanie warto zaopatrzyć się w młotek wiertarkę czy klucze nasadowe. Nie są to oczywiście wszystkie niezbędne przedmioty! Aby skompletować materiały i narzędzia, warto sprawdzić ofertę Leroy Merlin.

Dobierz przydatne produkty

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy domek narzędziowy to budynek?

W świetle obowiązującego prawa mianem budynku określa się obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, posiadający fundament oraz dach. Jeśli domek narzędziowy spełnia takie wymagania, można go uznać za budynek. A jeśli nie – do dopasowania go do konkretnej definicji decydują jego parametry.

Domek narzędziowy – jaka odległość od granicy działki?

Zachęcamy, aby wybudować nowy domek narzędziowy w odległości minimum 1,5 m od niej granicy działki budowlanej. Dokładne odległości, które należy zachować podczas wznoszenia czy montażu domku ogrodowego, określone są w paragrafie 12, pkt. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Gdzie zgłosić domek narzędziowy?

Chęć budowy lub montażu gotowego domku narzędziowego należy zgłosić do lokalnego urzędu.

Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?

Teren, na którym ma powstać domek narzędziowy musi być równy i dobrze utwardzony. Domek może stać na wybrukowanym kostką podłożu.

Jaki domek narzędziowy wybrać – drewniany czy plastikowy?

Zarówno pierwsza, jak i druga konstrukcja jest trwała i godna polecenia. Ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji.

Jak urządzić domek narzędziowy?

Obiekt powinien być urządzony zgodnie z przeznaczeniem. Regały powinny znajdować się pod ścianą, podobnie jak miejsce na kosiarkę oraz inne sprzęty, aby swoboda poruszania się była zachowana.

Czy montaż gotowego domku jest skomplikowany?

Montaż gotowego domku narzędziowego jest bardzo prosty. Każdy model posiada czytelną instrukcję z opisem poszczególnych elementów oraz krokami, jakie należy wykonywać na poszczególnych etapach montażu.

Wpis został zaktualizowany 11 sty 2024

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Drewutnia w ogrodzie. Wykonać samodzielnie czy kupić gotowy projekt?

    Drewutnia jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przechowywania drewna opałowego. Zapewnia nie tylko ochronę, lecz także pozwala na utrzymanie porządku. Podpowiadamy, jak samodzielnie zbudować wiatę na opał lub jak wybrać gotową konstrukcję.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Altana w ogrodzie: materiały i kwestie techniczne

    Altana ogrodowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych obiektów w sezonie: służy do wypoczynku, spożywania posiłków i spotkań ze znajomymi. Aby była funkcjonalna, stabilna i służyła przez lata, należy starannie dobrać materiały, a przy tym zadbać o kwestie techniczne. Ile kosztuje altana ogrodowa? Jak ją zbudować?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Altana w ogrodzie: od czego zacząć?

    Altana ogrodowa to często spotykany element architektury ogrodowej. Zanim jednak przystąpisz do montażu konstrukcji w ogrodzie, poznaj obowiązujące przepisy i zasady budowy tego typu obiektów. Altana ogrodowa, nawet nieduża i niepozorna, pozostaje obiektem budowlanym, podlegającym przepisom prawa budowlanego. Dlatego planując budowę tego rodzaju konstrukcji, w pierwszej kolejności sprawdź wszystkie wymogi oraz restrykcje z nią związane, żeby wiedzieć, jaka altana bez pozwolenia na budowę mogłaby powstać w twoim ogrodzie.