Dekoracja okna w sypialni – zasłony, firanki, rolety i żaluzje

Nie ma lepszej dekoracji niż piękny widok za oknem. Ale nawet gdy mieszkasz w górach albo nad morzem, taka sceneria potrzebuje odpowiedniej oprawy. Okno ubrane w zwiewne zasłony albo stylowe rolety może stać się modnym i ciekawym elementem wystroju sypialni. Dowiedz się, jakie będą najlepsze dekoracje okien do Twojej sypialni.

Dlaczego w sypialni warto wieszać grube zasłony?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest osłona okien w sypialni. Ten element wystroju traktują po macoszemu, wieszając źle dobrane zasłony albo w ogóle z nich rezygnując. Zaznaczamy jednak, że warto poświęcić chwilę na przestudiowanie tematu.

Mamy dla Ciebie prosty test. Jeśli w środku nocy, stojąc przy zasłoniętym oknie, jesteś w stanie dokładnie rozpoznać elementy otoczenia lub czytać książkę, to znaczy, że do sypialni wpada zbyt dużo światła. W takich warunkach trudniej jest zasnąć, a sen nie jest tak wartościowy jak w zaciemnionym wnętrzu. Szczególnie niekorzystne jest mocne światło ledowe o barwie niebieskiej. Nie tylko to z latarni ulicznych, ale z laptopa czy telefonu komórkowego. Radzimy Ci na 2 godz. przed snem odłożyć te urządzenia. Do tego w oknach sugerujemy Ci powiesić solidne zasłony lub rolety zaciemniające.

Czy warto mieć rolety w sypialni?

Rolety w sypialni to doskonały sposób na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Musisz pamiętać, że to ma bezpośredni wpływ na jakość snu i ogólny komfort wypoczynku. Dlatego polecamy Ci takie rozwiązanie do Twojego wnętrza.

Rolety w sypialni pozwalają na pełne zaciemnienie pomieszczenia, co jest szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z zasypianiem. Dzięki nim możesz stworzyć idealne warunki do snu, co jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Kolejną zaletą rolet jest możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniu. W letnie dni mogą one skutecznie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza. To znacząco poprawia komfort przebywania w sypialni.

Rolety w sypialni to również świetny sposób na zapewnienie prywatności. Dzięki nim możesz czuć się swobodnie i komfortowo, nie martwiąc się o ciekawskie spojrzenia z zewnątrz. Możesz kupić rolety w różnych wzorach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu wnętrza.

Rolety do sypialni – rodzaje

Zanim kupisz rolety do swojego wnętrza, musisz wiedzieć, że ważny jest ich rodzaj. Opisaliśmy dla Ciebie najpopularniejsze rozwiązania, które Ci polecamy.

Rolety zwijane

Rolety zwijane to proste i dyskretne osłony okienne. Dzięki temu, że ich wygląd jest bardzo neutralny, sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu. Możesz wykorzystać je w wielu aranżacjach. W najprostszym wariancie rolety zwijane to materiał z obciążnikiem nawijany na rolkę za pomocą mechanizmu koralikowego lub sznurkowego. Musisz wiedzieć, że takie rozwiązanie ma wady. Głównie taką, że przez szpary między oknem a roletą może dostawać się do środka światło. Dlatego polecamy Ci rolety umieszczone w kasecie. Te dają sto procent pewności, że pomieszczenie będzie zaciemnione. Boki tkaniny umieszczone są w specjalnych tunelach przytwierdzonych do ramy okiennej. W bardzo wysokim wnętrzu albo w pomieszczeniu, w którym znajduje się wyjątkowo dużo okien, radzimy Ci zainwestować w mechanizm sterowany pilotem.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie po podciągnięciu układają się w głębokie, poziome fałdy. Te szyje się z tkanin o różnej gęstości. Polecamy Ci dopasować kolor rolet do innych części wyposażenia np. poduszek dekoracyjnych, narzuty lub fotela. Dodatkowe wzmocnienie dla tkaniny dadzą wszyte w materiał fiszbiny. Dużą zaletą rolet rzymskich jest to, jak łatwo utrzymać je w czystości – wystarczy, że odepniesz je z rzepu i wypierzesz w pralce.

Rolety okienne londyńskie, austriackie i francuskie

Rolety londyńskie i austriackie są bardzo strojne. Daleko im do minimalizmu, dlatego najlepiej pasują do wnętrz stylizowanych i klasycznych, którym dodadzą nutę romantyzmu i teatralności. Te pierwsze nazywane są też roletami weneckimi.Górny brzeg tkaniny jest lekko marszczony lub ułożony w kontrafałdy. Opuszczone wyglądają niemal jak tradycyjna zasłona, a po podciągnięciu ich dół marszczy się i układa w „fale”.

Rolety austriackie są jeszcze bardziej dekoracyjne. Po podciągnięciu tworzą bufki i przypominają bezę na torcie. Polecamy Ci jednak przemyśleć taką aranżację. Musisz wiedzieć, że w małym oknie marszczenia będą wyglądać przesadnie i nieproporcjonalne.

Usługa Czytaj więcej

Szycie firan i zasłon

W dziale dekoracji znajduje się punkt krawiecki, w którym wykonywana jest usługa szycia. Firma współpracująca z nami dopasuje wybrane przez Ciebie tkaniny do Twoich okien i potrzeb.

Rolety plisowane

Rolety plisowane możesz również spotkać pod nazwą „plisy”. To delikatna osłona okna. Wykonane są ze sztywnej tkaniny zaprasowanej w harmonijkę. Materiał może być gładki, we wzór albo w delikatnie tłoczony deseń. Dostępne są plisy sterowane za pomocą sznurka, drążka albo ręcznie. Odsuwa się je od dołu lub od góry, przez co mogą tworzyć zazdrostkę w oknie.

Jak zamocować rolety rzymskie?

Musisz wiedzieć, że na proporcje wnętrza i jego wygląd ma też wpływ sam sposób mocowania rolety. Niektóre mechanizmy możesz łatwo zamontować samodzielnie do okna za pomocą taśmy montażowej lub zatrzasków. Polecamy Ci rolety rzymskie mocowane do sufitu albo wnęki okiennej. Co prawda potrzeba na nie więcej materiału, ale aranżacja wygląda bardziej elegancko. Jedynym minusem jest to, że przy pełnym zasłonięciu okna przysłania się też parapet. To problematyczne, jeśli używasz go jako półki.

Jaki materiał rolet wybrać?

Jeśli chcesz kupić rolety, głównie te zwijane, musisz zastanowić się także, z jakiego materiału powinny być wykonane. Polecamy Ci takie, które najlepiej spełniać będą swoją funkcję.

Przypominamy, że tkanina musi pasować do wystroju. Tkaniny naturalne – bawełna czy len – mimo że mają piękne faktury i są miłe w dotyku, szybciej odbarwiają się pod wpływem promieni UV. Dodatkowo w praniu mogą się odkształcić i skurczyć. Bardziej polecamy Ci sztuczne tkaniny – poliester albo poliamid. Dobrze znoszą kontakt ze słońcem i wodą, nie wybarwiają się tak szybko. Do sypialni najlepiej wybrać tkaninę, która zagwarantuje pełne zaciemnienie. Taką dodatkową ochronę dają specjalne srebrne lub podgumowane powłoki. Te znajdują się od zewnętrznej strony rolety i odbijają światło. Dzięki temu latem będzie chłodniej we wnętrzu.

Czy warto wybrać żaluzje do sypialni?

Żaluzje świetnie sprawdzą się w pomieszczeniu w stylu nowoczesnym, industrialnym i minimalistycznym. Dodatkowo to dobry pomysł, jeśli sypialnia jest dla Ciebie pomieszczeniem użytkowym w ciągu dnia. Żaluzje pozwalają na najbardziej swobodną regulację dopływu światła. Możesz je unieść całkowicie, do połowy albo delikatnie uchylić.

Żaluzje świetnie sprawdzają się w sypialniach, których okna wychodzą na wschód. Wiele osób nie lubi, gdy budzi je ostre światło słoneczne, ale też nie zawsze korzystne jest, aby całkowicie je zasłaniać. Poranne światło w odpowiednim natężeniu dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie.

Jakie są rodzaje żaluzji?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żaluzji. Opisaliśmy najciekawsze z nich, które sprawdzą się w Twojej sypialni. Zaznaczyliśmy ich plusy i minusy, dzięki czemu łatwiej wybierzesz model dla siebie.

Żaluzje aluminiowe

Najpopularniejsze są żaluzje wykonane z aluminium. To trwały materiał, który dodatkowo odbija od zewnątrz światło. Musisz wiedzieć, że dzięki temu wnętrze tak bardzo się nie nagrzewa. Dlatego polecamy Ci tę opcję do sypialni.

Żaluzje drewniane

Do wnętrz rustykalnych, glamour czy w stylu eko radzimy Ci wybrać żaluzje drewniane. Ich szerokość waha się między 25 a 70 mm, ten ostatni wymiar sprawdzi się w bardzo dużym oknie. Jeśli lamele połączone są bawełnianą taśmą, to stanowią naprawdę stylową dekorację okna. Pamiętaj, że naturalne materiały ocieplają wnętrze, ładnie się starzeją i nie wychodzą z mody.

Jak czyścić żaluzje?

Aby żaluzje wyglądały pięknie przez wiele długich lat, przypominamy Ci o tym, że trzeba je regularnie czyścić. Zwłaszcza w sypialni musisz dbać o to, aby nie oddychać powietrzem pełnym roztoczy. Obowiązkowy zakup to specjalna szczotka z wąskimi nacięciami, pomiędzy które wkłada się lamele. Pamiętaj również, że plisy możesz zdemontować i bez problemu czyścić ręcznie w delikatnym detergencie.

Jak dobrać zasłony do sypialni?

Zasłony mogą być mniej lub bardziej drapowane albo gładkie, powieszone na szelkach, kołach, troczkach albo złapane żabkami. Możesz wybrać zasłony z jednobarwnych tkanin w odcieniu dopasowanym do barwy ścian. Dzięki temu stają się neutralnym tłem dla innych elementów wystroju.

Polecamy Ci też inny sposób na aranżację okna. To zasłony kontrastujące ze ścianami, tak by przyciągały wzrok i same w sobie stanowiły dekorację wnętrza. Możesz wybrać marszczone zasłony z bogato wyglądających tkanin, takich jak aksamity, żakardy, adamaszki, tafty, atłasy. Zasłony docenisz szczególnie jesienią i zimą. To dlatego, że potrafią wizualnie ocieplić wnętrze, a gruby materiał zatrzymuje dopływ zimnego powietrza. Przypominamy jednak, że takie materiały lubią zbierać kurz, dlatego alergicy nie powinni ich wybierać. Musisz również zwracać na to uwagę, aby je systematycznie prać.

Jak dbać o zasłony?

Tradycyjne zasłony musisz po prostu regularnie prać. Wystarczy je ściągnąć z karnisza i umieścić w pralce. Wybierz delikatny tryb, który nie uszkodzi materiału. Musisz jednak wiedzieć, że ze względów praktycznych zasłony często podszywa się inną tkaniną. Robi się tak, aby chronić zewnętrzną warstwę przed słońcem, które odbarwia i niszczy materiał. Podszewkę stosuje się również z powodów estetycznych. Podkreśla bowiem wzór, pogłębia kolor i usztywnia materiał. Dzięki temu fałdy i inne drapowania lepiej się układają. Podpowiadamy, że zasłony z podszewką (dwuwarstwowe) nie mogą być prane w wodzie. Aby nie oddawać ich za często do pralni (środki chemiczne stosowane do czyszczenia powodują niekiedy przebarwienia tkaniny), zasłony trzeba regularnie odkurzać. Polecamy Ci do tego np. specjalną antystatyczną szczotkę, by tkanina mniej chłonęła kurz.

Dobrze wiedzieć

Dobrym sposobem na utrzymanie tkaniny w czystości przez dłuższy czas jest też wietrzenie pomieszczenia – w pogodny i wietrzny dzień otwórz szeroko okno, aby pozbyć się kurzu.

Jak wieszać zasłony?

Zanim powiesisz zasłony, musisz wiedzieć, jak to zrobić, aby wyglądały dobrze w Twojej sypialni. Aby nisko umieszczone okno wydawało się wyższe, karnisz polecamy Ci zamontować wysoko nad framugą. Dodatkowo pamiętaj, że zasłony powinny sięgać z boku poza otwór okienny na ok. 20 cm.

Jeśli jednak chcesz poszerzyć zbyt wąskie okna, zasłony powinno wieszać się tak, by wystawały więcej co najmniej 30 cm poza otwór okienny. Klasycznie zasłona do sypialni powinna kończyć się 5 cm nad podłogą. Pamięta jednak, że nie jest to sztywna reguła.

Jak z pomocą zasłon stworzyć dekorację okna?

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie zasłony do Twojego wnętrza, polecamy Ci eksperymentować z fakturami i do ciężkiej zasłony, np. z weluru, dodać zwiewne tiulowe firanki. Zamiast firanki możesz wybrać roletę rzymską lub plisy – w komplecie z zasłonami będzie to wyglądać zarówno pięknie, jak i praktycznie. Karnisz do tego polecamy Ci przysłonić lambrekinem na sztywniku krawieckim, który nada prostą formę.

Jak ozdobić okna w sypialni?

Możesz opleść ramy okna sznurem drobnych lampek. To zapewni Ci wieczorem niezwykle uroczy i klimatyczny efekt. Zamiast kwiatów ustawionych na parapecie polecamy Ci zrobić zieloną instalację. Kwietniki umocowane przy suficie albo na ścianie na różnych wysokościach pięknie ozdobią okno. Kwietniki możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotowe makramy. Ładnie prezentują się też szklane naczynia z miniaturowymi lasami skomponowanymi z mchu i sukulentów.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie rolety są najlepsze do sypialni?

Najlepiej sprawdzają się rolety zaciemniające, które skutecznie blokują światło. Takie zapewnią Ci idealne warunki do snu. Możesz wybierać modele w różnych kolorach, rozmiarach i wzorach.

Jakie są zalety rolet elektrycznych w sypialni?

Jeśli zależy Ci na wygodzie, polecamy Ci wybrać rolety elektryczne. Te zapewniają wysoki komfort użytkowania, pozwalając na sterowanie bez konieczności wstawania z łóżka.

Jak dobrać kolor rolet do sypialni?

Kolor rolet polecamy Ci dobrać zgodnie z ogólnym stylem wnętrza i własnymi preferencjami. Do sypialni nowoczesnej możesz wybrać kolorowe materiały, do stylu skandynawskiego jasne. Za to w industrialnym wnętrzu ciekawie wyglądać będą rolety grafitowe albo czarne.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak łączyć rolety i zasłony? Poznaj sprawdzone wskazówki!

    Dekoracja okien może zmienić nastrój i styl całego pomieszczenia. Musisz jednak wiedzieć, jak odpowiednio ją dopasować do swojego wnętrza! Podpowiemy Ci, jak połączyć rolety i zasłony tak, by całość prezentowała się przytulnie i stylowo. Sprawdź nasze wskazówki!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Rolety okienne – rodzaje. Jakie rolety wybrać?

    Rolety okienne coraz częściej zastępują klasyczne zasłony. Występują w wielu rodzajach. Możesz z łatwością dobrać roletę, która będzie pasować do wystroju pokoju, czy salonu. Rolety nie tylko świetnie uzupełniają aranżacje wnętrz, ale także spełniają różne potrzeby. Sprawdź, jakie rolety będą najlepsze dla Ciebie!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Karnisz elektryczny, czyli wygodne rozwiązanie do Twojego domu

    Automatyzacja przenosi się na niemal wszystkie urządzenia. To dlatego, że zdalne sterowanie niezwykle podnosi komfort użytkowania wielu przedmiotów w tym zasłon. Co powiesz na to, że okno przysłoni się automatycznie, gdy w domu zrobi się za ciepło? Z elektrycznymi karniszami jest to możliwe. Dowiedz się, jakie mają zalety, wady i jak działają elektryczne karnisze.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Dodatki boho do domu. Te dekoracje Cię zachwycą!

    Styl boho w aranżacji wnętrz jest popularny od wielu lat. Naturalne materiały oraz ciepła kolorystyka sprawiają, że w pomieszczeniach w stylu boho łatwo się relaksujemy i odpoczywamy. Jakie akcesoria boho wybrać? Zobacz nasze propozycje oraz inspiracje!