Czerwcowy ogródek domowy – co można jeszcze zasiać?
Większość roślin w ogródkach warzywnych i kwiatowych wysiewanych jest wczesną wiosną. Jeżeli jednak przegapisz pierwsze terminy siewu, nic straconego! Sezon wegetacyjny jest na tyle długi, a czas wzrostu i dojrzewania niektórych roślin na tyle szybki, że masz szansę na piękny ogródek nawet w czerwcu. Kluczem do sukcesu jest wybór roślin z późniejszym terminem wysiewu lub ogródek stworzony z sadzonek. Sprawdź, jakie rośliny można siać w czerwcu!
Wysiew roślin ozdobnych do skrzynek lub do gruntu
Ze względu na to, że koniec wiosny jest jednak dość późnym terminem siewu, należy go wykonać możliwie szybko — już na początku czerwca. Nasiona można wysiewać zarówno do skrzynek balkonowych, jak i bezpośrednio do gruntu. W tym terminie dobrze przyjmą się rośliny szybko rosnące: nasturcja, portulaka, nagietek, maciejka, aksamitka, chaber, powój.
Czerwcowy siew nasion jest też dobrym sposobem na uzupełnienie pustych miejsc na rabatach, które powstają po przekwitnięciu roślin wczesnowiosennych (jak np. tulipany, żonkile, hiacynty). To również czas wysiewu roślin dwuletnich: stokrotek, bratków, niezapominajek, goździków.
Po pewnym czasie niewielkie sadzonki należy przepikować do doniczek lub skrzynek, skąd dobrze już ukorzenione, sadzone powinny być w docelowym miejscu.
Niektóre rośliny dwuletnie tworzą palowy system korzeniowy (malwy, naparstnica, dziewanna), który źle znosi przesadzanie. Wysiej je więc od razu w miejscu docelowym lub do doniczek.
Które warzywa można wysiać w czerwcu?
W tym terminie następuje czas pierwszych warzywnych zbiorów, ale również okres przygotowania rozsady do zbiorów jesiennych. W czerwcu na rozsadnikach możesz wysiać brokuły, kalarepę, różne sałaty czy koper włoski.
W miejscach po wczesnowiosennych warzywach (rzodkiewki, wczesne odmiany marchwi, sałaty) można dosiać buraka ćwikłowego, późne odmiany rzodkwi, średnie i późne odmiany marchwi z przeznaczeniem do przechowywania zimowego. Do połowy czerwca możesz bez obaw wysiewać również ogórki. Do końca miesiąca można dosiewać warzywa wiosenne, np. różne odmiany fasolki szparagowej, koper czy rzeżuchę.
Sadzonki kwiatów na balkonie i w ogrodzie
Czerwiec jest doskonałym terminem (roślinom nie zagrażają już nocne przymrozki) na stworzenie letniego ogrodu w skrzynkach lub doniczkach. Warto wybrać dobrze ukorzenione sadzonki roślin długo kwitnących. Niektóre z nich utrzymują kwiaty do późnej jesieni lub pierwszych przymrozków. Czerwiec to dobry czas m.in. na: begonie, pelargonie, surfinie, petunie, bakopy.
Połowa roku to również ostateczny termin na posadzenie w gruncie roślin i kwiatów jednorocznych, wrażliwych na przymrozki i chłód. Z zakupem sadzonek należy zaczekać do czerwca lub zapewnić roślinom nieco cieplejsze warunki, wysiewając nasiona wcześniej w rozsadniku, jak w przypadku aksamitki, maciejki, lobelii, niecierpka.
Czerwcowe sadzenie warzyw
Przez pierwsze dwa tygodnie czerwca, można jeszcze posadzić paprykę, bakłażany, pomidory, cukinię, późne odmiany kapusty, selery naciowe oraz zioła. Przez cały czerwiec można natomiast wysadzać do gruntu posiane w kwietniu sałatę kruchą, brokuły, kapustę, brukselkę i jarmuż.
Termin sadzenia gotowej rozsady warzyw jest dość umowny. Wiele zależy od pogody, jakości i wielkości sadzonek. Jeżeli są one większe i dodatkowo zadbasz o dobre warunki uprawy dla danego warzywa, termin wysadzania możesz wydłużyć nawet do końca miesiąca.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Kiedy najlepiej posadzić rośliny w oczku wodnym?
Koniec maja i czerwiec to najodpowiedniejsza pora na obsadzenie oczka wodnego.
Gdzie najlepiej posiać koper?
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sianie go razem z ogórkami, które dzięki jego obecności szybciej wschodzą i lepiej rosną. Jeżeli nie planujesz siania ogórków, można go posadzić razem z ziołami.
Czy mogę siać warzywa na balkonie?
Oczywiście. Aktualnie wszelkie idee ogródków miejskich, na dachach, tarasach i balkonach biją rekordy popularności. Balkonowe skrzynki i donice świetnie nadają się na zielnik czy warzywnik w wersji mini.