Basen ogrodowy – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania [część 2]

Marzysz o własnym basenie ogrodowym? Dowiedz się gdzie najlepiej ustawić zbiornik, jak go rozłożyć, ile może stać w nim woda oraz jak dbać o basen.

Położenie basenu – gdzie powinien się znajdować?

Choć nie ma konkretnych wytycznych co do miejsca, w którym należy zamontować basen ogrodowy, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

  • należy zachować optymalną odległość od drzew i krzewów, aby nie zanieczyszczały wody liśćmi i płatkami kwiatów;
  • basen nie powinien zagrażać bezpieczeństwu użytkujących, jak również innych osób przebywających na działce lub poza nią;
  • jeżeli w miejscu, w którym planujesz ustawić basen, są wody gruntowe, wykonaj drenaż i połóż płytę betonową ponad ich poziomem (jeszcze przed montażem);
  • podłoże musi być równe, co zapobiega uszkodzeniu basenu. W razie konieczności, trzeba je wyrównać i położyć wybraną podstawę;
  • warto sprawdzić, czy przez wybrane miejsce nie przebiegają różnego rodzaju instalacje.

Jak rozłożyć basen ogrodowy?

Basen ogrodowy rozkładaj zgodnie z instrukcją. Modele rozporowe rozkłada się przez napompowanie. Można użyć pompki ręcznej lub elektrycznej. Ta druga będzie zdecydowanie wygodniejsza w przypadku większych zbiorników.

Stawianie basenu stelażowego wymaga trochę więcej wysiłku. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, należy rozwinąć basen na trawie bądź podkładce. Kolejnym krokiem jest wsunięcie rur do kieszeni umiejscowionych na szczycie basenu. Proces ten okaże się łatwiejszy, jeśli pozostawisz materiał chwilę na słońcu – nabierze wtedy większej giętkości. Poszczególne tyczki należy połączyć ze sobą za pomocą trójkońcowego łącznika. Kolejnym krokiem jest wsunięcie słupków – nóg basenu – w oplatającą basen taśmę i linę. Słupki należy włożyć w łączniki – w ten sposób powstaje stelaż basenu. Na koniec wystarczy naciągnąć linkę, aby nadać stabilności całej konstrukcji.

Na czym postawić basen ogrodowy?

Idealną podstawą pod basen jest przede wszystkim trawa, ewentualnie kostka betonowa bądź wylewka (zapewniają stabilność). Na popularności zyskują też drobny, płukany piasek i drewniane podesty. Złym podłożem są zaś: asfalt, kamienie, kamyczki dekoracyjne czy glina.

Co najlepiej włożyć pod basen ogrodowy?

Pod basenem można umieścić matę ochronną i podkłady piankowe. W przypadku większych basenów stelażowych dobrze jest odizolować je od gruntu, poprzez podłożenie dodatkowej warstwy izolacji termicznej, np. styroduru.

Jaki styropian sprawdzi się pod basen ogrodowy?

Najlepszym wyborem będą płyty ze styropianu ekstrudowanego (inaczej polistyrenu ekstrudowanego XPS) o grubości około 5 cm. Polistyren ekstrudowany XPS tworzy bowiem zwartą strukturę o podwyższonej odporności.

Jaki wpływ na trawę ma basen ogrodowy?

Jeśli chcesz korzystać z basenu przez kilka sezonów, warto zerwać ściółkę trawy z powierzchni, a następnie wypoziomować teren. Możesz też znaleźć miejsce, gdzie trawy jest mało lub w ogóle jej nie ma. Nawet w przypadku krótkotrwałego użytkowania, trawa pod dnem brązowieje i gnije. Jeśli chcesz wprowadzić jak najwięcej zieleni do ogrodu, możesz zdecydować się na podstawę z kostki lub płytek i przykryć ją sztuczną trawą.

Jaki natomiast wpływ na trawę ma woda z basenu ogrodowego? Żaden. Po skończeniu korzystania z basenu, wodę możesz wylać na trawnik. W żaden sposób mu nie zaszkodzi.

Jak długo w basenie ogrodowym może stać woda?

Średnio raz w tygodniu, gdy woda w basenie jest już mętna, powinno się uzupełnić zbiornik i wymienić około 10% wody basenowej. W małych basenach dmuchanych można regularnie wymieniać całą wodę. Jeśli basen jest wyposażony w pompę i filtr, całościowej wymiany wody należy dokonać raz w sezonie.

Jaką temperaturę wody powinno się utrzymywać w basenie ogrodowym?

Optymalna i jednocześnie komfortowa temperatura wody w basenie ogrodowym to 27-31 °C. Pływacy mogą ją obniżyć do 25-28 °C. Dzieciom natomiast lepiej zapewnić kąpiel w nieco wyższej temperaturze – nawet 28-34 °C.

Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

Wodę w basenie można łatwo podgrzać przy pomocy:

  • czarnych mat solarnych. Są wyposażone w system kanałów, przez które przepływa napędzana pompą woda basenowa – wystarczy wpiąć je w rury pompy filtrującej;
  • kolektorów słonecznych;
  • elektrycznego ogrzewacza wody;
  • specjalnego grzejnika.

Jak podłączyć pompę do basenu ogrodowego?

Podłączenie pompy do basenu wymaga staranności i skupienia. Trzeba dokładnie wykonać następujące kroki:

  • najpierw należy sprawdzić, czy nie jest ona podłączona do prądu, a następnie upewnić się, czy stoi prosto i jest unieruchomiona;
  • ze ścian basenu trzeba kolejno ściągnąć zatyczki, a w ich miejscu, za pomocą łączników, umieścić od strony wewnętrznej sitko i dyszę;
  • do łączników od zewnętrznej strony basenu wpina się dwa węże, przy pomocy uszczelek i klamr (muszą być dobrze zaciśnięte);
  • najważniejsze, aby wąż wpięty do górnego otworu w ścianie basenu został odpowiednio podłączony do pompy. Wąż z dolnego wlotu w basenie trzeba przymocować do górnego otworu w pompie;
  • na koniec wystarczy sprawdzić, czy filtr piaskowy lub wkład kartuszowy w pompie jest prawidłowo zamontowany.

Jak na co dzień dbać o wodę w basenie ogrodowym?

By utrzymać czystą wodę w basenie, konieczne są regularne prace, mające na celu nie tylko pozbycie się obecnych już zanieczyszczeń, lecz także stosowanie środków, które opóźnią ich powstawanie. Konieczne są także preparaty działające dezynfekująco.

Większe zanieczyszczenia z powierzchni, jak np. pływające w wodzie liście czy owady, wystarczy usunąć siatką (przy dużych basenach najlepsze będą modele na kiju teleskopowym) lub skimmerem. Zanieczyszczenia z dna można usunąć za pomocą odkurzacza basenowego.

Obowiązkowo należy też regularnie używać wspomnianych basenowych środków chemicznych, przeznaczonych do dezynfekcji wody (granulatów, tabletek lub preparatów z chlorem). Można również skorzystać z chloratora. Co ważne, stężenie chloru nie powinno przekraczać w basenie 0,5 mg na litr wody.

Jak często chlorować wodę w basenie ogrodowym?

Poziom chloru w basenie powinien utrzymywać się na stałym poziomie, dlatego należy regularnie przeprowadzać proces chlorowania (optymalnie co 3 dni).

Jak często i jak długo należy filtrować wodę w basenie ogrodowym?

Gdy temperatura powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie, wodę należy filtrować nawet przez całą dobę. Jest to konieczne, ponieważ w takich warunkach woda szybko wyparowuje. Gdy nie ma upału, wystarczy robić to średnio 5 razy na dobę.

Jak spuścić wodę z basenu ogrodowego?

Basen opróżnia się przez zawór spustowy lub przy użyciu pompy. Wodę basenową (bez chloru) można wykorzystać do podlewania ogrodu.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Basen ogrodowy – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania [część 1]

    Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze o basenach ogrodowych, zanim dokonasz zakupu. Jakie są rodzaje basenów, jak przygotować teren pod basen, jaka opcja będzie najlepsza dla dzieci i w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć? Odpowiadamy!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Utrzymanie higieny w basenie

    Czysta woda w basenie nie tylko zachęca do kąpieli i świetnie się prezentuje, ale nie stwarza także zagrożenia dla naszego zdrowia oraz minimalizuje ryzyko alergii skórnych. Podpowiadamy, jak przeprowadzić proces czyszczenia, dezynfekcji i chlorowania krok po kroku.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zabezpieczyć basen na zimę?

    Przez całe lato basen dawał ukojenie podczas upałów, lecz już w pierwsze chłodne dni odchodzi w zapomnienie. W tym okresie należy o niego szczególnie zadbać. Jak zabezpieczyć basen na zimę, by za rok znów móc się nim cieszyć? Sprawdź, jak go wyczyścić, czy trzeba spuszczać wodę i czy składanie basenu po sezonie jest konieczne.